Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

@up, napisałeś 2 posty na tym forum - ok, ale proszę cię nie zachwalaj anten które służą do wyglądu a nie do odbioru. To że u ciebie odbiera to jest łut szczęścia. Ja miałem podobną antenkę do testów i odbierała mi tylko w jednym ustawieniu (w trzech współrzędnych) - musiałbym ją trzymać w powietrzu w połowie pokoju, żeby odbierało jeden mux. Takie anteny to oszustwo i wyciąganie pieniędzy - jakiś czas temu w Realu sprzedawali anteny do FULL HD firmy Vivanco za blisko 100 zł. Daję głowę, że na apoku z symetryzatorem/wzmacniaczem będzie 100x lepiej odbierało niż na tych wyrobach antenopodobnych.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Popieram w całości przedmówcę. Jak coś ładnie wygląda to może, ale nie musi być dobre. Jak działa to dobrze, ale to raczej łut szczęścia. Przechodzenie na odbiór cyfrowy to żniwa dla producentów anten. Nie zdziwię się, jak zaproponują np. złotą w srebrne paski do tego mega-full-super-hiper :D
U mnie wysłużony brzydki, Apok (innej firmy Davbol) sprawdza się znakomicie i wielu też go chwali. Oczywiście nie namawiam. Każdy ma swój gust.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

ja też jestem za anteną typu "APOK" nie ze względu że używałem ale dlatego że jej dobre działanie potwierdza kilka osób na forum używając ją w różnych regionach (były również przypadki montowania jej na parapecie ;) )
teraz nie używam bo wszędzie się podpiąłem do głównej instalacji (oszczędzam na prądzie :lol: ) ale ta zostaje schowana na wszelkie wyjazdy (zawsze z nami jeździ - w niektórych sytuacjach sprawdziła się lepiej niż instalacja w wynajmowanych domkach lub kwaterach :o )
dlatego polecając tę antenę wiem że sprawdziła się w różnych sytuacjach :D
a ten "panel" zapewne oparty jak "mydelniczka" na prostym układzie i mocnym wzmacniaczu (nie używałem - nie krytykuję - antena oferowana w innych krajach :roll: )
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq53 , http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq55 , http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq56

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

a ten "panel" zapewne oparty jak "mydelniczka" na prostym układzie i mocnym wzmacniaczu (nie używałem - nie krytykuję - antena oferowana w innych krajach :roll: )
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq53 , http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq55 , http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/sq56
Mydelniczki - czytaj antena omega - to dwa wąsy + wzmacniacz, natomiast te panelowe anteny to jakieś cuda - podejrzewam, że w środku znajduje się antena typu szczelinowego, obelisk albo jakiś twór matematyczny w kiepskim i niedokładnym wykonaniu.
Bo tak:cztery wąsy + wzmaczniacz lub nawet mydelniczka ze wzmacniaczem odbierały u mnie poprawnie. Natomiast wynalazek Cabletecha (płytka z kupą* w środku) tylko odbierał pośrodku pokoju na odpowiedniej wysokości. Nawet do lampy jakbym przyczepił, żeby wisiała to byłaby niestabilna i wychylenie o pół cm w jedną stronę lub delikatny obrót spowodowałby brak sygnału.

*słowo w wersji light

edit: tak jak kolega napisał w tym wątku przykładowa antena płytkowa signal w środku wygląda tak http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=75303#p75303

ja miałem kiedyś taką antenkę i na niej bardzo dobrze mi odbierało, ale ostatecznie sprawiłem sobie biquada.
Obrazek
link zapożyczony od kolegi z 8 strony

Awatar użytkownika
Mireczek
Posty: 51
Rejestracja: 7 grudnia 2011, o 21:58
Odbiornik: Samsung UE32C6000, UE40B7000, UE46F8000;
MT 4168;
Instalacja antenowa: Aktualnie: doświadczenia z antenami do DVB-T.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Mireczek »

Anduraki pisze: ...
edit: tak jak kolega napisał w tym wątku przykładowa antena płytkowa signal w środku wygląda tak http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=75303#p75303
...
Z tą anteną zrobiłem dużo doświadczeń. W końcu okazało się, że odbiera dobrze tylko do 2 km od nadajnika Katowice Kosztowy. Ja mieszkam 5 km od nadajnika i najsłabszego MUXa już nie odbierała. W centrum Katowic, 10 km w prostej linii od nadajnika nic nie złapała.
Nie ma jak antena własnej roboty. :)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

no to Cię zaskoczę bo ja z 22 km odbierałem w warunkach blokowych, z tym, że jak piszę musiałem trzymać pośrodku pokoju w powietrzu, bo ani na parapecie ani nigdzie (gdzie dało się postawić) nie dało rady odebrać choćby minimum sygnału - było 0/0.
Konstrukcja tej anteny przypomina mi trochę synfazę anteny prętowej, ale prawdopodobnie ze względu na małe rozmiary i konieczność bardzo specyficznego ustawienia anteny nie miało to prawa działać na takich zasadach.

Klasyka lepiej się spisuje niż sprytne choć nieskuteczne zabiegi producentów pięknych anten.

Nie wiem jak wam, ale mi te płytki się nie podobają wizualnie, dużo ładniej wygląda według mnie Fracarro BLU240F, która jest oczywiście zewnętrzna.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Anduraki pisze:ja miałem kiedyś taką antenkę i na niej bardzo dobrze mi odbierało, ale ostatecznie sprawiłem sobie biquada.
Taką jak prezentujesz na zdjęciu używam od jakiegoś czasu w pracy. Na zmianę z biquadem. Ktoś pozbył się chyba tej połówki siatki bez ekranu i znalazłem ją w rupieciarni. Odbiór na niej jest rewelacyjny w moich warunkach (Cabletechy niech się schowają) :D :D
Brzydactwa górą. :D

ricken

Pytanie o antenę pokojową

Post autor: ricken »

Takie pytanie jak widziecie odbiór takiej anteny?
http://www.icodziennik.pl/promocja/34
Ile km od nadajnika gdy stoi na parapecie? I ile km jak musi przebić się sygnał przez ścianę? (oczywiście szacunkowo)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: m@rtops »

nie ten dział :x
nobel dla robiącego tę reklamę anteny (full HD) :lol:
oczekiwanie odpowiedzi na tak zadane pytanie - bezcenne :D

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: qwerty »

Za 5 zł zrobisz taką samą antenę...

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: TomW »

Przyłączam się co do nagrody za reklamę, nie za (byle)jakość. Pytanie o odbiór trzeba by zadać dyżurnej wróżce. Na forum chyba takiej nie ma. W dziale o antenach też chyba nie odpowiedzą :D
"Najmocniejsza" - słowo mówiące wiele... :lol:

ricken

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: ricken »

i dlatego pytam fachowców a nie sąsiada za płotem który wie tyle o antenach co ja :twisted:
pozatym macie wzmocnienie 45 w opisie czyli już jakas informacja
a jak nie pasuje taki link to sobie znajdźcie inny :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Poczytaj w dziale o antenach. Jest tam cały wątek o antenach pokojowych.. (Te posty też tam za chwilę wylądują). Rzuć też okiem na poradnik z tej strony: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... /poradniki

Ta wartość to wzmocnienie wzmacniacza w "antenie". Jak byś go do cegły przywiązał to ten zestaw też miałby 45dBi, ale czy to była by antena?
Czysty marketing i robienie ludziom wody z mózgu. Dużo szumnych haseł (HD, FullHD, nowość) i jak największe wartości, często nie wiele mówiących zwykłym ludziom parametrów, w myśl zasady "czym więcej tym lepiej". A jeszcze towar w "promocji" i ludzie kupują...

W pewnych warunkach ta nawet będzie działać. Blisko nadajnika, bez lokalnych zakłóceń, itp. W innych szybko zaczną się problemy.

Peter_CA

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: Peter_CA »

m@rtops pisze:nobel dla robiącego tę reklamę anteny (full HD) :lol:
I jest gotowa na DVB-T2 :lol:

Z opisu na Allegro:
NIE KUPUJ DOOKÓLNYCH OKRĄGŁYCH ANTEN TAKIE ANTENY TO "BUBEL" !!!
I kto to mówi :lol:
Naziemna telewizja cyfrowa, której wprowadzenie w całej Polsce jest kwestią czasu, wymaga nieco inaczej zaprojektowanych anten, ze wzmacniaczami o niskim poziomie szumów własnych( taki wzmacniacz posiada ta antena).
Bez komentarza.

ricken

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: ricken »

widzę zatem większość twierdzi że to bubel.....
a myslałem, że ktoś powie że do 20km przez ściene pociągnie (mam do nadajnika przez ściane w katowicach 15km)

_chris_

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: _chris_ »

Próbuj, przy DVB-T cuda się czasami zdarzają...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: m@rtops »

ale jak pokojowa to kierunek raczej w stronę anteny typu "apok" ;)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: plecho1 »

Lub samoróbka:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Na tej antenie odbierałem stabilny sygnał 40 km od nadajnika w bloku na parterze.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: TomW »

m@rtops pisze:ale jak pokojowa to kierunek raczej w stronę anteny typu "apok"
Jak widzisz nie warto polegać na reklamach. Przejrzyj też dział o antenach pokojowych. Dowiesz się co inni polecają i co się sprawdza. Też polecam Apoka (sam używam z 22 km).

Mutango

Re: Pytanie o antenę pokojową

Post autor: Mutango »

ricken pisze:widzę zatem większość twierdzi że to bubel.....
A zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego żaden ze sprzedawców nigdy nie decyduje się pokazać w materiałach reklamowych co jest w środku mydelniczki?
Ano dlatego, że zazwyczaj są tam dwa wąsy z drutu przykręcone do wzmacniacza. Nic nadzwyczajnego:
Obrazek
Taki wzmacniacz kosztuje kilkanaście złotych, drut może z 50 groszy, zasilacz 7zł
Można takie cosik zrobić samemu w 5 minut (*)
Jeśli chcesz jeszcze ..dziesiąt złotych dopłacić za plastikową obudowę, to proszę Cię bardzo ;)
ricken pisze: a myslałem, że ktoś powie że do 20km przez ściene pociągnie (mam do nadajnika przez ściane w katowicach 15km)
Nikt nie mówi, że nie pociągnie. Przy małych odległościach to czasem ludziom na widelcu pociągnie, czasem palec przystawią do gniazdka i też ciągnie... :lol:


(*)Można zrobić samemu, tylko pytanie po co? Lepiej wygiąć sobie biquada, zysk wyższy od wąsów, i zazwyczaj nie potrzeba ani wzmacniacza, ani zasilacza.

Zablokowany