DVB-H w Krakowie

Forum o telewizji mobilnej
Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-H w Krakowie

Post autor: RAPIOTR »

Halo Halo .Przepraszam czy Pan Jarosław Mroczkowski jeszcze żyje ....? A może po prostu udał sie na urlop?. Jeśli  jednak ktoś może odpowiedzieć na postawione  prze ze mnie pytania to proszę o odpowiedż.  Czczególnie zależy mi na odpowiedzi na pierwsze pytanie.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

Halo Halo .Przepraszam czy Pan Jarosław Mroczkowski jeszcze żyje ....?

Żyje, żyje, proszę jednak pamiętać, że aktywność na forum to moje dodatkowe zajęcie więc nie zawsze mogę natychmiast odpowiadać na pytania.

Żaden ze znanych mi telefonów Nokii (przynajmniej z dostępnym na rynku oprogramowaniem) nie będzie odbierał obecnej emisji testowej i nie są to "kryteria Emitela" tylko brak obsługi IPDC/OSF.
Z dostępnych informacji wynika, że wdrożenie komercyjne będzie się opierać na OMA BCAST SCP. Zgodnie z deklaracją producenta standard ten jest obsługiwany przez N96.

Ponieważ trwa "konkurs na rezerwację częstotliwości z zakresu 470 -790 MHz, przeznaczonych do świadczenia audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, na obszarze całego kraju, w technologii DVB

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-H w Krakowie

Post autor: RAPIOTR »

Dziękuję Panie Jarosławie za informacjepozdrawiam

markez

DVB-H w Krakowie

Post autor: markez »

No to świetnie, najpopularniejsza marka telefonu nie odbiera sygnału testowego, to ja się pytam dla kogo on jest i to z 10 razy większą mocą od terrestrialu? Jaki ma sens ładowanie pięniędzy w taki test jeśli pewnie w skali miasta może by się znalazło 10 osob które mają możliwość odbioru. Nie lepiej podnieść moc terrestrialu, gdzie nieporównywanie większa ilość osób może testować i dzielić się wynikami testów, przez co udoskonalać docelową emisję? Logika niektórych decydentów czasem poraża...

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

... logika niektórych użytkowników forum też.

Skoro w momencie planowania testu w Polsce znacząca większość liczących się producentów telefonów oraz stacji czołowych wykorzystywała jeden standard i skoro większość instalacji testowych oraz wdrożenie komercyjne (Włochy) oparte były na tym standardzie to jak rozumiem powinnyśmy wybrać inne rozwiązanie... oparte o "najpopularniejszą markę telefonu"?
Obecnie problem się rozwiązał. Wszyscy deklarują wsparcie dla OMA BCSAT

Poziomu mocy sygnału DVB-T komentować po raz kolejny nie będę. Skoro tyle jest to widocznie jest jakiś powód!

markez

DVB-H w Krakowie

Post autor: markez »

Nie rozumiem - nie tylko ja z resztą, dlaczego ładuje się pieniądze w coś, z czego skorzysta promil ludzi, podczas gdy coś z czego mogłyby skorzystać znacznie większe grona daje się na zasadzie ochłapu - macie i siedzcie cicho?Nie mówie tutaj o sytuacji, w której jeśli nokia nie odbiera (bo standard przez nią obsługiwany jest w mniejszości na świecie - oczywista wina tu producenta telefonu) to należałoby zmienić standard na odbierany przez Nokie - nie. Chodzi mi tylko o sam fakt znikomej przydatności w chwili obecnej całego testu DVB-H, którego to brak sensu jeszce wzmacnia ten odmienny standard wykorzystaywny przez Nokie jako najpopularniejszego telefonu. Po prostu - zostały wyładowane pieniądze w rzecz całkiem niepotrzebna, a przynajmniej niepotrzebna na tą chwile, gdzie odbiorników zdolnych odbierać -H są na rynku pojedńcze sztuki. Priorytety testowania -H i -T chyba się (przynajmniej w Krakowie) komuś przestawiły.
co do -T to może najwyższy czas ujawnić PRAWDZIWY powód, dlaczego w Krakowie się nie da a gdzie indziej sie da?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-H w Krakowie

Post autor: RAPIOTR »

Panie @Markez przecież Emitel nie nadaje z małą moca w Krakowie bo ma takie widzimisie. Po prostu nie ma w Krakowie na razie wolnego kanału dla DVB-t na którym można by dmuchać z wieksza mocą. Tu potrzebna jest zgoda UKE.  Macie  w Krakowie niestety dużo emisji analogowych ,które niestety teraz komplikują  sprawę . Potrzebna jest chwila cierpliwości, emisja docelowo prowadzona będzie z  RTCN- U. Nie wykluczone że Emitel będzie chciał zmodyfikować system UHF na Chorągwicy.Tak jak na maszcie w Sremie (Poznań).Wracając do testu DVB-H to rozumiem Panie Jarku że mogę spokojnie zakupić NOKIĘ N96 bez obaw ? I w przyszłym roku będę mógł w Poznaniu korzystać z wbudowanego w nią tunera DVB-H?pozdrawiam

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

Wracając do testu DVB-H to rozumiem, że mogę spokojnie zakupić NOKIĘ N96 bez obaw ? I w przyszłym roku będę mógł w Poznaniu korzystać z wbudowanego w nią tunera DVB-H?
Szczerze mówiąc, ja bym poczekał z zakupem urządzenia do odbioru DVB-H. Wprawdzie mówi się o standardzie OMA BCAST SCP i dostawcy urządzeń deklarują jego wsparcie w swoich urządzeniach, ale do czasu startu usługi nie mamy pewności co do wybranych standardów ani modeli biznesowych przyjętych przez firmy oferujące usługi.

Może się też okazać (rozważając czysto teoretycznie), że jakieś urządzenie, pomimo deklaracji producenta, nie będzie w pełni zgodne albo zastosowany model biznesowy wymusi jakieś zachowania konsumenckie.
Nie mamy nawet pewności, że taka usługa wystartuje w przyszłym roku. Na razie trwa przetarg na częstotliwości ogłoszony przez UKE, nie wiemy jak się skończy.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-H w Krakowie

Post autor: RAPIOTR »

Dziękuję Panie Jarku za informacje Może faktycznie nie ma co się wychylać z zakupem na zapas zbyt  szybko. Pożyjemy zobaczymy co będzie w tym naszym małm łez padole.serdecznie pozdrawiam

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Z końcem marca 2009 zakończyła się ostatnia emisja testowa DVB-H w Polsce prowadzona przez EmiTel w Krakowie.

ffff

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: ffff »

czyli nigdzie w Polsce nie ma teraz żadnego sygnału DVB-H?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

EmiTel obecnie nie prowadzi żadnej emisji testowej telewizji mobilnej w standardzie DVB-H

lolek

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: lolek »

Na częstotliwości 674MHz pojawił się przed chwilą sygnał DVB-H. Niestety nie mam sprzętu aby sprawdzić czy coś już tam nadaje.

lolo

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: qwerty »

dvbSAM nie pokazuje u Ciebie obrazu?

lolek

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: lolek »

qwerty pisze:dvbSAM nie pokazuje u Ciebie obrazu?
Nie nie wyszukuje programów, TransEdit też nie wyświetla nazw więc chyba nic jeszcze nie ma.
Nie wiem czy jest coś innego do odbioru DVB-H przez tuner DVB-T, dvbSAM chodzi bardzo niestabilnie, a jeśli już odpali to strasznie zamula system v4.

lolo

EDIT 23.05

Kanały są dostępne, dvbSAM v2 poprawnie wyświetla TVP1 i POLSAT, niestety aplikacja jest bardzo niedopracowana.

Awatar użytkownika
manguscik
Posty: 82
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 22:57
Odbiornik: LG 47LK950S, Philips 42PFL5405,karta TV USB NANO MT4161
Instalacja antenowa: AWS-1033 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dB DIPOL 44/21-69 Tri Digit, Antena VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Rzeszów SG, Tarnów, Kielce

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: manguscik »

Mam takie pytanie jaki jest zasięg DVB-H w Krakowie ??? gdzie znajdują się nadajniki DVB na jakiej częstotliwości pracują ?? i czy jest możliwość odbioru na karcie DVB-T jeżeli tak to jaki program użyć z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam Manguscik

moskwicz

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: moskwicz »

Czy aktualnie Krakowie naprawdę można obejrzeć tv przez komórkę w DVB-H, tak jak jest napisane w tym artykule?
http://satkurier.pl/news/55070/4funtv-i ... ilnej.html

Jeśli tak to jakie kanały tam znajdę?

moskwicz

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: moskwicz »

Chyba odpowiem sam sobie. Może ta wiedza się komuś przyda. Zakupiłem dziś adapter do mojej nokii 5530 i dvb-h w Krakowie (na pewno koło dworca głównego i na salwatorze) śmiga aż miło :) Dziwne, że to takie mało popularne, przecież trochę ludzi ma na pewno telefony obsługujące dvb-h.
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2010, o 22:19 przez moskwicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: Jarosław Bałuka »

W Krakowie działa, ale raczej słabo. Głównie odbierać można w centrum miasta, ewentualnie poza ale w otwartym terenie lub wysoko. W Warszawie dla przykładu zasięg jest większy.

lpm11

Re: DVB-H w Krakowie

Post autor: lpm11 »

Panie Jarosławie: Gdzie jest nadajnik i z jaką mocą nadaje?

Zablokowany