Antena pokojowa do odbioru DVB-T

uggp

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: uggp »

plecho1 pisze:Anteny uniwersalne strojone są na środek pasma.
No to może za dużo od tych anten wymagamy i to jest nasz błąd? Np. Kraków raczej w środku pasma nie jest. A jak widać po testach, walka jest o każdy decybelek ponad szumem ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

andiks pisze:Jaki miałeś na mysli odbiornik wskazujący jakbyś mógł podać więcej szegółów
Do szukania najlepszego sygnału DVB-T wystarczy pierwszy z brzegu STB albo TV pokazujący siłę sygnału i jakość. Nie należy się sugerować konkretnymi wartościami, bo każdy model pokazuje inne, tylko szukać najwyższych wskazań jakości (albo najniższych stopy błędów), pamiętając, że opóźnienie wskazań może wynosić nawet kilka sekund.
Jeśli to nie pomoże dopiero wtedy szukałbym instalatora z miernikami.

Maciey

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Maciey »

JaroslawMroczkowski pisze:Do szukania najlepszego sygnału DVB-T wystarczy pierwszy z brzegu STB albo TV pokazujący siłę sygnału i jakość.
Jeszcze sprzęt typu walkie-talkie i druga osoba, jeśli szukamy sygnału na dachu. Bo nie sądzę by komuś chciało się targać ze sobą telewizor ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Wystarczy mocne gardło. ;)

mateo1990

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: mateo1990 »

Witam wszystkich

Otóż przymierzam się do instalacji w swoim mieszkaniu jakiejś anteny do odbioru DVB-T (zamierzam oglądać telewizję na komputerze przy pomocy cyfrowego tunera DVB-T) i tu rodzą się moje pytania odnośnie anteny.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się na podstawie nawet szczegółowych danych stwierdzić, jak jaka antena będzie się sprawować, ale może chociaż ktoś będzie w stanie mniej/więcej coś powiedzieć i przynajmniej zalecić, w okolice jakiego rodzaju anten powinienem poczynić poszukiwania? Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie anteny pokojowe - i m.i.n. dlatego napisałem posta w tym temacie.

Moja lokalizacja: Świebodzin, ul. Żaków
Najbliższy nadajnik: RTCM Jemiołów (moc nadajnika 80 kW) - odległość 20km w lini prostej.
Tutaj przedstawiaj profil topograficzny terenu:

Obrazek

oczywiście nadajnik znajduje się od prawej, a moje miejsce zamieszkania po lewej.

Dodam, że mieszkam w bloku na parterze i okno mojego pokoju niestety jest zwrócone w stronę południową (nawet jeszcze lekko w stronę wschodu), a nadajnik znajduje się w stronę północno-zachodnią.

Na co mogę liczyć i czy są szanse na to, że zadziałałaby tutaj antena pokojowa? Jeśli tak, to jaka? Nie ukrywam, że to by było najlepsze rozwiązanie. Wolałbym uniknąć zabawy z montażem jakiejś wielkiej anteny na ścianie za oknem.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Wszebor

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Wszebor »

Gotowa antena biquad z allegro się nadaje ?
Bo widziałem za 10zł "zrób to sam" lub za 30-80zł gotowe zestawy

Taka antena nadaje się do trzymania w pokoju ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Ja nie widzę na allegro gotowej anteny UHF biquad.

Maciey

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Maciey »

Widziałem ostatnio biquada ze wznacniaczem, ale do montażu zewnątrz. Chyba 85 zł kosztował.

edit:
Nawet Dipol ma w ofercie, w tej samej cenie co na aledrogo ;)
http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm

inubero

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: inubero »

Która z tych anten wg was będzie lepsza od Vivanco TVA 302.

janek77 proponował mi antenę bez wzmacniacza i z symetryzatorem. Mam 8km w linii prostej do PKiN, 13km w linii prostej do Raszyna. Obecną antenę mam skierowaną na PKiN, antena stoi na półce a za ścianą jest balkon. Wzmacniacz ustawiony na MAX. Mieszkam na 4 piętrze.

1. http://anteny.pl/antena-dexta-silwer-p-552.html
2. http://anteny.pl/antena-symetryzatorem-p-262.html
3. http://anteny.pl/antena-pokojowa-siatka-p-485.html
4. http://anteny.pl/antena-signal-zewntrzna-p-489.html - tę akurat mógłbym powiesić na karniszu w rogu pokoju gdzie po obu stronach nie ma już nic za ścianą i skierować na PKiN.
5. http://anteny.pl/antena-dexana-pokojowa-p-551.html

Może jest jakaś inna antena którą moglibyście polecić??

Profile terenu:
PKiN
Raszyn

Odbiór jaki mam na obecnej antenie:

Częstotliwość | Moc | Jakość
690 | 93% | 73-95%
538 | 93% | 95%
770 | 0% | 0%
746 | 0% | 0% - wczoraj było 93% | 30-95% co chwile to inna...
730 | 0% | 0% - wczoraj było 93% | 30-95% co chwile to inna...

janek 77

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: janek 77 »

Tak myślę że nawet na takiej antenie
http://anteny.pl/antena-magnes-15cm-dooklna-p-778.html

Miałbyś lepszy odbiór.

A z tych
http://anteny.pl/antena-symetryzatorem-p-262.html
Ta to pewnie wsytarczy.

Zresztą sprobuj zmniejszyć wzmocnienie na tej swojej do minimum moze to coś zmieni

Weż kawałek kabla antenowego i odsłoń z 12 cm przewodu a oplot w drugą strone i zobacz jaki bedziesz miał sygnał

inubero

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: inubero »

Jak zmniejszę wzmocnienie na minimum nie mam żadnego odbioru.

W chwili obecnej nie mam też żadnego kabla antenowego. Kupię tą z symetryzatorem. Zobaczymy czy będzie jakaś zmiana.

Wszebor

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Wszebor »

Maciey pisze:Widziałem ostatnio biquada ze wznacniaczem, ale do montażu zewnątrz. Chyba 85 zł kosztował.

edit:
Nawet Dipol ma w ofercie, w tej samej cenie co na aledrogo ;)
http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Taka antena nie nadawała by się do użycia w wewnątrz ? Czy biquad'y się w ogóle do tego nie nadają ?

inubero

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: inubero »

Kupiłem antenę Signal DVB-T HDA-5000

Odbiór znakomity - jedynie tylko doprecyzuję kierunek anteny. Ma fajny uchwyt do mocowania - można ją przekręcić do karnisza ;) + do tego długi kabel.

Vivanco idzie dzisiaj do zwrotu ;)


I co najważniejsze antena użyta jako pokojowa :)

Maciey

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Maciey »

Czyli droższa wersja tego ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: adac »

Tylko działająca ;)

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Czytałem, że antena o której mowa w poprzednich postach tzn. Signal DVB-T HDA-5000 nadaje się tylko w niewielkiej odległości od nadajnika. Czy może ktoś potwierdzić dobry odbiór na niej z większej (60-100 km) odległości. Nie mam doświadczenia z tego typu anteną. Nie jest ona co prawda planowana dla mnie, ale ciekawi mnie jak się spisuje, bo słyszałem różne opinie na jej temat.

inubero

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: inubero »

Mi sprzedawczyni w sklepie powiedziała że ludzie bardzo chwalą tę antenę i że bardzo dobrze się spisuje. Możesz zadzwonić i zapytać ;) dipol.pl

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Nie chcę pytać sprzedawców i producenta bo z reguły chwalą to, co chcą sprzedać. Zależy mi na opiniach bezpośrednich użytkowników takiej anteny. Niektórzy sie wypowiadają na innych forach, że to "badziewie", zaś inni, że jest super. Jak jest naprawdę pewnie zależy od indywidualnych warunków - ale ogólnie czy spełnia ona wymagania? Nie wiem co odpowiedzieć znajomemu, który chce taką kupić.

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

TomW pisze:Nie chcę pytać sprzedawców i producenta bo z reguły chwalą to, co chcą sprzedać.
a co mają mówić...? :D
TomW pisze:Zależy mi na opiniach bezpośrednich użytkowników takiej anteny. Niektórzy sie wypowiadają na innych forach, że to "badziewie", zaś inni, że jest super. Jak jest naprawdę pewnie zależy od indywidualnych warunków - ale ogólnie czy spełnia ona wymagania?
i tak będzie - wynik użycia tego typu anteny (a zasadniczo, to każdej innej anteny też) będzie zależny w głównej mierze od lokalnych warunków odbioru. I dlatego, u jednych będzie OK, u innych - nie.

Tego typu antena to kompromis dla osób nie mających miejsca lub możliwości powieszenia normalnej anteny szerokopasmowej. Albowiem ta antena to pojedynczy wąskopasmowy dipol (więc mały zysk) + szerokopasmowy wzmacniacz o sporym wzmocnieniu (20dB), czyli dokładnie odwrotnie niż powinno być: szerokopasmowa (lub pasmowa) antena o jak największym zysku + ewentualnie dobrany wzmacniacz o jak najmniejszym wzmocnieniu.

Więc, jeśli warunki odbiorcze będą przyzwoite (relatywnie duże poziomy sygnałów DVB-T o dobrym stosunku S/N) to antena zapewni poprawny, stabilny odbiór, w innych przypadkach będzie już zwykle różnie.
TomW pisze:Nie wiem co odpowiedzieć znajomemu, który chce taką kupić.
jak widzisz, nie ma dobrej odpowiedzi. Może zapewnić stabilny odbiór, albo nie. Nie wiesz, bo nie znasz warunków odbioru u znajomego.

Jedyne rozsądne, co możesz mu chyba zaproponować, to zakup z opcją zwrotu w normalnym sklepie lub zakup przez Internet od firmy (sklepu) i ewentualny zwrtot w przeciągu 10 dni, jeśli się nie spodoba znajomemu.

kamil222

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kamil222 »

Mam do was pytanie. Dzisiaj podłączyłem taka antene (ma jakis wzmacniacz) i o dziwo kanały były bardzo dobrze odtwarzane a moc sygnału cyfrowego wahała się od 60% do 80%.
Obrazek

Czy na takiej antenie jest możliwośc ciagniecia sygnału cyfrowego 40km od mojego miejsca zamieszkania Chełm->Piaski(Lublin).
Obrazek

Według mojej wiedzy nie ma bliżej mojego zamieszkania nadajnika telewizji DVBT. Czy moze się mylę??

Zablokowany