DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Leonidas1974
Posty: 5
Rejestracja: 2 grudnia 2019, o 13:06
Miejscowość: Jawiszowice
Odbiornik: Sony Bravia KDL55W815B, Samsung C650+Ferguson ArivaT760i
Instalacja antenowa: Kierunkowa ATX 1000 ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Cieszyn- Hostalkowice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Leonidas1974 »

Witam. Czeską TV oglądam dawno. Mam Sony KDL 55W815B. Według opisu posiada T2. Ale na kanałach pokazuje brak wizji. Siła i jakość ok. Oprogramowanie jest z 2017 roku. Czy wystarczy zmiana oprogramowania? Pisałem do Sony na razie brak odzewu. Czy ten TV nie da rady odbierać T2.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Tak, i na K38 jest CS Mystery i nie Kino Svět. K59 jest od 02. 12. OFF!

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DanielK »

@Leonidas1974
Jeśli na kanałach które w nazwie mają dopisek T2 jest brak wizji, to Twój telewizor nie ma dekodowania H.265. Potrzebny zewnętrzny dekoder.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Artur912 »

Wyłączyli RS2 z K59 najpierw nadajnik Hrabyne potem Klimkovice. Szkoda bo oglądałem rebel2, a z RS7 nie umiem odebrać. LTV Plus jest teraz w PS13

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

magnezz81 pisze: 2 listopada 2019, o 01:00 W stronę Sosnowca ERP na E31 z Radhosta 3,2 kW - im bardziej na wschód tym jeszcze mniej. Dla porównania - w stronę Katowic czy Mikołowa 5 kW, Zabrza 7,9 kW. U mnie antena łapie z 3 lokalizacji.
Dokładniej moc promieniowania w Twoją stronę sprawdzisz sobie m.in. tu.
Dzięki za info i ciekawy link. Rzeczywiście poziom mocy w moim kierunku słabiutki niemiłosiernie. Swoją drogą skąd taka charakterystyka promieniowania bardzo ostro ścięta na wschód ? MUX-y T2 pierwszy i drugi mają zupełnie inną charakterystykę. Czy to jest problem ze Słowacją czy też może jak widzę na mapach satelitarnych i zdjęciach w necie anteny nadawcze na MUX-ie trzecim wyglądają trochę na amatorszczyznę i prowizorkę. Na Lysej Horze nadajnik wygląda profesjonalnie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Krispl pisze: 9 grudnia 2019, o 23:49 Swoją drogą skąd taka charakterystyka promieniowania bardzo ostro ścięta na wschód ?
Pewnie dlatego, że takie anteny został zainstalowane wcześniej pod MUX-4 (k45) i tak też wygląda emisja PS-13 na k31. Na obrazku można porównać jak wygląda charakterystyka zarówno MUX-4 jak i PS-13 z tego obiektu. (źródło: ČTÚ)

Obrazek

Krispl pisze: 9 grudnia 2019, o 23:49 Na Lysej Horze nadajnik wygląda profesjonalnie.
No niestety. Trudno porównywać obiekty České Radiokomunikace do tych z których prowadzona jest emisja MUX-4 i PS-13.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Artur912 »

Do PS13 dodano klejnot tv i galerie

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Na Lysej Horze zwolnią się za kilka miesięcy moce nadawcze na DVB-T. Nie jest w ogóle możliwe przeniesienie się MUX-a 3 DVB-T2 na ten nadajnik ?

Kanał 37 się zwalnia więc nadawanie na 31 z tą samą mocą nie jest chyba jakimś dużym wyzwaniem technicznym. Nie wiem w ogóle jakie są zasady współpracy nadawcy państwowego z prywatnym w Czechach. Może byłoby taniej dzierżawić i nadawać sygnał u nadawcy Państwowego niż utrzymywać osobne nadajniki w zupełnie innych miejscach.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Krispl pisze: 12 grudnia 2019, o 23:47 Na Lysej Horze zwolnią się za kilka miesięcy moce nadawcze na DVB-T. Nie jest w ogóle możliwe przeniesienie się MUX-a 3 DVB-T2 na ten nadajnik ?
Obecnie z Lysej Hory nadawane są trzy MUX-y w DVB-T (MUX-1, MUX-2 i MUX-3) i dwa MUX-y przejściowe w DVB-T2 (MUX-11 i MUX-12).
MUX-1 (k54) zostanie wyłączony 30 kwietnia, MUX-2 (k37) 1 czerwca a MUX-3 (k48) 8 czerwca.
Po wyłączeniu DVB-T obecnie nadawane MUX-y przejściowe DVB-T2 zostaną zastąpione (przetworzone) w multipleksy finalne.
I tak przejściowy MUX-11 (k26) zmieni się w MUX-21 - zawartość MUX-a (czyli kanały CT) pozostanie bez zmian.
Natomiast przejściowy MUX-12 (k28) zostanie rozbity na dwa multipleksy (MUX-22 i MUX-23).
MUX-22 będzie nadawany na k28 i będzie zawierał kanały Primy (prawdopodobnie w 1440 x 1080p) i kanały Óčko.
MUX-23 będzie na k31 i znajdą się tam kanały Nova, kanały Barrandov, kanały Šlágr oraz Seznam.tv.
Nie wiem jak na tę chwilę wygląda sytuacja z pozostałymi skoordynowanymi multipleksami pod DVB-T2 czyli MUX-25 (k48) i MUX-26 (k37).
Krispl pisze: 12 grudnia 2019, o 23:47 Nie wiem w ogóle jakie są zasady współpracy nadawcy państwowego z prywatnym w Czechach. Może byłoby taniej dzierżawić i nadawać sygnał u nadawcy Państwowego niż utrzymywać osobne nadajniki w zupełnie innych miejscach.
Obiektem na Lysej Hore zarządza České Radiokomunikace. To spółka prywatna- właściciel większości (jak nie wszystkich) dużych obiektów nadawczych w Czechach (coś jak u nas Emitel), natomiast operatorem przejściowego MUX-13 w DVB-T2 jak i MUX-4 jest Digital Broadcasting. Oni korzystają ze swoich obiektów, przeważnie dużo mniejszych i gorzej usytuowanych.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Dzięki za interesujące informacje. Z tego co piszesz powstanie coś nowego co się nazywa MUX 23 albo "Sit 23" ale z nową zawartością i na kanale 31.

Będzie w ogóle MUX 23 nadawany z Lysej Hory jeśli jego operatorem jest Czech Digital Group ?

Na stronie Televizniweb Lysej Hory nie ma w planie nadawania na 31 kanale a z kolei na Lupa są trzy MUX-y czyli komplet. Według czeskiej strony televizezadarmo dawny przejściowy MUX 13 zostanie zmieniony na "Sit 24" i zajmie kanał 45 w regionie Ostrawskim. Nadawca tego MUX-a Digital Broadcasting raczej chyba nie zmieni kierunkowości nadawania sygnału. Może wyższy kanał zwiększy sygnał u mnie ze względu na większe wzmocnienie anteny o jakieś 1 do 1,5 dB. Może będzie jednak jakaś korekta anten na wschód bo przecież nawet w Czechach sygnał jest wyjątkowo kierunkowy na zachód. Moc promieniowana na wschód od nadajnika Radhost jest praktycznie zerowa. Pokrycie sygnałem w tym rejonie jest chyba nieciekawe.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Artur912 »

Od kiedy jest mowa o MUX-25 i MUX-26? Pierwsze słyszę.

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: VITEK2442 »

Pozdrawiam forumowiczów. Zawartość PS 12 (VS 22 i 23) pozostaje do 30.6.2020 niezmieniona. Od 1.7.2020 sie zawartość zmienia tak:
VS 22 Prima,-Cool,-Love,-Zoom,-Max,-Krimi,-CN News (1440x1080),Seznam TV (1440x1080),Očko,Očko Star.
VS 23 Nova,-Cinema,Barrandov (1440x1080),-Kino,-Krimi,-News,Šlagr,Šlagr 2,Noe.
Co do sieci VS 25 i 26, o tych będe zarząd diskutować aż po pęlnem przejściu na T2.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Od kilku dni na kanale 26 u mnie pogorszył się odbiór z Lysej Hory, tak że dziś w ogóle zniknął mi sygnał z kanału 26. Już w okolicach świąt sygnał słabł. Czy ma to jakiś związek np. z oblodzeniem anten nadawczych czy może opadami śniegu w górach ?

Poziom sygnału utrzymywał się od wiosny od 25-40 % i dziś spadł do 0 % na kanale 26. Kanał 28 jeszcze obiera ale też czasami "szarpie". Za to stare MUX-y DVB-T czyli kanały 37 i 54 odbierają stabilnie sygnał. Na nich też poziom sygnału spadł.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Ja u siebie nie zauważyłem spadku sygnału z Lysej Hory. Na wszystkich odbieranych MUX-ach poziom sygnału mam taki jak zwykle (w granicach 67-69dBuV). Tylko, że w moim kierunku sygnał z LH idzie z niedużym tłumieniem (za to odległość od nadajnika konkretna ;) ), w innych azymutach może to wyglądać inaczej.

Obrazek

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrowicki »

Krispl pisze: 30 grudnia 2019, o 23:24 Od kilku dni na kanale 26 u mnie pogorszył się odbiór z Lysej Hory, tak że dziś w ogóle zniknął mi sygnał z kanału 26. Już w okolicach świąt sygnał słabł. Czy ma to jakiś związek np. z oblodzeniem anten nadawczych czy może opadami śniegu w górach ?

Poziom sygnału utrzymywał się od wiosny od 25-40 % i dziś spadł do 0 % na kanale 26. Kanał 28 jeszcze obiera ale też czasami "szarpie". Za to stare MUX-y DVB-T czyli kanały 37 i 54 odbierają stabilnie sygnał. Na nich też poziom sygnału spadł.
Kolego , sądzę ,że przyczyną braku odbioru kanału Mux-a czeskiego na kanale 26 jest efekt " tropo", który obserwuję od kilku dni.
Między innymi przedwczoraj na antenie ATX 109 nastawionej w kierunku Łysej Góry w polaryzacji poziomej odbierałem kanał 32 z Żiliny (MUX słowacki z programami 1 ,2 i 3 nadający w polaryzacji pionowej). Prawdopodobnie nadmiernym sygnałem " siało" z różnych kierunków . Z Namestowa na 26 kanale nadaje MUX słowacki (proawdopodobnie sygnał z tej lokalizacji interferował z sygnałem z Łysej Góry. Przedwczoraj odbierałem też na antenie pokojowej MUX polski na 35 kanale , którego zwykle nie odbieram . Dziś sytuacja trochę się ustabilizowała, choć dalej pojawiał się u odbiór nieodbieranych zwykle kanałów.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Witam.U mnie też pogorszył się odbiór na kanale 26 paczki programów CT.Mieszkam w Zielonej Górze odbiór programów z Liberec Jested.Niemieckie programy kanał 34,36,39 bez zarzutu 100/100.Pozdrawiam. :)

VITEK2442
Posty: 100
Rejestracja: 13 lutego 2011, o 14:34
Miejscowość: Hawierzów
Odbiornik: Zircon Fire DVB-T2 HEVC
Instalacja antenowa: Anteny zbiorcze STA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava,Pradziad,Wisla/Skryzcyne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: VITEK2442 »

Zmiany:
RS 8 i PS 12 Jutro okolo 10 g. zniknie stacja Barrandov News, pojawią sie Prima +1 i promo pętla CNN Prima News.
7.2.2020 RS 7-zmiany kanalów nadajników Trutnow-Czarna gora rozhledna i Jabloniec-Czarna studnica z kanalu 21 na kanal 50.

kokosek567
Posty: 5
Rejestracja: 4 marca 2018, o 14:44
Miejscowość: NR
Odbiornik: Ferguson ariva 750, ferguson arriva 120 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czarna Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: kokosek567 »

Witam.

czy z nadajnika Trutnov i Czarna Góra bd możliwy dalszy odbiór z dvbt ct sport? Rozumiem że ma to wszystko zwiążek z dvbt2. Czy coś trzeba na nowo ustawiać ? zależy mi na programie sportowym naszych pd sąsiadów. Dzieki za odpowiedzi


Obrazek

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: wieslaw »

Dzisiaj jest ostatni dzień nadawania w DVB-T z Trutnov – Černá hora.
Dalszy odbiór CT Sport będzie możliwy tylko w w DVB-T2 na kanale 26 ( 514,0 MHz).
Odbiornik musi być przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

VITEK2442 pisze: 6 stycznia 2020, o 17:08 Zmiany:
RS 8 i PS 12 Jutro okolo 10 g. zniknie stacja Barrandov News, pojawią sie Prima +1 i promo pętla CNN Prima News.
7.2.2020 RS 7-zmiany kanalów nadajników Trutnow-Czarna gora rozhledna i Jabloniec-Czarna studnica z kanalu 21 na kanal 50.
Zmiany już nastąpiły. Natomiast w PS 13 pojawił się kanał Retro Music TV, a zniknął regionalnitelevize.cz

Zablokowany