DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Dzięki a.d.
Czyli po wyłączeniach analogowych w czerwcu 2013.
To po co nam kanał 61, kiedy nie będzie pod DVB-T :?:

A kanał 57 pewnie pod TV ODRA po wyłączeniu w lipcu 2013 :?:

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Ciekawe czy w Polsce będziemy zwalniali kanały powyżej 60-tego? ??

Tutaj znalazłem cały artykuł który cytował a.d.

http://www.digizone.cz/clanky/kanaly-na ... isti-leto/

Swoją drogą widział ktoś mapkę dotyczącą "dywidendy cyfrowej w Czechach "

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Dlaczego CTU podaje termin 30 czerwca :?:
Nadajnik JG/ŚK, Lubań, TSR Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynia nadawać mają do 23 lipca 2013 r.
W czerwcu będą zmiany kanałowe w DS-1 :?:

Peter_CA

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Peter_CA »

ntcdvb: Trzeba czytać uważniej. Piszą, że do 30 czerwca Polska wyłączy nadajniki, które uniemożliwiają przeniesienie emisji na docelowy kanał (czytaj: TVP2 Kłodzko/Czarna Góra - to ma nastąpić w kwietniu, ale widocznie Czesi pozostawiają sobie rezerwę czasową). W rejonie Jeleniej Góry nie ma emisji analogowych na kanale 38, tak więc nie muszą czekać na wyłączenie w tym rejonie.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Błąd w tłumaczeniu. :oops:
Na tym forum jest bardzo dużo fachowców i znawców tematu, na których można liczyć jeśli coś jest niezrozumiałe lub jeśli się przetłumaczy źle. :)
Jeśli chodzi o sam k.38, to fakt w dawnym Jeleniogórskim nie jest wykorzystywany.
Czyli Sit’2 z Trutnov/ Černá hora z k. 61 przeniesiony będzie na k.38 i termin przybliżony też podany. ;)

A ktoś wie po co my ustalamy k.61 794.0 MHz :?:
Moc ERP: 100 kW Pol. H D z tłumieniem 130 – 300.
To Polski nie dotyczy dywidenda ?

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Być może będziemy mieć coś takiego.
http://img833.imageshack.us/img833/1684/widmok6169.png
Zauważyłem że wszystkie kanały powyżej 60-tego w Polsce nadają jako tymczasowe.

Pan Staszek

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Pan Staszek »

Coś mi się zdaje że nowy czeski kanał w MUX3 Slagr TV to nic innego jak nasz odpowiednik Polo TV czyli kanał muzyczny ze szlagierami trochę przypomina styl niemieckich biesiad,nawet niezły :) niestety to by było na tyle bo nowy MUX4 do mnie nie dociera, za słaby, bo tylko Ostrave łapię z odbicia :(

Chemical Attack

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Chemical Attack »

Mam pytanie. Przeprowadziłem się do Wrocławia i nie wiem na który nadajnik kierować antenę.. czytałem, że można we Wrocku odbierać czeską DVB-T. Próbowałem ustawić i na Pradeda i na Cerna Hora , ale tuner nic mi nie wyłapał:( Moja lokalizacja to Jedności Narodowej przy Biedronce. Odbiera ktoś czeskie NTC w tych okolicach????

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Wszystko zależy od zabudowy wokół budynku i od tego jak wysoko i jaką masz antenę. Obecnie mieszkam na Kozanowie mam balkon (1 piętro) na północny wschód. Żeby odbierać Czechy mam skierowaną antenę maksymalnie na południowy zachód odbieram tylko MUX2 CZ K61 oraz MUX3 CZ K60 (wsystko z odbicia)i co dziwne mam brak MUX1 K40 który teoretycznie najlepiej jest odbierany we Wrocławiu z Cernej Hory. Do tego przy okazji wchodzą mi dwa muxy e Śnieżnych Kotłów. Co do Pradziada teoretycznie mam korzystny profil terenu ale odbioru brak (po drodze całe miasto). Z mojego doświadczenia lepiej odbierany jest Trutnov przy dobrej lokalizacji odsłoniętej na południe średniej klasy antena kierunkowa z symetryzatorem robi całą robotę. Lecz przy gęstej zabudowie czy blokowisku miałem problemy ze Ślężą nawet przy dobrych antenach ze wzmacniaczem. A nie zawsze maszt na dachu wchodzi w rachubę.

JaCuH

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: JaCuH »

Witam
Potrzebuję pomocy z instalacją dvb-t, brat mieszka pod Krakowem Wielkie Drogi/kol. Skawiny
jaką najlepiej kupić antenę, wzmacniacz, płytkę, żeby można było odbierać kanały Polskie i Czeskie, i w którą stronę skierować antenę żeby wszystko działało jak należy instalacja ma być podzielona na 3 TV
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

blockbuster pisze:CTU wydał też pozwolenie na emisję MUX4 z nadajnika Frenštát pod Radhoštěm/Velký Javorník (k42, moc 10kW) ale jak się wydaje będzie to emisja kierunkowa w kierunku Zlinu.
Dla uzupełnienia mapka pokrycia i charakterystyka tłumienia z dvbtmap.eu

http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=8624

Według informacji z innego forum nadajnik ruszy do końca listopada.

drt

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: drt »

SAT-COM pisze:Wszystko zależy od zabudowy wokół budynku i od tego jak wysoko i jaką masz antenę. Obecnie mieszkam na Kozanowie mam balkon (1 piętro) na północny wschód. Żeby odbierać Czechy mam skierowaną antenę maksymalnie na południowy zachód odbieram tylko MUX2 CZ K61 oraz MUX3 CZ K60 (wsystko z odbicia)i co dziwne mam brak MUX1 K40 który teoretycznie najlepiej jest odbierany we Wrocławiu z Cernej Hory. Do tego przy okazji wchodzą mi dwa muxy e Śnieżnych Kotłów. Co do Pradziada teoretycznie mam korzystny profil terenu ale odbioru brak (po drodze całe miasto). Z mojego doświadczenia lepiej odbierany jest Trutnov przy dobrej lokalizacji odsłoniętej na południe średniej klasy antena kierunkowa z symetryzatorem robi całą robotę. Lecz przy gęstej zabudowie czy blokowisku miałem problemy ze Ślężą nawet przy dobrych antenach ze wzmacniaczem. A nie zawsze maszt na dachu wchodzi w rachubę.
Ja na Popowicach (7 pietro) również tylko k.60 i k.61, k.40 sporadycznie przy dobrych warunkach, antena pokojowa(!). Podobnie ma kolega na os.Kosmonautów (brak k.40) przy antenie siatkowej ze wzmacholem (5 pietro). Pradziada ani sladu.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Brak K40 można sobie jeszcze tłumaczyć zakłóceniem TVP1 z Opola Chrzelice. Ale paradoksalnie we wschodniej części Wrocławia jest ok. I tam K40 i K36 z Pradziada są wiodącymi kanałami.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ploomba »

Nie śledziłem tematu czeskiego DVB-T przez dłuższy czas. Dziś z ciekawości sprawdziłem wszystkie nowości i możliwości odbioru.
Zaskoczyło mnie pozytywnie.
Do tej pory w Żywcu (antena kierunkowa na 3 piętrze) odbierałem tak (z rejonu Ostrawy):
- mux-2 - na kanale 37, całkiem przyzwoicie, czasami przycina po południu i pod wieczór)
- mux-1 - na kanale 54, też przez większość dna OK, choć sygnał jest bardziej podatny na zakłócenia i częściej przycina, często zdarzało się też że późnym popołudniem sygnału nie było.
- mux-3 - kanal 51 Pradziad, kiedyś dało się złapać sygnał i rano chodził OK, po południu sygnał znikał, teraz gdy na kanale 51 nadaje polski mux-3 z Katowic, czeski mux-3 na kanale 51 zniknął mi zupełnie. Oczywiście mux-3 z Katowic też nie odbieram. Na kanale 48 z Ostrawy łapię szczątki sygnału, rano czasami obraz wskoczy (poszatkowany) i tyle - pewnie dlatego, że na tym samym kanale nadaje w Żywcu analogowy TVP Info.
no i nowość
- mux-4 - kanał 63 , przeskanowałem dziś rano - odbiera stabilnie ale widać że sygnał jest słabszy od mux-2 i mux-1, jest większy poziom błędów, czasami przycina, pewnie pod wieczór będzie lipa. Nie wiem czy odbiera mi ten mux z Ostrawy czy z Opavy. Do tej pory nie odbierałem go w ogóle (nadajnik był z Ostawy o słabej mocy) teraz moc z Ostrawy jest chyba ciut zwiększona, no i do tego doszła Opava. Pewnie odbieram z tego drugiego.
Ciekawostka: mux-4 ewidentnie lepiej odbiera u mnie na Samsungu Le32C450 niż na Wiwie HD-80. Na Samsungu sygnał jest słabszy niż mux-1 czy mux-2 ale da się oglądać (przycinki są czasami). Na Wiwie ścina cały czas.
Ostatnio zmieniony 28 listopada 2012, o 21:38 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Peter_CA

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Peter_CA »

blockbuster pisze:Według informacji z innego forum nadajnik ruszy do końca listopada.
Włączyli wczoraj wieczorem.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Peter_CA pisze: Włączyli wczoraj wieczorem.
Niestety analog z Kosztów na k42 skutecznie uniemożliwia odbiór tego nadajnika w Polsce.

kolec64

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: kolec64 »

Raczej z Wisły a nie Kosztów.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Maciejek »

Jednak z Kosztów: k.42 TV Kraków
(Wisła TVP2 to kanał 41)

tomala

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomala »

SAT-COM pisze:Wszystko zależy od zabudowy wokół budynku i od tego jak wysoko i jaką masz antenę. Obecnie mieszkam na Kozanowie mam balkon (1 piętro) na północny wschód. Żeby odbierać Czechy mam skierowaną antenę maksymalnie na południowy zachód odbieram tylko MUX2 CZ K61 oraz MUX3 CZ K60 (wsystko z odbicia)i co dziwne mam brak MUX1 K40 który teoretycznie najlepiej jest odbierany we Wrocławiu z Cernej Hory. Do tego przy okazji wchodzą mi dwa muxy e Śnieżnych Kotłów. Co do Pradziada teoretycznie mam korzystny profil terenu ale odbioru brak (po drodze całe miasto). Z mojego doświadczenia lepiej odbierany jest Trutnov przy dobrej lokalizacji odsłoniętej na południe średniej klasy antena kierunkowa z symetryzatorem robi całą robotę. Lecz przy gęstej zabudowie czy blokowisku miałem problemy ze Ślężą nawet przy dobrych antenach ze wzmacniaczem. A nie zawsze maszt na dachu wchodzi w rachubę.
W Świdnicy na górce;) [ul. Słowiańska] z antenką DIPOL 11el Pradziad-Jasenik wali ma maksa MUX1do3 (36,51,53). Cerna Hora-Trutnov 40 idzie na 50%, 60,61 brak. Na TRI-Digit 40 jest na maxa, 60,61 na 50%.
Dziwne z brakiem 40 we Wro, a 60 i 61 jest.

W domu, na Tri Digit (antenka przy oknie 2m nad ziemią, zasłonięte domkiem obok, idzie 36,51.53 ale słabiutko i tnie, na poddaszu z Dipol 11el idzie na 40-80 %, z tym, że ciężko ustawić antenę w jednym miejscu, żeby złapać 3 muxy. W jednym polożeniu lapie 36 tylko, a w innych 51 i 53. I nie chodzi o kierunek tylko o przesunięcie jakby boczne. Dzwine, bo niby wszystko z tego samego miejsca nadaje tą samą mocą, a jednak....

Ale to tylko technika:) nie fizyka :), bo u mnie w domu przy słabej pogodzie na tri digit tnie mi 64 a 58 zawsze ok, a u kumpla na dipol 11el dokładnie na odwrót;)

DVBManiak

Re: Odp: DVB-T CZECHY

Post autor: DVBManiak »

Widzę jakieś nowe kanały w MUX3. Pojawiły się Prima Zoom - narazie sama plansza i Slagr TV. Nie wiem czy były wcześniej czy dopiero wskoczyły, gdy wyszukiwałem na nowo kanały po aktualizacji tunera.

Zablokowany