DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

Kolejny MUX dopiero pod koniec lata, być może w DVB-T2 i z płatnymi kanałami. Dalej Towercom planuje start HbbTV i aktualizację oprogramowania OTA.

http://www.zive.sk/dalsie-dvb-t-pride-a ... fault.aspx

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

  • Postep digitalizacji i proces uruchamiania kolejnych multipleksow zaczyna na Slowacji coraz bardziej przyspieszac,choc planowane moce(GE-06) prawdopodobnie zostana w pelni osiagniete dopiero w 2013r.(po wylaczeniu analogu w Polsce i na Wegrzech) to juz teraz jest jednak dobry czas aby opublikowac wszystkie plany kanalowe(allotmenty) przyporzadkowane dla wszystkich multipleksow ktore sa i beda w przyszlosci dostepne na Slowacji.
  • Parametry(kanaly) przyporzadkowane dla wszystkich Slowackich Multipleksow:
Obrazek
  • Allotmenty Mux-1,2,3,4
Obrazek
  • Allotmenty Mux-5
Obrazek
  • Allotmenty Mux-6
Obrazek
  • Allotmenty Mux-7(Dywidenda)
Obrazek
  • Mux-7 jest to tzw. Dywidenda Cyfrowa ktora na Slowacji w niedalekiej przyszlosci prawdopodobnie zostanie wykorzystana na potrzeby szybkiego mobilnego internetu LTE(do 100Mb/s)

SN ns

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: SN ns »

Czy można gdzieś znaleźć jakie będą docelowe moce nadajników na Słowacji przyznane na GE06?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Znajdziesz to w tych plikach:
Podział na kanały
Podział na nadajniki

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Proszę zwrócić uwagę, że w spisie widnieją kanały VHF. Ciekawe, czy Słowacy planują na nich uruchomić telewizję czy też radio cyfrowe.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kemi73 »


jedrek1966

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: jedrek1966 »

No tak tylko czego tu gratulować nie będe zmieniał co dwa lata telewizora bo sklepy nie nadążają za techniką.
Dla mnie to porazka nieporozumienie i robienie klienta w bambusa nie do przyjęcia !

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

jedrek1966 pisze:No tak tylko czego tu gratulować nie będe zmieniał co dwa lata telewizora bo sklepy nie nadążają za techniką.
Dla mnie to porazka nieporozumienie i robienie klienta w bambusa nie do przyjęcia !
Tak może mówić Słowak a nie Polak! U nas jeszcze długo bez zmian. My będziemy mieć kolejny system DVB-T4 za 5 lat. Więc po co te utyskiwania :)

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Woda na młyn. A tak przy okazji, gdzie jest MUX1? Póki co, nadaje MUX2 oraz MUX VP? Poza tym 6 kanałów na 2 MUXy to też nie lada osiagnięcie. Trochę więcej obiektywizmu panowie.....

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: pgrzes »

Dokładnie tak jak piszesz. Numerować multipleksy można dowolnie...
Nie sądziłem, że to napiszę, ale u nas już w czerwcu będzie całkiem nieźle z dostępnością MUX1 i MUX2 w całym kraju. Do tego w wielu regionach jest również MUX3, którego zasięg mimo mikroskopijnych mocy jest jednak znaczny (samemu odebrałem go z dwóch lokalizacji z odległości ponad 50 i 60 km). W jego przypadku wiem, że jeśli lokalizacja nie jest bardzo niekorzystna i nie próbuje się go odbierać z odbicia w dodatku z wyrobu antenopodobnego, oraz ma się nieco cierpliwości i nie podchodzi do anteny jak do jeża, to są szanse na w miarę stabilny odbiór. Do tego ruszy jeszcze MUX4, jednak akurat wprowadzanie płatnego MUX nie jest chyba powodem do dumy :?
Porównując ofertę, to też jest lepiej, chociaż wiele perełek (czyt. kanałów blokujących konkurencję) wolelibyśmy zamienić.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Wiadomo już jakie programy będą w 4 MUX'ie?? Wydaje mi się, że już na Słowacji nie ma więcej programów Słowackich...

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Ja się zastanawiam co się stało z takimi kanałami jak Music Box, TA3 czy STV3.
Music Box można było nawet odbierać w kilku miejscach naziemnie, mieli nadajniki małej mocy. Raz przy silnym tropo miałem słaby odbiór z jakiegoś lokalnego nadajnika, chyba z Koszyc.
TA3 to z kolei telewizja informacyjna - też nie wiem czy nie można było ich odbierać analogowo w Bratysławie.
STV3 początkowo było dostępne w MUX VP, potem był ekran kontrolny aż stacja zniknęła.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

twmichal pisze:TA3 to z kolei telewizja informacyjna - też nie wiem czy nie można było ich odbierać analogowo w Bratysławie.
STV3 początkowo było dostępne w MUX VP, potem był ekran kontrolny aż stacja zniknęła.
TA3 nadaje na satelicie. Dokładnie Astra 23.5 st E.
STV3 chyba została całkowicie wyłączona, bo Słowacka Telewizja Publiczna nie ma pieniędzy...

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Martinez1989 pisze:Wiadomo już jakie programy będą w 4 MUX'ie?? Wydaje mi się, że już na Słowacji nie ma więcej programów Słowackich...
Podczas testow w systemie DVB-T2 z Kamzika na K66 w czerwcu ubieglego roku byla dostepna oferta nastepujacych programow:
  • Doku CS (MPEG-4/SD), Kino CS (MPEG-4/SD), Muzika CS (MPEG-4/SD), Travel Channel HD (MPEG-4/HD), Viasat Explorer (MPEG-2/SD), Viasat History (MPEG-2/SD) a Viasat Nature (MPEG-2/SD).
Wszystko wskazuje na to ze w nowo tworzonym Mux-4(DVB-T2) bedzie podobny typ oferty programowej jak ta z czasow testow z tym ze dodatkowo bedzie on prawdopodobnie jeszcze zakodowany(bedzie wzorem Wegierskiego Mux-B).

mikigl
Posty: 27
Rejestracja: 11 października 2010, o 00:40

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mikigl »

W Bieszczadach (okolice Cisnej) udało mi się złapać MUX VP nadający z Sniny.

Profil terenu - https://picasaweb.google.com/1016806716 ... 9132371394
nie dawał nadziei na odbiór.

ATX 91 z LNA177 nie radził sobie.

A tu... :)

https://picasaweb.google.com/1016806716 ... ofilTerenu#

Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 DVB-T + LNA169

Antena skierowana w przeciwną stronę do nadajnika.
Podniesienie anteny o pół metra do góry nie zapewniało odbioru.

marek52
Posty: 26
Rejestracja: 1 marca 2012, o 14:06
Odbiornik: Panasinic
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marek52 »

Czy w Krakowie Nowej Hucie/plac centralny.jest możliwość odbioru Namestowo lub coś innego.
Antena na dachu.Po której stronie Chorągwicy szukać?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

marek52 pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Z tego co pamiętam to jeden z kolegów mieszkający w Czyżynach odbierał MUX2 z Namestova. Ja na Salwatorze odbieram oba MUXy z Namestova. Jeśli chodzi o ukierunkowanie anteny to polecam h**p://www.dvbtmap.eu/ i dział "Distance and terrain profile"

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: hol2 »

igorlan pisze:
marek52 pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Z tego co pamiętam to jeden z kolegów mieszkający w Czyżynach odbierał MUX2 z Namestova. Ja na Salwatorze odbieram oba MUXy z Namestova. Jeśli chodzi o ukierunkowanie anteny to polecam h**p://www.dvbtmap.eu/ i dział "Distance and terrain profile"
Ciekawe jak to odbierasz tą Słowacje Igorlan w Krakowie na Salwatorze, jak na http://www.dvbtmap.eu sprawdzałem dla Krakowa raczej nigdzie nie ma widoczności anten a Namiestowo jest nie za wysoko jak na otaczajace góry coś ponad 1100m plus maszt 65m i jeszcze mała moc 10W kanał 26 i 20kW kanał 59. Kanał 59 i wysoka czestotliwość za dobrze się nie rozchodzi, lepszy juz k.26

Chyba że odbierasz na fali odbitej od gór lub zdyspergowanej na szczytach, gdzieś w okolicach Babiej Góry czy Tatrach na niezwykle czułej antenie i Twoja pozycja jest wysoka jak Kopce w Krakowie. Z tym że nawet na szczycie Kopca Kościuszki w Krakowie ok 300m.n.p.m też zasłania ten sam masyw górski to Namiestowo i to też z wysokoscia ok 200m wg http://www.dvbtmap.eu Wiec u Ciebie też musi zasłaniać Namiestowo, podobnie jak u mnie i nie ma obejścia bokiem, masyw jest szeroki i wysoki na ok 1200m w okolicach Babiej Góry, a Namiestowo ma z masztem 1110m+65m=1165m.

U mnie też na http://www.dvbtmap.eu nie ma widoczności anten na Namiestowo (odległość 85 km) zasłaniają głownie okolice Babiej Góry, Zawoji i jakiś Diabolok 1200m podczas gdy Namiestowo ma z masztem ok 1165m. A na wykresie całe 200-300m góry liczac od wierzhołka zasłania. Jakiś dolinek dla obejścia bokiem szczytów też nie znalazłem, żeby fala mogła sie ugiąć bokiem. Zasłaniają szerokie masywy górskie okoloce Babiej Góry. Podobnie jest dla calego Krakowa.

Czechy z Lysej Hory góra ok 1400m odbieram teraz dobrze mux1(k.54) i mux2(k.37), anteny sie widza ale Slowacji nie (nie mam też jednak anten i to na polaryzację V). Wiem że Ty też odbierasz Czechy, w zimie mieli chyba anteny ośnieżone lub slabej nadawali bo przez tydzien nie szedł mux1 kanal 54, u Ciebie też chyba nie szlo dobrze wtedy. Teraz idzie ten mux1 Czechy u mnie 93-100%.

Jednak kiedyś jednak dawno jeszcze dla telewizji analogowej miałem takie specjalne anteny na kanał 4 i po przekręceniu na Pld odebrałem plansze TV Bratysława to było wg wykazu Namiestowo i kierunek też się zgadzał, bo nadawali na kanale 4 wtedy (lata osięmdziesiąte) obraz zaśnieżony, fonia szumiąca.
Ta antena na kamal 4 służyła mi po przekreceniu na Pradziada do odbioru TV Ostrawa wtedy tez na kanale 4 odl 179km, anteny się jednak widziały z Pradziadem i miałem staly odbiór trochę siejacy.

Przymierzam się więc na jakieś próby odbioru także ze Słowacji no bo jak kiedys cos szło u mnie i też wtedy sasiedzi coś odbierali w latach osiemdziesiatych tą Słowcje i Czechy też, to moze się to da jakoś i teraz chociaż czasami odbierać? Jeśli i Ty odbierasz w Krakowie na Salwatorze. Próby na polaryzacji pionowej moze zrobię dopiero jak zwiększa moc nadawania może za 1-2 lata na Słowacji. Jednak chciałem się coś dowiedzieć już teraz.

Jakie sa Twoje doświadczenia z odbiorem TV Słowckiej w Krakowie? Na czym to odbierasz, może to ta slynna antena ATX-107max jakaś przerobiona wydłużona? jaki wzmacniacz, kabel, odbiornik DVB-T. Tak pytam bo wg mnie przydałaby się jakaś niezwykle czuła antena lub układ anten żeby odebrać fale odbitą od gór (bo widoczności w Krakowie to raczej nie ma) a nadajniki slowackie są jak narazie słabe. Powinny mieć po 100 kW a maja 7kw, 10kW, 20kW... czasem 50kW. Tłumienie w kierunku Polski chyba duże. To iście wyczyn odebrać TV Słowacka w Krakowie! czy okolicach Krzeszowic, choćby to nawet był odbiór nie zawsze stały i to jeszcze oba muxy!

U mnie Cadca też jest zasłonięta, na http://www.dvbtmap.eu najlepiej wygląda jeszcze Zilina Krizawa góra razem z masztem ok 1500m, odległa 130km też zasłonięta ale mniej (nie na 200-300m) jak Namiestowo (co ponoć nawet w okolicach Namiestowa na Slowacji i to blisko już ledwie idzie).

Namiestowo jest dla mnie odległe 85 km (dla Krakowa jeszcze dalej) czyli gdyby nie góry to odbiór być powinien. Jak są góry i zasłaniaja, a pomimo to ktoś odbiera to znaczy, że na fali odbitej lub na strzepach fali zdyspergowanych w górach - da sie coś odebrać (bo ugiąć się fali na 200-300m to raczej będzie trudno przy tej czestotliwości UHF 21-69 kanałow). Kluczem do odbioru jest chyba bardzo czuła antena i instalacja antenowa, co potrafi odbierać słaby sygnał z odbicia lub zdyspergowania w górach, co masz?!
[img]d:\aa3\zamazany%20znak.jpg[/img]


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 kwietnia 2012, o 01:53 przez hol2, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Namestovo-Magurka to razem z wysokością zawieszenia anten około 1200mnpm, więc nie tak źle.
Radzę sprawdzić, jak odbierają stacje radiowe z Namestova u Ciebie. Jeżeli będzie ładny, stereofoniczny odbiór to może będzie szansa na odbiór DVB-T.

Bartt

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Bartt »

Z tego co wiem kolega igorlan odbiera Słowaków na zwykłej siatce :) która jak wiadomo dużo lepiej działa w polaryzacji V niż H, gdyż dla polaryzacji V jest połączeniem synfazowym czterech dipoli dającym zmniejszenie wiązki głównej anteny w poziomie, a nie w pionie jak ma to miejsce w polaryzacji H. Natomiast słynnego ATX-a ma na polaryzacje poziomą ;).
Foto poniżej (mam nadzieje że igorlan nie obrazi się na mnie że je tu umieściłem ;))

Obrazek

Zablokowany