DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

Nic nie robili bo mi MUX1 z Wisły (150km) też teraz łapie na k62 - na k54 Czechy też ;)

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: a.d. »

hol2 pisze:Szkoda jednak ze nie ma takich anten w sprzedazy z direktorami, dipolami elektrycznymi ale obok i magnetycznymi. No bo firma jakas moglaby produkt przetestowac dopracowac, samemu w warunkach domowych to bedzie chyba trudniej zrobic. Alle chetnie bym cos takiego zobaczyl czy kupil zeby to tylko dzialalo, jesli daje wiekszy zysk o 75% to bardzo duzo :?: :!: . Nie trzeba by bylo uzywac wielu anten symfazowych i ich stroic, jak ja to robie :) .
Alez sa takie anteny w sprzedazy np:
  • ANTENA DVB-T SIGMA 6HD
Obrazek

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

@a.d ciekawa antena ale ma wg tego tylko direktory magnetyczne i dipol chyba elektryczny, a chodzi o to zeby "direktory" byly na przemian elektryczne i magnetyczne tak jak powstaje pole elektromagnetyczne. Ze zmienne pole elektr powoduje magn i dale to powoduje elektr itd. Wiec to raczej ciagle nie ta antena.... co pokazales, ona ma tylko 17dB i jeszcze ja przecenili ze 159 na 149zl, tak ze i klienci chyba jej nie doceniaja mimo tego ze dostala nagrode.

Jesli daloby sie te direktory magnetyczne dodac na przemian do anteny typu np ATX-107 to musialaby miec nie ok 20dB zysku ale ze 35dB i to byloby dopiero to, zastapiloby dwie anteny symfazowe, jesliby dzialalo. :?:

@DVB-T/S ja rozumie ze firmą nadawczym trudno sie przyznac do remontow i zanikow sygnalu, skoro im placa za nadawanie. Wiec niech bedzie po twojemu ze na tym mux1 z Czech nic nie robili. Ale fakty u mnie (lokalnie byly inne).

Mux ze Skrzycznego kanal 62 szedl u mnie bez przerwy silnie wiec propagacja zawsze byla dla silnych sygnalow przynajmniej. Zreszta to silny sygnal u mnie to Skrzyczne.

Wszystko szlo silnie przez tydzien tylko ten mux1 z Lysej Hory kan 54 padl totalnie i dzisiaj przez dzien tez nie szedl a ok 18.00 wlaczyli silny sygnal bo idzie bardzo dobrze a ja nic nie robilem. Wiec musieli cos robic... od pon do pt. No jeszcze moznaby przypuszczac ze nadajnik dziala im niestabilnie, ale w to nie wierze, bo akurat od pon sie zepsul a wiecz w pt sie naprawil... na weekend. Zreszta przypuszczam ze pracuja tam fachowcy i wiedza co robia i potrafia zmierzyc, moze maja lub mieli stara antene, uszkodzana jeszcze przez zime... :ugeek:

Teraz sobie ogladam CT24 wiadomosci, sa czasami bardziej obiektywne niz te nasze TVNy24, Polsaty News i TVPinfo, bardziej stoja na rzeczywistosci i nie sa zawiane jedynie slysznymi ideami i tematami jak w Polsce...., tyle ze czesc informacji z dalszych czesci Czech i transmisja sejmu czeskiego nie jest zawsze atrakcyjna chyba do ogladania w Polsce. Chociaz i ten sejm w Czechach jest ze cztery razy mniejszy, wiec moze mniej kosztuje niz w Polsce. :shock:
Ostatnio zmieniony 16 marca 2012, o 21:03 przez hol2, łącznie zmieniany 2 razy.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

hol2 pisze:@Nordis
No ciekawe te elementy magnetyczne do anteny dzialajacej gl na pole elektryczne . Rzeczywiscie antena powinna miec elementy dzialajace na pole elektryczne jak i magnetyczne moim zdaniem, ponadto wg mnie jest wazna powierzchnia odbioru i kerunkowosc . Czyli jest to sciana o duzej powierzchni z elementami czynnymi anteny, zbierajaca jak najwiecej energii danej czestotliwosci. Lub fala elektromagnetyczna jest skupiana na eliptycznej scianie i koncentrowana na elemencie czynnym ale tez dla pola elektrycznego i magnetycznego tez .

Szkoda jednak ze nie ma takich anten w sprzedazy z direktorami, dipolami elektrycznymi ale obok i magnetycznymi. No bo firma jakas moglaby produkt przetestowac dopracowac, samemu w warunkach domowych to bedzie chyba trudniej zrobic. Alle chetnie bym cos takiego zobaczyl czy kupil zeby to tylko dzialalo, jesli daje wiekszy zysk o 75% to bardzo duzo . Nie trzeba by bylo uzywac wielu anten symfazowych i ich stroic, jak ja to robie .

Jak będziesz miał czas w przyszłym tygodniu to mogę przyjechać do ciebie z moją anteną ATX Dipol Vena MAX, którą podrasuję do tego czasu i może wstępnie założę te elementy magnetyczne. W końcu to tylko 15 minut drogi do Krzeszowic ode mnie a mógłbyś zobaczyć jak daje ta antena czadu, nawet synfazy ATX107 jej nie dają rady.

pozdrawiam,

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

@Nordis, dzieki za propozycje, w Olkuszu masz na pewno duzo lepsze polozenie bo duzo wyzej niz ja, bo ja tylko dolinami zberam sygnal, ze anteny sie jeszcze widza.

Jak dopracujesz antene to chetnie bym ja przetestowal na kominie, ale to musialbys mi pozyczyc ta antene na kilka dni, moze gdzis w maju czerwcu jak juz bedziesz mial pewne dobre parametry anteny magnetyczno-elektrycznej, ze wzmacniaczem i zasilaczem tak zebym nic nie kombinowal, podlaczylbym ja na kominie i do telewizora, sprawdzil dzialanie. To antene moge kupic jak bedzie lepsza, czy zamowic u ciebie, bo sam nie wiem czy sobie poradze ze strojeniem tych cewek, na kominie nie sa za dobre warunki do takich eksperymentów. Moge tez do ciebie przyjechac. Moj mail hol4@poczta.wp.pl to daj znac jak antena po testach bedzie dzialac duzo lepiej, jesli tak. U mnie narazie wszystko chodzi OK, no ale moznaby miec lepszy sygnal, czy zamiast dwoch anten symfazowych tylko jedna. Pozdrawiam :D

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

A ja chętnie zobaczyłbym zdjęcie.. może jakiś schemacik. I dziwne że producenci nie robią tych direktorów magnetycznych..
Czy chodzi o coś mniej więcej takiego jak w polarisie? Tam też są pętle. Wzmocnienie jest nieco wyższe niż dla mojej TriDigit..

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3385.htm

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Na vysílacím stanovišti F-M Lysá Hora nebyly od pondělka (ani předtím a ještě minimálně do konce 03/2012 nebudou) prováděny žádné montážní ani údržbové práce, které by si vyžádaly jakékoliv snižování ERP v DVB-T na K37 a K54, či dokonce krátkodobé vypínání obou uvedených TXů!

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

U mnie sygnał MUX1 k54 powrócił, choć zawdzięczam to raczej podkręceniu potencjometru napięcia na zasilaczu wzmacniacza. Okazało się, że był ustawiony na minimalne napięcie, więc nic dziwnego, że nie miałem odbioru. W chwili obecnej jest tak jak było przed oblodzeniem anten nadawczych. Jakość sygnału waha się na pasku wskazań między 42-51, podczas gdy stabilny odbiór uzyskuje już przy wartości 42.
Pozdrawiam

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mac_33 »

tez obserowałem obniżenie sygnału z LH przez kilka ostatniczh dni, teraz jest juz ok

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Chemical Attack pisze:A ja chętnie zobaczyłbym zdjęcie.. może jakiś schemacik. I dziwne że producenci nie robią tych direktorów magnetycznych..
Czy chodzi o coś mniej więcej takiego jak w polarisie? Tam też są pętle. Wzmocnienie jest nieco wyższe niż dla mojej TriDigit..

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3385.htm
Nie, ten układ pętli jest pionowy. To są direktory zamknięte w pętlę dla fali elektrycznej w.cz. - to taka sewgo rodzaju synfaza. Fala EM o polaryzacji H ma pionowe pole magnetyczne w.cz. więc pętle cewek powinny być ułożone poziomo.

Za jakiś czas wrzucę zdjęcie całej takiej anteny wtedy zobaczysz to jak wyglada.

kbssilesia

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: kbssilesia »

Czy ktoś z użytkowników zauważył polepszenie odbioru MUX1 Cz na k.54 ? Do niedawna miałem moc na poziomie 55 a jakość na poziomie 25, co nawet nie pozwalało znaleźć w przypadku mojego dekodera listy kanałów. Od 3 dni pojawił się w tej samej sile, lecz jakości 56% co pozwala na niemal bezbłędny odbiór. Podejrzewam oczywiście, że może to być wynik propagacji, ale chciałbym się po prostu upewnić.

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maciejek »

Rzeczywiście, od weekendu odbiór uległ znacznej poprawie.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Może dlatego że tropo przemineło z wiatrem.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

Maciejek pisze:Rzeczywiście, od weekendu odbiór uległ znacznej poprawie.
Na Lysej przyszło ocieplenie i anteny nadawcze w końcu odtajały z lodu. który powodował tłumienie sygnału. Teraz już powinno być ok do następnej zimy.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

igorlan pisze:Na Lysej przyszło ocieplenie i anteny nadawcze w końcu odtajały z lodu. który powodował tłumienie sygnału. Teraz już powinno być ok do następnej zimy.
U mnie również poprawa od piątkowego wieczoru, zamiast strzępów sygnałów mam jednak częstą pikselozę, jakby lokalnie coś zakłócało.
Nardis pisze:Sam je zrobię ale to dopiero w lecie zastosuje w antenie. To wygląda jak drut skręcony w kształt płaskiego ślimaka z otwartymi końcówkami. To było prezentowane dawno temu w Radioelektroniku. Stosują takie direktory czasami w antenach VHF ale rzadko. W tridigit chyba się nie będzie dało tego zastosować. Za to w ATX i Yagi da się. Jak zrobię antenę to wrzucę zdjęcia do działu anten.
Czy pamiętasz numer tego RE? Spróbowałbym go odnaleźć w swoim archiwum.
Nardis pisze:Jak będziesz miał czas w przyszłym tygodniu to mogę przyjechać do ciebie z moją anteną ATX Dipol Vena MAX, którą podrasuję do tego czasu i może wstępnie założę te elementy magnetyczne. W końcu to tylko 15 minut drogi do Krzeszowic ode mnie a mógłbyś zobaczyć jak daje ta antena czadu, nawet synfazy ATX107 jej nie dają rady.
Napisz jakie rezultaty osiągnąłeś przez to "podrasowanie". Może sam się skuszę i będziesz miał drugiego klienta 8-) .

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

pgrzes pisze:[Czy pamiętasz numer tego RE? Spróbowałbym go odnaleźć w swoim archiwum.
Napisz jakie rezultaty osiągnąłeś przez to "podrasowanie". Może sam się skuszę i będziesz miał drugiego klienta 8-) .
Pamiętam cykl w numerze 9 z 1993r - strona 20. Były też we wcześniejszych numerach z tego roku, ale ich już nie mam i nie pamiętam w których. Ja sam zacząłem eksperymenty w paśmie UHF i widzę że te magnetyczne elementy działają. Z pewnością da się podrasować antenę Yagi lub ATX przy ich wykorzystaniu o 2[dbd] ale nie więcej. Więcej da się osiągnąć po dodatkowym zastosowaniu elektroniki odtłumiającej, co jednak jest skomplikowane i wymaga sprzętu pomiarowego pracującego do 1GHz no i dużo czasu badań.
Nie wykonuję na zamówienie żadnych anten. Robię na razie tylko dla siebie takie eksperymenty, choć jest możliwe potestować takie cuda u kogoś, kto ma problemy z odbiorem.

pozdrawiam,

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Możesz przesłać skany na mój mail?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

To ten artykuł o magnetycznych antenach pętlowych? Muszę poszukać jego 1 część.
Edit: RE 8/93 strona17

KAPITAN CHAOS

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: KAPITAN CHAOS »

Witam. Jak u was z odbiorem Łysej Chory na kanale 54, w okolicach Dąbrowy Górniczej ?.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: #BEAVER# »

U Mnie odbiór w miarę stabilny.
Kanał 37 - 60/80, kanał 54 - 70/100.

Zablokowany