DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
stasiu

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: stasiu »

Potwierdzam dobry odbiór mux 4 na 63k. z Czech. Jakość około 70%, tak jak k48 mux 3.
Wcześniej była jakość w okolicach 20-30% i nie dało się oglądać, więc coś musieli poprawić.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Jest efekt wyłączeń analogowych w Polsce:
Sit’1 SFN Ustni n.L. k.33 znaczne polepszenie sygnału
(zakłócany był przez analogowy k.32 z Lubuskiego) :?:
Obecne moce MUX3 Lubuskie – 4 i 3 kW są tak śmieszne, że nie stwarzają żadnej przeszkody :lol:

Sit’2 SFN Ustni n.L. k.58 znaczne polepszenie sygnału
(zakłócany był przez TVP2 na k.57 z TSR Działoszyn/Meteo)

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: misiek2000wp »

Jeżeli jesteście w zasięgu czeskiego MUX-4 możecie oglądać walkę Kliczko-Wach za darmo(TV Fanda)! :D

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba133 »

Przy lepszej pogodzie Mux 4 odbierają w Katowicach.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Zacząłem sie ostatnio zastanawiać, czy nadawanie docelowe Muxa-2 z Św. Krzyża z moca 100 kW dookólnie na k.37 jest na pewno dobrym pomysłem, zaczynam sie obawiać, czy wtedy nie stracę sygnału z Czech. Wszak sygnał z Krzyża odbierany jest nawet w górach (!), więc małopolska czy nawet północna część śląska może mieć nie lada problemy z odbiorem.

DawidP

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DawidP »

dzisiaj w tej chwili ogladam Mux-4 jakosc sygnalu 18% moc 50% antene mam ustawiona na wisłe

edit/ Polskie litry !!!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Siemonia to bardziej okolice Tarnowskich Gór czy Świerklańca niż Katowic :mrgreen: Na jakich kanałach odbieracie czechów i z jakiego nadajnika bo moja antena ustawiona na Wisłę/Skrzyczne "bokiem" łapie tylko k.37 i k.54 (zapewne z Lysej Hory).

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: misiek2000wp »

Ja w Rudzie Śląskiej odbieram na 36 i 53 Pradziada. Nie wiem, czy będziesz miał sygnał.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

AdamP pisze:Siemonia to bardziej okolice Tarnowskich Gór czy Świerklańca niż Katowic :mrgreen: Na jakich kanałach odbieracie czechów i z jakiego nadajnika bo moja antena ustawiona na Wisłę/Skrzyczne "bokiem" łapie tylko k.37 i k.54 (zapewne z Lysej Hory).
Oj nie narzekaj, nawet nie wiesz jak ja bym chciał złapać k.54.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Głównie zainteresowała mnie ta wiadomość:
DawidP pisze:dzisiaj w tej chwili ogladam Mux-4 jakosc sygnalu 18% moc 50% antene mam ustawiona na wisłe
O Pradziadzie nawet nie myślałem - za bardzo na zachód (ok.90st.). Skrzyczne a Lysa Hora to różnica azymutów ok. 20-25 stopni, więc antena wycelowana w Skrzyczne jeszcze widzi LH. Z map wynika, że czeski Mux4 jest nadawany z Opavy na k.63 a to ok. 50 stopni na zachód od Skrzycznego, czyli nie da rady (za duża różnica azymutów i Polski Mux na k.62, chyba dlatego na k.63 nie mam żadnego śladu sygnału).

niceboy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: niceboy »

AdamP, mam dokładnie tak jak Ty z tym że poza mną chyba wszyscy w Raciborzu odbierają Opole i Katowice oraz Ostrawę a ja nie mogę bo jestem otoczony wysokimi budynkami :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

O Ostrawie nie ma mowy - beznadziejny profil terenu (góry). Jeśli faktycznie w marcu 2013 ruszy nadawanie Mux3 ze Skrzycznego, to przestawię główne anteny na Skrzyczne a pomocniczą na Lysą Horę i wtedy powinienem mieć również Opavę. Odbiór polskich Mux'ów z Wisły byłby dla mnie korzystniejszy niż z Katowic (korzystniejszy profil terenu).
Swoją drogą, ciekawe dlaczego z Lysej Hory są nadawane tylko dwa muxy a z innych nadajników śląsko-morawskich trzy :?:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

AdamP pisze: Swoją drogą, ciekawe dlaczego z Lysej Hory są nadawane tylko dwa muxy a z innych nadajników śląsko-morawskich trzy :?:
Wynika to z innych parametrów MUX3 niż pozostałe. MUX1 i MUX2 mają GI (interwał ochronny) 1/4 natomiast MUX3 ma GI 1/8. Przy tak dobranej dla MUX3 wartości odległość pomiędzy Ostravą a Lysą Horą jest za duża na wspólną emisję w SFN.

Matteo87

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Matteo87 »

Mogliby dać parametry "polskiego" SFN, tj. FEC 5/6 i GI 1/4. Wtedy by stykło

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Na dvbtmap.eu pojawiła się mapka zasięgu dla MUX4 z nadajnika Opava/Hlubočec

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=8600

Mam nadzieję, że po przejściu z k63 na docelowy k38 (po zwolnieniu go przez MUX2 ze Skrzycznego) nie zmniejszą mocy z obecnej 40kW. Przy niższym kanale zasięg powinien się sporo poprawić.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

W sobotę przestawiałem anteny i coś mnie zaskoczyło. Po ustawieniu pomocniczej anteny na Lysą Horę sprawdziłem k.63 (całkowity brak sygnału) ale pojawiła się niewielka ilość sygnału na k.36 i coś, co mnie zaskoczyło. Na k.48 pojawił się sygnał z muxem Petka, Ocko, Prima Love i Polar. Teoretycznie mogłoby to pochodzić z Ostrawy ale Ostrawę zasłaniają mi góry, poza tym tamte nadajniki mają w opisie na k.48 3 programy a u mnie jest dodatkowo Polar. Podpowie mi ktoś z jakiego nadajnika może pochodzić ten sygnał :?: W sobotę ten kanał działał bez wzmacniacza z delikatną pikselozą a z wzmacniaczem 14dB wszystko było O.K. Wczoraj już nie dało się oglądać.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Pokud je v muxu i Polar tv, pak se jedná o vysílače v SFN Hošťálkovice (100kW ERP) a Hladnov (10kW ERP). Z žádných jiných vysílaču není program Polar tv vysílaný. A navíc se nikde jinde pro MPX3 K48 nepoužívá! Takže si přijímal nějaký odraz signálu od hor nebo kopců.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Dziękuję za informację ;) Czyli mimo niesprzyjającego profilu terenu odbiór z Ostravy Hostalkovice jest możliwy :shock:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

@AdamP
Też odbieram z Ostravy. Mux1 i 2 chodzi idealnie. Niestety k48 mam zakłócany przez Kraków. Tak to jest, że parametry nadawania czeskich muxów, duże moce, korzystne położenie nadajników i dość niskie kanały dają możliwość odbioru mimo niekorzystnego położenia odbiorcy.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

To fakt, parametry nadawania czeskich Sitów (MUX), korzystne położenie nadajników i dość niskie kanały dają możliwość odbioru mimo niekorzystnego położenia odbiorcy.
:arrow: Dobrze zaplanowana sieć nadajników i przekaźników, dobrze rozplanowana sieć SFN, dobrze dobrane parametry, GI i wskaźnik kodu. :arrow: :!:
:idea: To wszystko daje efekt w postaci odbioru na 1/3 powierzchni Polski. :!:
:arrow: Fakt większe pokrycie naszego kraju jest sygnałem Czeskiej naziemnej telewizji cyfrowej jak naszym MUX3-TVP :shock:

Zablokowany