DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

Antena to asp 8 od dipola. Z symetryzatorem. Poprzednia to była konopex z identycznym symetryzatorem. Ta dipolowa łapie o wiele mniej kanałów.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: poxipol »

Siatka została stworzona jako uniwersalna antena do wielodrożnego odbioru pasma UHF w kanałach 21-60,z możliwie jak największym wytłumieniem innych pasm.
Późniejsze jej modyfikacje,a to nieco ulepszenie odbioru pasma VHF,podciągnięcie jej do 69 kanału,skutkuje jej rozstrojeniem.
Reasumując,im starszy model to lepiej.
W zasadzie to najlepiej wrócić do korzeni.

Obrazek

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

A no w sumie fakt. Dzięki za info ;)

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: seba950 »

Jutro jeszcze pójdę na dach pokombinuje coś z ustawieniem jej. Może coś się uda

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: maryś »

seba950 pisze: 13 maja 2019, o 18:06 Mi chodzi właśnie o analogowe radio. Ostatnio odbieram dużo czeskich stacji oraz słowackich. Np radio slovensko i nie wiem z jakiego nadajnika konkretnie
Proszę bartdzo: Rozhlasové vysílače v pásmu VKV/FM

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: maryś »

seba950 pisze: 26 czerwca 2019, o 11:21 czesi już mają wszędzie dvb-t2?
Proszę bardzo :
Přechodový multiplex 11
Přechodový multiplex 12
Přechodový multiplex 13

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Przez jakieś 2 tygodnie zrobiłem sobie przerwę od czeskich programów. Od kilku dni próbuję powrócić do ich oglądania, ale sygnału ni uja! Ani starego DVB-T, ani dvbt2! A miałem do tej pory jedno i drugie. Mam tuner Ariva T760i, który kupiłem specjalnie do odbioru hevc h265, kilka miesięcy temu i było super. Niemieckie muxy odbieram rewelacyjnie. Niestety z czeskimi jak zwykle coś się musiało pochrzanic, teraz to w ogóle nic nie łapię. Ani jak dam antenę wyżej, ani jak skieruję ja w inną stronę. Używam kierunkowej, bodajże 19 elementowej. Na symetryzatorze. Próbowałem ze wzmacniaczem i niestety nic nie pomogło. Gdy ja skieruję na Jemiołów, albo na odbicia z Wichowa, to wszystkie polskie łapie. Wymieniłem kable, sprawdziłem dokładnie wszystkie złączki. Wszystko gra. Miejscowość Żary, lubuskie.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Witam.Ja mieszkam w Zielonej Górze na Jędrzychowie i też do niedawna czeskie multipleksy z Jested kanał 26,31,52 odbierały bez zarzutu.Antena Televes Dat Boss i dekoder Cryptobox 752 HD.Wraz z nastaniem pierwszych upałów czyli w okolicach czerwca wszystko znikło.Jeśli chodzi o sprzęt czyli antena dekoder itd to jest to wszystko nowe i tutaj nie będę szukał przyczyny.Polskie muxy ze Śnieżnych Kotłów odbiór 100/100.Niemieckie muxy z Lobau kanał 34,36,39 odbierają 100/100 bez względu na porę dnia pogodę itd.Teraz co prawda czeskie zaczynają znowu coś odbierać wczoraj cały dzień bez zarzutu i dzisiaj też.Wydaję mi się że przyczyna braku czeskich muxów jest propagacja.Wiosną było ok,lato to tak naprawdę tylko wieczorem i to nie zawsze i teraz jak już wcześniej pisałem coraz dłużej w dzień też zaczyna odbierać krótko mówiąc czas odbioru się wydłuża.Ja w moich doświadczeniach zastosowałem wszystko co jest możliwe i dostępne na rynku łącznie z wzmacniaczem kanałowym Johansson 6700.Wzmacniacz ten jest mega drogi i dobry ale w moim przypadku nie zdał egzaminu.Ale jeżeli Ty mieszkasz w Żarach czyli już jesteś bardzo blisko zasięgu czeskich muxów a i tak masz mega problem.Napisz na jakich kanałach odbierasz czeski muxy czy z Jested Liberec czy z Usti na Łabą.No i czy niemieckie muxy też masz na tych kanałach co ja.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Czeskie z Liberca odbieram, a niemieckie z polaryzacji pionowej 618 MHz, 578 i chyba 490. Później dokładnie sprawdzę, bo teraz nie mogę za bardzo. Z Löbau. Bardziej orientuję się po częstotliwości niż po numerach kanałów :) A może te problemy mamy dlatego, że Czesi już zaczynają wyłączać DVB-T i wdrażać samo dvbt2 ? Tak jak Niemcy od kwietnia tego roku wyłączyły DVB-T 1 i całkowicie przeszły na 2. Pewnie Pepiki coś kombinują i może stąd te problemy.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Trudno powiedzieć co jest z Czechami.Mój dekoder jest produkcji słowackiej i jest właśnie idealny na czeskie programy.Jest to nowy sprzęt właśnie już pod HEVC265 i oczywiście DVBT2.Niemieckie programy masz z Lobau czyli tak jak ja.Tak jak pisałem wcześniej proszę sprawdź te kanały czy masz z Liberca czy z Usti.Mieszkając w Żarach czy Żaganiu nie powinno być kompletnie już żadnych problemów z muxem czeskim.Dziwna to sprawa,bo nie mam żadnych informacji by czesi zjechali z mocy nadajników.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: maryś »

to się może przydać :
Termíny vypínání DVB-T vysílačů
... od listopada 2019 do czerwca 2020.
Czyli teraz jak najbardziej czeskie dvbt powinno działać.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Z Liberca

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Jak z Liberca czyli tak jak ja.Będziemy obserwować rozwój wydarzeń.Trochę dziwne że odbiór się pogorszył,lub nawet nie ma go wcale ale co zrobić.Ja mieszkam jeszcze dalej i też było ok a teraz to można powiedzieć że szału nie ma z poziomem sygnału.

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

No właśnie :/ Skierowałem antenę na próbę na Usti, nawet nie miałem pojęcia o tym nadajniku - jest on położony w znacznie lepszej dla mnie lokalizacji, po prawie pod kątem 45 stopni wtedy ustawiam antenę, a na Liberec to musiałem ustawiać antenę pod kątem 5 (tak tak, pięć) stopni ! No i Usti nad Łebem niestety również nic u mnie pokazują... Jeśli uda się przywrócić dobrą propagację, to odbiór z tego nadajnika byłby dla mnie wręcz najwygodniejszy i najlepszy. Bo tak to Liberca prawie zasłania mi blok, a Jablonec, Trutnov, Raspenava itd. mam od strony wschodniej, a tam mam okna, na których o wiele trudniej z montażem anteny (fizycznie, jak i przede wszystkim zakazy i nakazy spółdzielni), a balkon mam na zachód, więc muszę kombinować.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: szymon9904 »

Sygnał z Usti nad Labem nie jest w okolicach zbyt silny - wynika to chociażby z ukształtowania terenu.. Mimo wszystko sugeruję odbiór z nadajnika w Libercu - bezproblemowy odbiór z tego nadajnika uzyskałem na III piętrze bloku, odsłonięty kierunek południowy. W Twoim przypadku zostaje albo zakup bardziej kierunkowej anteny (o większym zysku) niż 19-el z Dipola, albo też montaż na dachu. Spółdzielnia nie może zabronić montażu anteny na dachu (jeżeli mieszkanie jest własnościowe, to dach jest częścią wspólną), istnieje parę sposób na bezinwazyjny montaż, albo i taki, który niczego nie uszkodzi.

Ponadto - na jaki kabel wymieniłeś te dotychczasowe?

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Ja też mieszkam na III piętrze :) Kabel zwykły biały, jeden z miedzianym oplotem, drugi (złączone mam) z tych tańszych, ze zwykłym oplotem. Appka DVB-T Finder pokazuje z Usti 100kw, pomimo odległości 123 km, a do Liberca mam równe 100 km, ale moc jego nadajników to 50 kw. Lepsze osiągi mam z nadajników o większej mocy, nawet jeśli są dalej, niż z bliższych, ale o znacznie mniejszej mocy. A ciekaw jestem czy problem z odbiorem Czechów mają również mieszkańcy Dolnego Śląska?

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Coś się generalnie dzieje z Czechami bo już od nie pierwszej osoby słyszę że ma problemy z odbiorem.Pytanie teraz tylko co.To nie jest tak że było ok a nagle wszystkim wysiadły dekodery,kable antenowe wzmacniacze i anteny.Chyba zgodzicie się ze mną?Nadajnik na Jested jest umiejscowiony wysoko w górach więc naprawdę nie powinno być kompletnie żadnych problemów a już w Żarach to już wogóle...Ale brak odbioru i bądź tu mądry... :roll:

piotrekstz
Posty: 20
Rejestracja: 4 października 2018, o 14:44
Miejscowość: Żary
Odbiornik: Globo STB T90 Lite
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa + siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żagań Wichów

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: piotrekstz »

Pewnie tak jak mówiłeś - wina propagacji. Przydałaby się mapa aktualnej propagacji fal UHF, może ktoś zna taką stronę?

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »


mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

U mnie dziś odbiór poprawny telewizji publicznej CT.

Zablokowany