DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
drt

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: drt »

ntcdvb pisze:Polecam do wyboru 2 nadajniki:
1) Jeseník - Praděd (LON: 17 13 52 LAT: 50 04 59)
Sit1 Ch.36, 594 MHz, pol.H, ERP 50 dBW
Sit2 Ch.53, 730 MHz, pol.H, ERP 50 dBW
Sit3 Ch.51, 714 MHz, pol.H, ERP 50 dBW
lub
2) Trutnov - Černá hora (15 44 30 LAT: 50 39 09)
Sit1 Ch.40
Sit2 Ch.61, 794 MHz, pol.H, ERP 50 dBW
Sit3 Ch.60, 786 MHz, pol.H, ERP 50 dBW
i możesz próbować Sit4 z Jablonec Nad Nisou Ch.25 506 MHz, pol.H, ERP 40 dBW
Ale kwestia jak masz ustawioną antene.
Nie wiem czy to do mnie kolego bylo, ale tak czy siak Jablonec N.N. nie ma szans sie przebic na Dolny Slask przez analogowa TVP 2 ze Slezy o kilkunastokrotnie wiekszej mocy.. moze po wylaczeniu analogu.


edit/ Polskie znaki !!!

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Po wyłączeniu analogu K25 zajmie MUX 3 PL w dużej części Dolnego Śląska.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

To kolega ma racje, że kanał 25 trzeba odpuścić. W pobliżu granicy z woj. Dolnośląskim nadaje także : Hradec Králové / Chlum ale ERP: 40 (dBW) i Pol. H.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Hradec Kralowe Chlum nadaje k45 nadaje z EPR 10kw jednak ze względu na niskie posadowienie nadajnika 338m n.p.m. odbiór w Polsce jest niemożliwy nawet przy granicy w Kudowie.
Udało mi się odebrać sygnał, ale podczas wyprawy z anteną w plener na bunkrach w miejscowości Dobrosov przy granicy z polską położonej ok. 600m n.p.m.

Peter_CA

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Peter_CA »

Na Digizone.cz można znaleźć ciekawy artykuł dotyczący MUX 4. W skrócie: siec nadajników MUX 4 nie jest dobudowana. Często na maszcie wisi tylko 1 "trumienka". Tak więc nie należy się kierować informacjami z ČTÚ, który oblicza pokrycie przy użyciu mocy i charakterystyki promieniowania zapisanych w pozwoleniu radiowym, co z obecnymi systemami antenowymi jest nie możliwe. Brak informacji od operatora o rzeczywistych parametrach emisji.

P.S.: Bardzo ciekawe jest zdjęcie z Pragi a mianowicie sposób, w jaki przeprowadzono zmianę polaryzacji anten :shock:

Awatar użytkownika
APiK
Posty: 79
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 10:34
Miejscowość: Pardubice
Instalacja antenowa: UHF Color supra k21-69, VHF yagi k6+TEROZ č.604 ULTRA LOW NOISE, VKV Dipol 3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły, Czarna Góra + CZ all

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: APiK »

SAT-COM pisze:Hradec Kralowe Chlum nadaje k45 nadaje z EPR 10kw jednak ze względu na niskie posadowienie nadajnika 338m n.p.m. odbiór w Polsce jest niemożliwy nawet przy granicy w Kudowie.
Udało mi się odebrać sygnał, ale podczas wyprawy z anteną w plener na bunkrach w miejscowości Dobrosov przy granicy z polską położonej ok. 600m n.p.m.
Vysílač Hradec Králové/Chlum 45k H navíc vysílá pouze do JEDNÉ směrové antény směrované na Hradec Králové. Teoretická mapka pokrytí na stránkách operátora (www.multiplex4.cz) je zcela nereálná. Skutečné reálné pokrytí směrem na sever, severozápad a západ je mnohem menší. Anténa navíc není umístěna na vrcholu stožáru a je jím z části zastíněna.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Sygnał nie był zbyt stabilny mimo iż na szczycie bunkra jest fajny maszt gdzie można na szybko przykręcić antenę, przez co pomiary są dokładniejsze.
Pojawiał się na chwilę i zrywało odbiór mimo bardzo korzystnego profilu terenu.
Do testów użyłem Digit Optima zasilana z akumulatora i miernik DVB-T Neon.
https://picasaweb.google.com/1098938339 ... 7901550690
Bardzo dobry odbiór wszystkich 3 multipleksów z Pardubice/Krasne, mimo iż za plecami nadajnik na Górze Parkowej w Kudowie TVP1 K34 tak samo jak MUX3 CZ. Poza tym do odbioru Trutnov, Liberec, Nachod, Hronov, Bromov.
Polskich Mux-ów BRAK !!!

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Moje drogie Emitelki, dziś mamy konserwę w Ostravie do godziny 15.
Polecam sprawdzić skąd odbieracie, przypominam, że Frydek-Mistek nadaje na kanałach 37 i 54 te same muxy co Ostrava.

I uwaga, zostałem dziś rozbity, włączam TV rano, a tu brak sygnału. Byłem przekonany dotychczas, że odbieram z Frydka, a teraz podczas konserwy wykrywa mi tylko nośną z Frydka. Na codzień odbieram k. 37 Mux-2, wygląda więc na to, że jednak odbieram z Ostravy...

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

Peter_CA pisze:Na Digizone.cz można znaleźć ciekawy artykuł dotyczący MUX 4. W skrócie: siec nadajników MUX 4 nie jest dobudowana. Często na maszcie wisi tylko 1 "trumienka". Tak więc nie należy się kierować informacjami z ČTÚ, który oblicza pokrycie przy użyciu mocy i charakterystyki promieniowania zapisanych w pozwoleniu radiowym, co z obecnymi systemami antenowymi jest nie możliwe. Brak informacji od operatora o rzeczywistych parametrach emisji.

P.S.: Bardzo ciekawe jest zdjęcie z Pragi a mianowicie sposób, w jaki przeprowadzono zmianę polaryzacji anten :shock:
Tutaj wychodzi brak doświadczenia z nadawaniem naziemnym. Jestem ciekawy na jakich zasadach rozliczają się z jedynym płacącym klientem TV Nova, skoro zasięg deklarowany ma się nijak do zasięgu realnego. :?:

Osobiście czekam na nadajnik w Trzyńcu, nawet przy jednej "trumience" z Jaworowego powinienem go odebrać. Jednak z tego co obserwuję operator 4 multipleksu Digital Broadcasting, zwleka ze startem nadajników w rejonie Ostrawy, do czasu zwolnienia się docelowego kanału 38. Zapewne ĆTU obawiając się drugiej dywidendy cyfrowej, przeznaczył kanał 45 przewidziany zgodnie z GE06 dla Ostrawy, a emisję 1 multipleksu (który docelowo opuści kanał 54). Natomiast 4 multipleks, który będzie nadawany z małej i średniej mocy nadajników, dostał kanał spoza puli GE06. :|

Jestem ciekawy czy rzeczywiście Czesi zwolnią kanały powyżej 49 by zrealizować druga dywidendę cyfrową? :?:

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: misiek2000wp »

Poniżej 49? Byłoby super. :) Pradziad nie zakłócał by mi Kosztowów i może miałbym 3 czeskie MUXy.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

Prędzej wyłączą analog ze Skrzycznego i Kosztowy przejdą na docelowy 41 kanał, niż Czesi zdecydują się opuścić kanały od 50 wzwyż. :!:

Na razie wygląda to tak, że Czesi, bardziej niż inni przejęli się perspektywą wprowadzenia drugiej dywidendy cyfrowej. Dlatego zablokowano komercyjny start DVB-T2 na kanale 50. Dodatkowo fakt, że 4 multipleks nie dostał wolnego kanału 45, tylko musi czekać na zwolnienie się kanału 38 (zajmowanego obecnie przez 2 polski multipleks ze Skrzycznego), daje do myślenia. :roll:

Chociaż nic jeszcze oficjalnie nie potwierdzono, zapobiegawczo Czesi przygotowują się na ewentualność zwolnienia częstotliwości powyżej kanału 49. :o

Z tej perspektywy UKE powinno przemyśleć, czy nie lepiej byłoby już teraz, zmienić docelowe kanały przewidziane dla trzech pierwszych multipleksów, by zająć te niższe kanały wg GE06. W górach poprawiłoby to zasięg przy takich samych parametrach emisji. Taki bonus, za to, że było się pierwszym w kolejce na miejsca w NTC. ;)

Shark13

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Shark13 »

Witam
Ja dopiero zamierzam odbierać DVB-T. Ponieważ mieszkam 20km na północ od Zielonej Góry i antenę będę kierował na południe na nadajnik Żagań Wichów, chciałbym wiedzieć, czy mam przy tej okazji szansę na odbiór programów z Czech. Jeśli tak, to w jaką antenę musiałbym się w tym celu zaopatrzyć.

tomekogg

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tomekogg »

Kolego proste pytanie, czy do tej pory odbierałeś sygnał analogowy z Czech? Jeśli nie, albo nie próbowałeś, to sprawdź, czy odbiera ci radio z Czech. Jeśli odbiera w miare nieźle, to jest szansa. Jeśli nie, to jest gorzej, ale nie przekreśla to bynajmniej szans. Obczaj strone: dvbtmap.eu. Możesz tam zobaczyć jak daleko sieje sygnał z czeskich nadajników. Ja na północy malopolski dawniej odbierałem 3 programy z Pradziada, w tym CT1 w świetnej jakości, a Novę i CT2 w fatalnej, oraz CT1 z Lysej Hory. Teraz na kanale 37 odbieram Mux-2 i Mux-1 na kanale 54, prawdopodobnie z dwóch nadajników: Lysa Hora i Ostrava-Hostalkovice, odbiór jest różny w zależności od różnych czynników.
W twojej lokalizacji w grę wchodzą nadajniki: Trutnov-Cerna Hora, Liberec i ew. Jesenik-Pradziad. Powodzenia!

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Według dvb-tmap jedynie Liberec i Trutnov wchodzi w rachubę co i tak jest ekstremalnym wyzwaniem ze względu na ukształtowanie terenu i odległość >150 km.

Liberec Mux1 CZ K43 Mux2 CZ K52 nadają z EPR 50 KW Mux3 CZ na K60 z EPR 10KW
Trutnov Mux1 CZ K40 Mux2 CZ K61 Mux3 CZ na K60 nadają z EPR 100 KW
Jesennik daleko za górami.

Jeśli wyszukasz śladowe ilości sygnału na tych kanałach to wtedy można dopiero myśleć o zakupie anteny.

Shark13

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Shark13 »

Pamiętam, że kiedyś jak miałem zwykłą antenę radiową ze wzmacniaczem za oknem, to odbierałem kilka stacji radiowych z Czech, 2-3 nawet bez jakichkolwiek zakłóceń w stereo. Możę więc i coś z TV złapię. Pytanie tylko w jaką antenę się zaopatrzyć do poszukiwań.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: SAT-COM »

Sygnał radiowy ma większy zasięg ze względu na niską częstotliwość.
Najpierw sprawdź czy są ślady sygnału tv najlepiej na niskich kanałach tj. K40, K43.
W przypadku K40 z Trutnova w kierunku Zielonej Góry poważna przeszkoda na drodze jaką jest Masyw Śnieżki.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

Koledzy
Czy Czesi nie prowadzą serwisowań?
Dużo oglądam kanałów Czeskich szczególnie CT4 i Prima COOL (Sport), ale nigdy nie spotkałem się z brakiem sygnału, odbiór cyfrowy jest bez zakłóceń i nieprzerwalny.

misiek2000wp
Posty: 109
Rejestracja: 21 marca 2012, o 16:38
Odbiornik: Samsung UE46D6100 i LG 32LF2510
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 z aktywnym rozgałęźnikiem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Ornontowice, Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: misiek2000wp »

Prowadzą, w połowie sierpnia do 14:00 była konserwacja Pradziada i mogłem oglądać MUX3. :D
Tu link do konserwacji: KLIK.

ntcdvb

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ntcdvb »

@misiek2000wp
Kolego
to masz dostęp do MUX3 PL jak Czesi prowadzą serwisowania?
No tak JESENIK nadaje k.51/H 714 MHz i ERP 50 dbW a RTCN Katowice Kosztowy MUX3 k.51 714 MHZ ERP 2,5 kW :shock:
No to MOC jest z NTC PL :lol: :lol: :lol:

szolthe

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: szolthe »

[quote="misiek2000wp"]Prowadzą, w połowie sierpnia do 14:00 była konserwacja Pradziada i mogłem oglądać MUX3. :D
Misiek ; jeśli masz możliwość - zamontuj antenę w kierunku Kosztów na balkonie ściany wschodniej ( tak by ściana budynku w sposób naturalny izolowala sygnał na 51 kanale nadchodzący z Pradziada) ; jeśli nie masz dostępnego balkonu, to może wypróbuj na dachu bardziej kierunkową antenę np ATX 107 ?, pozdrawiam z Katowic - Piotrowic

Zablokowany