Antena pokojowa do odbioru DVB-T

-=pUnIsHeR=-

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: -=pUnIsHeR=- »

gola2008 pisze:Ok czyli kupię taką antenkęObrazek

Ma ktoś sprawdzone miejsce w CK żeby nabyć żeby nie kupić jakieś chinszczyzny znowu
kupiłem taką antenkę na znanym portalu aukcyjnym od firmy eltro24.pl (mam nadzieje, ze to jakiś dystrybutor anten DPM APOK). ponieważ moja poprzednia antena pokojowa działa coraz gorzej (to taki model, w którym owalny dipol zamknięty jest w czarnej poziomej obudowie) pomyślałem, ze spróbuję z ta. ciekawi mnie jak u was z odbiorem. ja mam do nadajnika mux-3 ok. 6 km, z tym, że pomieszczenie (kuchnia) ma dość grube ściany i często nawet sygnał gsm lub wifi ma problemy z działaniem tam.

NarQu

Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: NarQu »

Witam !

Obecnie posiadam antenę pokojową, zwykłe 2 druty które stoją na telewizorze. Antena ta łapie mi bardzo dobrze sygnał (mieszkam niedaleko nadajnika). Wszystkie kanały łapie mi bez problemu, ale denerwuje mnie w niej kilka rzeczy, dlatego rozglądam się za nową pokojową anteną, a że się na tym nie za bardzo znam to proszę was o pomoc.

Pierwszym problemem jest nowy telewizor, który dostałem. Posiada on zasilacz w takiej skrzyneczce i on powoduje mi zakłócenia dla anteny. Przez to nie mogę używać tego telewizora bo nie łapie żadnego sygnału.

Drugi problem to używanie telefonu w pomieszczeniu w którym stoi telewizor. Gdy ktoś zadzwoni , wyśle sms itp przez chwile nie odbiera na TV.

Trzeci problem to suszarka w łazience obok pomieszczenia w którym stoi telewizor. Gdy zostanie ona włączona, również albo są zniekształcenia, albo nie odbiera wcale.

Poszukuje więc dobrej anteny pokojowej do maksymalnie 70zł, ktora wyeliminuje mi powyższe problemy, z większym naciskiem na problem pierwszy, bo nowy telewizor jest dużo lepszy, a stoi i się kurzy. Kolejne 2 problemy mogę przeboleć, ale fajnie by było jakby również nie występowały.

Jaka antenę mi polecacie ?
Proszę o pomoc, z góry dziękuje.

Pozdrawiam

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: systemlan »

Antena zewnętrzna z symetryzatorem... Brak problemów z zakłóceniami opisanymi powyżej.

NarQu

Re: Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: NarQu »

Musi być jednak wewnętrzna.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: systemlan »

Nie, musi być zewnętrzna, wtedy nie będzie problemów. Nie mój cyrk i nie moje małpki :D

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: Domel28 »

Jak się używa anteny wewnętrznej ze wzmacniaczem to są zakłócenia. Ja na biquadzie własnej roboty nie mam żadnych problemów. Odkurzacz, suszarka, tel. komórkowy a nawet chińskie motorki jeżdżące za oknem nie wprowadzają zakłóceń, sygnał silny i stabilny 12km od nadajnika. Antena zamontowana na bocznej stronie regału, kilka cm nad podłogą.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa eliminująca kilka błędów

Post autor: adac »

@ NarQu:
tak z ciekawości napisz czy ta antena jest ze wzmacniaczem czy nie, czy posiada zasilacz do gniazdka, gałkę do regulacji wzmocnienia itd.
Generalnie to ja miałbym zastrzeżenia do Twoich urządzeń elektrycznych które sieją jak się da. Widocznie producent oszczędził na filtrach p-zakłóceniowych, zawsze to $ 0,05 korzyści :P . Tradycyjnie nikt tego nie sprawdza.

Na razie można coś poradzić na zakłócający telefon (do niego akurat nie można mieć pretensji): filtr typu FPL-2160 (Telmor),
poczytaj tutaj: http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.ph ... &start=160.
Nie gwarantuje 100% sukcesu, bo być może Twoje odbiorniki TV maja taka sama klasę ekranowania jak i pozostałe, mogą reagować na telefon nawet jeżeli antena będzie na zewnątrz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: giaur500 »

Ten filtr telmor nie był przeciw zakłóceniom gsm i to nie ten problem był u mnie. Na zakłócenia od telefonu na 99% nie pomoże, zakłócenia od zasilacza czy suszarki do włosów może nieco osłabić. Zakładam że tv nieco lepiej odsiewa zakłócenia niż mój tuner usb, a wtedy filtr na niewiele się zda.

Co do telefonu, to proponuję używać tylko UMTS (3G), inna częstotliwość i zakłócać telewizji nie będzie. Jeśli antena zewnętrzna wykluczona to nic nie możesz więcej poradzić. Albo prawie nic.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Istnieją, choć nie łatwo je dostać, anteny z dobrą filtracją zakłóceń pozapasmowych. W wielu przypadkach mogą pomóc,choć całkowicie problemu nie rozwiążą. U mnie sprawdziła się antena Funke ADSC410 przeznaczona do instalacji w samochodach.
Przetestowałem wiele anten. Zarówno pasywnych jak i aktywnych. Próbowałem różne: dipole-druciki, anteny panelowe (proste i ze skomplikowanym układem ścieżek na laminacie), bi-quady. Na APOKi itp nie mam miejsca. Rezultaty były raczej dalekie od ideału. Co oczywiste anteny pasywne były mniej podatne na zakłócenia, ale były dni, że sygnał był po prostu za słaby.
A to maleństwo po prostu leży sobie na szafce obok telewizora (długo szukałem idealnego miejsca i ustawienia anteny) i po problemie.

Albo więc pozostaje szukanie metodą prób i błędów, co może być kosztowne, jeśli się nie ma dostępu do anten testowych, albo trzeba pomyśleć o antenie za oknem.

A skoro upierasz się przy pokojowej zacząłbym od szukania lepszego miejsca dla anteny, w miarę możliwości w pobliżu okna ...

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

antenka funke cena 70 GBP
http://www.mrx-24-7.co.uk/digital-tv-tu ... 543396.php
Ciekawe jak to w środku wygląda? co takiego specjalnego w konstrukcji czego nie można samemu zrobić?
Ktoś wie? może zamieścić fotkę?
Rozstaw i długoś tych antenek? jaki wzmacniacz?


przetestowałem większość anten na rynku pokojowych Thomsona, Vivanco, APOK. Komputerowe, samochodowe ze wzmacniaczem i bez. itp. itd..
Żadna praktycznie się nie sprawdza nawet w średnio trudnych warunkach. Identyczne rezultaty można osiągnąć przez dipol z kabla + wzmacniacz 15-20dB. A nawet lepsze.
APOK z allegro się nie sprawdza w warunkach miejskich. Niestabilny w ustawieniach odbiór MUX3 reszta trup.
często taka
http://www.mediamarkt.pl/antena-blow-tv ... ,id-879850

wychodzi najlepie jełsi nie daje się zewnętrznej. Choć przejściówka przez okno + kawałek dipola da pewnie lepsze efekty
Jak zobaczę tego Funke w markecie to chętnie kupie do testów

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ta cena to jakiś żart. Cena produceta jest kilkukrotnie niższa i to za parę anten (w samochodach montowane są po dwie).
Podobno cała tajemnica jest w doborze komponentów. Wszystko jest zalane żywicą. Nie da się podejrzec co tam siedzi. Podstawowe parametry i charakterystykę można obejrzeć w broszurze na stronie producenta.
W każdym razie u mnie się sprawdza, co nie znaczy, że tak byłoby w innej lokalizacji.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

http://www.caraudiogiant.co.uk/shop/cko ... _1074.html
http://bestcarantenna.co.uk/digital

nie każdy może kupić w cenie producenta. :(
chętnie przetestuję
Gdzie można kupić kilkakrotnie taniej?

nie znalazłem...

wygląda to jak zestaw 2 teleskopów + wzmacniacz x 2

zysk antenki pasywnej 7-12dB?
ciekawe jak?
więcej niż biquad?
2 antenki każda 3.5-6dBx2= 7-12dB
ale to chyba zbyt proste wyliczenie.

Dystans między teleskopami 65mm.
Wysokość teleskopu 178mm, grubość 9mm.

tzn. materiał na teleskopy jest tym cudem tajemnicy?
Rozumiem, że podobno to tajemnicze komponenty...
wzmacniacz 17dB.
ok to on jest twórca domniemanego sukcesu?


A coś więcej na temat warunków w jakiej pan używał tej anteny?
trudne, średnie, które piętro i czy nadajnik daleko i widoczny???
Rozumiem że PKiN / Raszyn.
bo kierowanie się opinią "u mnie odbiera" to nikomu nic nie daje.


ostek

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: ostek »

Witam,

Bardzo proszę osoby obeznane w temacie o pomoc w wyborze odpowiedniej anteny pokojowej.

Mieszkam w Lublinie, w bloku na drugim (ostatnim) pietrze. Odległość od nadajnika w linii prostej ok 5km. W okolicy bloki max. 3 pietrowe. Okna w pokoju wychodzą na zachód, a nadajnik jest po stronie północno-wschodniej.

Jest szansa na dobry sygnal z anteny wewnetrznej??

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Spróbuj zrobić biquad i zobaczyć jaki masz odbiór.
Znaleźć miejsce odbioru.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: TomW »

Jeśli nie lubisz majsterkować, to może też być np. antena pokojowa typu APOK. Koszt niewielki a jest chwalona. Sam takiej używam. Z tak małej odległości zastosowany w niej wzmacniacz będzie Ci raczej przeszkadzał - przesterowywał sygnał. Wystarczyć powinien symetryzator. Jeżeli będzie potrzeba, to zmień wzmacniacz na najsłabszy (najlepiej ekranowany) biorąc pod uwagę że okna pokoju wychodzą na inna stronę. Antena to jedno, a drugie nie mniej ważne, to znaleźć (metodą prób i błędów) jej właściwe miejsce. Od tego naprawdę dużo zależy.

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: systemlan »

Okna plastikowe?

ostek

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: ostek »

tak, okna plastikowe

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: systemlan »

Wywal to na zewnątrz, bo będziesz miał problemy.

ostek

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: ostek »

Chyba tak zrobie bo z tego co czytam to nawet jak uda mi sie zlapac sygnal z anteny pokojowej to i tak nie moge liczyc na jej dyskretne umiejscowienie, a nie ukrywam ze mi na tym zalezy.

Telewizor ma wisiec w rogu pokoju, na specjalnym uchwycie. Gniazdko elektryczne mam na wysokosci tv i chcialbym tak umiescic antene zeby byla niewidoczna (myslalem ze dam za telewizorem).

Jedyne wyjscie zeby uniknac wiszacych kabli i anteny Bog wie gdzie to przewiercic sie przez sciane za tv, podciagnac kabel w poblize okna (jakies 1-1,5m) i zamocowac na scianie bloku antene zewnetrzną.

To teraz pytanie... jaka antena dla opisanych kilka postow wczesniej warunkow??? :/

edit/ Pisownia PL!

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: adac »

ostek pisze:Odległość od nadajnika w linii prostej ok 5km
Ale od którego nadajnika ? Główny RTCN Piaski jest w odl. ok 27 km od centrum kierunek na płd-wschód, a z ul. Raabego masz tylko doświetlenie Mux-3.
Jeżeli mieszkasz na ostatnim piętrze- czy masz możliwość montażu anteny dachowej ? Pomysł z zamocowaniem anteny pokojowej pomiędzy TV a ścianą jest chyba najgorszy z możliwych.

Zablokowany