Antena pokojowa do odbioru DVB-T

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Robert03 »

Masz bardzo korzystny profil terenu, blisko do nadajnika dużej mocy(40km) do tego wzmacniacz w antenie. Nic dziwnego że odbiera :-). Pozostaje się cieszyć i życzyć stabilnego odbioru :-) Gdybyś zastosował antenę zewnętrzną bez wzmacniacza (nawet siatkową) miałbyś prawdopodobnie poziom sygnału i jakość 100%.

locus

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: locus »

Witam, czy polecicie odpowiednią antenę pokojową do odbioru dvb-t na dekoderze wiwa50, lokalizacja to Wrocław - Centrum ?
Próbowałem łapać sygnał na starej antenie siatkowej z dachu, analog na niej śnieży, ale 1, 2, polsat łapie, a w dvb-r nic nie złapało.
Czy TAKA antenka dałaby radę? :)

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Witam.
Myślę nad zmianą anteny pokojowej. W tej chwili odbieram na pokojówce siatkowej ze wzmacniaczem. Wystawiona na parapet zewnętrzny. Lokalizacja to granica Bielan i Bemowa przy Powstańców Sląskich w Wawie.PKiN jak wiadomo niedaleko, może z 5-6 km w linii prostej. Nieciekawie umiejscowienie mieszkania bo parter i okno dokładnie po drugiej stronie budynku niż owy nadajnik. W tej chwili łapię i z PKiN I z Raszyna na Hyunday TR11, wszystko na 100%, nawet Polsat HD, tylko TVN HD na 40-75%. Muszę zmienić bo już mam dość pociętych kabli, przejściówek balkonowych przez zamykane okno a i po ostatnich wichurkach 2 razy spadła. W lechpolu polecili ten model: Cabletech ANT0517 http://www.lechpol.eu/model/ant0517, i pytanie czy da radę. Nie mogę powiesić zewnętrznej anteny (spółdzielnia goni), chyba że małą siatkę na balkonie (tak aby nie widzieli :)) ,ale jak pisałem parter i tu trochę lepiej bo prawie w nadajnik by była skierowana, powiedzmy w tym kierunku.

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ Masterjam:
z antenami wewnętrznymi to jest tak, że trzeba próbować, nie ma innego wyjścia. Każda z anten wewnętrznych będzie się niestety inaczej zachowywała w każdym pomieszczeniu. Mozna spróbować wykonać samemu antenkę typu dipol całofalowy ('X') jak z anteny 'siatki' czy bi-quad, zarówno w wersji pasywnej, jak i aktywnej. Opisy są tu na forum, a skuteczność działania tych 'wynalazków' bardzo wysoka, go, to są w odróżnieniu od większości anten znajdujących się w handlu - rzeczywiście anteny.
Ewentualnie trzeba kupić w sklepie z opcją zwrotu lub wymiany. No i zaopatrzyć się w przedłużacz antenowy, bo nie wiadomo w którym punkcie mieszkania będzie odbiór...

Co do anteny na balkonie, to byłaby zapewne zdecydowanie najlepsza opcja. Możesz powiesić coś małego, np. którąś z logoperiodycznych (MLOG 6-60 albo LP-45NF) ewentualnie małą 'siatkę (UHF-2). A i DIGIT sprawować potrafi się bardzo dobrze jako zewnętrzna.

JA bym zaczynał od anten pasywnych, a następnie dodawał ewentualnie wzmacniacz - na parterze może być potrzebny do stabilnego odbioru.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Dzięki za podpowiedz.Najbardziej pasuje i wygląda UHF-2, spróbuję dziś zakupić najpierw Cabletecha. Z balkonem to większa zabawa bo jest oddalona od odbiornika na jakiś 15-20 metrów i muszę pokombinować jak przewód poprowadzić , czy od razu drzwiami balkonowymi i dalej koło listew przypodłogowych (przyklejone wrrrr), czy na zewnątrz i dopiero przez okno przy którym stoi TV.

P.S. Wczoraj wieczorem i dziś rano zanikł mi sygnał. Chyba także kabel jest do d..y. Pęknięty przy F. Do tego jak go rozciąłem to wysypał się brązowy proszek , zapewne utlenił się. Za oknem był od września więc chyba antena już długo na magazynie leżała albo słabej jakości kabelek.

Po zarobieniu od nowa wtyczki sygnał powrócił znów na 100%

Teraz dopiero zauważyłem że moc nadajnika PKiN to 3Kw, a z Raszyna 100Kw. Nie wiem czy ta antenka pokojowa da radę w takim zagęszczeniu budynków (oczywiście myślę o cabletechu)

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ Masterjam:
generalnie przy DVB-T warto unikać stosowania wszelakich płaskich "przejść okiennych"

Jeśli okno jest stare a ościeżnica drewniana, to najlepiej przewiercić otwór na kabel antenowy - wystarcza średnica 7mm dla kabli tzw. "satelitarnych". Jeśli zaś jest to nowe okno i szkoda w nim wiercić, to zwykle można spokojnie wydłubać długim śrubokrętem otwór pomiędzy ścianą a ościeżnicą, tam, gdzie typowo jest pianka wypełniająca. Nawet wiertarka zwykle nie jest potrzebna.

Co do kabla na zewnątrz - powinien być w wykonaniu do zastosowań zewnętrznych, z PE, (czyli w kolorze czarnym), o maksymalnie wysokim współczynniku ekranowania (>90dB). Przykładowo, taki Triset-113 PE.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

W tym popieprzonym kraju jak nie masz własnego domku to nic nie możesz wiercić. Budynek ocieplony , jedynie to faktycznie w narożniku można spróbować przez piankę.

locus

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: locus »

Antena o którą pytałem wyżej niestety nie zdała u mnie egzaminu, dvb-t nie złapała w ogóle, jedynie w analogu śnieżące tv4. Na szczęście w sklepie bez problemu przyjęli zwrot :)

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

No i u mnie już po testach,zakupiłem jednak inną z oferty Cabletech model ANT0521 http://www.lechpol.eu/model/ant0521. Nie zdała egzaminu.Nawet nie było momentu żeby płynnie obraz był widoczny. Jutro zwracam,sprzedawca uczciwy i od razu zwraca kasę. Pozostaje siatka na parapecie.
A propos powiedział mi także że z Pałacu PKiN już nie nadają sygnału, to prawda?

Pozostał tylko Raszyn ?

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: kuku1234 »

A do tego RAszyna ile masz, probowales na miedziany drut lapac, bo przy 100kW nie powinno byc chyba problemu ?.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Z Warszawy wg wujka Googla , trasa dla auta to 16 km więc w linii prostej pewnie mniej.

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

Masterjam pisze:Z Warszawy wg wujka Googla , trasa dla auta to 16 km więc w linii prostej pewnie mniej.
tu sobie sprawdź odległość - włącz opcję 'Satelita' i przesuń zielony znacznik (strzałkę) na swój dom :D
Masterjam pisze:A propos powiedział mi także że z Pałacu PKiN już nie nadają sygnału, to prawda?
mux-2 i mux-3 nadawane są jednocześnie z Raszyna i PKiN-u (emisja SFN)
mux-1 nadawany jest obecnie tylko z Raszyna, a od czerwca będzie też z PKiN-u (emisja SFN)
POLSAT HD i TVN HD nadawane są tylko z PKiN-u
Analogi równolegle nadawane są z Raszyna i PKiN-u (ale , oczywiście na różnych kanałach)

Więc ten sprzedawca, to jakiś kosmita chyba jest... :D

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Mimo że od niedawna zacząłem interesować się dvb-t , to wydawało mi się że kanały HD tylko z Pałacu nadają:)

Po sprawdzeniu odległości to z PKiN to faktycznie powinno na drucie odbierać :)

Warszawa, PKiN
Distance 6.7 km, Azimuth 129.6 °
Terrain profile, Detail on map
Warszawa, Raszyn
Distance 22.2 km, Azimuth 188.3 °

Muszę wczytać się co do tematu antenki własnej roboty, lecz jak na razie te opisy i wyrażenia to magia, ale jakby odbierało i można było schować za zasłonką albo na ścianie za regałem to już sukces będzie

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

Masterjam pisze:Po sprawdzeniu odległości to z PKiN to faktycznie powinno na drucie odbierać :)
ale drucie precyzyjnie wygiętym... :D

Antenki własnej roboty nie ma się co bać, najważniejsze, to dobrze policzyć jej wymiary. Wykonanie nie musi być piękne, i tak będzie działać. I pamiętaj, pomimo tych 6km, czasami dla prawidłowego, stabilnego odbioru, warto jest dodać mały wzmacniacz...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: plecho1 »

Masterjam, ale to żadna magia, opisy są dokładne i nie wymagają jakieś akademickiej wiedzy. Do budowy wystarczy jakaś linijka czy uniwersalna miara, kombinerki i kawałek drutu miedzianego o przekroju 2,5mm2. Nawet da się wszystko zrobić bez lutownicy ale dla pewnego połączenia lepiej jej użyć. Chyba że piszesz o budowie anteny logarytmicznej czy yagi ale też tragedii nie ma.

Masterjam

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Masterjam »

Chodzi mi o bi-quad, poczytałem trochę i nie czaję tej części z wymiarami anteny do częstotliwości nadawania:). Dzieciaki nie dają spokojnie poczytać a w nocy to już łepetyna nie pracuje racjonalnie

_chris_

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: _chris_ »

@ Masterjam:
grunt to spokój i rodzina :D

w tym wątku masz wszystko opisane, a co do częstotliwości na Warszawę, to możesz wybrać którąś z opcji:

I: na wszystko, co się nadaje:
częstotliwość górna: 770MHz (mux-1)
Częstotliwość dolna: 538MHz (POLSAT HD)
Częstotliwość środkowa: 654MHz (do wyliczeń długości boku bi-quada)

II: mux-ów 1,2,3:
częstotliwość górna: 770MHz (mux-1)
Częstotliwość dolna: 690MHz (mux-2)
Częstotliwość środkowa: 730MHz (do wyliczeń długości boku bi-quada)

Wersja II jest optymalizowana na odbiór normalnych mux-ów, a POLSAT HD powinien się i tak odebrać, bo to parametry nadawania typu hardcore :D , a w trudnych warunkach powinna wspomóc odbiór normalnych mux-ów.

Powodzenia w dłubaniu... :D

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: radier »

Ja w ostatnich dniach przetestowałem dwie anteny.

1. http://sklep.delta.poznan.pl/antena-da- ... f2b7309ba2

2. http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/show_item.php?item=2018965298

Do nadajnika w Śremie mam 29,5km. Mieszkam na parterze w blokowisku w Poznaniu. Antena nr 1 nadaje się jedynie do odbierania MUX-2. Z MUX-3 łapie, ale sygnał często spada poniżej 80% i pojawiają się artefakty na ekranie. Umówiłem się w sklepie, że będę mógł ją oddać i rozpocząłem poszukiwania nowej anteny pokojowej.

Antena Elita jest znakomita. Odbiera sygnał z obu MUX'ów bez najmniejszego problemu. Wystarczy zasilanie 5V jakie dostarcza dekoder. Nie ma potrzeby podłączania zasilacza. Cena i jakość jest znakomita.

Mitem jest, że antena pokojowa nadaje się jedynie w przypadku niewielkiej odległości od nadajnika. Nie trzeba od razu budować masztu antenowego przed domem by cieszyć się sygnałem bardzo dobrej jakości. :mrgreen:

piotrmal6666

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: piotrmal6666 »

A ja mam takie nietypowe pytanie :)
Otóż zrobiłem biquada - baaaardzo prowizorycznego. Jestem w lekkim szoku, bo mimo że wszystkie połączenia są na słowo honoru, kabelek wygiety pi razy drzwi, to w odróżnieniu od kupnej anteny pokojowej ze wzmacniaczem to ... działa wewnątrz pokoju:)
I tu moje pytanie (od człowieka z natury leniwego :) ): otóż antena wykonana jest z kabelka w żółtej osłonce plastikowej. Czy tą izolację raczej ściągać czy też spokojnie można ją zostawić?

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Jaka jest najlepsza antena pokojowa do odbioru DVB-T ?

Post autor: Railroad »

Zostaw.

Zablokowany