DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Awex23 »

Krispl pisze: 10 grudnia 2020, o 20:48 [...]Jaki poziom sygnału pokazuje TV na poszczególnych muxach ?
MUX21:93/100
MUX22:94/100
MUX23:92/100
MUX24:46/50

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Acik50 pisze: 13 grudnia 2020, o 00:31 U mnie kanał 26-96/0, kanał 28-96/96, kanał 31-100/0.Odbieram więc tylko MUX 22 w wyśmienitej jakości.
Całe szczęście, że mieszkam dosyć daleko od Mikstatu, plus antena ustawiona w całkiem innym kierunku, więc sygnał na k26 (co akurat i tak nie ma znaczenia) oraz na k31 z tego obiektu nie ma wpływu na odbiór czeskich MUX-ów.
Brak MUX-21 na k26 spowodowany u mnie kolizją z Górą Kamieńsk na szczęście rekompensuje możliwość odbioru większości kanałów ČT jako FTA poprzez satelitę a z kanałami z MUX-23 już by się tak nie dało.

Charles
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2020, o 20:25
Miejscowość: Sławków(woj. śląskie)
Odbiornik: Ferguson Ariva T760i + Canal+ box internetowy (z DVB-T2)
Instalacja antenowa: TELMOR ASR CLASSIC
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCTN Kosztowy, OSTRAVA (Cesko)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Charles »

MUX 1000 pisze: 4 grudnia 2020, o 17:52 Witam
Czy jest tu ktoś z Jaworzna lub okolic i odbiera MUX 24 z Ostrawy lub Lysej Hory ?
I jaką ma antenę i sprzęt do odbioru ?
W Sławkowie (woj. śląskie). Odbieram wszystkie czeskie Muxy. Antena ze wzmacniaczem, jak w sygnaturce.

tkoko
Posty: 6
Rejestracja: 25 września 2020, o 17:19
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Odbiornik: Trzy telewizory LED + tuner USB na komputerze.
Instalacja antenowa: Ant BX 1000, Rozdzielacz, 1 sygn na TV, 2 na rozdzielacz, i dwa TV+komputer.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisłą - Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tkoko »

MUX 1000 pisze: 4 grudnia 2020, o 17:52 Witam
Czy jest tu ktoś z Jaworzna lub okolic i odbiera MUX 24 z Ostrawy lub Lysej Hory ?
I jaką ma antenę i sprzęt do odbioru ?
Jestem z Czechowic - Dz, na linii Jaworzno > Lysa Hora.
Instalacja to antena BX 1000 (pasywna, bez wzmacniacza), ~5 m przewodu z anteny do rozdzielacza 2k (góra, dół).
Góra ~0.5 m do następnego rozdzielacza 2k, skąd wychodzą dwa przewody ~3 m do dwóch odbiorników TV. Rocznego "Samsunga" (DVB-T2), i trzyletniego "Sencor" (DVB-T), i testowo tunera Wiwa (DVB-T2).
Dół ~5 m przewodu zakończonego rozdzielaczem 3k, a następnie ~3 m kabla zakończonego czteroletnim TV Manta (DVB-T), i testowo tunerem Wiwa (DVB-T2). Drugie wyjście to ~7 m kabla z TV Orion (początek wprowadzenia DVBT w Polsce). Trzecie wyjście to ~11 m kabla, i tuner do kompa AWerTV (DVB-T2).
Antena jest "wypośrodkowana" między Skrzyczne (odbiór polskich mux), a Łysą Horą (odbiór czeskich mux).
Pierwsza uwaga; w zależności od czułości TV, są różne możliwości odbioru zarówno polskich, jak i czeskich MUX'ów.
Roczny TV Samsung (DVB-T2) na górze, odbiera bezproblemowo wszystkie MUX'y tak polskie, jak i czeskie.
Polskie MUX'y 1, 2, 3, 8, i testowy DVB-T2, Czeskie MUX'y 21, 22, 23, 24 i jakieś dodatkowe kanały.
Tegoroczny tuner Wiwa (DVB-T2) podpięty na górze w miejsce TV Sencor, odebrał co prawda polski MUX 8, lecz w nieakceptowalnej jakości. Nie odebrał w momencie skanowania sygnału czeskiego MUX'a 24.
Trzeci tuner w komputerze (DVB-T2), na najdłuższym kablu ~21 m (najgorsze warunki odbioru), posłużył jako test jakości odbioru domowej instalacji TV.
Najlepszą jakość odbioru u mnie, na tunerze AVerTV, ma MUX 23, ~100%, i zero problemów z odbiorem. Dalej jest MUX 22, od min 50 do 95% jakości sygnału (zależnie od pogody), również bez większych problemów, ale czasami są klatki. MUX 21 jest bardziej niestabilny, i bywają okresy gdy odbiór sygnału jest niemożliwy, chociaż w ostatnim czasie jest jakby lepiej. Mimo to "realna" jakość sygnału to ~30 - 60%. MUX'a 24 na razie nie skanowałem na tym odbiorniku (dla mnie nic ciekawego), ale porównując do MUX'a 21, zapewne nie będzie odbioru.
Jako ciekawostkę dodam że odbiór MUX 21 i 22 na komputerze czasami jest zależny od tego czy odbiornik TV Manta, w sąsiednim pokoju, jest włączony (MUX 22 OK), czy wyłączony (MUX 21 OK). :D

tkoko
Posty: 6
Rejestracja: 25 września 2020, o 17:19
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Odbiornik: Trzy telewizory LED + tuner USB na komputerze.
Instalacja antenowa: Ant BX 1000, Rozdzielacz, 1 sygn na TV, 2 na rozdzielacz, i dwa TV+komputer.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisłą - Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tkoko »

Właśnie w tej chwili występuje to "zabawne" zjawisko o którym pisałem wyżej :D czyli odbiór MUX'a 21 przy wyłączonym TV w sąsiednim pokoju, a MUX'a 22, przy włączonym odbiorniku TV. MUX 21 przy wyłączonym odbiorniku ma jakość powyżej 60% i bezproblemowy odbiór. Przy włączonym odbiorniku jakość spada do 19/0% i brak lub zakłócenia odbioru.
MUX 22 przy włączonym odbiorniku ma jakość sygnału powyżej 80%, i bezproblemowy odbiór, natomiast przy wyłączonym odbiorniku, jakość spada czasami poniżej 40%, i występują zaniki sygnału.
Prawdopodobna przyczyna, moim zdaniem, to "inwersja temperatury" na Lysej Horze, i pułap chmur poniżej anten nadawczych. Zapewne to powoduje "odbicie" sygnału od chmur i zmienioną propagację fal.

Obrazek

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

W mux.23 o północy z 31 grudnia na 1 stycznia skończy nadawać NASA TV UHD :roll:
Więcej tu:
https://www.lupa.cz/aktuality/v-dvb-t2- ... sa-tv-uhd/

Mirow
Posty: 29
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 10:23
Miejscowość: Wrocław (centrum)
Odbiornik: LG Smart TV
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza na dachu 18-piętrowego wieżowca
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża&Żórawina+Sky Tower&Praděd

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mirow »

Szkoda, bo ciekawy kanał, ale ma przerwy w nadawaniu. Można go znaleźć na Hot Bird 13 st także dalej jest osiągalny :).

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Zwolni się sporo miejsca w MUX-23 (a może będzie jeszcze więcej bo kanał Naživo też chyba długo nie pociągnie) ale czy będą w ogóle jacyś zainteresowani nadawcy na zajęcie tej przepływności? Może jakieś transfery z MUX-24 no i České Radiokomunikace prędzej czy później umieści tam pewnie kanał Nalaďte se na DVB-T2 (bo taki wymóg nakłada na nich RRTV).
Prima dostała koncesje na swoje dwa kanały "+1" na początku listopada i też się nie spieszy z umieszczeniem ich w MUX-22.

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

Faktycznie po Nowym Roku, nastąpią zmiany na mux.24 wyłączą Retro Music TV(28 lutego),napis informujący o tym u dołu ekranu, już tam jest.Ciekawe że TV NOVA jest na mux.23 i mux.24 może zrezygnują a jednego (kto wie?). "Nalaďte se" na DVB-T2 nie będzie nadawane do 28 lutego 2021 r, a" Šlágr 2" aż do 31 maja 2021 r.Więcej tu:
https://www.parabola.cz/zpravicky/33370 ... 2-pozdeji/

W przyszłości planowane są mux.25 i 26,ale kto to wie kiedy to nastąpi (k.37 i k.48).Na razie w mux.24 są takie "kwiatki" telezakupowe tv ABC TV,GALERIE,KLENOT TV. Televize pres antenu( dla kogo ta tv?)Ci co nie odbierają DvB-t2 HEVC to nie mogą to tv ogladać, a ci co maja już tego nie potrzebują. :roll:

an10ka-dx
Posty: 316
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: an10ka-dx »

No i już nie ma NASA TV UHD, a szkoda. Można było sobie telewizory/przystawki potestować.
Ciekawe co zrobią z wolny miejscem na tym Mux-ie?
Widać, że nie mają co dodawać.
Kanały typu +1 to daremne zapchajdziury.
Po co MUX 5 i 6 jak nie ma konkretnych kanałów.
Ciekawe jak to będzie w Polsce?

Mirow
Posty: 29
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 10:23
Miejscowość: Wrocław (centrum)
Odbiornik: LG Smart TV
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza na dachu 18-piętrowego wieżowca
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża&Żórawina+Sky Tower&Praděd

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mirow »

Witam czy macie problemy z odbiorem Mux 21 I Mux 23 z Pradziada? od kilku dni nie mam sygnału albo z dużymi przerwami i nie wiem czy to tropo czy może lepszy sygnał z Mikstatu, który zakłóca czeskie stacje.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: modulator »

U mnie teraz normalnie. Ale jakieś tropo wypadło wcześniej i odbierałem Mikstat na k38, k44 (k26 i k31 zagłuszone przez Czechy, w drugą stronę raczej nie), gorzowski MUX-3 na k32 i (rekordowo jak dotąd, SNR około 34dB) Wręczycę na k35 i k39.

Mirow
Posty: 29
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 10:23
Miejscowość: Wrocław (centrum)
Odbiornik: LG Smart TV
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza na dachu 18-piętrowego wieżowca
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża&Żórawina+Sky Tower&Praděd

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mirow »

Właśnie ten Mikstat psuje wszystko we Wrocławiu, jeszcze nadają ten sam Mux3 na dwóch kanałach 26 i 31 z różnicą tylko TVP 3 Poznań / Łódź. Dlaczego w jednym muxie nie dadzą dwoch wersji TVP3 jak CT. Zastanawiam sie czy napisanie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej coś dałby - oczywiście odwrócić sytuację, że przez Czechy nie mogę na południu Wielkopolski np w Kępnie odbierać Mux 3 :D

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Od paru dni występują chyba podwyższone warunki propagacyjne, bo już czwarty dzień z rzędu mam całodobowy odbiór MUX-24 z Lysej hory. Nie mam niestety teraz możliwości sprawdzenia poziomu sygnału na poszczególnych kanałach (poza wskazaniami telewizora) więc nie wiem czy to propagacji czy może dokonali jakiejś korekty w charakterystyce emisji (ale to raczej mało prawdopodobne)?

Mirow
Posty: 29
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 10:23
Miejscowość: Wrocław (centrum)
Odbiornik: LG Smart TV
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza na dachu 18-piętrowego wieżowca
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża&Żórawina+Sky Tower&Praděd

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mirow »

Dziś u mnie rewelacyjny odbiór wszystkich trzech MUXów :).

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: modulator »

Raczej propagacja. Wczoraj praktycznie cały dzień miałem MUX L2 k47, od paru dni Opole (dziś już nie). Plus opisane wcześniej tropo.
Teraz bardzo słabo dobija się k45 Ostrawa (Opawa/Hůrka? LH u mnie nie istnieje). Pradziad też od paru dni mocniejszy.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Co do MUX-a 24 z Lysej Hory to cały czas mam poważne wątpliwości w zakresie rzeczywistej mocy nadawczej. W moim kierunku (azymut ok 35 stopni, odległość ok. 92 km) moc teoretyczna tego nadajnika to 8 kW a pozostałych MUX-ów 19 kW. W decybelach to tylko ok. 3,8 dB mniejsza moc. Natomiast na TV nie mam śladu odbioru MUX-24 przy poziomie sygnału na 1,2 i 3 ok. 40-50 %. Nawet wtedy kiedy MUX-y 1,2 i 3 miały poziom 60 % na TV to nadal nie było możliwości odbioru sygnału z 4 MUX-a.

Sygnał na mierniku oczywiście jest ale mniejszy aż o 8-9 dBu.

udj
Posty: 40
Rejestracja: 29 grudnia 2020, o 13:19
Miejscowość: Bytom
Odbiornik: SONY KD-49XH8505
Instalacja antenowa: Antena Sencor SDA630 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: udj »

Bytom - Szombierki MUX 21, 22, 23 sygnał 50/100 przez cały czas, MUX 24 0/0-brak odbioru.
Piszcie jak to wygląda na terenie Bytomia i okolic ?

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

udj pisze: 6 stycznia 2021, o 12:40 Bytom - Szombierki MUX 21, 22, 23 sygnał 50/100 przez cały czas, MUX 24 0/0-brak odbioru.
Piszcie jak to wygląda na terenie Bytomia i okolic ?
Zabrze-Roktnica - poziomy sygnałów po wpuszczeniu w wzmacniacz Johansson Profiler 6600a
Obrazek

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

Ja w Piekarach Śląskich-antena pasywna (mały krokodylek) na balkonie (2 piętro) odbieram 4 czeskie multipleksy.
Mux.21-snr 41% agc 39%
mux.22 -snr 41%agc 38%
mux.23-snr 53%agc 41%
mux.24-snr 19% agc 33%
Tuner Octagon 8008.
Na tunerze ARIVa t760i brak odbioru mux.24.ma niestety słabszą czułość głowicy,nie odbieram na tym tunerze mux-l2,który odbieram innymi tunerami. :roll:

Zablokowany