DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Spróbuj z Bardejova albo Namestova - pamiętaj, że antena musi być w polaryzacji pionowej!
Podobno dobrze z odbiorem słowackich stacji radzą sobie anteny siatkowe. Co ciekawe, u mnie antena Tri-Digit odbiera sygnał z Bardejova lepiej w polaryzacji poziomej.
Mam też słabe sygnały z Kralovej Holi (analog chodzi czysto na pokojowej antenie!), Starej Lubovni, Ziliny i Namestova.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Poland »

A możesz jeszcze podać jakie to kanały - podobnie jeżeli chodzi o ewentualne przekazy z Czech.

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

Bardejov: MUX 2 - k40, VP MUX - k54
Námestovo: MUX 2 - k59, VP MUX - k26

Ostrava: MUX 1 - k54, MUX 2 - k37, MUX 3 - k51 (docelowo k48) - pierwsze dwa i z Lysej Hory na tych samych kanałach.
EDIT: Jeszcze dorzucę Jeseník: MUX 1 - k36

Życzę powodzenia.

EDIT: Przepraszam za pomyłkę, docelowy kanał dla MUX 3 to k48 (k39 był tymczasowy dla MUX 2) :oops:
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2011, o 21:58 przez Peter_CA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Poland »

Dziękuje za wyczerpujące informacje - napewno bardzo się przydadzą.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Krosnoludek pisze: A jaki jest u Ciebie poziom sygnału ze wzmacniaczem LNA169 ?,nie wiem czy zamówić taki sam czy też LNA177?
U mnie mam ustawione na siłę 80%, jakość 100%. Jednak to dla Ciebie nie będzie miarodajne, wzmacniacz WWK-861 umożliwia wzmocnienie każdego kanału osobno więc ja sobie ustawiłem akurat tak. Nic nie stoi na przeszkodzie żebym np. dał siłę 70%, jakość 100% po prostu sobie reguluje potencjometrem. Co do mojej instalacji zapomniałem Ci napisać, że za wzmacniaczem WWK-861 jest jeszcze rozdzielacz dwu wyjściowy i tłumik 10dB.
Najlepiej zamów sobie oba, sprawdzisz który lepiej u Ciebie zadziała.

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

a.d. pisze:Witam. Tu jest informacja z Towercomu ze zwiekszenie mocy Vermuxa na nadajnikach Cadca i Stara Lubovnia moze dojsc jeszcze w tym miesiacu. Oto tresc:
Prevádzkovateľ slovenského DVB-T získal povolenie pre zmenu výkonov troch vysielačov, kým dva výkon navýšia, Žilina výkon zníži.
Towercom získal povolenie pre zvýšenie výkonu verejnoprávnych multiplexov. Vysielač Čadca (K32) zvýši výkon z 162 W na 3 982 W. Zmena sa dotkne aj vysielača Stará Ľubovňa- Kolník (K24), kde sa výkon zvýši z 1 000 W na 3163W.

Telekomunikačný úrad informuje, že zmeny nadobudli platnosť 13. júla. „Technicky dôjde k realizácii zmeny výkonu ku koncu tohto mesiaca“, informoval Milan Herman zo spoločnosti Towercom.
Ta informacja okazała się prawdziwa. Pisałem e-maila do Towercomu w tej kwestii no i otrzymałem odpowiedź - zwiększenie mocy na obu nadajnikach jest planowane na piątek (29 lipca).

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Peter_CA pisze:Ta informacja okazała się prawdziwa. Pisałem e-maila do Towercomu w tej kwestii no i otrzymałem odpowiedź - zwiększenie mocy na obu nadajnikach jest planowane na piątek (29 lipca).
Dzieki Peter_CA za informacje. Jak myslisz zwiekszenie mocy na nadajniku St.Lubovna-Kotnik Mux-2 K55 z 1KW do 25KW nastapi w dniu 23.8.2011.
  • Plánované augustové odstávky DVB-T vysielačov:
  • Deň: 23.8.2011 Od: 08:00 Do: 14:00 MUX: MUX2,3 Lokalita: St. Ľubovňa - Kolník

SN ns

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: SN ns »

Bardzo proszę kogoś o podanie wszystkich częstotliwości na jakich można odbierać Słowackie kanały DVB-T w Nowym Sączu lub Rabce Zdrój.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

SN ns pisze:Bardzo proszę kogoś o podanie wszystkich częstotliwości na jakich można odbierać Słowackie kanały DVB-T w Nowym Sączu lub Rabce Zdrój.
Wszystko zalezy od twojej lokalizacji,czy masz dobry profil terenu na nadajnik.
  • Rabka:
  • Namestovo-Magurka Mux-2 K59 V 20KW
  • Namestovo-Magurka Vermux K26 V 10KW
      Zylina-Krizava Mux-2 K52 V 18KW
    • Novy Sacz:
    • Bardejov-Magura Mux-2 K40 V 15.6KW
    • Bardejov-Magura Vermux K54 V 15.6KW
    • Kosice-Dubnik Vermux K25 V 31.5KW
    • Napewno bedzie mozna odebrac ok.23 Sierpnia b/r Stara Lubovnie-Kotnik Mux-2 K55 V nastapi zwiekszenie mocy z 1KW na 25KW

    elimar555

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: elimar555 »

    Ja w Rabie Wyżnej (ok Rabki) potwierdzam odbiór obydwóch MUXów z Namestova na poziomie ok 65-80% stabilnie. (ant. ATX-107 pol.V + LNA177)
    pozdrawiam

    Awatar użytkownika
    Drekan
    Posty: 1065
    Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
    Odbiornik: Samsung 32C650
    Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Drekan »

    Peter_CA pisze:Ta informacja okazała się prawdziwa. Pisałem e-maila do Towercomu w tej kwestii no i otrzymałem odpowiedź - zwiększenie mocy na obu nadajnikach jest planowane na piątek (29 lipca).
    Moje przypuszczenia się potwierdziły. Odbieram Słowackie Multipleksy z nadajnika Čadca - Husárik. :)

    Publiczny multipleks na kanale 32, odbieram nawet lepiej niż komercyjny na kanale 52. Najważniejsze, że mam dostęp do obu Słowackich Multipleksów, chociaż margines poprawnego odbioru jest nieduży. :|

    Nardis
    Posty: 150
    Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
    Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
    Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
    wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Nardis »

    Drekan pisze:Publiczny multipleks na kanale 32, odbieram nawet lepiej niż komercyjny na kanale 52. Najważniejsze, że mam dostęp do obu Słowackich Multipleksów, chociaż margines poprawnego odbioru jest nieduży. :|

    Agdzie dokładnie jest taki dobry odbiór?

    Awatar użytkownika
    Drekan
    Posty: 1065
    Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
    Odbiornik: Samsung 32C650
    Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Drekan »

    Nardis pisze:
    Drekan pisze:Publiczny multipleks na kanale 32, odbieram nawet lepiej niż komercyjny na kanale 52. Najważniejsze, że mam dostęp do obu Słowackich Multipleksów, chociaż margines poprawnego odbioru jest nieduży. :|

    Agdzie dokładnie jest taki dobry odbiór?
    W Cieszynie na antenie siatkowej ze wzmacniaczem SWA-49 w polaryzacji V. :)

    Dodatkowo antena ta łapie trzy czeskie multipleksy i 3 multipleks ze Skrzycznego. Niestety brak odbioru 2 polskiego multipleksu ze Skrzycznego. Gdyby dźwignięto jego moc do 5kW, to miałbym odbiór wszystkich multipleksów na jednej antenie. 8-)

    marcinn

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: marcinn »

    Drekan pisze:
    Nardis pisze:
    Drekan pisze:Publiczny multipleks na kanale 32, odbieram nawet lepiej niż komercyjny na kanale 52. Najważniejsze, że mam dostęp do obu Słowackich Multipleksów, chociaż margines poprawnego odbioru jest nieduży. :|

    Agdzie dokładnie jest taki dobry odbiór?
    W Cieszynie na antenie siatkowej ze wzmacniaczem SWA-49 w polaryzacji V. :)

    Dodatkowo antena ta łapie trzy czeskie multipleksy i 3 multipleks ze Skrzycznego. Niestety brak odbioru 2 polskiego multipleksu ze Skrzycznego. Gdyby dźwignięto jego moc do 5kW, to miałbym odbiór wszystkich multipleksów na jednej antenie. 8-)

    Szczęściarz :D

    A teraz moje "lamerskie" pytanie - jak siatkę ustawić w polaryzacji V? Po prostu obrócić na bok? (Swoją drogą, czy to poprawi jakość sygnału; siłę mam dobrą, więc stąd mam wątpliwości...)

    Awatar użytkownika
    Drekan
    Posty: 1065
    Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
    Odbiornik: Samsung 32C650
    Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Drekan »

    marcinn pisze:A teraz moje "lamerskie" pytanie - jak siatkę ustawić w polaryzacji V? Po prostu obrócić na bok? (Swoją drogą, czy to poprawi jakość sygnału; siłę mam dobrą, więc stąd mam wątpliwości...)
    Jeśli sygnał jest wystarczająco silny, to można emisję nadawaną w polaryzacji wertykalnej odbierać i na antenie ustawionej w polaryzacji horyzontalnej (i odwrotnie). Jednak Słowacy nadają z niedużymi mocami (Czesi nie mają oporów nadawać z dużymi mocami) i antenę trzeba "obrócić na bok". :|

    Niektóre anteny posiadają otwory pozwalające łatwo zmienić polaryzację anteny. Uchwyty w antenie siatkowej dostosowane są jednak do polaryzacji horyzontalnej. Myślałem, nad rozwiązaniem jakie zastosował igorlan, jednak nie robiłem sobie wielkich nadzieji, więc postawiłem na prostsze rozwiązanie. Wykorzystałem kawałek blachy aluminiowej, nawierciłem w niej 4 otwory pod obejmy i zamocowałem dzięki nim antenę prowizorycznie do masztu. Zobaczymy, czy to rozwiązanie przetrwa siadające ptaki i wiatr halny, ale jak na razie jestem zadowolony. 8-)

    Co do wskazań tunera, trudno powiedzieć jak je interpretować, bo każdy producent ustawia je według własnego uznania. Pamiętam, jak tuner Ferguson FT-8200 HD, pokazywał mi o 10 % wyższą siłę sygnału 3 czeskiego multipleksu nadawanego z Hladnova z mocą 2kW na kanale 32, niż 2 czeskiego multipleksu nadawanego z tego samego nadajnika z mocą 10kW na kanale 39. Dlatego najlepiej sprawdzić, jak w praktyce poprawi się jakość sygnału przy zastosowaniu poprawnej polaryzacji do odbioru słowackich multipleksów. ;)

    Teoretycznie gdy siła sygnału jest wysoka, a jakość niska, wskazuje to na przesterowanie sygnału, co rozwiązuje stosowanie słabszego wzmacniacza, lub symetryzatora.

    marcinn

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: marcinn »

    Ok, wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)

    U mnie o przesterowaniu nie ma mowy - mam zwyczajny symetryzator zamontowany, więc przy nadajniku odległym o 75 km nie ma takiej opcji po prostu.

    Wygramolę się na dach jutro i zobaczymy, co osiągnę. Wydaje mi się, że jak antena była ustawiana i przechylana trochę na bok, to odbiór się pojawiał, ale pewności nie mam. Przetestuję i dam znać, mam nadzieję, że mi się powiedzie :)

    PS. Czy Słowacy nadają filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową + ichnie napisy?

    Peter_CA

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Peter_CA »

    Nie, jest tylko jedna ścieżka dźwiękowa :(

    Awatar użytkownika
    K63
    Posty: 3794
    Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
    Miejscowość: KGR
    Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
    Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
    Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: K63 »

    10 km na płn.-zach. od Gorlic - plazma Panasonic MPEG-4, antena szerokopasmowa ASR-860/P25 TELMOR ze wzmacniaczem
    - Bardejov 40k - jakość 1/10 (!), siła 9/10 (odbiór dosyć stabilny)
    - Bardejov 54k - jakość 9/10, siła 10/10
    Wg mapki zasięgu odbiór niemożliwy, a jednak jest. Dziwne tylko, że obydwa MUX-y nadają z tą samą mocą, a taka duża różnica w ich odbiorze.

    Peter_CA

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: Peter_CA »

    Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą ;) - 31 sierpnia nastąpi kolejna faza wyłączania analogu na Słowacji. Zostaną wyłączone wszystkie nadajniki i przekaźniki telewizji publicznej (STV).
    http://www.dvbt.towercom.sk/aktuality.php?article=247

    marcinn

    Re: DVB-T SŁOWACJA

    Post autor: marcinn »

    Dobrze, odwróciłem antenę i jest postęp - na obu MUX-ach jakość z 0 wzrosła do 5-10%. Niby niedużo, pewnie można by osiągnąć lepszy wynik, ale nie chce mi się skakać po dachu, a to, co jest teraz, wystarcza do stabilnego odbioru (!!!), naprawdę bardzo rzadko jakaś lekka pikseloza się pojawi. Zobaczymy, jak będzie przy gorszej pogodzie, ale na razie jest ok. Swoją drogą, przy podobnej sile i jakości polskich MUX-ów oglądać się nie dało.

    Zablokowany