DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

Racja. Namestovo ma większe moce i bliżej.
Pamiętaj, Namestovo nie nadaje MUX1, a tam jest m.in. stacja DAJTO.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Nowa stacja IN TV na Słowacji - testy w DVB-T

http://satkurier.pl/news/123083/nowa-st ... dvb-t.html

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Ale tylko z lokalnych nadajników więc kto to w polsce odbierze?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Można probować na k.28, wygląda na to że emisja jest prowadzona ze szczytu Łomnicy (2634mnpm). Analogowy przemiennik STV2 na k.41 w Busku-Zdroju odbierałem nawet na antenie 2-teleskopowej wewnątrz pomieszczenia a na zewnętrznej było niemal idealnie. Ponoć sygnał dało się odbierać od Podkarpacia aż do granic Małopolski ze Śląskiem, gdzie czasem zakłócał sygnał TVP2 ze Skrzycznego.

Nie wiem czy emisja jest prowadzona, kiedyś TV podczas skanowania zatrzymał się na k.28 jednak nie wczytał żadnych kanałów - ale to kilka miesięcy temu było.

Z drugiej strony, obiekt nadawczy może być położony niżej - jeśli jest gdzieś na południowym stoku Tatr, to raczej będzie ciężko z odbiorem. Tak jest np. z Radiem Lumen na 102.9, które nadaje ze Sczyrbskiego Plesa. W Polsce nieosiągalne, na Słowacji odbiór od Rużomberoka do mniej-więcej Preszowa.

Niestety, sprawdzałem u rodziny w Busku-Zdroju, gdzie jest optyczna widoczność z Łomnicą i niestety brak sygnału na k.28. Za to udało mi się uzyskać odbiór z Bardejova, na k.49 i 40 - co ciekawe, gdy antena jest ustawiona na Chorągwicę. Bardejov niestety w Busku w analogu odbierał najgorzej, pomimo że leży najbliżej. Najlepiej Kralova Hola, Łomnica, potem Stara Lubovna, Żilina, Koszyce i dopiero potem Bardejov. Ale jak na razie z innych lokazliacji jak Bardejov i Żilina nie miałem odbioru. Kralova Hola pewnie dalej idzie z małą mocą i silnym wytłumieniem. A tak wyglądają tatry z okna: Obrazek (na zdjęcie nałożyłem opisy z programu Kashmir 3D)

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

Witam,
Może, trochę inaczej.
Które programy i dlaczego interesują Was ze słowackiej telewizji ?
.... a może, samo zainteresowanie sprowadza się jedynie do "złapania sygnału" od sąsiadów z zagranicy ?

Mnie interesują programy przyrodnicze na STV1 lub STV2, oczywiście LaLiga na DAJTO, programy sportowe
przede wszystkim hokej oraz muzyka na SENZI.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Ja najczęściej oglądam Dajto też ze względu na LaLigę czasem Senzi. Radia też niekiedy słucham z MUX3. Szkoda tylko że nie mam możliwości odbioru MUX2 przez nasz MUX4 z kielc.

Awatar użytkownika
sp8oob
Posty: 13
Rejestracja: 18 czerwca 2011, o 08:29
Odbiornik: Maximum
T-102FTA PVR
Instalacja antenowa: 13elem.Yaga +LNA177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra/Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: sp8oob »

Głównie filmy-Dubbing słowacki jest OK (np "Władca pierścieni" po słowacku -czy filmy akcji)
A już określenie "smradliwy zbabelec" wręcz powala :D
W Nowym Roku życzę super propagacji i niech każdy znajdzie to co lubi.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: radiodarek »

Domel28 pisze:Ja najczęściej oglądam Dajto też ze względu na LaLigę czasem Senzi. Radia też niekiedy słucham z MUX3. Szkoda tylko że nie mam możliwości odbioru MUX2 przez nasz MUX4 z kielc.
Proponuję przeprowadzić się na Słowację, wówczas żaden Polski mux nie będzie ci przeszkadzał. :lol:

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

Witam chciałbym odbierać DVB-T ze Stebnickiej Magury moja miejscowość Planta k. Iwanisk mam do Bardejova w linii prostej 153 km , co ciekawe stacje radiowe z tej lokalizacji odbieram stale z lekkimi zanikami ale dość stabilny w odbiorniku Dual Dab 5.1
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 2100059354 profil z krzywizną Ziemi
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 2100017008 tutaj profil przy płaskiej Ziemi
jeszcze profil z Radio Mobile :
http://zapodaj.net/64ea2461f244d.gif.html
akurat w kierunku Stebnika mam niestety las i nie jestem pewny oraz dwa lekkie wzniesienia ale one nie są tak wysokie jak ma jeden z userów spod Waśniowa który niedaleko mojego miejsca zamieszkania odbiera DVB-T z Bardejova mimo iż ma w linii prostej spore wzniesienie terenu około 400 m n.p.m odbiór prawdopodobnie z odbicia gdyż profil ma dużo niekorzystniejszy niż ja .

Mam antenę siatkową mało używaną , nastawiam się na zakup tunera Cabletech URZ0323 z zasilaniem anteny 5V , jaki wzmacniacz mam zastosować ekranowany czy płytkę . Nastawiam się też kupić zachwalany kabel Triset 113 PE , o zasilaczu z separatorem nie mam co marzyć najprawdopodobniej o odbiorze Słowacji . Co możecie mi jeszcze doradzić w tej kwestii . Czekam na propozycję

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Na antenie siatkowej odbiór będziesz miał pewnie tak jak ja nie przez całą dobę czyli zależny od tropo. Można zakupić lepszą antenę np. ATX-91 ale to już większy wydatek. Wzmacniacz będzie konieczny w moim przypadku działa ok. LNA-169 i LNA177. Te wzmacniacze poprawnie działają zasilane 5V, ale Zasilacz z separatorem warto mieć po ręką. Kabel Triset 113PE jak najbardziej polecam.
P.S u mnie radio z Bardejova praktycznie nie odbiera. Już lepszy mam odbiór z Kralovej holi albo z Koszyc.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@ Domel28
Raczej anteny nie zmienię ale ze wzmacniaczami muszę pokombinować jak to będzie wyglądać . Mam LNA 188 ale zdaje się że będzie za mocny do siatki , już próbowałem odbioru dziś z tunerem USB Not Only LV5T Deluxe kabel ze 4 metry miał z anteną prowizorycznie na dachu w pol. V i w kierunku Św.Krzyża i tylko na k.49 widział sygnał ale jednak to nie było to (wiem że k.40 u mnie jest wykluczony ale przy odpowiednim ustawieniu anteny MUX4 z Kielc by wyciął a kanałów 46 i 54 nie widział wcale) jeszcze spróbuję z telewizorem Philips 32PFL3606H/58 wtedy może stwierdzę czy rzeczywiście jest szansa czy nie za bardzo Jeśli nie to najwyżej kupię tego Cabletecha i spróbuję na zasilaniu 5V . Jak masz podpiętą antenę do tego Cabletecha zwykłym wtykiem TV takim jak:
http://www.pokpol.pl/foto/RTV/wtyki/mjp ... _meski.png
czy też wtyk z możliwością połączenia koncetryka ze złączem F takim jak ten
http://www.napad.pl/data/katalog/produk ... _w2_m_.jpg .

Może w najbliższym tygodniu będę w Kielcach w Dipolu na pewno kupię kabel Triset zobaczę ile metrów mi potrzeba , jakiś LNA (może 169 albo 177 ewentualnie jedno i drugie) , ten wtyk :
[url][http://www.pokpol.pl/foto/RTV/wtyki/mjp ... ki.png/url]

Ale najpierw sprawdzę antenę z telewizorem Philips jak będzię to wyglądać

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Czyli anteny nie kierowałeś na Bardejov tylko była na św. Krzyż? Przy odpowiednim ustawieniu w pol. V odbiór musi być przynajmniej wieczorem i rano. Jak blisko jest ten las? Jeśli bardzo zasłania to może być duży problem. Ja mam zasilacz z separatorem bo zasilanie z tunera padło Obrazek , ale jeśli planujesz zasilać wzmacniacz z tunera to weź tą drugą metalową wtyczkę.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@Domel28
Tak jak pisałem antenę wziąłem na dach na chwilę dosłownie oparłem ją o właz do dachu akurat dość dziwny sposób, w tą stronę czyli odbierałem z odbicia bo zwykle ta antena jest pod dachem akurat. Akurat kierunek na Bardejov mam zupełnie w innym miejscu niż Św. Krzyż. Ja mam akurat na Połaniec i Dębicę kierunek właściwy dla Bardejova. Trochę lasów mam po drodze, wzniesień tylko dwa ale nie zbyt duże może mające ze 300 m n.p.m wiec odbiór z odbicia jest możliwy. Akurat na południe od mojego miejsca odbiór Bardejova jest bezproblemowy np. w Paśmie Wygiełzowskim to mają stały odbiór Bardejova. Ale najpierw z telewizorem sprawdzę ten odbiór i wtedy mogę się zastanawiać co dalej.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Z bardzo mocnym wzmacniaczem to raczej wstrzymaj się. Mniej więcej w kierunku Bardejova masz nadajnik w Gorlicach, a i Suchą Górę, Tarnów i Przehybę możesz złapać. Przy dużym wzmocnieniu tych bliższych nadajników możesz totalnie "zabić" ewentualny słaby sygnał z Bardejova. Przerabiałem ten temat u siebie. Udało mi się dopiero jak stłumiłem sygnał z Maślanej Góry do poziomu podobnego jak z Bardejova. Kanałem 46 głowy sobie nie zawracaj, bo jest na nim mux kodowany.
Sugerowałbym eksperymenty z anteną kierunkową - co najmniej Dipol 19/21-60.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Musisz ustawić antenę dokładnie na Bardejov, bo sygnał i tak słaby więc odchyłki mogą zdegradować sygnał. Testy najlepiej rób wieczorem lub rano, za dnia sygnał jest dużo słabszy. Nie wiem czy czytałeś moje posty w tym wątku bo odbieram na antenie pod dachem i jakoś działa. Rozumiem, że test robiłeś na LNA188? Więc już mocniejszego nie kupuj, ten powinien być ok. A co wtedy z polskimi MUX-ami? Bo wątpię aby na jednej antenie polskie i słowackie dobrze odbierały.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

oczywiście z LNA188 sprawdzałem na mniej więcej połowie pokrętła zasilacza na 5-6 V na 12 V nie da chyba rady. U mnie mogę mieć problemy tylko z kanałem 40 bo nadaje kodowane MUX z Kielc.
edit Testowałem na telewizorze Philips niestety ani widu ani słychu , antenę miałem na balkonie gdybym miał jakiś maszt to bym kombinował ale też kabel niestety jest nie zbyt dobry gdybym miał tego Triseta to może by się udało ale wzmacniacz jest dla niego za mocny . LNA 169 lub 177 byłyby pewnie lepsze ale nie wiem czy złapałbym choćby jakiś sygnał . Może jak zakupię tuner Cabletech to zobaczymy jak to będzie .

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Skoro masz tv z DVB-T to po co Ci tuner? Faktycznie wzmacniacz może być ciut za mocny, ale u mnie taki 30dB działa ok. pomimo, że bardzo blisko mam św. Krzyż. Kabel też nie jest bez znaczenia jeśli jest bardzo kiepski dodatkowo będzie utrudniał odbiór. Licz się z tym, że będziesz musiał poszukać innego miejsca bo nie w każdym możesz mieć odbiór i nie koniecznie antena siatkowa się sprawdzi. Dziś u mnie odbiór na k.46 siła 92% jakość 40 k.49 siła 90% jakość 25% k. 54 narazie poza zasięgiem. W sprzyjających warunkach wspomniane kanały osiągają 100% jakości i nawet jest możliwy odbiór na biquadzie wystawionym przez okno.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

Testy nie udały mi się , nie udało mi się odebrać nawet kapki sygnału z Bardejova polaryzacja pionowa była ustawiona próbowałem na balkonie w południowo - wschodniej części domu akurat tam odbieram radio z Bardejova zawsze gdybym miał maszt to bym przymocował do balkonu to byśmy sprawdzali ale zmiana kabla i wzmacniacza na jakiś LNA 169 lub 177 bo 188 nie da rady chyba ale nowy kabel jest najważniejszy . Dopiero po tych zmianach sprawdzę jeszcze raz jak to jest z tym odbiorem .

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

ArciKangus
Pytanie brzmi: Czy chcesz odbierać słowackie programy ?
Odpowiedź : Zapewne TAK.
Nie upieraj się tak przy tej siatkowej antenie. Empirycznie sam stwierdziłeś, że sygnału brak.
Zapewne, można jeszcze kilka prób poczynić, niemniej jak nie idzie to nie idzie i wówczas
należy zmienić antenę, żeby mieć pewność czy w Twojej lokalizacji będzie możliwość odbioru sygnału.
Tak jak Koledzy podpowiadają, pozostaje dobra antena kierunkowa typu ATX lub Yagi ze wzmacniaczem.
Przy 150 km to też nie daje pewności, ale nie masz innej możliwości, żeby się o tym przekonać. Tylko empirycznie.
W normalnych warunkach, wolna fizycznie przestrzeń pomiędzy nadajnikiem a anteną, starannie wyznaczony kierunek, odpowiednia wysokość zamocowania. W przeciwnym wypadku pozostaje przypadek, czyli sygnał z odbicia.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@maryś
może i na siatce pójdzie zobaczymy co da wymiana kabla na Triset 113-PE .
akurat kolega Domel28 łapie Bardejov pomimo iż ma gorszy profil terenowy od mojego , może za blisko mam przeszkodę czyli mały las około kilometra od miejsca zamieszkania, ale na dachu może da radę bo na balkonie tak jak pisałem wcześniej już , odbieram stale stacje radiowe z Bardejova . Na tą chwilę muszę zakupić kabel i dalej testować odbiór ale mam na to czas jeszcze spokojnie

Zablokowany