Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

ostatnie moje słowo na temat wzmacniaczy w tym temacie:
Zauważcie, że wzmacniacze hfo i dipola(o ile to w ogóle ich) są identyczne - mają identyczną nazwę, identyczny wygląd - różnią się tylko logiem. Ja przypuszczam, że to te same wzmacniacze tylko te dipola - sa wyprodukowane przez HFO na zlecenie dipola.

a jeszcze jedno: ze strony dipola:
Przedwzmacniacz antenowy LNA-101 jest przeznaczony do montowania w puszkach antenowych. Idealny w przypadku słabych sygnałów o małym odstępie sygnał-szum.
Wzmacniacz pracuje w pasmach: BIII, IV, V. Ekranowana obudowa eliminuje wrażliwość na zakłócenia. Urządzenie posiada znak CE.
Urządzenie zasilane powinno być napięciem DC 12V.
Wracając do anten pokojowych - czy przypadkiem dipol pętlowy z symetryzatorem nie da lepszych wyników od biquada, bo ma lepsze dopasowanie i parę osób na tym forum pisało, że biquad nie zdawał egzaminu a dipol owszem.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

W temacie anten, dipol pętlowy z symetryzatorem ma lepsze dopasowanie ale mniejszy zysk. Osoby, które miały gorsze wyniki na biquadzie mogły mieć źle polutowany drut, nie zachowały płaszczyzny, czy po prostu w ich miejscu biquad nie będzie chciał działać poprawnie i odwrotnie - gdzieś dipol pętlowy nawet ze wzmacniaczem się nie sprawdzi bo ktoś go źle wyliczy, wzmacniacz za mocny czy za słaby, miejsce takie, ze nie załapie itp. Prawda jest taka, że antenę dobiera się do miejsca odbioru.

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

W moich warunkach dipol pętlowy wypadał najsłabiej.
Biquad w zasadzie równo z dipolem szerokopasmowym. Doublebiquad najlepiej.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Też zrobiłem próbę: dipol pętlowy kontra biquad. Zwycięzcą - zgodnie z moimi przewidywaniami został biquad. Obydwie anteny to samoróbki. Biquad mój, dipol pożyczony. Ludzie, okazuje się, też sami "dłubią" anteny.

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

szpachla pisze:@keekee

W odległości 6 km. od nadajnika DVB-T obiera na drucie lub gwoździu wsadzonym w gniazdo anteny. Ocena jakości anteny przy tak małej odległości wydaje się być mało trafiona.

Chciałbym żeby to była prawda. Ja mam 6 KM do nadajnika na PKiN i na antenie http://nokautimg2.pl/p-5d-60-5d60fb1b38 ... t-36db.jpg nie mam żadnego odbioru DVB. Odbieram tylko DAB.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

do analogu to może było dobre a teraz nie dziwię sie, że nic nie masz.
4 km od nadajnika potrzebowałem siatkę na dachu. teraz rzucony kabel na ziemię od anteny FM odbiera poprawnie.
Na parterze musisz poszukac miejsca na antenie pokojowej. tylko weż jakąs bez wzmacniacza

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

W tej antenie z linku właściwą polaryzację ustawia się przekręcając tą "ósemkę" z przodu w położenie pionowe lub poziome. Może masz źle ustawione.

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

TomW pisze:W tej antenie z linku właściwą polaryzację ustawia się przekręcając tą "ósemkę" z przodu w położenie pionowe lub poziome. Może masz źle ustawione.
Próbowałem to obracać, ale się nie dawało. Spróbuje jeszcze raz, może rozbiorę ją, ale nie sądzę aby to w czymś pomogło. Przetestowałem tą antenę na różne sposoby, zero sygnału.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

przetestuj inna bez wzmacniacza np mała z zestawu w pozimoie w oknie. tylko kierując się wskażnikiem jakości sygnału połaż po pokoju

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

janek 77 pisze:przetestuj inna bez wzmacniacza np mała z zestawu w pozimoie w oknie. tylko kierując się wskażnikiem jakości sygnału połaż po pokoju
Nic. Absolutne zero. Jak w domu była dziura i żadne fale nie dochodziły. Jest blok obok boku, nawet czasem telefon gubi sygnał. Dziś kupiłem antenę panel z możliwością zwrotu. Analogowa odżyła i w miarę ładnie odbiera, choć widać odbicia (wina bloków obok). Cyfrowa w pokoju w ogóle nie odbiera. Gdy wyszedłem z anteną na balkon to coś tam mrygnęło, pojedyncza klatka z TVNu HD. Czytałem gdzieś że dobrą anteną w takim terenie gdzie jest dużo odbić jest siatka. To prawda? Bo może bym w taką zainwestował.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

Siatki, zig-zagi, fraktale, quadosy - ogólnie wysokie "połamańce". Jak masz możliwość to szukaj sygnału na balkonie bo wewnątrz to może być lipa. Zobacz
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930
O quadosach masz stronę
http://www.qsl.net/yu1aw/ANT_VHF/quados_antennas.htm
Reszta to u wuja Googla do wyszukania. Jakby co to pisz PW.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

@ QkiZ":
Zestaw masz przenośny; weź laptop, tuner, antenkę z zestawu i przejedź się pod Pekin. Sprawdzisz czy ten tuner razem z softem w ogóle działa. Gdyby brakowało czułości na Pl. Defilad, to następna wycieczka jest do Raszyna.
W razie problemów z tunerkiem zajrzyj do wątku: "tuney na usb". Być może coś jest nie tak z konfiguracją softu lub samego pc.

Co do 1-szej Twojej anteny: czy świeci się diodka 'power', zasilacz jest sprawny ? Zasilanie chyba podłączyłeś. Z tyłu powinien być przełącznik Int-Ext, ustaw na 'Int' inaczej nie będzie działać. Zacznij od potencjometru ustawionego na 1/3 potem powoli zwiększaj.Wzmacniacz tej antenki łatwo się przesterowuje.

W ogóle to zacznij od sprawdzenia możliwości odbioru u siebie na kanałach analogowych przez zwykły tv. Znajdź dobre miejsce i dopiero wtedy próbuj coś tym tunerem. Weź też pod uwagę, że takie wynalazki na 2-ch scalakach mają gorsze parametry odbioru niż przeciętny STB albo telewizor.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Sprawdzanie odbiornika/anteny pod samym obiektem nadawczym nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Anteny nie promieniują w dół. Lepiej troszkę dalej, ale z widocznością anten nadawczych.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Wejdź wyżej nawet na klatce pewnie też ma okna i sprawdź ten tuner z antenką z zestawu.
Na polach Mokotowskich jest idealny odbiór :lol:
Jaki soft używasz i czy soft widzi ten tuner.
Generalnie coś powinieneś znależć i wtedy sprawdzić jakosć sygnału i dopasować antenę. :D

RTL to nie najbardziej czuły chip. ITE9135 są porónywalne a nawet przewyższają czułością WIwa HD 90 więc bez przesady ;)

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

adac pisze:@ QkiZ":
Zestaw masz przenośny; weź laptop, tuner, antenkę z zestawu i przejedź się pod Pekin. Sprawdzisz czy ten tuner razem z softem w ogóle działa. Gdyby brakowało czułości na Pl. Defilad, to następna wycieczka jest do Raszyna.
Brałem tuner do pracy, pracuje przy rondzie Daszyńskiego i zestaw działał bez problemu. Na małej antence odbierałem TVN HD bez żadnych przycięć przy 30% sile sygnału.
adac pisze:W razie problemów z tunerkiem zajrzyj do wątku: "tuney na usb". Być może coś jest nie tak z konfiguracją softu lub samego pc.
Tuner był sprawdzany pod Ubuntu i Windows'em 7 i XP z oryginalnym i innym oprogramowaniem (w pracy i w domu). Wszystkie programy pokazują to samo. W pracy działa w miarę ładnie. W domu w ogóle.
adac pisze:Co do 1-szej Twojej anteny: czy świeci się diodka 'power', zasilacz jest sprawny ? Zasilanie chyba podłączyłeś. Z tyłu powinien być przełącznik Int-Ext, ustaw na 'Int' inaczej nie będzie działać. Zacznij od potencjometru ustawionego na 1/3 potem powoli zwiększaj.Wzmacniacz tej antenki łatwo się przesterowuje.
Antena panelowa: wszystko podłączyłem, w ogóle obsługa anteny jest banalna. Nie ma potencjometru, po prostu podłączasz kable i jazda. Na analogowej telewizji widać było znaczną poprawę, czyli antena sprawna i działa lepiej niż złom http://nokautimg2.pl/p-5d-60-5d60fb1b38 ... t-36db.jpg
adac pisze:W ogóle to zacznij od sprawdzenia możliwości odbioru u siebie na kanałach analogowych przez zwykły tv. Znajdź dobre miejsce i dopiero wtedy próbuj coś tym tunerem. Weź też pod uwagę, że takie wynalazki na 2-ch scalakach mają gorsze parametry odbioru niż przeciętny STB albo telewizor.
Domyślam się. Mieszkam tutaj http://goo.gl/maps/HGyL, wschodnia ściana bloku, 1 piętro. Dookoła bloki. Jak podłączam do analoga obraz jest ok ale widać odbicia sygnału, zapewne od tych bloków. Ogólnie ciasno. Dalej są pagórki na forcie Bemowo i za nim las. Obawiam się że bez dużego koromysła się nie obejdzie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

@QkiZ
Tak jak gdzieś pisałem, w miejscach gdzie nie ma możliwości odbioru bezpośredniego, nadto sygnał jest wielokrotnie odbity najlepiej sprawdzają się wysokie anteny typu zig-zag, quados czy też siatka. Dziś w 4nec2 poskładałem szesciopiętrowego zig-zaga, zysku jakiegoś oszałamiającego nie ma (mniejszy niż biquad), za to charakterystykę ma taką, że odbiera na wprost, pod kątem z góry i dołu i trochę z boku. Wygląda jak przecięty w pionie potrójny biquad. Być może właśnie takiej anteny potrzebujesz.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Ja u kogoś zmontowałem z anteny radiowej w psotaci kabla miedzianego taką formę biquad i też 8 km od PKiN odbiera.
Albo antena typu Korona

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kb997 »

Biquady są bardzo dobrymi antenami, ale u kogoś zmontowałeś i działa a u sąsiada nie będzie. Antenę dobiera się do warunków i miejsca odbioru. Niestety czasem trzeba kilka przetestować, a czasem kilka polaczyc żeby uzyskać odbiór.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

a co ja napisałem, że ma gwarancję odbioru? ;)
nie.
podałem przykład.
I to bez specjalnej budowy tylko antena radiowa powygimana w biquad ramię 15 cm

i działa


I dodałem jeszcze antenę typu korona. bo ta się dobrze sprawdza z odbić

http://sklep.delta.poznan.pl/antena-kor ... p2075.html

i oczywiście jak nadmienił kol trzeba rózne potestować

QkiZ

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: QkiZ »

Koleś w sklepie polecał mi antene Manta MA-301
http://www.manta.com.pl/ma301/
Co o niej sądzicie?

Zablokowany