DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
_chris_

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: _chris_ »

Nardis pisze:Możliwe jest jednak to, że program uwzględnia oddziaływanie Ziemi ale w praktyce program programowi nie równy i wyliczenia z nich się różnią...
zapewne uwzględniają. Zresztą, są tam też ściśle określone sposoby pomiarów parametrów anten, tak aby właśnie zminimalizować wpływ ziemi. Analogicznie dokonuje się pomiarów na poligonach antenowych.

Ale najważniejsze dla użytkownika anteny jest to, czy producent jest odpowiedzialny i napisał prawdę.
Nardis pisze:Dla anteny MX-075 liczba direktorów półfalowych oddających moc do elementu czynnego wynosi
- z tego co policzyłem ze zdjęć - n=28, stąd teoretyczny zysk wynosi:
miałem tu nie dyskutować, ale nie wytrzymałem.

1. jeśli mówimy o elementach półfalowych to MX ma ich 56 a nie 28.

2. a jeśli mówimy o Venie to ma ona tylko 22 direktory (ale za to całofalowe).

Pamiętaj też o tym, że w obu przypadkach (jak i w Blu Fracarro) jest jeszcze jeden element - reflektor kątowy...

OK, teraz już kończę OT, bo chciałem tylko wskazać, że oprócz low-costów typu Vena czy ATX są jeszcze inne anteny, co prawda droższe, ale mające swoje niezaprzeczalne zalety.

A w sumie, jeśli już ATX to może 107 z Hollexu (26 direktorów, o ile się dobrze doliczyłem)?

Rudzianin

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Rudzianin »

W marcu w MUX3 pojawi się nowa stacja POLAR TV.
http://satkurier.pl/news/72089/tv-polar ... chach.html

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

Witam,

Dziś u mnie Czechy idą lepiej. LH kanał 54 idzie na 51% zaś kanał 37 idzie na 68%. To trochę lepiej niż kilka dni temu ale dalej słabo. Tym którzy nie mają dobrego odbioru polecam zakup lepszej anteny, o dużym zysku energetycznym, który zależy od ilości direktorów. Im więcej ich jest tym większy zysk.

Odpowiem tu chrisowi - już na zakończenie naszych polemik - jakie są moje ostateczne przemyślenia.
_chris_ pisze:Ale najważniejsze dla użytkownika anteny jest to, czy producent jest odpowiedzialny i napisał prawdę.

1. jeśli mówimy o elementach półfalowych to MX ma ich 56 a nie 28.
Powinno się pisać prawdę ale to może zaszkodzić w biznesie więc się podaje zawsze zawyżone parametry, tak jak to zresztą robią wszyscy, ale Kto chce wiedzieć prawdę to zawsze do niej dojdzie.

W MX nie byłem pewny ile ich tam naprawdę jest więc można teraz wstawić podaną przez ciebie ilość do tego wzoru na zysk :

[g]=10 * log(n) [dBd] = 10*log(56)= 17,48 [dBd]

Producent podaje zysk MX-075 równy 17[dB], czyli podaje teoretyczną wartość maksymalną, która jest w tym przypadku spełniona tylko dla idealnych 4 anten Yagi połączonych bez strat w odległości co najmniej 1 długości fali (1 lambda). W praktyce nie da się uzyskać tyle w jednej standardowej antenie MX czy ATX ze względu na zbyt małe odległości pomiędzy direktorami (silne sprzężenie między nimi ogranicza zysk). Zwykle zysk jest o 2-2.5[dBd] mniejszy. To się tyczy też innych anten. Nie pomoże tu nawet reflektor kątowy - musiałby być reflektor paraboliczny dużej średnicy żeby był przyrost zysku. Dlatego ew. wzrost zysku może być wynikiem zastosowania specjalnie zaprojektowanego dipola i/lub oddziaływania podłoża Ziemi na antenę. Na cóż, kiedyś to jeszcze sprawdzę specjalistycznym sprzętem pomiarowym.

pozdrawiam,

drt

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: drt »

Ja w centrum Wroclawia odbieram wszystkie 3 czeskie muxy na antenie pokojowej zamknietej w szafie z nadajnika Trutnov Cerna Hora przy jakosci od 50% do 96% ;) przed chwila zrobilem skanowanie i w muxie z Prima Love pojawil sie nowy program Genus Plus. Na razie jest plansza z napisem "Na teto programove pozici zacne 1. unora 2012 v 17:30 hodin vysilat regionalni televize GENUS PLUS. Vysilat budeme 24 hodin denne na uzemi Libereckeho kraje, vychodnich a strednich Cech." niezle ;) Przy okazji strasznie tnie mi RTON Zorawina, ale to moze przez tropo ktore dzisiaj sie zaczyna ;)

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: APiK »

drt pisze:... przed chwila zrobilem skanowanie i w muxie z Prima Love pojawil sie nowy program Genus Plus. Na razie jest plansza z napisem "Na teto programove pozici zacne 1. unora 2012 v 17:30 hodin vysilat regionalni televize GENUS PLUS. Vysilat budeme 24 hodin denne na uzemi Libereckeho kraje, vychodnich a strednich Cech." ...
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=85292#p85292

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Pytanie do kolegów z Olkusza, Wolbromia i okolic: odbiera komuś DVB-T z Pradziada?

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: #BEAVER# »

Jeśli Ci to pomoże, to u Mnie brak odbioru...

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

tomekogg pisze:Pytanie do kolegów z Olkusza, Wolbromia i okolic: odbiera komuś DVB-T z Pradziada?
Nie mam ustawionej anteny na zachodni kierunek ale jak była tam ukierunkowana bez problemu odbierałem 36k na antenie ATX-107 jak również 53k z Prededa na ATX DIPOL VENA 4m. Do momentu włączenia 51k z Katowic był odbiór u mnie również 3 MUXa. Warto zwrócić uwagę na 36k - bo sygnał bardzo silny.

romanodepalma

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: romanodepalma »

tomekogg pisze:Pytanie do kolegów z Olkusza, Wolbromia i okolic: odbiera komuś DVB-T z Pradziada?
Odbieram bez problemów MUX1 ,ale sygnał spadł z 80 do 60,MUX2 sygnał spadł z 72 do 65 .

areknajlepszy

kanały czeskie

Post autor: areknajlepszy »

Witam wszystkich.forum przeglądałem często ale dopiero dzisiaj dołączyłem do forum.Mam pytanie.Co mam zrobić aby odebrać jakikolwiek multipleks czeski.na jakich kanałach mam próbować szukać.Jak ustawić antenę(obecnie mam na Katowice).Mieszkam w okolicy Skawiny/Brzeźnicy.Bardzo proszę o rady.Czy mam możliwość odebrania sygnału multipleksu 1 z Skżyczne/wisła?

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Co do Skrzycznego to z map zasięgu wynika że są realne szanse aby odbierać w niektórych lokalizacjach sygnał, ale raczej na granicy odbioru, możesz próbować. Jeśli chodzi o czeskie DVB-T to będzie większy problem.. może prędzej Słowackie. Czy odbierałeś analog z Czech?

djlosiu
Posty: 77
Rejestracja: 24 marca 2011, o 06:24
Odbiornik: samsung LED UE32H5500
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: djlosiu »

tu masz wykaz polskich,czeskich i słowackich nadajników http://telewizjacyfrowa.w.interia.pl/index1.html.próbuj coś znaleźć sam.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maciejek »

O dziwo. Wcześniejszy wykaz, który pochodzi ze strony Emitela i zawieraja bardziej aktualne dane niż teraz :!:
Porównajcie Katowice i k.49 dla mux2. Obecny wykaz wprowadza w błąd bowiem jest nieprawdziwa wartość 50kW zamiast 63kW. Panie Jarku w końcu przydałaby się korekta.
Jarosław Bałuka pisze:W przypadku Skrzycznego jest 1kW co wynika z pozwolenia radiowego od UKE.
Kosztowy mają 63kW.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: twmichal »

może prędzej Słowackie...
Ja bym na słowackie nie liczył. Polaryzacja V, małe moce no i tłumienie w kierunku Polski. Nie będzie tak dobrze jak z odbiorem analogu.
Można oczywiście próbować odbioru z Namestova, Cady lub Ziliny ale potrzebna będzie bardzo dobra kierunkowa antena i zapewne wzmacniacz do tego.
Czeskie DVB-T odbiera porównywalnie z analogiem.

areknajlepszy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: areknajlepszy »

A odbiór będzie dość dobry czy nie dało będzie się oglądać?Chodzi rzecz jasna o multipleksy z Czech

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Wejdź na stronę z mapką i zobacz jaki jest zasięg..

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: twmichal »

W Katowicach nie powinno być chyba trudności z odbiorem czeskich mux-ów. Radzę spróbować z Ostravy albo Lysej Hory. Z Pradziada odradzam, ponieważ wtedy nie będziemy mieli odbioru MUX-3 (ta sama częstotliwość).

areknajlepszy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: areknajlepszy »

a możesz podać LINK?Za bardzo się na Czeskim nie znam...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »


areknajlepszy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: areknajlepszy »

dzięki.Wydaje mi się,że łapnie.Zobaczymy...

Zablokowany