DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kb997 »

Racja z tym Beskidem, ale Słowacja zawsze mi się kojarzyła z Tatrami i tak wyszło. Dzięki za korektę.

jajanusz

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: jajanusz »

piotrowicki pisze:Pozdrawiam z Katowic - Piotrowic , skąd po podniesieniu mocy na kanale 26 odbieram VP MUX.
Eh co za paradoks że u was działa a u mnie bliżej sygnał na k 26 i 59 ani drgnie, ani na kierunkowej ani na siatkowej pasywnej czy ze wzmacniaczem. A analogowa STV2 tak dobrze sobie szła z Namestowa kiedyś u mnie :( A czy ktoś wie czy w Namestowie już nadają z tych samych anten co analog (ze szczytu nadajnika)?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Tak, anteny są na docelowej wysokości. Spróbój wzmaczniacz ekranowany typu LNA188, w moim przypadku to było kluczem do sukcesu. Wzmaczniacze płytkowe typu SWA w ogóle nie podejmowały tematu.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Widzę że nie tylko u mnie wzmacniacze SWA nie dawały rady w odbiorze Słowacji. Obecnie mam LNA-169 i jest nieporównywalnie lepiej niż na SWA. Wszystkie trzy MUX z Bardejova rano i wieczorem mają po 100% w dzień często sygnał zanika ale niekiedy się utrzymuje w okresie letnim. Planuje użyć LNA-177, ale boję się że przedobrze bo bardzo blisko mam św. Krzyż.
@igorlan- z jakiej odległości odbierasz?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

@ Domel28 - do Namestova mam jakieś 82 km, natomiast do Chorągwicy 17 km.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

To w porównaniu do mojej odległości od Bardejova masz bliziutko. Ja mam około 160km z groszami chyba jestem jedyny na tym forum który odbiera Słowację z takiej odległości. Ciekawe czy możliwy by był odbiór gdyby była pol. H ?

Codino18

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Codino18 »

Kiedyś już o to pytałem, ale od tego czasu ciągle nie umiem sobie z tym poradzić, a chciałbym mieć u siebie słowackie programy. Czy możecie mi koledzy doradzić coś, podpowiedzieć, jak Wy je odbieracie? Chodzi mi o to czy polskie, czeskie, słowackie muxy z jednej anteny? Czy kilka anten jakoś połączonych? U mnie jest tak, że odbieram wszystkie możliwe muxy polskie i czeskie z jednej anteny (obecnie siatka z LNA 177) i nie ma z tym problemu, jak antenę odpowiednio odwrócę to odbieram 3 muxy ze Słowacji, ale nie umiem zrobić tak, żeby wszystko dało się jednocześnie odebrać. Próbowałem na dwie anteny, różne sumatory, zwrotnice, ale nie umiem tego tak ustawić, żeby udało się odebrać wszystko jednocześnie. Myślałem, że sobie jakoś sam z tym poradzę, ale nie daję rady, brak mi pomysłów. Z góry dzięki za jakieś wskazówki itp. A jeżeli się powtarzam to przepraszam:)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: belzebiusz »

A obracałeś antenę na Słowację o 90 stopni ze względu na polaryzację pionową (V)?

Codino18

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Codino18 »

Oczywiście odwracałem antenę o 90 stopni, w wtedy tak jak pisałem wtedy bez problemu odbieram trzy muxy słowackie. Chodzi o to, że za pomocą jednej anteny nie umiem odebrać muxów pl,cz i sk. A nie umiem sobie poradzić z tym, żeby poprawnie połączyć sygnał z dwóch anten. Każda antena z osobna odbiera idealnie, ale jak próbowałem to połączyć sumetorem, zwrotnicą to nie dawało takich efektów jakich oczekiwałem.

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

Kolego
Jednym z rozwiązań dla Ciebie jest wzmacniacz wielozakresowy np Telmor. Koszt w zależności od typu wzmacniacza. 4 zakresowy dla UHF w granicach 540 z zł .
Pozdrawiam z Piotrowic

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Markus29 »

kolego z Pogrzebienia a w jakieś części mieszkasz, na wzniesieniu na drodze wojewódzkiej 935 Racibórz-Rybnik czy w kierunku Lubomii? ja mieszkam w Rydułtowach, ale nie na górce na Raciborskiej - bardziej w dolinie i mi odbiera tylko mux państwowej telewizji STV1, STV2 i STV1 HD, kanał 32, albo z Cadcy lub Żylina. Odbierasz też kanał 35, 39, czy 52? bo wg dvbtmap u Ciebie nie powinno być żadnego sygnału ze Słowacji, zasięg kończy się na Rydułtowach, Rybniku.
Jeszcze mam dodatkowe pytanie, bo mieszkasz zapewne wyżej niż ja. Czy odbiera Tobie siatka kanał 50 z programami MUX3? bo ja mam ATX-107 wycelowaną bezpośrednio na nadajnik Kraków/Chorągwica ale niestety kanał 50 z TVP Kraków, jak i mux 1 i mux2 z tego obiektu odbiera wyłącznie podczas tropo. Czy w Twojej lokalizacji odbiera Ci antena kanał 50 z TVP Kraków 24 godziny na dobę? robiłeś może kiedyś takie testy, wycelowując antenę w nadajnik krakowski i jakie miałeś efekty pomiarów?

dzięki za info.
Markus

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

Kolego z Rydułtów
Może uda Ci się odebrać TVP Kraków z nadajnika z Góry Żar na 34 kanale?Ja mieszkam znacznie blizej Chorągwicy niż Ty i również mam kłopoty z odbiorem.
Pozdrawiam

z Katowic-Piotrowic

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Markus29 »

Niestety góra Żar u nas nie odbiera, bo sygnał blokuje wyższe pasmo górskie od zachodu, miedzy Żarem a Bielskiem-Biała, poza tym u nas dobrze odbiera TVP Opole na tym samym kanale 34 co Żar.

Markus29
Posty: 68
Rejestracja: 17 listopada 2012, o 16:06
Odbiornik: Panasonic
Instalacja antenowa: ATX-107 kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy Kraków/ChorągwicaOpole

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Markus29 »

W analogu TVP Kraków z mocą 500 kW, był u nas dostępny całą dobę, obraz nie był rewelacyjny, ale dało sie ogladać. Nawet TVP Kraków z Katowic na kanale 42 był gorszej jakości od Chorągwicy. Teraz sygnału nie ma wcale. A na katowickie doświetlenie raczej nie ma co liczyć, przynajmniej nie w tym roku.

Codino18

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Codino18 »

Markus29
Z polskich odbieram wszystko z Katowic (41,49,55), z Wisły (41, 55, 58), a także lokalny (z TVT itd.) i o dziwo Opole (ale tu różnie)
Z czeskich (mux 1, 2, 3, 4, 7, czasami regionalny z LTV i Noe)
To wszystko na jednej antenie siatkowej z LNA 177, odwróconej między Katowice a Wisłę).
W zeszłe wakacje bawiłem się anteną atx w odpowiedniej polaryzacji i bez problemu złapałem 3 muxy ze Słowacji (Zilina)(jeden czasami szatkował). Niestety na tej antenie, tak odwróconej nie dało się złapać stabilnie wszystkich muxów polskich i czeskich. Czasami coś szatkowało i zmieniłem z powrotem na siatkę. A połączyć sygnału z tych dwóch anten mi się nie udało.
Mieszkam raczej w kierunku na Lubomię (koło kościoła).
Krakowa nigdy nie miałem, ale też nigdy nie bawiłem się w wyszukiwanie sygnałów stamtąd. Jakby odpowiednio odwrócić antenę to jest jeszcze szansa u mnie na Wrocław, ale wtedy tracę inne kanały.
Być może w wakacje jeszcze spróbuję połączyć jakoś te anteny, a może znajdę jakiegoś fachowca, który się na tym zna.

Pozdrawiam

p@sik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: p@sik »

Odbieralem Košice - Dubník: Mux VP - stabilnie cały dzień, Mux 1 - zależnie od pogody -rano i w nocy yło stabilnie do czasu kiedy zrobiło się zielono bo teraz nawet Mux VP nie odbiera, brak wogole sygnału.
próbowałem siatki ale tez nic. Ma ktoś jakieś pomysły czym próbować łapać sygnał?
Anteny są w opisie i wzmacniacz.

djweed
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2013, o 09:14
Odbiornik: Samsung QE65Q7FAM, VU+ Ultimo4k
Instalacja antenowa: SV Total; Televes DAT HD Boss Mix 790;Televes DAT HD Boss 790 LR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy,Rybnik TVT,Ostrava/Opava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: djweed »

Kolego @Codino18

Możesz przy sumowaniu zastosować dla każdej anteny filtry przepustowo - pasmowe. Zamawiasz jeden filtr na kanały odbierane dla anteny zamocowanej w pol. H i jeden filtr na kanały odbierane jak obrócisz antenę w pol. V, podłączasz anteny przez filtry i później za filtrami podłączasz bezpośrednio do sumatora. U mnie tak działa na układzie 5 anten, ale dla każdej anteny kierunkowej pracującej w danym paśmie (np. UHF) mam filtry pasmowo - przepustowe dla kanałów jakie chce na nich odbierać. Bez filtrów połączone anteny się wzajemnie zakłócają.

Ja jutro do układu anten jaki mam opisany w profilu dokładam ATX-107 w polaryzacji V i będę chciał złapać Namestovo, 115km od nadajnika :) Oczywiście ustawiam antenę bez filtrów na jednej konkretnej antenie, po ustawieniu, zakładam filtr i sumuję.

BTW: Mój profil się nie zaktualizował, teraz dla DVB-T mam taki układ:

Instalacja DVB-T:
RTCN Kosztowy: VHF7/6-12/S, UHF Fuba DAT902B
Ornontowice MUX-L2: UHF Dipol 44/21-69 Tridigit
Jeseník – Praděd / Opava – Hlubočec: UHF ATX-91

Jutro dokładam kolejną tj. czwartą antenę UHF w polaryzacji V tj. ATX-107 na Namestovo. Układ mam zbudowany na antenach pasywnych, lokalizacja Bytom - Szombierki

Filtry stosujesz dla anten pracujących w tych samych pasmach, ja mam tylko dla anten UHF, reszta już połączona w zwrotnicy, Ty skoro masz szerokopasmowe siatki to musisz przed sumowaniem zastosować filtry na kanały jakie chcesz odbierać na poszczególnych antenach.

Filtry zamawiam w firmie Waldi.


Pozdrawiam,
DJWeed

peniat
Posty: 3
Rejestracja: 8 maja 2014, o 16:26
Odbiornik: Telewizor led samsung
Instalacja antenowa: znajdująca się na strychu antena kierunkowa

Odbiór naziemnej telewizji ze Słowacji.

Post autor: peniat »

Chciałbym zapytać, o to, czy mam możliwość odbierać naziemną telewizję cyfrową ze Słowacji. Korzystam z anteny kierunkowej. Oto moja lokalizacja https://www.google.pl/maps/place/Zarszy ... 7bce2f62c9

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Odbiór naziemnej telewizji ze Słowacji.

Post autor: teleMAN »

Kolego w Zarszynie k.Rymanowa bez problemów powinien być możliwy odbiór multipleksów dostępnych na Słowacji z nadajnika
Bardejov/Magura/ pamiętać należy o tym iż anteny pracują w
polaryzacji pionowej/wertykalnej V /. Obecnie sygnał jest o
mocy średnio ok 15 kW ERP, w przyszłości moc ma być zwiększona
do ok 50 kW.

niekonieczny
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2014, o 11:19
Odbiornik: Samsung 40"

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: niekonieczny »

Właściwie to poprzednia treść mogła tu pozostać. No ale... niekoniecznie.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, o 16:06 przez niekonieczny, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany