DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
reedstar
Posty: 12
Rejestracja: 16 października 2019, o 11:23
Miejscowość: Twardogora
Odbiornik: SONY KD-55XG9505
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża,Jesenik.

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: reedstar »

Witam.
Mam pytanie do szanownych forumowiczów a raczej do fachowców z branży nadawcówTV,na jednym z forów wyczytałem cytat:Kanał 26 jest tzw. kanałem genewskim przyznanym czechom i nie powinien być zakłócany. Jeśli się mylę to mnie poprawcie.Okreslenie "genewski" odnosi sie przede wszystkim do mozliwosci uruchomienia w danym przypadku, nadajnika duzej mocy. Niezaleznie od mocy, kazda emisja powinna byc chroniona tak samo i nigdzie nie powinno dochodzic do zaklocen. Tak samo koordynuje sie kolizje z duzymi "genewskimi" jak i mniejszymi po np. kilkaset watow. koniec cytatów. I dlatego Mikstat nie powinien używać kanału 26.

Proszę o wyjaśnienie tej sprawy bo też jestem//poszkodowany// przez brak odbioru TV Czechy na kanale 36 i 31.

reedstar
Posty: 12
Rejestracja: 16 października 2019, o 11:23
Miejscowość: Twardogora
Odbiornik: SONY KD-55XG9505
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża,Jesenik.

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: reedstar »

Poprawka do poprzedniego postu chodzi oczywiście o kanał 26.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: monter1981 »

Adis pisze: 19 października 2020, o 05:48 Czytaj co napisali że będą się przygotowywać do uruchomienia w przyszłości frydka
Porównaj tytuł z poprzednimi informacjami, spójrz na aktualną mapę pokrycia i spis nadajników i wyciągnij prawidłowe wnioski.
Tu masz potwierdzenie uruchomienia z innego źródła ->vide
reedstar pisze: 19 października 2020, o 12:41 Mikstat nie powinien używać kanału 26
Siatki częstotliwości używanych dla emisji DVB-T2 zostały uzgodnione pomiędzy Polską a Czechami w 2017 roku, czego wyrazem jest ta umowa.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

Skoro uruchomienie emisji MUX24 z FM-LH zostało oficjalnie potwierdzone, to można napisać, że niższa moc niż MUX21 i MUX22 (10 kW zamiast 25 kW), FEC 3/4 zamiast 2/3 i inny system antenowy robią swoje, czyli uniemożliwiają odbiór z dużych odległości. Może ktoś z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic i okolic podzieli się informacją o odbiorze i jego warunkach.
Tej i kolejnej nocy planowana jest przerwa emisji z FM-LH. Ciekawe jakie parametry przyjmie MUX23, pewne rzeczy nie powinny ulec zmianie z uwagi na SFN m.in. z Ostrawa Hošťálkovice i Ostrawa Slezská Ostrava, ale charakterystyka anteny to duży znak zapytania. Do tej pory (chyba już wyłączona) SIT3 posiadała zezwolenie na emisję z tego obiektu z zawrotną mocą 1 kW, ale według niektórych źródeł emisja nie była prowadzona, według innych - przeciwnie. Tak czy inaczej, odbiór z daleka był okazjonalny, niewiele lepszy niż SIT4 z Ostrawy. Brak odbioru będzie się równał z odchudzeniem listy stacji bodajże od 3 listopada.

am haarec
Posty: 34
Rejestracja: 22 stycznia 2020, o 11:20
Miejscowość: Piekary Śląskie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora,Ornontowice,Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: am haarec »

Nie jest źle.Mux.24 odbieram w Piekarach Śląskich stabilnie i bezproblemowo od środy(14 X ) Octagon pokazuje SNR 30%.Wcześniej to odbierałem tylko okazjonalnie.Gorzej z mux.23 tylko 12%(wczoraj było 3%}.Ale jutro CRA włączą mux.23 z nad. Lysa Hora,to powinno się zdecydowanie poprawić :roll:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Pozwolę sobie wrzucić zdjęcie jak to wygląda obecnie u mnie z MUX-24 z LH. Dopiero od dzisiejszego przedpołudnia mam możliwość sprawdzenia odbioru i jak na razie jestem mocno zaskoczony bo nie dość, że jest odbiór to do tego jest stabilny.
Nie wiem, może obecnie panują podwyższone warunki propagacyjne i stąd tak dobry odbiór- okaże się po dłuższym testowaniu.
Jutro włączą MUX-23 (o odbiór tego akurat jestem spokojny), więc jak dobrze pójdzie będę miał u siebie trzy czeskie MUX-y. Najbardziej szkoda braku MUX-21 ale na to już niestety nic nie poradzę.

Obrazek

Zastanawia mnie właśnie ta przerwa na LH, która ma potrwać aż cały dzień (od 5 rano w środę do 4.45 w czwartek). W wykazie przerw pierwotnie widniała już w zeszłym tygodniu, jednak została przełożona na obecny. Czy dobrze rozumiem, że będzie dotyczyć połowy systemu antenowego?
https://www.digistranky.cz/problemy-s-p ... y-vysilacu

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Artur912 »

A czemu nie masz mux-21 ?

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: magnezz81 »

Potwierdzam odbiór z Łysej Góry na kanale 45.
Przed uruchomieniem sygnał na poziomie 57 dBuV, teraz 62 dBuV.
Lokalizacja: Zabrze-Rokitnica, w moją stronę max. ERP czyli 10 kW. Odległość: 95 km

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pgrzes »

blockbuster pisze: 19 października 2020, o 18:55 Zastanawia mnie właśnie ta przerwa na LH, która ma potrwać aż cały dzień (od 5 rano w środę do 4.45 w czwartek). W wykazie przerw pierwotnie widniała już w zeszłym tygodniu, jednak została przełożona na obecny. Czy dobrze rozumiem, że będzie dotyczyć połowy systemu antenowego?
https://www.digistranky.cz/problemy-s-p ... y-vysilacu
Coś na przytoczonej stronce nie zgadza się. Z teletekstu CT (869) "vyluka vysilacu" tej nocy - od 0:00 do 6:00. Podawana jeszcze była przerwa 15 minutowa dzień później, ale już nie znajduje się w wykazie. Na przytoczonej digistranky.cz jest jeszcze podawana trzecia przerwa piętnastominutowa w kolejnym dniu.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

U mnie w Sosnowcu nie ma żadnej poprawy sygnału na kanale 45 a z pomiaru w tej chwili wynika że sygnał spadł o 2 dB. Wczoraj było 27,5 dBu a dziś jest tylko 25 dBu. Lepszy odbiór był przed zmianami anten na Frenstacie bo wiele razy w nocy sygnał przekraczał 30 dBu i można było bez problemu oglądać MUX 13. Po zmianach ani razu nie odbierałem kanału 45. Z kolei dzisiaj wzrósł sygnał na MUX 23 (kanał 31) na poziom ponad 31 dBu. Być może Lysa Hora już coś uruchamia testowo z mniejszą mocą. Chętnie obejrzałbym zdjęcia tego "super" zestawu antenowego MUX-a 24 na Lysej Horze umieszczonego błyskawicznie na schronisku. Może trzeba będzie zrobić dokładną korektę mojej anteny na Lysą Horę bo w tej chwili raczej patrzy na Frenstat a z tego kierunku nie mam już szans odbioru.

Przypomnę tylko że Lysa Hora powinna nadawać MUX 24 w następujący sposób:

K45 10 kW tłumienie: 0 0 0 1 1 2 3 5 7 11 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 11 7 5 3 2 1 1 0 0 0 0 0 0 0

czyli w moim kierunku (azymut 40 st.) 10 kW - 1 db czyli praktycznie całe 10 kW. Nie widzę tej mocy bo MUX21 i MUX 22 dają w tej chwili sygnał na poziomie 30-40 % na TV i bardzo stabilny i całodobowy odbiór. Sygnał na mierniku dla tych MUX-ów to 35-36 dBu. W mojej ocenie jak na razie anteny LH to raczej prowizorka bo pogorszył się odbiór w niektórych strefach Czech po zmianie anten Frenstatu. Anteny Frenstatu skorygowano w kierunku północny-zachód lub zawężono wiązkę północną stąd pewnie problemy we wschodnich Czechach z MUX-24 na kanale 45. Potwierdzają to m.in. koledzy z Zabrza czy Piekar gdzie sygnał wzrósł.

A kolega Magnezz jakim miernikiem mierzy sygnał bo poziom 62 dBu z odległości prawie 100 km jest dość zaskakujący ?

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: monter1981 »

Na MUX-ach 21 i 22 też masz kiepskie wskazania. W tym samym mieście na antenie zewnętrznej (Dipol 16 el) zawieszonej na wys. 10 piętra siłę sygnału miałem na poziomie 90-95%. Teraz na pokojowym, pasywnym biquadzie budowanym na K47 mam ok 30-40%. Możliwość odbioru MUX24 mam od tygodnia - siła sygnału 8-10 %. Niestety za dnia lubi 'sypnąć błędami'.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Ja teraz mieszkam w domu i antenę mam na poziomie 12 m nad ziemią i w nisko położonym miejscu w mieście. Antena ATX-91 bez wzmacniacza a TV Samsung UHD stosunkowo nowy i co do jego czułości nie mam zastrzeżeń. Trudno porównywać wskaźniki procentowe sygnału w TV bo różnią się bardzo w zależności od marki. Kiedy mieszkałem na 10 piętrze w bloku i miałem otwartą przestrzenią na zachód to odbierałem idealnie analogowo Pradziada na antenie siatkowej. Ale i moce nadawcze były też wyższe. Jak się okazuje to wysokość zawieszenia anteny odbiorczej ma duże znaczenie i podnosi sygnał. Jeśli Lysa Hora nadaje MUX24 z mocą 10 kW czyli połową tego co MUX21 i 22 (w co raczej wątpię) i w charakterystyce jak wyżej to musiałbym mieć sygnał na poziomie co najmniej 15-20 % na TV.

Awex23
Posty: 79
Rejestracja: 22 października 2011, o 08:44
Miejscowość: Pyskowice
Odbiornik: LG OLED
Instalacja antenowa: Televes V Zenit (max 58k)
Televes VHF
Televes FM
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy/Łysa Góra (CZ)

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Awex23 »

Pyskowice:
26/28/31 - 92%/100%
(31 od dziś - wcześniej z Pradziada 66%/100% - odpalenie w Ostravie nic nie zmieniło)
45 - 41%/58% - od około tygodnia.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: TLW/SZA »

U mnie brak sygnału na k31 i 45, więc tak jak podejrzewałem, na k31 musi być trochę inna charakterystyka nadawania i jakieś wytłumienia, nawet nieco gorsze wskazania są na k28 niż poprzednio, ale odbiór stabilny, k26 bardzo dobrze leci i tu na duży plus wyszło to przełączenie. Moce nadajników na Lysoj Horze i tak nie powalają, a odległość w linii prostej to około 160km.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Artur912 pisze: 19 października 2020, o 19:05 A czemu nie masz mux-21 ?
Niestety kolizja z pewnym propagandowym MUX-em z Góry Kamieńsk. Po przejściu na DVB-T2 nic się niestety nie zmieni, bo k26 nadal będzie wykorzystywany do emisji z tego obiektu.
pgrzes pisze: 19 października 2020, o 20:28
Coś na przytoczonej stronce nie zgadza się. Z teletekstu CT (869) "vyluka vysilacu" tej nocy - od 0:00 do 6:00. Podawana jeszcze była przerwa 15 minutowa dzień później, ale już nie znajduje się w wykazie. Na przytoczonej digistranky.cz jest jeszcze podawana trzecia przerwa piętnastominutowa w kolejnym dniu.
Faktycznie. Tak jak tydzień temu, ta długa całodniowa przerwa na LH zniknęła z wykazu České Radiokomunikace. Ciekawe, czy znowu zostanie przesunięta na przyszły tydzień, czy została definitywnie anulowana (może ze względu na warunki atmosferyczne)?



Co do startu MUX-23 z LH to u mnie k31 odbiera bez zarzutu. Poziom sygnału w granicach 68dBuV (na k28 podobnie). Oczywiście takie wskazania to po wzmocnieniu sygnału wzmacniaczem (odległości to ponad 170km).
Z k45 nie jest tak różowo jak było wczoraj. Pewnie zmieniła się propagacja i obecnie odbiór tnie niemiłosiernie. No cóż, zamiast trzech MUX-ów z LH, mam 2,5 ;)

PS. Orientuje się ktoś, czy dzieje się cokolwiek odnośnie tych pozostałych skoordynowanych pod DVB-T2 kanałów (dla obszaru MOS to konkretnie k37 i k48)? Decyzje miały zapadać po przejściu na DVB-T2 a ten proces praktycznie już się prawie skończył.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

W Sosnowcu Lysa Hora z kanału 31 bez zarzutu. Poziom sygnału identyczny jak z pozostałych MUX-ów tj. 21 i 22. Aktualnie ok. 40 % natomiast jakość 90-100 %. Kanał 45 u mnie nie odbiera. Poniżej progu czułości telewizora. Założona w pozwoleniu 3 dB szerokość wiązki tego nadajnika to 180 stopni na północ więc powinna pokrywać cały Śląsk, Opolskie i nawet Kraków.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

U mnie po uruchomieniu nadajnika LH wyraźnie wzrosła jakość odbioru sieci 23 na kanale 31, a odbieram sygnał z Ostravy i Pradziada.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

Nawet u mnie w Krakowie k31 pojawił się na granicy odbioru, to jedyny z LH, który jestem w stanie odebrać.ObrazekObrazek

Edit:
Sygnał się poprawił na tyle, że obecnie jest stabilnie
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: igorlan »

Z moich obserwacji wynika, że sygnał w mojej lokalizacji się stabilizuje ok 9 rano i trwa tak do późnego popołudnia, kiedy niemal całkowicie zanika. Niezwykłe, że to jedyny MUX z LH jaki do mnie dociera, choć faktem jest, że antena jakiej używam to przedłużana pasmowa z największym zyskiem na k31-35. Pobliski k28 mux22 ani drgnie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 października 2020, o 22:31 przez igorlan, łącznie zmieniany 2 razy.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

MUX-23 nadaje lekko większą mocą niż 21 i 22. Przy pomiarze sygnał mam o 2-3 dBu większy niż dwa pozostałe. Jeśli wszystkie 3 MUX-y z LH nadają z tej samej anteny to moc trzeciego musi być cokolwiek większa.

Igrolan - ładną masz antenę. Jak szacujesz jej zysk ?

Zablokowany