DVB-H w Krakowie

Forum o telewizji mobilnej
JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się tymczasowa emisja testowego sygnału telewizji mobilnej w standardzie DVB-H z obiektu Kraków/Krzemionki.


yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-H w Krakowie

Post autor: yerry »

Emisja prowadzona jest na k. 46 z mocą ERP ok. 110W z dookólną charakterystyką promieniowania.Skład programowy taki sam jak w emisji warszawskiej.

Awatar użytkownika
kasia
Posty: 276
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: kasia »

chciałam zapytać jak długo planuje się testy?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-H w Krakowie

Post autor: yerry »

Obecnie plan zakłada emisję testową DVB-H w Krakowie do końca czerwca.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-H w Krakowie

Post autor: yerry »

Odbiór DVB-H w Krakowie, ze względu na małą moc, jest w zasięgu kilku km od Krzemionek. Oczywiście w Podgórzu, Dębnikach, na Zakrzówku, Kazimierzu. Samochodem jadąc Alejami to od AGH jest płynnie. Jadąc zakopianką od Borku Fałęckiego jest już płynnie.

fazastefana

DVB-H w Krakowie

Post autor: fazastefana »

A czy ktoś wie czy na kartach DVB-T do PC mozna odebrac sygnał DVB-H ??


JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

W zasadzie karty DVB-T do PC pozwalają na odbiór DVB-H przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, jednakże programowanie takie NIE jest dostarczane wraz z kartami (przynajmniej nie znam takiej oferty). Zdobycie go jest dość trudne, a znane mi rozwiązania wymagają konkretnego typu karty i nie były testowane z innymi, więc nie ma pewności czy wszystkie karty DVB-T dostępne na rynku są w stanie prawidłowo odebrać taki sygnał.

Pojawiły się za to (nie w Polsce na razie) zewnętrzne odbiorniki DVB-H korzystające z łącza BlueTooth. Można je wykorzystywać zarówno do telefonów nie wyposażonych w tuner DVB jak i komputerów.

Generalnie nie polecam oglądania programów DVB-H na komputerze, chyba że w celach poznawczo-eksperymentalnych. Obraz jest dostosowany do odbioru na telefonach komórkowych, ma rozdzielczość jedynie 320x240 i wyświetlany jest z szybkością 12 - 15 klatek na sekundę. Efekt na dużym ekranie laptopa nie jest najlepszy, chyba że ogląda się to w małym oknie.

kosik

DVB-H w Krakowie

Post autor: kosik »

Testuje DVB-H, ale widzę, że nie mogę odbierać pełnego zestawu programów. Jest tylko kilka dostępnych: Polsat,TVN,TVN24,TVP1 i kanał gazety (może coś pominąłem, piszę z pamięci). Czy taka niepełna lista to jest wina ustawień? (używam właśnie typowej karty dvb-t na usb)

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-H w Krakowie

Post autor: yerry »

Telefon znajduje poprawnie 13 programów, więc raczej coś z ustawieniami karty.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

Odbiornik DVB-T bierze informację o serwisach z tablic PSI/SI. Są to głównie PID'y i nazwy serwisów w danym strumieniu oraz inne przydatne informacje.
Transmisja DVB-H to w zasadzie transmisja danych przez DVB-T. Informacje o serwisach są przesyłane w postaci multicastów na odpowiednich portach IP. Tego "zwykłe" oprogramowanie DVB-T nie rozumie i ignoruje, a to co pokazuje to szczątkowe informacje, które są mimo wszystko przesyłane w tablicach PSI/SI.

Bez oprogramowania zdolnego do odbioru DVB-H to nie ma prawa zagrać.

(a pokazywanie listy serwisów DVB-H przez odbiorniki DVB-T świadczy o błędach albo w oprogramowaniu odbiornika albo stacji czołowej DVB-H. Emisja DVB-H powinna być ignorowana przez typowe odbiorniki DVB-T.)

kosik

DVB-H w Krakowie

Post autor: kosik »

Testowałem przy użyciu oprogramowania dvbSAM. Pobiera prawidłową listę i tak jak wyżej napisałem część programów działa.
Poniżej zrzut ekranu z wspomnianego programu:
http://www.voila.pl/396/unpgv/index.php?get=1&f=1

Stąd moje pytanie. Czy są jakieś rożnice w sposobie nadawania pomiędzy tymi programami?

Czy też może istnieje inny program do odbioru DVB-H pod Windows?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

DVB-H w Krakowie

Post autor: yerry »

Też zacząłem bawić się tym prg, ale u mnie zaczytana lista programów wygląda zgoła inaczej. dvbSAM poprawnie rozczytał tylko 5 programów, reszta występuje jako FLUTE/ESG. Zresztą na Twoim zrzucie też brakuje jednego - RMF MAXXX TV. Ponadto nie udało mi się żadnego kanału oglądnąć. Mam pewne podejrzenia, że dvbSAM jeszcze nie jest do końca dopracowany. Innego prg do Windows nie znalazłem.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

tak jak wyżej napisałem część programów działa.

Czy mogę prosić o listę programów które działają? To może pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie o różnice pomiędzy nimi.
Czy są jakieś różnice w sposobie nadawania pomiędzy tymi programami?
W nadawaniu nie, ale są różnice w kompresji niektórych programów. Gdy zobaczymy listę to się okaże, czy to faktycznie różnice w kompresji czy coś innego.

kosik

DVB-H w Krakowie

Post autor: kosik »

Poniżej lista programów, których odbiór jest możliwy:
- Polsat
- wideo.gazeta
- TVP1
- TVN
- TVN24

Te programy są wykrywane i można je oglądać bez problemu.
Ponadto wykrywane są jeszcze inne programy, ale odbierać ich nie można. Oto lista:
- Serwis info
- TV Puls
- TVP Sport
- TVN Style
- TV Trwam
- TVP2
- TV Biznes
- TVP Historia

Łącznie 13, z czego 5 działa.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

po pierwsze lista serwisów jest bardzo nieaktualna co może sugerować, że albo program zapamiętał dane i ich nie aktualizuje albo ma problemy z poprawnym dekodowaniem ESG i łapie co jakiś czas strzępki informacji. problemy z odbiorem mogą w takim przypadku wynikać z braku aktualnej listy serwisów.
po drugie. wykorzystujemy dwa typy koderów. jeśli mnie pamięć nie myli to podany podział odpowiada rozkładowi programów pomiędzy koderami w tamtym czasie. ponieważ telefony odbierają wszystkie serwisy bez problemu oznaczałoby to, że program nie ma pełnej implementacji H.264 we wszystkich profilach.



flo

DVB-H w Krakowie

Post autor: flo »

Witam,Obecnie jestem studentem pierwszego roku informatyki. Ostatnio skanując przy pomocy odbiornika DVB-H natknąłem sie na sygnał telewizji TP Emitel, co mnie bardzo zaciekawiło i spowodowało iż zawitałem na tej stronie. Z tego co przeczytałem, wynika iż telewizja mobilna w standardzie DVB-H na terenie Krakowa jest w fazie testów. Dlatego tez bardzo byłbym wdzięczny za udzielenie dostępu do odbioru programów w ramach testu oraz za przesłanie poprawnej konfiguracji odbiornika. Odbiornik jaki posiadam to telefon Nokia N96 z wbudowanym odbiornikiem DVB-H. Bardzo proszę o kontakt drogą e-mailową.Pozdrawiam.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

Dostęp do programów nadawanych w ramach testów nie jest ograniczony. Wystarczy posiadać odpowiedni odbiornik. Problem w tym, że "wbudowany odbiornik DVB-H" to nie wystarczająca informacja by jednoznacznie stwierdzić, że produkt będzie odbierał sygnał emitowany przez daną sieć.

Bardzo ogólnie mówiąc istnieją dwa główne standardy tworzenia ESG czyli informowania odbiornika o liście dostępnych serwisów i sposobie ich odebrania: IPDC i OMA BCAST.
W ramach tego testu stosujemy IPDC. (co wcale nie znaczy, że taki standard będzie przy usłudze komercyjnej)

Jeśli dostęp do treści byłby ograniczany wybór poszerzył by się o OSF, 18Crypt w przypadku IPDC oraz profile DRM i SCP w przypadku OMA.

Tak więc jeśli terminal obsługuje ESG w standardzie IPDC oraz pozwala na konfigurację parametrów sieci to powinien bez problemu odbierać testową emisję DVB-H w Krakowie.

kraters

DVB-H w Krakowie

Post autor: kraters »

witammam nokie n77 i tylko łapie zasieg emitela ale żaden kanal nie idzieco mam zrobicz góry dzieki,

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-H w Krakowie

Post autor: JarekM »

mam nokie n77 ... ale żaden kanał nie idzie ... co mam zrobic

bardzo fajny telefon ale niestety nie da się! problem braku obsługi odpowiednich standardów (szczegóły w moim poście powyżej).

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

DVB-H w Krakowie

Post autor: RAPIOTR »

Panie Jarku czy Nokia N96 spełnia kryteria Emitela i odbiera emisje testową DVB-H w Krakowie ? Jak Pan myśli czy po wdrożeniu komercyjnym usługi ten telefon spełni kryteria poprawnego odbioru ?I drugie pytanie. Czy Emitel pokryje Poznań sygnałem choćby testowym DVB-H,czy może  poczeka aż INFO-TV-FM wskoczy na ten teren ?.Już w Mosinie K Poznania firma ta montuje systemik anten FM, Na szczycie komina są przygotowane także mocowania do innych anten.Kto wie może telewizyjnych. Zdjęcia umieściłem tu :http://new.radiopolska.pl/forum/index.p ... serdecznie pozdrawiam

Zablokowany