DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
mateusz_71
Posty: 10
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:10
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Opticum Terra HD 265 Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża, RTON Żórawina

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mateusz_71 »

U mnie jest podobna sytuacja. Przez wiele dni odbierałem bezproblemowo wszystkie 3 multipleksy z Cernej Hory (26, 28, 31), a teraz wyłącznie ten, który jest nadawany na kanale nr 28. Problem pojawił się w momencie zakończenia przerwy konserwacyjne na nadajniku Kalisz Mikstat. W nocy ma być kolejna przerwa, można przetestować, czy problem wynika z zakłóceń spowodowanych przez ten nadajnik. ;)

106
Posty: 28
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 12:19
Miejscowość: Na Zach od Wrocław Leśni
Odbiornik: LG 55UN81003LB
Instalacja antenowa: UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF + LNA-177 i zasilaczem AMS AZS-03R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trutnov/CernaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: 106 »

Przed godziną sprawdzałem - na kanale 26 pojawił się sygnał 100/94 kanał 28 dalej 100/100 natomiast kanał 31 przycina moc jest na 100 ale jakość spada do zera i wtedy też spada moc nawet do zera. A już się ucieszyłem że przynajmniej 26 kanał wrócił!
Skąd wiadomo o przerwie konserwacyjnej Mikstatu?

reedstar
Posty: 12
Rejestracja: 16 października 2019, o 11:23
Miejscowość: Twardogora
Odbiornik: SONY KD-55XG9505
Instalacja antenowa: Telmor ASR IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża,Jesenik.

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: reedstar »


Acik50
Posty: 22
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 20:57
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: MAT 818T
Instalacja antenowa: zwykła siatka na 3-metrowym maszcie, na 4-pietrowej kamienicy, widać Ślężę.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czechy, południowy wschód-Pradziad ?

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Acik50 »

Czy jest mapa Czech na której umiejscowione są ich nadajniki telewizji DVB-T2. Jestem z Wieruszowa,obecnie odbieram czeskie programy z kanału 28. Niestety nie umywają się one do oferty programowej czeskiej telewizji państwowej, którą odbierałem do września (do momentu wprowadzenia tam DVB-T2).Antenę mam ustawioną tak, żeby odbierać i Czechy i lokalny program z Wrocławia. Może ustawienie anteny na Opole pozwoli na oglądanie większej ilości programów telewizyjnych z Czech?

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

Każdy nadawca lub operator ma swoją sieć nadajników, a c o za tym idzie, swój wykaz czy mapkę. Zerknij na dvbtmap.eu, prawdopodobnie najlepszy zasięg odbioru możesz mieć z nadajnika Jeseník-Praděd.
Mała uwaga: nadajnik jest zlokalizowany w kraju morawsko-śląskim, ale w niektórych wykazach i mapach (jak chociażby ta wspomniana wyżej) nadajnik jest przypisany do kraju ołomunieckiego.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

Acik50 pisze: 26 listopada 2020, o 00:52 Czy jest mapa Czech na której umiejscowione są ich nadajniki telewizji DVB-T2. Jestem z Wieruszowa,obecnie odbieram czeskie programy z kanału 28.
Tak jak kolega neo69 podał wcześniej najlepiej korzystać z dvbtmap.eu (potrzebna przeglądarka obsługująca VPN, np Opera)
Dodatkowo strony operaratorów:
https://www.digistranky.cz/naladte-si/tv-vysilace
https://www.multiplex24.cz/images/uploa ... 20.png.png

PS. Jeżeli dociera do Ciebie sygnał z Mikstatu, to z odbiorem kanałów państwowej telewizji może być ciężko, ze względu na to, że praktycznie w całych Czechach nadają na k26. Problem może być też z k31. Na maszcie w Mikstacie niedawno został wymieniony główny system antenowy i choć według wykazu pozwoleń UKE parametry emisji pozostały bez zmian to jak widać już kilka osób wcześniej w tym wątku zgłasza podobne problemy.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mariusz m. »

Witam.Czytając posty dotyczące odbioru czeskiej telewizji w Polsce chcę się podzielić swoimi spostrzeżeniami.Mieszkam w Zielonej Górze i jeszcze do niedawana odbierałem bez żadnych problemów muxy czeskie.Od już dłuższego czasu nie mam już takiej możliwości odbioru.Brak sygnału, a jak nawet coś się pojawi to dosłownie na kilka minut i to wszystko.Wcześniej siła/jakość była na poziomie 100/85.Mam do odbioru dekoder Cryptobox 752HD oczywiście już z DVBT2.Antena która współpracowała z tymże dekoderem to Televes Dat Boss.W momencie jak sygnał zaczął zanikać wypróbowałem wszystko co było możliwe jeśli chodzi o anteny czyli anteny tzw.siatkowe,kierunkowe np.19 elementowa,Tri digity różnej maści,Televes Elipse i nawet ATX.Oczywiście było to wszystko próbowane ze wzmacniaczami dopuszkowymi o różnej sile wzmocnienia.Zrobiłem nawet próbę ze wzmacniaczem kanałowym Johansson PROFILER Revolution.Niestety bez żadnego rezultatu.Odbiór czeskich muxów miałem z Jested.Natomiast niemieckie muxy z Lobau odbierają bez zarzutu na 19 elementowej antenie ustawinej oczywiście w pionie.Siła/jakość 100/100 bez wzgledu na porę dnia,nocy i pory roku i różnych warunków atmosferycznych.Chciałem zauważyć czytając na forum że coraz częściej jest problem z odbiorem muxów czeskich nawet tam gdzie jeszcze nie dawno nie było z tym kompletnie żadnych problemów.Nawet w Żaganiu czy w Żarach jest już problem.Sygnał zanika,raz jest raz go nie ma.Oczywiście instalacje antenowe są sprawne bo tylko o czymś takim piszę.Jest problem nawet blisko granicy.Czeskich programów jak na lekarstwo na satelicie wszystko zakodowane poza może 5-6 programami.Na Astrze wszystko co niemieckie to odkodawane a jeszcze mam to samo ze zwykłej anteny.Także Czesi bardzo chronią dostęp do swoich programów.Więc dałem sobie już spokój z czeskimi muxami bo jeżeli nawet wzmacniaczem kanałowym nic nie ugrałem to znaczy się że już nie ma żadnej możliwości.Być może w moim kierunku jest tłumienie sygnału stąd brak możliwości odbioru.Na zakończenie chciałbym napisać tym co próbują cały czas coś uzyskać jeśli chodzi o odbiór sygnału czeskiego.Dajcie sobie spokój bo szkoda zdrowia.Nie będziemy przecież codziennie patrzeć w chmurki i się zastanawiać czy dziś będzie odbiór czy też nie.Albo odbiera albo nie. :) :D

tkoko
Posty: 6
Rejestracja: 25 września 2020, o 17:19
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Odbiornik: Trzy telewizory LED + tuner USB na komputerze.
Instalacja antenowa: Ant BX 1000, Rozdzielacz, 1 sygn na TV, 2 na rozdzielacz, i dwa TV+komputer.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisłą - Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tkoko »

Podzielę się i ja swoim "bojem" z odbiorem czeskiego dvbt2.
Czechowice-Dz, antena (bez wzmacniacza) nakierowana jest między Skrzyczne (polskie muxy1, 2, 3, 8, około 25 km), a Łysa Hora (czeskie muxy 21, 22, 23 i zapewne 24, około 57 km). Sygnał z anteny jest dzielony najpierw na dwa kanały (góra, dół domu), dół zaś dzielony jest na trzy telewizory (na górze jest czwarty).
Po tygodniowej obserwacji tak polskich jak i czeskich muxów, na najsłabszym odbiorniku w domu (komputer z tunerem AVerMedia), i tak ustawionej anteny (20 - 30* odchylenia zarówno od Skrzycznego, jak i Łysej Hory) , spostrzeżenia są następujące.
Polskie muxy;
Mux 1 (100 kW) - cały czas 100% jakości obrazu przez cały dzień, niezależnie od warunków pogodowych.
Mux 2 (100 kW) - minimalnie 80% jakości obrazu, bez żadnych zakłóceń.
Mux 3 (60 kW) - 30 - 80% jakości obrazu. Tylko raz w ciągu tygodnia, wystąpiły minimalne zakłócenia rano przy mrozie.
Mux 8 (1.5 kW) - aktualnie nie jestem w stanie go odebrać, do wiosny było to możliwe przynajmniej częściowo.
Czeskie muxy;
Mux 21 (25 kW) - odbiór tego muxa jest w większości niemożliwy (pt-częściowo OK, so- rano OK, n i po-praktycznie cały dzień OK, wt-zupełny brak, śr-przez południe OK, cz- zupełny brak jakości/sygnału.
Mux 22 (25 kW) - 30 - 90 %, odbiór praktycznie cały czas OK. Jedynie trzy dni pod wieczór/noc (z siedmiu dni testów) był zanik sygnału do zera.
Mux 23 (25 kW) - cały tydzień bez problemu, jedynie chwilowe spadki jakości sygnału do poziomu 60 - 70%, bez wpływu na odbiór kanału.
O ile "rozrzut" parametrów odbioru z polskich muxów jest jakoś wytłumaczalny. mux 3 ma 60% mocy muxów 1, 2, a mux 1 (kanał21, 474 Mhz), jest dosyć daleko od muxa 2 (kanał 40, 626Mhz), o tyle "rozrzut" parametrów czeskich muxów jest nieprzewidywalny. Przy tej samej mocy wszystkich trzech muxów (25 kW), tej samej lokalizacji anteny, oraz zbliżonych częstotliwościach/kanałach (514/530/554 Mhz/26/28/31 kanał), rozrzut odbioru sygnału jest ogromny. Od bezproblemowego odbioru muxa 23 (prawie cały czas 100%), do praktycznie nieodbieranego muxa 21 (zero, lub praktycznie do 40% jakości sygnału "w porywach")

Acik50
Posty: 22
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 20:57
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: MAT 818T
Instalacja antenowa: zwykła siatka na 3-metrowym maszcie, na 4-pietrowej kamienicy, widać Ślężę.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czechy, południowy wschód-Pradziad ?

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Acik50 »

Do Neo69,
opisz jak u Ciebie z odbiorem czeskich MUX-ów z Ostrava-Hostalkovice i Jesenik-Praded.U mnie dzisiaj (Wieruszów woj.łódzkie pochmurno, niskie chmury, czeskie kanały -"brak sygnału"Jestem w pobliżu Mikstatu, który jest ode mnie około 30 kilometrów na północny zachód.Czy" Mikstat" coś może negatywnie oddziaływać, jeśli moja antena jest skierowana na południowy zachód?

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Krispl »

Tkoko

Kanał 26 czyli MUX 21 jest prawdopodobnie zakłócany u ciebie przez ten sam kanał słowacki, który nadaje po sąsiedzku z Żyliny. U mnie odbiór jest stabilny ale jakość sygnału jest dużo gorsza niż na MUX-ach 2 i 3. Pomaga przekręcenie anteny bardziej na zachód tak by zminimalizować nakładanie słowackiego nadajnika. U mnie kiedy skręcam antenę na wschód w pewnym momencie znika kanał 26 a nadal bardzo dobrze odbierają 28 i 31 mimo, że są przecież nadawane z tego samego nadajnika i z tą samą mocą. Pomoże też ostro kierunkowa antena eliminująca skutecznie nadajnik słowacki. Ja używam ATX-91 i po dokładnym ustawieniu odbieram 3 MUX-y bez przerw całodobowo z odległości 92 km. Niestety z mojej ocenie MUX-24 nadaje z Lysej Hory z bardzo słabą efektywnością anten i mam wątpliwości czy rzeczywiście moc nadawca w moim kierunku to 8 kW. Różnica poziomu sygnału wygląda tak: MUX (1-3) 40 dBu a MUX (4) 30 dBu. Rożnica z kolei w mocy nadawania to 20 kW do 8 kW . Na TV kompletne zero jakość sygnału i ani razu nie udało się do tej pory odebrać tego nadajnika.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

K26 VP MPX3 nadaje z Námestova. Žilina nadaje na K32

tkoko
Posty: 6
Rejestracja: 25 września 2020, o 17:19
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Odbiornik: Trzy telewizory LED + tuner USB na komputerze.
Instalacja antenowa: Ant BX 1000, Rozdzielacz, 1 sygn na TV, 2 na rozdzielacz, i dwa TV+komputer.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisłą - Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tkoko »

Krispl pisze: 27 listopada 2020, o 18:55 Tkoko

Kanał 26 czyli MUX 21 jest prawdopodobnie zakłócany u ciebie przez ten sam kanał słowacki, który nadaje po sąsiedzku z Żyliny. ....
Nie bardzo mi to pasuje. Wczoraj cały dzień kanał 26 - CTV miał zero odbioru/jakości cały dzień, przy deszczowej pogodzie. Teraz od rana jakość sygnału do 70%, odbiór bezproblemowy przy podobnej pogodzie, i nagle "z tego ni z owego" 19% i klapa, zaniki sygnału. Różnica; wczoraj na Łysej Horze o tej porze był tylko opad deszczu, dzisiaj jest opad śniegu i jakość sygnału (chwilowo) spada do zera. Co do anteny, nie mogę skręcić jej jeszcze bardziej na zachód, bo stracę polskie muxy. Namestovo nadaje co prawda na 26 kanale, lecz u mnie jest zasłonięte górami.

Mcin
Posty: 7
Rejestracja: 6 września 2020, o 18:26
Miejscowość: Wroclaw
Odbiornik: Tv dvbt2
Instalacja antenowa: antena pokojowa ze wzm. - za oknem 140 m npm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pradziad - Jeseniki

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mcin »

Witam
Ja mam bdb odbiór tylko MUX 22 i MUX23- antena 3,5W "parapetowa" ;) , kanał 28 siła95%/jakość 100% (Prima różne) oraz kanał 31 siła82%/jakość64% kanały: Nova, Barrandov, Ocko, NOE, NASA UHD) -są to kanały Prywatne, przed zmianą jesienną ich wcale nie miałem. Niestety od jesiennej zmiany zniknął całkiem kanał 26 MUX21: CTV 1, 2, 24, DEcko, 24 tj: państwowe kanały CTV.
Nadajnik Jesienik-Pradziad,110 km do Wrocławia. Widzę czasami Masyw Śnieżnika, obok Pradziad, nie mam przeszkód terenowych.
Czy ktoś bliżej odbiera MUX 21 - kanał26 -CTV 1, 2, 24, DEcko, 24 tj: państwowe kanały CTV,, jaka jest przyczyna, że zniknęły?
Czy wróci MUX21 w ogóle na jakimś kanale?
Nadajnik niby jeden i ten sam, a odbioru MUX21 brak: https://www.digistranky.cz/naladte-si/tv-vysilace...

tkoko
Posty: 6
Rejestracja: 25 września 2020, o 17:19
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice
Odbiornik: Trzy telewizory LED + tuner USB na komputerze.
Instalacja antenowa: Ant BX 1000, Rozdzielacz, 1 sygn na TV, 2 na rozdzielacz, i dwa TV+komputer.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisłą - Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tkoko »

To jest ogólnie dziwne w przypadku tego kanału, bo ze "starym" DVB-T CTV, nadającym do niedawna na tym samym kanale 26, nie miałem najmniejszych problemów z odbiorem, praktycznie niezależnie od kierunku ustawienia anteny. Większe problemy były z odbiorem innych muxów. Aktualnie mux 21 na kanale 26 ma zero jakości sygnału i brak transmisji. Pozostałe muxy bez problemów.

106
Posty: 28
Rejestracja: 25 lipca 2011, o 12:19
Miejscowość: Na Zach od Wrocław Leśni
Odbiornik: LG 55UN81003LB
Instalacja antenowa: UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF + LNA-177 i zasilaczem AMS AZS-03R
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trutnov/CernaHora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: 106 »

No i o co w tym chodzi?? Wczoraj i dzisiaj odbiór praktycznie 100/100. Odnoszę wrażenie, że problem kanału 26 i 31 nie jest chyba powiązany z nadajnikiem Kalisz Mikstat. Z czego wynika ta teza? Otóż zaobserwowałem, że nie jest to powiązane z remontem (bądź nie) polskiego nadajnika. Porównałem podany przez reedstar kilka postów powyżej link dot. przerw konserwacyjnych z odbiorem CTV. Otóż w trakcie remontu i po jego zakończeniu pojawił się odbiór kanału 31 i 26 i to idealny. Gdyby było to powiązane ze sobą to dzisiaj kiedy nadajnik w Mikstacie pracuje normalnie nie powinno być odbioru Czechów a jest 100/100. Jakoś moje podejrzenia kierują się w stronę sieci komórkowej. Ostatnio w naszej okolicy sporo użytkowników zaobserwowało pogorszoną jakość pracy telefonów komórkowych i to wszystkich największych sieci. Może ma to jakiś związek. Póki co cieszę się z dobrego odbioru.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 241
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: neo69 »

Acik50 pisze: 27 listopada 2020, o 15:08 Do Neo69,
opisz jak u Ciebie z odbiorem czeskich MUX-ów z Ostrava-Hostalkovice i Jesenik-Praded.U mnie dzisiaj (Wieruszów woj.łódzkie pochmurno, niskie chmury, czeskie kanały -"brak sygnału"Jestem w pobliżu Mikstatu, który jest ode mnie około 30 kilometrów na północny zachód.Czy" Mikstat" coś może negatywnie oddziaływać, jeśli moja antena jest skierowana na południowy zachód?
Po przeprowadzce do obecnego mieszkania sprawdzałem możliwości odbioru, bo nie miałem pojęcia jaką antenę zamontować w moim betonowym blokowisku. Okazało się, że warunki odbioru mam takie, że na kilkunastocentymetrowym pręciku dołączonym jako antena do tunera USB mam w miarę bezproblemowy odbiór we wnętrzu mieszkania. Z kolei własnoręcznie wykonana antena biquad przypięta klamerką do bielizny na balkonie zapewnia bezbłędny odbiór. Po zamontowaniu zakupionej anteny bez wzmacniacza jest idealnie, choć początkowo miałem w planach wersję aktywną.
Antenę mogę ustawić byle jak i czeskie MPX 21, 22, 23 łapię zawsze, MPX24 wymaga już lekkiego wstrzelenia się w nadajnik z okolic Opavy. Pomijając ostatnie mocno podwyższone warunki propagacyjne, gdy łapałem Węgrów zamiast Czechów, wszystkie kanały działają stabilnie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: blockbuster »

W MUX-22 w miejsce kanału Test3 wskoczył kanał Retro Music TV.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: DanielK »

To jest coś czego brakuje w polskiej DVB-T - kanał muzyczny oldies. Nie liczę mux lokalnych ;-)

Mcin
Posty: 7
Rejestracja: 6 września 2020, o 18:26
Miejscowość: Wroclaw
Odbiornik: Tv dvbt2
Instalacja antenowa: antena pokojowa ze wzm. - za oknem 140 m npm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pradziad - Jeseniki

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Mcin »

Sukces Obróciłem antenę o 20 stopni -tj. na pd wsch i jest Mux21 kanał 26 -odbieram 90/90. Razem z Mux22 i 23 ;)

Acik50
Posty: 22
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 20:57
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: MAT 818T
Instalacja antenowa: zwykła siatka na 3-metrowym maszcie, na 4-pietrowej kamienicy, widać Ślężę.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Czechy, południowy wschód-Pradziad ?

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Acik50 »

Też mam RETRO MUSIC TELEVISION, niegłupi jest ten pasek z boku z opisem kariery muzycznej wykonawcy-nie wszystkich się zna, o niektórych się zapomniało.Fajna stacja -polecam.

Zablokowany