Antena pokojowa do odbioru DVB-T

akmk

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: akmk »

Anduraki pisze:ostatnio mnie irytuje (konkretnie moich rodziców) jak nagle w ciągu dnia trzeba odwracać, a czasami nic to nie daje bo jakość sygnału spada z 97% do 25% i tylko obracanie anteną czasami pomaga

Antena to jakaś ruska yaga pokojowa bez ekranu

Czy okna otwierane w bloku z którego odbicia łapię sygnał maja jakiś wpływ na odbiór sygnału?

Z doświadczenia ci powiem że wszystko co się przemieszcza w pobliżu anteny pokojowej ma wpływ na wskazania sygnału.U siebie jak postawiłem przy samym oknie to nic się nie zmienia ale jak otworze drugie skrzydło okna to sygnał nieznacznie pływa a jak wystawie antenę na parapet to już nic nie zakłóca sygnału.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

w zimie miałem antenę na parapecie jak były mrozy -7 -20 jak temperatura poszła w gore to jakość spadła do 20% przestawiłem dalej od okna - i tak do dziś działało idealnie aż nagle w połowie meczu z 97% spadło do 25% i oprócz permanentnej stopklatki dźwięk zaczął się zacinać. Co ciekawe teraz w tym pokoju nie jestem w stanie znaleźć miejsca żeby mieć conajmniej 60%. Co za cholera ...?

Nikt nie wierci dziur, nie używa odkurzacza ani ciężkiego elektrycznego sprzętu w promieniu 30 metrów więc odpadają zakłócenia. Nagle sygnał dupnął z 97% do 25% i nie jestem w stanie znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dlaczego.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: m@rtops »

zdechł zasilacz? :?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Anduraki pisze:w zimie miałem antenę na parapecie jak były mrozy -7 -20 jak temperatura poszła w gore to jakość spadła do 20% przestawiłem dalej od okna - i tak do dziś działało idealnie aż nagle w połowie meczu z 97% spadło do 25% i oprócz permanentnej stopklatki dźwięk zaczął się zacinać. Co ciekawe teraz w tym pokoju nie jestem w stanie znaleźć miejsca żeby mieć conajmniej 60%. Co za cholera ...?

Nikt nie wierci dziur, nie używa odkurzacza ani ciężkiego elektrycznego sprzętu w promieniu 30 metrów więc odpadają zakłócenia. Nagle sygnał dupnął z 97% do 25% i nie jestem w stanie znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dlaczego.
Multipleks 3? Jak tak to tropo.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

nie mówię o mux2 o mocy 100KW 20 km ode mnie
o mux 3 nie będę wspominał (mimo ze mam do niego kolo 3 km nie odbieram bo skierowany jest nie w moja stronę)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

To pewnie przesterowany sygnał.

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

Wyrzuć wzmacniacz wraz z zasilaczem. Daj symetryzator albo jak masz odrobinę chęci wykonaj własnego biquada.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomPL »

Anduraki pisze: Nikt nie wierci dziur, nie używa odkurzacza ani ciężkiego elektrycznego sprzętu w promieniu 30 metrów więc odpadają zakłócenia. Nagle sygnał dupnął z 97% do 25% i nie jestem w stanie znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dlaczego.
Mam podobnie, choć może nie aż tak drastycznie, ale też zaczynam mieć kłopoty z odbiorem w pokoju mux-2 z nadajnika 100kW. Sądzę, że to jednak warunki propagacji się zmieniły na wiosnę, że na tyle się pogorszyły, że wpływa to na odbiór na pokojowej antenie.
No chyba że coś kombinują z mocą nadawania, bo przygotowują do uruchomienia mux-1...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

zdechł zasilacz? :?
Wyrzuć wzmacniacz wraz z zasilaczem. Daj symetryzator albo jak masz odrobinę chęci wykonaj własnego biquada.
ale na tej antenie nie ma wzmacniacza, ani nawet symetryzatora, nie chodzi mi o tą antenę z mojego profilu, ale o tą widoczną na zdjęciu:
Obrazek

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

Antena logarytmiczna? Poszukaj jakiegoś kalkulatora i sprawdź po wymiarach na jakie to jest pasmo.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

nie mam pojęcia jak to się liczy
podam wymiary jakie mam:

długość od najdłuższego elementu do najkrótszego w cm:

15 - 13.5 - 12 - 11 - 10 - 9 - 8 - 7

odległości pomiędzy elementami(od najdłuższego do najkrótszego:
3.6 - 3.5 - 2.9 - 2.7 - 2.2 - 2.1 - 1.9

szerokości: najdłuższego 1.6, najkrótszego 0,6

bardzo na oko liczyłem więc mogą być błędy - szczególnie jeśli chodzi o odległości

kjt

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kjt »

Może być od 21 kanału... Można tu porównać klik

kelso87

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kelso87 »

akmk pisze:Do kelso87-w tym sklepie https://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa ... p9404.html kupowałem tą antenę,jest tam też telefon do opiekuna produktu,trzeba przyznać że gość się zna na antenach.Zaproponował mi abym jak mieszkam w gęstej zabudowie wymienił sobie wzmacniacz w antenie na wzmacniacz ekranowany/w obudowie - SWA9 ponieważ jest ekranowany i zasadniczo lepiej nadaje się do tv cyfrowej-mówił tam coś o szumach, zakłóceniach i tłumieniu.Ja osobiście zamówię sobie taki u nich tym bardziej że cena to coś około 9 zł a mają go w ofercie tylko jeszcze nie zamieścili na stronie.Osobiście proponuje ci zadzwonić do tego gościa-na pewno ci wszystko doradzi bo przecież rozmowa nie zobowiązuje cie do kupowania u nich a przynajmniej dowiesz się czy tego typu antena zda u ciebie egzamin.
Musze Ci podziękować ponieważ dzisiaj przyszła ta antena (zasilacza nie zamówiłem bo przeczytałem twojego posta już po zamówieniu). Odbieram bez problemów prawie wszystkie dostępne kanały. Nie udaje się ustawić Polsatu HD, najdziwniejsze jest to że TVN HD który nadawany jest z mniejszą mocą oglądam bez żadnych artefaktów.

Także również polecam antenę DPM APOK a nie jakieś wynalazki Vivanco itp.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Anduraki »

a nie zabrali przypadkiem jednego z programów HD, coś mi się zdaje, że czytałem, że skończyła się umowa na testy które trwały 1 rok

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=98687#p98687

Polsatu HD już nie ma u was

a btw dziś szukałem pilnie nazwy anteny jaką posiadam i przypadkiem w google wyczaiłem linka do zdjęcia które znajduje się tutaj ^^

Obrazek
dalej nie mam nazwy, ale myślę, że to jakieś lokalne wynalazki (bo ma je osoba z Lubelskiego).
Do jakiej kategorii można zaliczyć tą antenę. Siatka czy co to? U mnie w puszce jest wzmacniacz SWA 2000/4t

p.s
to cudeńko odbiera 100.000 lepiej niż czarne pudełeczka Cabletecha i można je stawiać w wielu miejscach, a cabletechy trzeba w odpowiednich koordynatach wieszać w powietrzu bo tylko tam działają lol

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: qwerty »

Siatka i ta antena zbudowana jest z dipolów szerokopasmowych. Wystarczy taki jeden segment, aby odbierać z kilkunastu km.

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:dalej nie mam nazwy, ale myślę, że to jakieś lokalne wynalazki (bo ma je osoba z Lubelskiego).
Do jakiej kategorii można zaliczyć tą antenę. Siatka czy co to? U mnie w puszce jest wzmacniacz SWA 2000/4t
to połowa 'siatki', tyle, że nie ma ekranu. Czyli w skrócie 'siatka'. Porównaj UHF-2 i UHF-4 Maximuma.
Anduraki pisze:to cudeńko odbiera 100.000 lepiej niż czarne pudełeczka Cabletecha i można je stawiać w wielu miejscach, a cabletechy trzeba w odpowiednich koordynatach wieszać w powietrzu bo tylko tam działają lol
bo to jest najnormalniejsza w świecie antena kierunkowa, oczywiście jeśli puścisz 'mimo uszu ' głoszone tu i ówdzie "prawdy ludowe' że 'siatka' to jedno wielkie g.... i w ogóle nie antena.

Jeszcze lepiej by chodziła z ekranem (jakieś niecałe 3dB zysku więcej).

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

_chris_ pisze:@ Masterjam:
grunt to spokój i rodzina :D

w tym wątku masz wszystko opisane, a co do częstotliwości na Warszawę, to możesz wybrać którąś z opcji:

I: na wszystko, co się nadaje:
częstotliwość górna: 770MHz (mux-1)
Częstotliwość dolna: 538MHz (POLSAT HD)
Częstotliwość środkowa: 654MHz (do wyliczeń długości boku bi-quada)

II: mux-ów 1,2,3:
częstotliwość górna: 770MHz (mux-1)
Częstotliwość dolna: 690MHz (mux-2)
Częstotliwość środkowa: 730MHz (do wyliczeń długości boku bi-quada)

Wersja II jest optymalizowana na odbiór normalnych mux-ów, a POLSAT HD powinien się i tak odebrać, bo to parametry nadawania typu hardcore :D , a w trudnych warunkach powinna wspomóc odbiór normalnych mux-ów.

Powodzenia w dłubaniu... :D
No i podłubałem w temacie ale efekty mizerne, według obliczeń drut powinien mieć 80 cm i taka długość dociąłem, nie wiem może wina przewodu bo nie był prosty idealnie, używany i prostowany. Gorący przewód dolutowałem do jednej części, a oplot do drugiej(według zdjęcia z pierwszego postu) i najwięcej co uzyskałem to na TVN HD 41% reszta na 0%, co robię źle? Lokalizacja dobra

Warszawa, PKiN
Distance 6.7 km, Azimuth 129.6 °
Terrain profile, Detail on map
Warszawa, Raszyn
Distance 22.2 km, Azimuth 188.3 °

Pozostaje chyba tylko zewnętrzna na balkon w stronę PKiN czy ten model wystarczy?
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm

Antena będzie na wysokości około 2 metrów

http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 3107957603

Daras79

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Daras79 »

kelso87 pisze:
akmk pisze:Do kelso87-w tym sklepie https://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa ... p9404.html kupowałem tą antenę,jest tam też telefon do opiekuna produktu,trzeba przyznać że gość się zna na antenach.Zaproponował mi abym jak mieszkam w gęstej zabudowie wymienił sobie wzmacniacz w antenie na wzmacniacz ekranowany/w obudowie - SWA9 ponieważ jest ekranowany i zasadniczo lepiej nadaje się do tv cyfrowej-mówił tam coś o szumach, zakłóceniach i tłumieniu.Ja osobiście zamówię sobie taki u nich tym bardziej że cena to coś około 9 zł a mają go w ofercie tylko jeszcze nie zamieścili na stronie.Osobiście proponuje ci zadzwonić do tego gościa-na pewno ci wszystko doradzi bo przecież rozmowa nie zobowiązuje cie do kupowania u nich a przynajmniej dowiesz się czy tego typu antena zda u ciebie egzamin.
Musze Ci podziękować ponieważ dzisiaj przyszła ta antena (zasilacza nie zamówiłem bo przeczytałem twojego posta już po zamówieniu). Odbieram bez problemów prawie wszystkie dostępne kanały. Nie udaje się ustawić Polsatu HD, najdziwniejsze jest to że TVN HD który nadawany jest z mniejszą mocą oglądam bez żadnych artefaktów.

Także również polecam antenę DPM APOK a nie jakieś wynalazki Vivanco itp.
Równiez potwierdzam. Do niedawna posiadałem Vivanco na której "łapałem" tylko jeden MUX a po kupnie siatkowej anteny oba MUXY mam w swoim TV. Za te pieniądze nie ma lepszej pokojowej anteny na rynku!

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: TomW »

Czyli potwierdza się, że siatki pokojowe się sprawdzają pomimo złych komentarzy, nie wiadomo czym spowodowanych. Też sobie chwalę za solidność, cenę i wydajność. Jedynym mankamentem według mnie to wygląd, ale można się przyzwyczaić i polubić.
Znalazłem też w sieci (z przymrużeniem oka) srebrzystą wersję "lux" http://anteny.pl/antena-siatkowa-mini-p ... f097238426 :lol:

emini

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: emini »

To prawda, że na tej antenie: https://www.hurt.com.pl/antena-pokojowa ... p9404.html

nie będę mógł odbierać MUX1 z Chwaszczyna? MUX1 jest na kanale 64 (818MHz), a ta antena takiej częstotliwości nie obsługuje?

Zablokowany