DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Nikt tu nie chce nikogo atakować, lecz opisujemy stan faktyczny.
@Drekan
Kolego nie pisze, że wdrożenie NTC w Czechach było idealne lecz oceniam jego owoce.
MPX1 nadaje 4 kanały TV oraz 8 radiowych CRo (odpowiednik Polskiego Radia), a kanał CT : D/art już z braku miejsca trafił do MPX3 i RS7.
Jako odbiorca MPX1 i MPX2 odbieram wrażenie, że nie chodziło w tych MUXach o ilość kanałów lecz o odtworzenie nadawców analogowych (ale i tu osiągnięto podwojenie oferty analogowych nadawców) i zapewnienie dobrego zasięgu (a to jest idealne bo przy MPX1 i MPX2 osiągnięto 120% /100% Czech oraz 20% kraje ościenne/).
Nie mam nic przeciwko temu czy innemu operatorowi, o jego wyborze przede wszystkim powinno decydować: - możliwości techniczne, - posiadana dobra infrastruktura, -zdolność wykonywania nadawania. Dlaczego negować firmy Emitel czy České Radiokomunikace, za dobrą jakość usług, za rozległą sieć nadawczą, za doświadczenie ?
Liberecký kraj to oferta 4 multipleksów ogólnokrajowych oraz RS3 i RS7. W Praha oferta jest jeszcze lepsza i to oceniam jako owoc wdrażania NTC.
W Polsce mamy MPX3 o zasięgu ogólnokrajowym (100%) oraz MPX1 i MPX2 o zasięgu około 95%.
Nie uporaliśmy się z wyłączeniem telewizji analogowej w terminie do 31 lipca 2013 r.(nadają nadawcy lokalni); nie zakończyliśmy wdrażania MPX4 (moce i częstotliwości nie są docelowe); nie wiemy co z MPX-VHF oraz MPX5 i MPX6. Nawet oferta programowa MPX1 nie jest zakończony konkurs a TVP nadaje pomimo osiągnięcia przez MPX3 98% pokrycia.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Stefan_KR »

ntcdvb pisze:Zastosowany schemat nadawania w MPX1 i MPX2 (FEC: 2/3 ; GI: 1/4 ; 64QAM) daje 19.906 Mbit/s ; w MPX3 i MPX4 (FEC: 3/4 ; GI: 1/8 ; 64QAM) daje 24.882 Mbit/s < TAKI sam jak w POLSCE > ale RS7 (FEC 5/6 ; GI 1/16 ; 64QAM) co daje aż 29.273 Mbit/s !
Tak, ale tego RS7 to dopiero trudno odebrać, o tym nie należy zapominać. Na pewno mają sporo problemów z tym schematem skoro u nas 5/6 i 1/4 sprawiają problemy.
ntcdvb pisze: Wystarczyło wykorzystanie możliwości technicznych i właściwych schematów a mają efekt w ilości 3x kanał HD + 3x kanał SD.
Co potwierdza tezę, że nie operator techniczny a specjaliści od planowania i nadzorowania sieci (UKE) dał ciała.
Nie jest to prawda. Współczuję odbiorcom kombinacji nad antenami odbiorczymi dla tak różnorodnego spektrum emisji, dramat. Nasze 2 schematy to "pikuś" przy tym, z czym oni muszą się mierzyć. Fatalne rozwiązanie - jak jeden odbierasz to drugi piksluje bo przesterowany i na odwrót - mocniejszy stłumisz to słabszy znika. To jest dopiero nieprzyjemna sytuacja.
ntcdvb pisze: @marcin6660 Kolego w pełni podzielam Twój pogląd, że Czesi niepotrzebnie rozdzielili sieć rozsiewcą na operatorów multipleksów i mamy przykłady MPX1-3 z jednego nadajnika a MPX4 i RS7 z drugiego oraz RS3 z następnych dwóch.
Chciałbym zobaczyć co by się działo gdyby taka sytuacja powstała w Polsce. Obecnie, gdy czasem zdarzy się że lokalny nadajnik MUX3 jest nie tylko na głównym obiekcie nadawczym ale i dodatkowo gdzieś w centrum miasta albo gapfiller MUX3 na pobliskiej górce - jaki jest płacz, że nie można na jednej antenie, że MUX3 za silny a reszta za słaba, że różne kierunki itd. Nie wyobrażam sobie co muszą cierpieć Czesi przy takiej rozsypce nadajników po okolicy. Dramat.
ntcdvb pisze: Ich polityka bardzo dobrze rozbudowanej sieci nadawczej MPX1 i MPX2 mogła być wykorzystana w pozostałych multipleksach.
Ta polityka sprawdziła się dobrze dla MPX1, MPX2 i MPX3, i tylko dla tych trzech multipleksów. Jak widać, z pozostałymi multipleksami nie ma ona nic wspólnego.
ntcdvb pisze: Różnica polega na zastosowanej kompresji w Polsce jest MPEG-4 a w Czechach mają MPEG-2.
Zadziwiające jest także to, że Czesi wykorzystują tylko część kanałów z puli GE06 (43,52,60) z możliwych (7,26,28,31,43,52,60,65) a nadają już 6 MPX (25, 29, 32, 43, 46, 52, 60) <32 i 46 to RS7> a nawet w Pradze ponad 10.
Czesi wykorzystują prawie wszystkie dostepne kanały pasma TV: http://www.dvbtmap.eu/channelspectrum.html
W Pradze naliczyłem 6 multipleksów razem z regionalnymi, przy czym część kanałów się dubluje.

Jedno co im trzeba przyznać to fakt, że nie "chomikują" kanałów i gdzie tylko się da - dają regionalne multipleksy. W naszym kraju przeciwnie - kanały są blokowane przez UKE aby zrealizować plan Pani Prezes czyli uwolnić pasmo 700MHz dla jej "oczka w głowie" czyli tzw sieci szerokopasmowych. Jedno jest pewne - w trakcie obecnej kadencji obecnej Pani Prezes nic się zmieni w tym zakresie.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Kolego w Czechach
Nadawane w Praha jest MPX1, MPX2, MPX3 MPX4, RS1, RS4, RS6, RS7, RS8, RS12, RS13 co daje 11 MUX-ów.
W tym 5 kanałów HD: ČT1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD, Prima HD, Prima Cool HD
Praha + przyległy Středočeský kraj wykorzystują kilkanaście kanałów TV.
Co do trudności z odbiorem RS7 to nie jest dobrze a i z odbiorem Polskiego MUX-1 jest tak samo. (BRAK)

A u nas:
MUX 1
ESKA TV, POLO TV, TTV, ATM ROZRYWKA, TRWAM, TVP ABC, FOKUS TV, STOPKLATKA TV
MUX 2
b.z.
MUX 3
TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP KULTURA, TVP HISTORIA, TVP REGIONY, TVP POLONIA


Z taką ofertą programową NTC PL upadnie.

.: EDIT :.

Na 180 MHz wyszukuje mi cyfrowe czeskie stacje radiowe?

Jakiś TEST T-DAB ?

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Stefan_KR »

Wg dvbtmap.eu w Pradze są obecne:
MPX1, MPX2, MPX3, MPX4, RS1, RS4 (1x kanał TV), RS7, RS12

Taki dobrobyt jest tylko w Pradze. W pozostałych regionach zazwyczaj są to MPX1, MPX2, MPX4 i jeden regionalny. Lokalne doświetlenia mają tylko MPX1 i MPX2. Nie wiem czy jest miasto, w którym MPX4 byłby nadawany z tej samej lokalizacji co MPX1..3.
Wcale nie mają tak różowo jak to się nam z daleka wydaje.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: rotalplus »

NTC nie upadnie - wręcz przeciwnie
Wystarczy zauważyć, że 14-16 kanałów w TOP 20 najchętn. oglądanych to są kanały dostępne m.in. w DVB-T. Pomijam kwestię poziomu - społeczeństwo bierze wszystko, co jest za darmo nawet słabej jakości.

Gdyby chcieć zastosować czeski scenariusz u nas wymagałoby niewątpliwie wykorzystania gęstej sieci nadajników. Z takimi wyśrubowanymi parametrami przy obecnej infrastrukturze byłby problem z odbiorem w wielu miejscach w kraju.

Co do pasma 700 Mhz - niepojęte jest to, że jak skończyła się era analogu i wdrożono DVB-T w wielu krajach, to wymyślono sobie, żeby może jednak to pasmo pod internet - i trzeba z tym czekać do 2015 roku, jakby państwa same nie mogły zdecydować co z nim zrobić. Paranoja urzednicza.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

@Stefan_KR
Wg dvbtmap to Ja mam dostęp do MUX PL - 1, -2, -3 a nie ma tak wielu odbiorców, że Urząd Gminy podejmuje działania w tym temacie. (z tych mapek niewiele wynika).
Dobrobyt mają w České Budějovice (Jihočeský kraj) nadajnik: Kleť gdzie nadają MPX1, MPX2, MPX3, MPX4 i RS7 bo RS1 jest z Včelná.
A i z nadajnika Ještěd MPX1, MPX2, MPX3 do Ski areál RS3 to odległość 400 m i do Černá Studnice MPX4 i RS7 niedaleko; Liberec i Jablonec nad Nisou to miasta połączone ze sobą.
Jedyny problem z powyższymi nadajnikami to, że sygnał jest za mocny w kierunków sąsiadów (Polska i Niemcy). Takie tłumaczenie podaje CTU dla lokalizacji RS3 i RS7 bo te mają być lokalne. Nie ma problemów z odbiorem MPX 1-4 (był kiedy analogowo TVP i MPX4 były na takim samym kanale ale to rozumiesz bez pisania szczegółów).
Co jako odbiorca potwierdzam, że jedyny problem w instalacji antenowej sprawiają Niemieckie kanały zbyt mocne przy odbiorze Polskiej NTC takie anteny są podstawą.
@rotalplus
Co do upadku NTC to takiej pewności nie mam, patrząc na Niemcy nie widzę tam chęci rozwoju NTC, zbyt dobra oferta FTA SAT aby DVB-T było konkurencją ale patrząc na Czechy można powiedzieć zupełnie odwrotne stanowisko.
To zbyt indywidualne aby można opiniować w skali ogólnej.
NTC w Niemczech to porażka, NTC w Czechach to rewelacja a w Polsce to ocenie jak coś się zacznie dziać bo obecnie jest zbyt duży bałagan.

ainsztain
Posty: 111
Rejestracja: 19 sierpnia 2013, o 08:55
Miejscowość: Żory
Odbiornik: sony XR-85XJ95 (polecam!)
Instalacja antenowa: 1/log5-65 +LG2 2/log5-65 +LG1 3/opticum AX1000 +AX W11, wzm. budynkowy WWK 982
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Ornontowice,Żilina, Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ainsztain »

@Stefan_KR
Wszystko zależy od instalacji antenowej i lokalnych warunków. Ja mam do najbliższego nadajnika w Ostrawie 36 km i odbieram stale MUX-y 1,2,3,4 oraz RS 7 (mimo, że wg profilu na dvbtmap.eu nie mam widoczności nadajnika RS7- jestem za górką).

Pozdrawiam.

Cyfrowy_janusz

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy_janusz »

Taa, a widziałeś taki numer, ja do Ostravy mam około 60 km, nadajnik mam od strony wchodniej niestety zasłonięty wzgórzem i blokowiskiem, odbieram więc sygnał z zachodu (odbicie) :shock:

Stabilnie i zawsze MUX1, MUX2 MUX3, MUX4 jednak już szatkuje. I co da się? A spróbuj takiego numeru z polskimi sygnałami :lol: Tak w ogóle to nie chce mi się już komentować sytuacji jaka jest w Polsce, jakoś na zachodzie ludzie sobie potrafili zorganizować dostanie życie a w Polsce wiecznie dostajesz (łagodnie mówiąc) w policzek od każdego. ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Czy ktoś orientuje się jak aktualnie wygląda sytuacja na nadajniku Lysa Hora :?: Czy nadają coś więcej niż k.37 i k.54 :?: Rzekomo po wyłączeniu analogu w RP mieli tam nadawać więcej multipleksów.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

Z Lysej Hory nie planowany jest emisja, żadnego dodatkowego multipleksu. :(

3 multipleks nie może nadawać z Lysej Hory, bo po zwiększeniu jego pojemności kosztem parametrów, mamy zbyt dużą odległość między nadajnikami by nadawać poprawnie w SFN. ĆTU nie planuje dodatkowych częstotliwości dla tego multipleksu w tym regionie, więc pozostaje emisja tylko z Ostrawy. :?

4 multipleks nie korzysta z obiektów Ćeskich Radiokomunikacji, więc i ten multipleks nie będzie stąd nadawany. Natomiast multipleksy regionalne będą nadawały z mniejszych obiektów (kolizyjne częstotliwości).

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AdamP »

Dziękuję za wyjaśnienie. Szkoda, bo na normalny odbiór Ostrawy nie mam szans (są tylko jakieś strzępy sygnału).

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Wczoraj od 18 do 20 było ładne tropo od strony Czechów. Po raz kolejny złapałem mux3 k. 48 z Ostravy, ale po raz pierwszy złapałem mux 4 na k. 38. z CT1 HD itd. Ktoś wie, co to za nadajnik? I dlaczego CT art jest nadawane na obu tych muxach jednocześnie?

Jeśli zaś chodzi o HD, to uważam, że Polska chyba jednak ma lepsze :D

EDIT: Wygląda na to, że się pomyliłem, to co odebrałem to nie jest mux-4 a mux-7 z nadajnika Ostrava- Lanova.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Nadawca MPX-4 Digital Broadcasting poszerzył zasięg na terenie kraju Libereckiego o 2 kolejne nadajniki:
Společnost Digital Broadcasting, DVB-T sítě 4
:arrow:
Nadajnik: Česká Lípa – Špičák od 2 listopada 2013 r.
Kanał: 25
moc: ERP 3200W
:arrow:
Nadajnik: Varnsdorf – Město* od 23 października 2013 r.
Kanál: 25
moc: ERP 31 W

:arrow:
oraz dotychczas nadający:
Nadajnik: Jablonec nad Nisou – Černá Studnice
Kanał: 25
moc: ERP 10000 W

*- Varnsdorf to miejscowość w powiecie Děčín, kraj Ústecký.

jarek19777
Posty: 21
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 12:57
Instalacja antenowa: ATX107 TRI DIGIT MINI Dipol11/5-12 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śn Kotły,Jested ,Schafberg,Rząsiny

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: jarek19777 »

Czy ktos odbiera Sit 4 z nadajnika Jesenik Zlaty Chlum na k 44 ? Czy nadaje juz nadajnik Sit 7 Jesenik Vapenna na k 38?

edit/ polska pisownia!

Awatar użytkownika
lukaszuk1995
Posty: 78
Rejestracja: 2 maja 2013, o 13:13
Miejscowość: Będzin
Odbiornik: LG 55UN71003LB 4K
Philips 43PFS5301
Instalacja antenowa: Libox LB1600
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lukaszuk1995 »

Poda mi ktoś link do jakiejś mapki na której można zobaczyć, co mogę odebrać (w zasięgu jakiego nadajnika z Czech jestem). Chodzi mi o coś w stylu tego http://www.sat-charts.eu/lokalizator.php, ewentualnie o mapkę pokazująca pokrycie terytorium Polski z Czeskich nadajników.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: bardejov »

http://www.dvbtmap.eu i coverage map

Awatar użytkownika
lukaszuk1995
Posty: 78
Rejestracja: 2 maja 2013, o 13:13
Miejscowość: Będzin
Odbiornik: LG 55UN71003LB 4K
Philips 43PFS5301
Instalacja antenowa: Libox LB1600
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lukaszuk1995 »

Z jakiego nadajnika mogę odebrać k 37 w Bedzinie (woj. śląskie). Obecnie odbieram k54 z Lysej Hory i "teoretycznie" k 36 z Jesenik'a.

Awatar użytkownika
bardejov
Posty: 50
Rejestracja: 19 czerwca 2013, o 08:30
Odbiornik: Opticum dvb-t hd t90
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem APS 0107
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: bardejov »

Frydek Mistek albo Ostrava Hostalkovice. Skłaniałbym się jednak ku pierwszemu

AnanAS

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: AnanAS »

Witam,
Dzisiaj zakupiłem antenę siatkową DPM ze wzmacniaczem. Mieszkam 60 km od Jeleniej Góry. Zamierzam odbierać sygnał ze Śnieżnych Kotłów (ew. Ślęża), oraz z Trutnova/Pradada. Czy są osoby z okolic Legnicy, które odbierają czeskie kanały?

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Cyfrowy »

Wykonaj symulację profilu terenu na stronie http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html Zaznacz swoją miejscowość oraz interesujące Cię nadajniki. Po kliknięciu na zieloną strzałkę możesz sprawdzić profil. Im mniej przeszkód na drodze do nadajnika (wzniesień itd.) tym lepiej. Z okolic Legnicy jest bliżej do Trutnova (ponad 60 km) niż Jesenika (ponad 140 km). W Twojej sytuacji lepszym wyborem będą nadajniki Jelenia Góra/Śnieżne Kotły oraz Trutnov/Černá hora.

Zablokowany