DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Ponoć tylko w Pradze. Może będzie nadawał na cały kraj.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: twmichal »

Czeskie tv w Leżajsku? Chyba tylko przy mocnym tropo. Może chodziło ci o słowackie?

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

polsatowicz pisze:Możliwe że mux4 jest trudno dostepny.
No tak b. trudno do złapania. Sam zastanawiałem się jak złapać, ale na zwykłej logarytmie + wzmacniacz ok. 30 DB daje radę. Nadają tylko CT HD i NOVA HD oraz 2 kanały SD. W nova HD dość często są nadawane programy, które były nakręcone w 4:3 - i dlatego jest dopasowane do 16:9. Bardzo źle to wygląda.
TVRuda pisze:Ponoć tylko w Pradze. Może będzie nadawał na cały kraj.
http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokry ... fonica-o2/
Trochę się poinformuj !

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Obawiam sie zasmiecania eteru, bo maja wlaczac w Polsce kolejne mux1 z duza moca, przy nie wylaczaniau zadnych analogów jeszcze. Zezwolenie na 18 nadajników juz jest teraz w lutym... Dla nastepnych dopiero w maju, czerwcu...
http://www.polskacyfrowa.org/aktualnosc ... -mux1.html Byloby, tylko zeby jeszcze wylaczyc 18 analogów... bo tak to sie beda pewnie zarły, zakłócały tu i ówdzie, polskie stacje nadawcze i jeszcze zagraniczne tez. Poza tym nadawanie podwojne analogowe i cyfrowe jest za drogie i trudne technicznie wykonalne w tym zakresie czestotliwoasci bo robi sie tlok.
Wykaz kanałow dla 23 stacji co maja byc do czerwca.
http://www.polskacyfrowa.org/zasieg-ntc/mux1.html

Moze wiec byc pogorszenie odbioru takze stacji czeskich w Polsce z uwagi na te nowe 18 stacji duzej mocy co maja uruchomic w Polsce, przy nie wylaczaniu zadnego analogu...
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2012, o 20:57 przez hol2, łącznie zmieniany 2 razy.

fakultak

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: fakultak »

Mux 1 z vysílačů Opole (K46) a Katowice (K55) nebude v kolizi s žádným analogovým vysílačem v Polsku ani v České republice, není třeba nic vypínat. Velmi pravděpodobně to bude stejné i na dalších vysílačích pro mux 1.
Problémy jsou spíše s polským muxem 3, proto ty malé výkony - mux 3 Opole K43 x Polsat Rybnik, mux 3 Katowice K51 x český mux 3 Praděd.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Bohužel, do roku 2013 bude K55 z Katowic velmi omezen na ERP - 25kW (plán 63kW), kvůli analogovým TXům na Slovensku. Např. Žilina vysílá cosi lokálního s pár W ERP právě na K55. Takže tvé tvrzení o ne kolizi, není úplně O. K.!

fakultak

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: fakultak »

Napsal jsem, že K55 Katowice nekoliduje s vysíláním v Polsku a v České republice, o Slovensku nebylo v mém příspěvku ani slovo. Ano, vysílač Katowice má pro mux 1 plánované snížené ERP právě kvůli Slovensku, ale rozhodně není potřeba kvůli jeho provozu vypnout žádný analogový vysílač v Polsku a nebude rušit ani české DVB-T vysílače.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Ahoj tam lumca_2 a fakultak. Znovu přijímání mux1 kanál 54 z České Republiky je trochu kostrbatě. Signál se výrazně snížila. :cry: Podle Samsung TV signálu je 30-40%, přičemž chyba 6-8pkt od 1 do 10. S 9-10pkt je naprosto trhaný i v sygnalu 40% kolekce errors. A byla to i 50-55 % s nulovým chyby před snihem pro mux1 kanál 54 Lysá Hora.

Mux2 český kanál 37 práce se zhoršily ale jen z 55% na 50% na 0pkt chyby a cítit velmi dobře. :D

Nečistěte sníh z antény Lysá Hora? :?: :lol:

A tak wygladalo Skrzyczne pod sniegiem i mrozem:
http://emi.emitel.pl/pliki/2012_01_Skrzyczne2.jpg
Ostatnio zmieniony 28 lutego 2012, o 00:45 przez hol2, łącznie zmieniany 3 razy.

polsatowicz

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: polsatowicz »

PL Witam i lumca_2 fakultak. Znowu odbiór MUX1 kanału 54 w Republice Czeskiej jest nieco nierówny. Sygnał jest znacznie ograniczony. Według Samsung TV sygnał jest 30-40%, z błędem 8pkt 01.06.10 Z 9-10pkt jest całkowicie rozdarty w 40% błędów sygnalu zbiórki. I było nawet 50-55% z zera błędów przed śniegiem dla 54 kanałów MUX1 Łysej Góry.

MUX2 czeski kanał 37 działa, ale tylko pogorszyła się od 55% do 50% na 0pkt błędów i czuć się bardzo dobrze.

Nie czyścić śniegu z anteny Łysej Góry?
CZAhoj tam lumca_2 a fakultak. Znovu přijímání mux1 kanál 54 z České Republiky je trochu kostrbatě. Signál se výrazně snížila. Podle Samsung TV signálu je 30-40%, přičemž chyba 6-8pkt od 1 do 10. S 9-10pkt je naprosto trhaný i v sygnalu 40% kolekce errors. A byla to i 50-55 % s nulovým chyby před snihem pro mux1 kanál 54 Lysá Hora.
PLSpokojnie teraz dużo sniegu nie ma CZ Klidně teď moc sněhu není

Mux2 český kanál 37 práce se zhoršily ale jen z 55% na 50% na 0pkt chyby a cítit velmi dobře.

Nečistěte sníh z antény Lysá Hora?

djlosiu
Posty: 77
Rejestracja: 24 marca 2011, o 06:24
Odbiornik: samsung LED UE32H5500
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit z symetryzatorem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: djlosiu »

ČT HD od 1 marca jako ČT1 HD http://satkurier.pl/news/72955/t-hd-od- ... t1-hd.html szkoda że mux 4 nie mogę złapać.

Awatar użytkownika
#BEAVER#
Posty: 171
Rejestracja: 17 stycznia 2012, o 21:14
Odbiornik: LG LA620S, Wiwa HD-100,90,50, Ferguson T650i
Instalacja antenowa: "Kierunkowa" + symetryzator (300m n.p.m.+8m n.p.t.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katow,Ornontowice,Wisła,Frýdek-M,Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: #BEAVER# »

Niestety w Olkuszu nie ma szans...
Moc nadajnika w Ostravie to tylko 794 W...

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Dziekuje za odsniezenie anten na Lysej Horze i przywrocenie dobrych parametrow nadawania i anten!

Mux1 kanal 54 poprawil sie i idzie mi na 50% przy 0% bledow, podobnie mux2 kanal 37 ale bez wiekszych zmian na poziomie 55% przy 0% bledow, co zapewnia stabilny odbior wg TV Samsung :D

Oba mux1 i mux2 ida z moca 25kW jak podaja wiec tak byc powinno, kanal 37 ma troche lepsza propagacje i ugiecie fali niz kanal 54 wiec ta roznica 5% mnie nie dziwi.

Na innych odbiornikach DVB-T co zle raczej wskazuja to podaja nawet 70-100% sile sygnalu i 0% bledow, ale one zawsze tak wskazuja jak coś idzie.

Dla porownania Kosztowy maja sygnal wg TV Samsung 85% mux2 i 70-75% mux3 u mnie, a Wisla Skrzyczne Mux1 80-90% zawsze przy 0% bledow :P

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Nardis »

#BEAVER# pisze:Niestety w Olkuszu nie ma szans...
Moc nadajnika w Ostravie to tylko 794 W...
Ja go na południu Olkusza okresowo odbieram. Brakuje mi jakieś 3-5 [dbd] więcej zysku anteny (albo natężenia pola) żeby był na stałe. U mnie da się to jednak osągnąć. A w tym roku nowy operator ponoć zwiększy moc do 2kW.

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: kb997 »

#BEAVER# pisze:Niestety w Olkuszu nie ma szans...
Moc nadajnika w Ostravie to tylko 794 W...
W Chrzanowie też nie ma sygnału. Może jak dam wzmacniacz to będzie.

goldfinger

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: goldfinger »

Nardis pisze: w tym roku nowy operator ponoć zwiększy moc do 2kW.
Skąd masz taką informację ze będzie 2kW? Możesz zarzucić jakiś link?
A poza tym jesteś pewien że odbierasz szczątki MUX4 z CZ? Jego się nawet nie da poprawnie w niektórych rejonach Ostravy odebrać, a co dopiero w takiej odległości.
Ja mam do nadajnika w lini prostej około 20km (Ty około 100) i po sygnale nie mam ani śladu - kierunek na Ostrave mam niezakłocony niczym, a patrząc na kierunek w jakim się znjadujesz to jesteśmy praktycznie na tej samej linii...

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

hol2 pisze:Dziekuje za odsniezenie anten na Lysej Horze i przywrocenie dobrych parametrow nadawania i anten!

Mux1 kanal 54 poprawil sie i idzie mi na 50% przy 0% bledow, podobnie mux2 kanal 37 ale bez wiekszych zmian na poziomie 55% przy 0% bledow, co zapewnia stabilny odbior wg TV Samsung :D
Mam 140km do tych nadajników i w zimie było ciągle 60% na k54.
Teraz róznicy nie ma więc chyba to twoja antena została odśnieżona z powodu odwilży.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

"Mam 140km do tych nadajników i w zimie było ciągle 60% na k54.
Teraz róznicy nie ma więc chyba to twoja antena została odśnieżona z powodu odwilży"

Moze odbierasz jednak nie Lysa Hore (kolo Frydrk Mistek) wysoko ponad 1300m.n.p.m na kanale 54 bo tam byly wahania w styczniu, lutym i nie tylko ja o tym pisalem tylko odbierasz Ostrave tez na kanale 54 co nadaje synchronicznie z Lysa Hora na tym samym kanale 54 i moca ok 25kW. Ja nadajnika w Ostravie Hostakowic nie widze wogole, mam tylko Lysa Hora a ty moze masz Ostrave w odleglosci 14O km. Moze jeszcze masz tez Lysa Hore i nie wiesz na pewna skad ten sygnal masz czy z Lysej Hory czy Ostravy Hostkovice na kanale 54 mux1 ale takze jest podobnie na mux2 dla kanalu 37.

Ja mam anteny te same na Czechy i Polske, wiec nie zauwazylem zmian zeby moje anteny zawilgly jak piszesz nie zaleg tez na nich snieg.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Jeżeli analogi odbierałeś na k. 37 CT1 to jest to Lysa Hora, a jak bodaj na 31 odbierałeś to pewnie ciągniesz z Ostravy. Nadają one razem w SFN.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DVB-T/S »

To jest na pewno Łysa góra bo Ostrawę mi bardzo ładnie zasłania jakaś góra.
Poza tym bliżej mam do Pradziada - 65km ;)

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hol2 »

Jak masz blizej do Pradziada 65km, a ja mam dalej bo ze 150km to znaczy ze jestes z drugiej strony i moze trafiasz w lepszy zasieg z Lysej Hory kanal 54 bo to antena nadawcza kierunkowa, wg charakterystyki bardziej nadaje na pn-zach niz na wschod, wiec moglo sie zadazyc ze rozstrojenie kierunkowosci anteny na Lysej Horze kanal 54 powodowal zaniki zima odbioru po stronie wschodniej tak jak u mnie i pod Krakowem tez. Moze tez odbieraz jedanak Ostrave Hostakowice z fali odbitej? Bo do Lysej Hory masz raczej troszke dalej niz do Ostravy Hostakowice. No nic narazie mi idzie dobrze mux1 knal 54 i mux2 kanal 37 z Czech zobaczymy co bedzie dalej... :D Anteny sie widza praktycznie odleglosc 110km powinno isc jesli tylko nadaja w moim kierunku.

Ciekawe jak wygladal nadajnik na Lysej Horze pod sniegami?!
Bo Skrzyczne wygladalo tak:
http://emi.emitel.pl/pliki/2012_01_Skrzyczne2.jpg
Raczej trudno nadawac mala moca 2,5 kW mux2 kanal 38 z takiej oblodzonej i zasniezonej anteny. Jesli chodzi o mux1 kanal 62 to nawet mnie szedl dobrze, ale moc 25kW mux1 jest 10x wieksza niz mux2

Zablokowany