DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pikaczu »

jeszcze raz sprawdzilem, i mam 2 muxy z zakloceniami, tzn, pixele.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

A można prosić jakiś link do planu konserwacji?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »


pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

@Nardis i Igorlan
Czy zauważyliście u siebie na wskazaniach spadek siły sygnałów SIT1 i SIT2 z LH? U mnie od paru dni strzępy obu sygnałów, podczas gdy odbiór polskich multipleksów, w tym z trochę bliżej położonej Wisły, jest OK.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

pgrzes pisze:@Nardis i Igorlan
Czy zauważyliście u siebie na wskazaniach spadek siły sygnałów SIT1 i SIT2 z LH? U mnie od paru dni strzępy obu sygnałów, podczas gdy odbiór polskich multipleksów, w tym z trochę bliżej położonej Wisły, jest OK.
Robię teraz modernizację moich anten bo je ściągłem i nie mogę nic powiedzieć oprócz tego, że na zastępczej antenie ATX-107 położonej kilka metrów niżej od mojej Veny nie odbieram nic z LH a w lecie jako tako na niej szło - sygnał był dostateczny. Na Venie sygnał był dobry, na poziomie 51-60% jeszcze parę dni temu.

pozdrawiam,

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

Dzięki za informację
Nardis pisze:Robię teraz modernizację moich anten...
Czyżby szykowane było kolejne monstrum?

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

pgrzes pisze:Dzięki za informację
Nardis pisze:Robię teraz modernizację moich anten...
Czyżby szykowane było kolejne monstrum?
4m długości antena to jeszcze nie jest monstrum - można ją w jednej ręce lekko dźwigać, a ma niezłą efektywność, która bardzo zaskakuje. Jak się ją już raz powiesiło i zobaczyło jaki jest na niej odbiór to już nie ma powrotu do innej. Teraz myślę dać lepszy wzmacniacz, dwa dipole z których jeden będzie sterowany kontaktronowo, obrotnicę z kamerą. Po udanych testach w lecie dołożę drugą taką w synfazie. Będą wtedy przebudowane na odbiór w dwóch polaryzacjach jednocześnie i wydłużone do 5m, dołożę też system direktorów magnetycznych, który podniesie uzysk o 2db jeszcze i podniosę maszt do 16m wysokości.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

pgrzes pisze:@Nardis i Igorlan
Czy zauważyliście u siebie na wskazaniach spadek siły sygnałów SIT1 i SIT2 z LH? U mnie od paru dni strzępy obu sygnałów, podczas gdy odbiór polskich multipleksów, w tym z trochę bliżej położonej Wisły, jest OK.
Potwierdzam, u mnie LH praktycznie znikła podczas gdy polskie i słowackie MUXy chodzą bez problemu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

igorlan pisze: Potwierdzam, u mnie LH praktycznie znikła podczas gdy polskie i słowackie MUXy chodzą bez problemu.
Coś się chyba stało z propagacją bo i u mnie z LH dzieje się po raz pierwszy coś dziwnego (szczególnie z MUX2 na k37). Od momentu włączenia MUX2 z LH (czyli już prawie rok temu) wskazania siły sygnału nigdy nie spadły poniżej 90% a jakość była zawsze 100% natomiast dzisiaj mam siłę 60% a jakość tylko 30%. Taki spadek jakości nie ma na szczęście wpływu na odbiór (piksele pojawiają się w moim tv przy poziomie jakości poniżej 15%) ale jest zastanawiający. Jeżeli chodzi o MUX1 to tylko spadła siła sygnały (do 70%) a jakość jest ciągle 100%. Może to początki tropo, które wg mapek ma dotrzeć do nas jutro, powodują takie zmiany?

Awatar użytkownika
fabio323
Posty: 29
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, o 00:42
Odbiornik: ASUS TV USB My Cinema-U3100;LG TV:Onkyo TX-8150
Instalacja antenowa: Televes DAT HD BOSS 790 + Telmor ASR + CA-RTV 6
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ochodzita;Chorągwica;Św.Krzyż;Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: fabio323 »

Witam to raczej wina pogody w górach od paru dni jest paskudna pogoda mgła i drobny deszcz pada cały czas ja mam do LH 42km mieszkam w dolinie zero widoczności na nadajnik sygnał stabilny cały czas bez zmian .

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: #BEAVER# »

Ja też mogę potwierdzić spadek sygnału z Lysej Hory.
Siła spadła z 90% na 30%, jakość ze 100% na 40%... :?

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

4m długości antena to jeszcze nie jest monstrum - można ją w jednej ręce lekko dźwigać, a ma niezłą efektywność, która bardzo zaskakuje. Jak się ją już raz powiesiło i zobaczyło jaki jest na niej odbiór to już nie ma powrotu do innej. Teraz myślę dać lepszy wzmacniacz, dwa dipole z których jeden będzie sterowany kontaktronowo, obrotnicę z kamerą. Po udanych testach w lecie dołożę drugą taką w synfazie. Będą wtedy przebudowane na odbiór w dwóch polaryzacjach jednocześnie i wydłużone do 5m, dołożę też system direktorów magnetycznych, który podniesie uzysk o 2db jeszcze i podniosę maszt do 16m wysokości.

pozdrawiam,
Co to jest system direktorów magnetycznych??

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

U mnie Lysa Hora(bo Ostravy Hostakowice kanal synchroniczny 37 i 54 nie odbieram wogole-górki zaslaniaja) mux1 kanal 54 jest nieodbieralby od poniedzialku w tym tygodniu, w niedziele jeszcze szedl. Teraz jest praktycznie 0% sygnalu podskakujacego czasami na chwile do 30%, zawsze jest natomiast 100% błedów, a bylo zupelnie dobrze. Natomiast mux2 kanal 37 z tej samej wiezy na Lysej Horze idzie bardzo dobrze na zwyklych odbiornikach DVB-T poziom 100% i jakosc 100%, na TV Samsung bardziej ostry wskaznik jest to poziom 60% i 0% błedów tak ze idzie to prawie jak Kosztowy mux3.

Nie wiem wg mnie pogoda sie zmnienila ale wyglada na to ze w moim kierunku slabiej nadaja. Jednak i inni uzytkownicy potwierdzaja znacze pogorszenie odbioru mux1 kanal 54 z Lysej Hory. Wiec wyglada na to ze jednak chyba tam coś robią, zwlaszcza ze problemy zaczely sie u mnie przynajmniej (zero odbioru) od poniedzialku-poczatek tygodnia roboczego i ustapienie zimy co nieco oraz ze mux2 kanal 37 (lepsza propagacja wprawdzie) ale jednak idzie bardzo dobrze z tej samej wiezy.

Moze nadaja z anteny rezerwowej ten mux1 i coś robia z antena nadawcza glówna i moze tez coś na hali nadawczej. Pozostaje miec nadzieje ze mux1 pojdzie kiedyś jak mux2 z Lysej Hory. Jak nie pojdzie to coz jakos przezyje bez odbioru... przypuszczam ze na dokladnych wskaznikach w Czechach ten mux1 z Lysej Hory tez ma gorsze wskazania, przynajmniej gdzie niegdzie, wiec to tez problem jest chyba dla Czechow z tym muxen nie idzie z moca skutecznie 25 kW, bo mux2 tez ma 25kW a idzie super i stabilnie :P . Wprawdzie uzywam dwoch anten polaczonych symfazowo na ten sam kierunek i wyciaglem regulatorami ten mux2 kanal 37 na bardzo dobry, ale mux1 jest tak slaby ze juz nie ma co wyciagac - nie idzie na jednej antenie, na drugiej jak i na obu antenach polaczonych w zestrojonej fazie dla kanalu 54 (symfazowo) wiec to trup :(

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Chemical Attack pisze:Co to jest system direktorów magnetycznych??
Popularne anteny mają direktory które pobierają energię z pola elektrycznego w.cz. nadajnika i to ze sprawnością 50-85%. Można dodatkowo pobierać energię z pola magnetycznego w.cz. przy zastosowaniu specjalnych direktorów tzw. magnetycznych. Wyglądają jak cewka płaska. Dzięki nim można uzyskać w dipolu o 75% większy poziom sygnału.

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Ok, rozumiem, możesz pokazać jak takie cudo wygląda?? I skąd je wziąć? Robisz je sam?
Ciekawe czy do mojej tridigit mógłbym je zastosować...

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

igorlan pisze:Potwierdzam, u mnie LH praktycznie znikła podczas gdy polskie i słowackie MUXy chodzą bez problemu.
Również dziękuję za informację. Przy okazji zapytam, czy mógłbyś udostępnić ok. minutowe próbki strumieni słowackich MUXów, które przechwyciła Twoja ATX(XXL)?
hol2 pisze:U mnie Lysa Hora(bo Ostravy Hostakowice kanal synchroniczny 37 i 54 nie odbieram wogole-górki zaslaniaja) mux1 kanal 54 jest nieodbieralby od poniedzialku w tym tygodniu, w niedziele jeszcze szedl.
Sprawdziłem logi i u mnie również pogorszenie (a raczej zanik obu! przekazów) wystąpiło dokładnie od poniedziałku. W niedzielę dało się oglądać z występującymi od czasu do czasu zakłóceniami, co u mnie jest normą. Nigdy nie było tak źle, aby jednocześnie obu multipleksów nie dało się odebrać.
PS. U mnie również przez przeszkody terenowe w najbliższym otoczeniu Ostrava jest nieosiągalna, mogłem liczyć jedynie na Frydek-Mistek LH.
@Nardis
Zaprezentuj zdjęcia swojego systemu antenowego po zmianach.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

pgrzes pisze:
igorlan pisze:Potwierdzam, u mnie LH praktycznie znikła podczas gdy polskie i słowackie MUXy chodzą bez problemu.
Również dziękuję za informację. Przy okazji zapytam, czy mógłbyś udostępnić ok. minutowe próbki strumieni słowackich MUXów, które przechwyciła Twoja ATX(XXL)?
Niestety na ATX XXL nie odbieram słowackich MUXów, gdyż antena ta jest polaryzacji H a słowackie idą w V.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

igorlan pisze:Niestety na ATX XXL nie odbieram słowackich MUXów, gdyż antena ta jest polaryzacji H a słowackie idą w V.
Faktycznie ATX 6m masz ustawiony w polaryzacji H, a jeśli sobie dobrze przypominam to odbiór z SK zapewnia obrócona siatka. Tak czy inaczej, jeśli nie masz możliwości nagrania próbek tych sygnałów (ech, wrzuciłbym je na analizator, do tej pory nie upolowałem nic stamtąd, może ktoś inny ma możliwość zarejestrowania niezmodyfikowanych i pełnych TS?!) to napisz jaki poziom C/N, błędów, itd. uzyskujesz na tych kanałach.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Chemical Attack pisze:Ok, rozumiem, możesz pokazać jak takie cudo wygląda?? I skąd je wziąć? Robisz je sam?
Ciekawe czy do mojej tridigit mógłbym je zastosować...
Sam je zrobię ale to dopiero w lecie zastosuje w antenie. To wygląda jak drut skręcony w kształt płaskiego ślimaka z otwartymi końcówkami. To było prezentowane dawno temu w Radioelektroniku. Stosują takie direktory czasami w antenach VHF ale rzadko. W tridigit chyba się nie będzie dało tego zastosować. Za to w ATX i Yagi da się. Jak zrobię antenę to wrzucę zdjęcia do działu anten.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Czechy Lysa Hora chyba zakonczyly remoncik prowadzony od poniedzialku, coz weekend :D .
Bo Mux1 kanal 54 idzie na zwyklych odbiornikach DVB-T na poziomie 100% i jakosc tez 95-100% stabilnie :P . Na wskazniku TV Samsung (ostrzejszym) jest to poziom sygnalu 50% i 0% beledów, a jeszcze dzisiaj przez dzien bylo poziom 0% i 100% bledow. Nic nie ruszalem wiec musieli cos robic :o . Zwlaszcza ze mux2 kanal 37 szedl dobrze bez przerwy przez tydzien. Na zwyklych odbiornikach poziom 100% i jakosc 100%. Na wskazniku TV Samsung (ostrzejszym) poziom 60% i 0% bledow :lol: , teraz nawet idzie 65% i 0% bledow czyli praktycznie identycznie jak mux3 z Kosztowy u mnie :D. (Nadajacej synchronicznie Ostravy Hostakowice na kan 37 i 54 nie odbieram wogole gory zaslaniaja). Pozostaje miec nadzieje ze tak zostanie chociaz. Lub ze jeszcze cos poprawia ale moze nie przez caly tydzien remontujac, zonbaczymy 8-) . Bo to i w Czechach przypuszczam problem byl, czesc ludzi w Czechach tez wg mnie miala gorszy odbior :cry: lub jego zupelny brak :evil: od pon do pt. Teraz juz maja normalnie lub nawet lepiej ;) .


@Nordis
No ciekawe te elementy magnetyczne do anteny dzialajacej gl na pole elektryczne :ugeek: . Rzeczywiscie antena powinna miec elementy dzialajace na pole elektryczne jak i magnetyczne moim zdaniem, ponadto wg mnie jest wazna powierzchnia odbioru i kerunkowosc :geek: . Czyli jest to sciana o duzej powierzchni z elementami czynnymi anteny, zbierajaca jak najwiecej energii danej czestotliwosci. Lub fala elektromagnetyczna jest skupiana na eliptycznej scianie i koncentrowana na elemencie czynnym ale tez dla pola elektrycznego i magnetycznego tez :!: .

:arrow: Szkoda jednak ze nie ma takich anten w sprzedazy z direktorami, dipolami elektrycznymi ale obok i magnetycznymi. No bo firma jakas moglaby produkt przetestowac dopracowac, samemu w warunkach domowych to bedzie chyba trudniej zrobic. Alle chetnie bym cos takiego zobaczyl czy kupil zeby to tylko dzialalo, jesli daje wiekszy zysk o 75% to bardzo duzo :?: :!: . Nie trzeba by bylo uzywac wielu anten symfazowych i ich stroic, jak ja to robie :) .

Zablokowany