Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Domel28 »

W jednym miejscu nie da rady odebrać sygnału z 20km, a w innym odbierze z ponad 100km. To naprawdę jedna z lepszych anten pokojowych tylko niepokoi mnie ten wzmacniacz z diodą. Ja od czasu ery cyfrowej nie używam wzmacniaczy bez ekranu bo poprostu u mnie nie działają jak należy i są podatne na jakiekolwiek zakłócenia szczególnie w antenach pokojowych. Co innego LNA te spisują się znakomicie i można je zasilać 5V z tunera.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: TomW »

Dobrze zauważyłeś. Dlatego ja wzmacniacz fabryczny wymieniłem. Piszę o tym parę postów wyżej. To co "siedzi" w puszce też jest ważne i ma wpływ na właściwy odbiór. Niektórzy np. błędnie sądzą, że im większa moc wzmacniacza tym lepiej a najczęściej doświadczają efektu przesterowania sygnału i winią antenę. Jeżeli nie wystarcza symetryzator i musimy zastosować wzmacniacz - to właściwie dobrany. Piszę o tym dla porządku, bo większość o tym wie.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Ostatnio testowałem antenę ANT 1411 Thomson
https://pl.hama.com/001319130000/thomso ... -t-premium
test w Warszawie w 2 lokalizacjach.
Ze zdziwieniem zobaczyłem, ze odbiór jest bezproblemowy.
Tam gdzie wiele antenek pokojowych nie zdało egzaminu ta daje sobie radę.

Antenę trzeba jednak ustawić jako leżąca. 8-)

Być może to problem większości tego typu urządzeń bo takie jest nadawanie w Polsce

frotto45

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: frotto45 »

Witam wszystkich

zastanawiam się nad taką anteną pokojowa http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html

do nadajnika POZNAŃ-ŚREM mam wg. internetu ok 25 km, czy jest bardzo prawdopodobne że odbiorę sygnał ?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: systemlan »

Nie będzie działać, za daleko! Antena pokojowa do kilku kilometrów i to nie zawsze... Poczytaj forum...

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

frotto45
zrób sobie biquada i spróbuj na zewnątrz
antena pokojowa ma raczej małe szanse.
Apok u mnie nie działał nawet 6 km od nadajnika.
Lepszy był TelmorDSP 860 lub ANT 1411 Thomson

frotto45

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: frotto45 »

Niestety to niewykonalne, nie znam też nikogo, kto mógłby mi zrobić takiego biquada.

Cóż pozostaje mi przeglądać sieć i w miarę możliwości wybrać coś.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

podałem kilka typów.
a jak wysoko mieszkasz?
Możesz cos na zewnątrz umocować?

Jeśli powyżej 3 pietra to powinno być możliwe na pokojowej. Śrem nadaje 100kW

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: TomW »

frotto45 pisze:zastanawiam się nad taką anteną pokojowa http://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa- ... p9404.html
Jeśli chodzi o anteny pokojowe to APOK jest właśnie jedną z lepszych anten pokojowych. Dużo jest o niej opisane na forum w tym dziale. Sam z powodzeniem takiej właśnie używam (mam klona pod inną nazwą) i z odległości około 30 km nie mam żadnych problemów na parterze zasłonięty blokami. Jedyny minus według mnie, to że nie jest zbyt elegancka według niektórych estetów. Plusem zaś to, że daje sobie radę. Co prawda mam inną lokalizację. Nie jest to tylko moja opinia. To ćwiartka normalnej anteny siatkowej. Pozdrawiam.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Może lepiej jednak dodaj, że przy odbiorze wewnętrznym to NIE MA ZADNEJ PEWNOŚCI.
Opinie są różne i niejednoznaczne. APOK często ma problemy i ludzie wymieniają wzmacniacze bo nic nie działa. Kilka osób o tym pisze i tak jest.
Każdy musi sam spróbować bo gwarantowanie to mało ostrożne.
Ja też testowałem i poleciłem kilku osobom APOK i ZERO odbioru a konstrukcja/ wygląd antenki to koszmar.
Jeszcze trzeba obciążać antenę bo kabel tak sprężynuje, ze nie sposób ją ustawić.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: TomW »

Oczywiście, że nikt nie da gwarancji i dlatego najlepiej samemu wypróbować a dopiero później kupić jak się sprawdzi (o ile sprzedawca się zgodzi). Wewnątrz mieszkania sygnał układa się nieprzewidywalnie - fakt. Nie mogę mówić jak będzie w Poznaniu, ale u mnie spisuje się ona bardzo dobrze. Nie ma uniwersalnej reguły. O tym chyba wiadomo. Dla przykładu - u mnie biquad sprawdza się dobrze ale niedaleko w pracy. W domu mi nie odbiera. Każde warunki są inne i trzeba "potestować" samemu. Pisząc o APOK-u nie gwarantuję nikomu dobrego odbioru, lecz zawsze podkreślam, że u mnie się on sprawdza.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Nawet te anteny w postaci wąsów i wzmacniacza w puszce u niektórych się sprawdzają i ludzie kupują a wygląda to lepiej niż wersja APOK. Równie dobrze można powiesić w domu cala siatkę. Ja kiedyś mając zaufanie do forum komuś poleciłem a później dostałem tego Apoka do testów w zamian za biquada. I nie działał. Biquad na klamce przy oknie wisząc działał a APOK dociążany książka na parapecie nic nie znajdował.
Odbiór wewnętrzny to loteria.

Już lepiej kawałek kabla za oknem ze wzmacniaczem nawet w stylu do gniazdkowym. Tak w kilku miejscach zrobiłem i też działało

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Domel28 »

. Biquad na klamce przy oknie wisząc działał a APOK dociążany książka na parapecie nic nie znajdował.
i tu się wcale nie dziwię, bo anteny były w różnych miejscach w dodatku różniące się budową. Druga sprawa to, że ktoś kto chce odbierać na pokojowej idzie do sklepu i kupuje najczęściej ładnie wyglądającą panelówkę ze wzmacniaczem i wąsami w środku a nad tymi to już APOK ma przewagę (nie wspominając o cenie), bo jest przynajmniej możliwość wymiany płytki. Fakt, biquady są wygodniejsze w użyciu, bo można je gdzieś schować lub przykleić gdy ma się mocny sygnał, ale nie każdy potrafi zbudować biquada, większość nawet nie wie o istnieniu takiej anteny.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

jak ktoś nie potrafi zrobić biquada apokazywałem jak zrobić do testów nawet w oparciu o kostkę elektryczną,
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1260

to i nie potrafi wymienić płytki w APOKU. ;)
Dla mnie znacznie lepsze są Telmor DSP 860 lub antena typu Korona. nie trzeba kombinować.
A co do przykładu tt tylko przykład ze nie trzeba kombinować z mocowaniem i szukaniem miejsca. Choć miejsce zawsze było szukane bo w przypadku pokojowych zawsze tak jest.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Domel28 »

Ja tam jestem zadowolony z odbioru na APOK-u w dodatku własnej konstrukcji z połamanej pełnej siatki. W puszce symetryzator i leżąc na szafie odbiera komplet MUX-ów.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

to w takim razie nie wprowadzaj nikogo w błąd pisząc, że używasz APOK.
B bo założenia APOK ma wzmacniacz a ty masz po prostu przyciętą siatkę z symetryzatorem.
A jak sobie ktoś kupi APOKA to będzie maił co innego niż ty i inne rezultaty.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: Domel28 »

Jedyna różnica między oryginałem to, że nie mam siatki i pisałem w odniesieniu do własnych warunków odbiorczych.

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Ja po testach APOKA nie mam dobrego mniemania.
Tak jak piszesz. Równie dobrze można przyciąć siatkę i dołożyć symetryzator lub wzmacniacz stosowny do odległości do nadajnika. A siatkę większość ludzi i tak ma.

możemy sobie pisać ale to miało pomóc kogo już na forum nie widzę.
testy i próby.
Jak ktoś szuka pokojowej na bliskie odległości kawałek kabla odsłoniętego na 11-15 cm + wzmacniacz tez się nada.


bardziej bezproblemowe to Telmor DSP 860 i ANT 1411 Thomson.
Muszę jeszcze kiedyś kupić do testów antenę typu Korona w wersji pokojowej

frotto45

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: frotto45 »

Cóż, zakupiłem taką antenę WIWA AN220, ktoś na forum polecał, do nadajnika POZNAŃ-ŚREM mam 25 KM wg. tej mądrej stronki, która pokazuje zasięg itp.

Odbieram wszystkie 24 programy, poziom sygnału waha mi się w granicach 95-100, stan tak samo, generalnie na większości kanałów mam po 100.

Więc warto było zaryzykować, mam pytanie czy bitowa stopa błędów ma jakieś znaczenie ? jak to interpretować ?

lustracja
Posty: 810
Rejestracja: 11 grudnia 2013, o 08:09

Re: Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Post autor: lustracja »

Wiwa AN220 to niezła antena ale rzadko wymieniana jako pokojowa.

w sumie kupiłeś sobie za 50- 60zl biquada ze wzmacniaczem.
Używasz jako pokojowa czy na zewnątrz?

co do BER to jeśli nie masz problemu z odbiorem to nie musisz się tym interesować.
Nie wszystkie odbiorniki podają BER.
Jeśli masz problem to możesz tego użyć zmniejszając ilość błędów poprzez zmianę kierunku/ ustawienia anteny

Zablokowany