Antena pokojowa do odbioru DVB-T

kadafi

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kadafi »

Nie jestem fachowcem ze sklepu, ale z doświadczenia wiem, że 23km od nadajnika 10kW antena z wyższej półki za ponad 200zł nie jest jedynym rozwiązaniem. Rodzice odbierają z nadajnika 1.25kW w odległości 35km na antenie siatkowej ze wzmacniaczem zawieszonej na strychu.
Co ciekawe, od kilku takich "fachowców" w sklepach słyszałem, że na siatce NIE DA SIĘ odbierać DVB-T :lol:
Da się odbierać, ale po co się męczyć.
Ja odbierałem przez 9 miesięcy na siatce (Telmor ASR 860P). Ogólnie było dobrze ale nie zawsze stabilnie. Zwłaszcza,że jestem w zasięgu czterech muxów i TV w zależności od propagacji, odbić itp potrafił wybierać sobie muxy, które w danej chwili miały lepszy sygnał. Co gorsza nie zawsze TV przełączał się z powrotem na sygnał lepszy i często miałem pikselozę (jakość sygnału z najlepszych muxów nie przekraczała 80%). Przejeżdżające skutery, latające helikoptery też miały duże znaczenie na jakość.Odkąd zamontowałem nie najlepszą, ale przyzwoitą antenę odbiór mam stabilny, poziom sygnału 95%, jakość zawsze 100%. Wszystko bez wzmacniacza i na rozgałeźnikach pasywnych.

Muszę nadmienić, że mieszkam na wsi, nie ma bloków i innych przeszkód, w mieście zastanowiłbym się nad wyborem być może siatki, ale musiałbym wypróbować też kierunkową

Pozdrawiam
Kadafi

ewa5

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: ewa5 »

Witam. Od jakiegos czasu interesuje sie antena pokojowa (w moim przypadku innej zastosowac sie nie da). Chce kupic jak najpozadniejsza i dlatego licze na Waszą pomoc. Czy ktos miał okazję testować, używać antenę marki MELICONI. Jest ona sporo droższa niż większosć pozostałych anten. Chcę wiedzieć czy ten fakt przekłada się na jakosć, czy sygnał z takiej anteny jest stabilny i nie zakłucany przez inne sprzęty lub warunki atmosferyczne, czy się nie przegrzewa, itp. Mam już jedną antenę (tańszy egzemplarz polskiej produkcji), ale jesli chodzi o jej funkcjonowanie to przez godzinę odbiera prawie idealnie, ale po upływie czasu nagrzewa się bardzo zasilacz i wtedy zakłucenia są bardzo częste i oglądanie jest uciążliwe, a nawet niemożliwe. Interesują mnie bardzo Wasze recenzje i opinie o każdym modelu anteny pokojowej firmy MELICONI. Licze na Waszą pomoc. Pozdrawiam

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:55 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

ewa5

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: ewa5 »

No na pewno to jest rozwiązanie, z ktorego mozliwe ze skorzystam. Ale Wasze recenzje co do anten pokojowych MELICONI (dowolny model) i tak są mi bardzo potrzebne. Także ponawiam swoja prosbe o jakiekolwiek informacje i z góry wielkie dzięki.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

@ewa:
Antena typu Meliconi może mieć lepszą jakość wykonania, w związku z tym dłużej pochodzi, ale jakość odbioru będzie podobna do innych pokojówek, cudów nie będzie. Prponuję Ci zainteresować się anteną typu: Signal DVB-T, dostępna w komplecie z kablem np. na stronie dipol.com. To będzie jakaś panelowa z niskoszumnym wzmacniaczem, zaleta to możliwość zasilania bezpośrednio z gniazdka tunera, +5V.
Uwaga: Jeżeli wybierzesz opcję zasialnia anteny z tunera wtedy nie wolno jednocześnie podłączać zewnętrznego zasilacza. Być może teraz zrobiłaś ten błąd i stąd 'grzanie się' zasilacza i słaby odbiór. Dobrze, że tuner przeżył :)

ewa5

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: ewa5 »

Wielkie dzięki za info i bardzo cenne rady. Czytałam o antenie którą polecasz. Generalnie jest ok tylko mam jedno pytanko co do niej. Czy nie ma za małego wzmocnienia sygnału ?

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

18 km od nadajnika to zamontować przy oknie jakąkolwiek antenę bez wzmacniacza i nie powinno być problemu.
w Takiej sytuacji poszukać lepszej pozycji anteny a nie max wzmacniacza

a jeśli już za oknem to http://www.dvbsklep.pl/antenadigitactiv ... p-134.html

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

ewa5 pisze:.. mam jedno pytanko co do niej. Czy nie ma za małego wzmocnienia sygnału ?
Wzmocnienie 20dB jest zupełnie odpowiednie, i co ważniejsze -realne. Jeżeli trafisz gdzieś na okazji antenę pokojową o zysku 85 dB to raczej nie kupuj :mrgreen:
Ważniejsze są warunki lokalne; jeżeli w pomieszczeniu masz dziurę sygnałową to nie pomoże żadna antena.
Namawiam do sposobu który podali już inni użytkownicy, czyli montaż anteny na zewnątrz, przy oknie albo na balkonie. Warunek -widoczny kierunek na nadajnik. Np. antena DigitActiva, którą proponuje @janek 77 to chyba high-end, przynajmniej sądząc wg ceny. Ale producent znany, więc jakość powinna być odpowiednia do ceny. Estetyczny wygląd na pewno spodoba się sąsiadom :D

DVBManiak

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

18 km od Świętego Krzyża, który sieje dookólnie to chyba nawet na drucie powinno łapać, mimo że okno nie wychodzi na nadajnik. Tak więc zdecydowanie polecam tą antenę zewnętrzną co poprzednicy, powinnaś dać radę ją gdzieś zamontować. Tylko najlepiej wybierz wersję pasywną, bo jest też aktywna, ale może być za mocna. Pozdrawiam i powodzenia.

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Są tez takie anteny pasywne. Moim zdaniem ciągle 18 km od nadajnika to nawet antena od tunera komputerowego w poziomie przy oknie złapie sygnał a co dopiero jakaś zewnetrzna bez wzmacniacza 8-)

Nawet jakiś ATRAX300

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

W promieniu 10 km od nadajnika Św.Krzyż łapie się na drucie, ale tv analogową, trochę inna moc ;)
Ci którzy próbowali wystawić ant. kierunkową i wycelowali w nadajnik, zmieniali głowicę

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

adac pisze:W promieniu 10 km od nadajnika Św.Krzyż łapie się na drucie, ale tv analogową, trochę inna moc
Ci którzy próbowali wystawić ant. kierunkową i wycelowali w nadajnik, zmieniali głowicę
Św. Krzyża jest nadawany podobno ze sporą mocą 50kW więc 18 km to raczej nie problem skor nie ma przeszkód terenowych.
Proponuję poczytać. Podobno odbiór nawet z 30 km na antenie teleskopowej ktoś meldował
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=180

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

50 kW to raczej bieda w porównaniu z emisją analogową, np TVP2 k28 moc 1000 kW.
Być może teraz w związku z wprowadzaniem DVBt coś już ograniczono, nie mam ostatnich wieści, ale odbiór na dalszych odległościach (analog) jest w dalszym ciągu znakomity. Ten nadajnik zawsze tak miał.
O warunkach odbioru z tego nadajnika raczej nie muszę czytać, bo znam je na pamięć :D

DVBManiak

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: DVBManiak »

50 kW ze Św. Krzyża bieda? Człowieku, cyfrowe emisje mają max 100 kW a analog 1000. Wiadome jest, że nie potrzeba im tyle mocy. Te 50 kW to bardzo dużo jak na DVB-T i odbiór możliwy w przypadku Św. Krzyża nawet do ponad 100 km bez problemu. Ba myślę, że nawet i ze 150. Podobnie Ślęża. Większość masztów nie może się równać do takich obiektów jak Ślęża czy Św. Krzyż. Zależy od położenia. Heh, jakby ze Św. Krzyża odpalono 1000 kW DVB-T to...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Zasięg byłby 2 razy większy.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

@DVBManiak: pozwolę sobie na polemikę:

- nikt nie oczekuje nadajnika DVBt o mocy 1MW, nie wiem nawet, czy ktoś takie produkuje
ale patrząc realnie mógłby być nadajnik np. o mocy 200 kW, po to żeby wykorzystać potencjał tego obiektu i doskonałą lokalizację. Dotychczas RTCN Św. Krzyż zapewniał emisję dla całego wojwództwa i kawałka ościennych. Teraz na mapce dvbtmap.eu są białe plamy w obrębie świętokrzyskiego, wcześniej nie do pomyślenia. Dotyczy to zwłaszcza części zachodniej i południowej. Ktoś wyraźnie zaoszczędził.

cytat: ' nawet do ponad 100 km bez problemu. Ba myślę, że nawet i ze 150.'
Z mapki wynika 65km przy nierównomiernym pokryciu, poziom odniesienia to 50 dB/µV.
100 km to przy porządnym nadajniku, a nie tym
Odbiorcy korzystają z dotychczasowej silnej emisji TVP1,2, niewielka część z tego co obserwuję, odbiera mux2.

Więcej wątków na tym forum pojawi się po wyłączeniu emisji analogowej

ETIHAD

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: ETIHAD »

Witam

Przeglądając portal aukcyjny pod kątem odbioru DVB-T w opcji antena pokojowa,zauważam niesamowitą sprzedaż oraz skutecznosć tej anteny pokojowej jako numer 1 na rynku,czy ktoś ma takową ANTENA DVB-T ELITA i potwierdza skuteczność odbioru DVB-T z dobrym skutkiem,nadmienie moje położenie jest dobre w stosunku do nadajnka dla mux 2,3.Mowa o skuteczność tego typu konkretnej anteny czekam na opinie.

Nie wątpie temat tego typu anten był spewnosćią już tu poruszany i to nie to samo co antena zewnętrzna i nigdy nie dorówna jej.

Lecz prosze o opinie osoby które na tą chwile mają tą antene ANTENA DVB-T ELITA w domu.

Matthías

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Matthías »

Ta antena wewnątrz wygląda mniej więcej tak: http://ifotos.pl/zobacz/5387_wnewsw.jpg/, więc sam sobie odpowiedź na to pytanie.

ETIHAD

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: ETIHAD »

Matthías pisze:Ta antena wewnątrz wygląda mniej więcej tak: http://ifotos.pl/zobacz/5387_wnewsw.jpg/, więc sam sobie odpowiedź na to pytanie.
To co przedstawiłeś nie jest tą konkretną anteną zobacz pod nazwą ANTENA DVB-T ELITA jest zupełnie inna,nie jest ważne co ma tylko skuteczność tego.A widać na portalu aukcyjnym bardzo duży zbyt tego,gdyby było to rzeczywisćie lipa nikt by tego nie kupował.
Mieszkam w miare blisko,dlatego dociekam o tej konkretnej antenie.

Obrazek

Obrazek

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

To że ludzie masowo popełniają błędy akurat nie oznacza nic.
Lemingi też masowo rzucają się w przepaść bezrozumnie.
Ludzie często kupują to co ma wysoki licznik. Jeśli dużo kupiło to ja nie popełniam błędu. :lol:
A sprzedawcy chetnie to reklamują i uzywają tego argumentu. Dużo tego sprzedałem nie może być złe. :lol:

Tego typu wynalazków trzeba unikać

Zablokowany