DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mc-fit »

słowacki regulator umożliwił zwiększenie mocy nadajnika Žilina, Namestowo i Čadca

http://www.digizone.cz/clanky/slovensky ... o-i-cadca/

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

O coś się ruszyło.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Jest także informacja o podniesieniu mocy do 20 kW na k.24 ze Starej Lubovni.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Jeszcze żeby chyba najważniejszy i najbardziej zasięgowy nadajnik Bardejov/Stebnicka Magura ruszył z docelowymi mocami to będzie dobrze. W sumie jest najbliżej granicy z Polską z pośród sąsiadów innych Słowacji , a u nas analogu nie ma. Może w najbliższych miesiącach ruszą docelowe moce z tego nadajnika, a nie dopiero w 2015r. Jak będziecie mieć jakiekolwiek wieści informujcie. A to chyba najlepsza strona z aktualnościami o Słowackim DVB-T: http://www.zive.sk/DVB-T/sc-221/default.aspx.
A tu ten news o zwiększeniu mocy tych paru nadajników: http://www.zive.sk/towercom-moze-navysi ... fault.aspx
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Otóż to kolego. Ja Bardejov z obecnymi mocami odbieram wieczorami i rano( w dzień często sygnał zanika) z odl. około 165km do tego z anteny po dachem. Ciekaw jestem czy po zwiększeniu mocy będzie u mnie zauważalna zmiana w odbiorze. Wydaje mi się że, analog na Ukrainie blokuje ten nadajnik.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Najlepiej to jakby uruchomili przekaz z jakąś porządną mocą z Kralovej Holi. Mimo, że obiekt leży ponad 60km od granicy z Polską to wysokość >2000mnpm robi swoje. Stacje radiowe z tego obiektu sięgają bardzo daleko w głąb Polski - od Śląska przez Kielce, Sandomierz, Rzeszów aż do Bieszczad. A z drugiej strony słychać w Rumunii do łuku Karpat. Analog odbierałem w Busku-Zdroju prawie idealnie na pokojowej antenie.
Obecnie nadają z mocami rzędu 5kW, w dodatku s silnie kierunkową charakterystyką i bardzo dużym tłumieniem w stronę Polski.

Bardejov w tej chwili odbiera najlepiej w Polsce - ale np. stacje radiowe nie dochodzą już tak daleko, analog odbierałem stamtąd bardzo źle.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marcin6660 »

Zwiększenie jest znaczące: Námestovo – Magurka (kanál 59) má povoleno zvýšení výkonu z 19,955 kW na 20 kW. Czyli wynika że o 0,045 kW ??? Powalające te wszystkie zwiększenia. Jakby było z 10 kW na 50 czy 100 kW to by było coś a nie znikome.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Ciekawe czemu ma służyć tak niewielkie podwyższenie mocy? Bo pewnie nie zwiększeniu zasięgu.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Może przy okazji zmieniono nieco charakterystykę anten?
W kierunku Polski nie potrzeba już takich tłumień, chyba że koliduje to z emisjami cyfrowymi.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Ja mam 130 km do Bardejova w lini prostej. Mając antene siatkową ze wzmacniaczem SWA 2000/4T 6 metrów nad ziemią, ustawioną o 30-40 stopni w innym kierunku od Bardejova w polaryzacji H pokazywało-wskakwiwał i znikał co chwilę słaby sygnał na kanale 40, 49 i 54. Pomyślałem i przekręciłem antenę i zamontowałem ją na polaryzacje V. Sygnał był silniejszy, ale nie było możliwości stałego odbioru. Także mam nadzieję, że po docelowych parametrach dla tego obiektu czyli wszytskie MUX'y po 50 kW szansa stałego odbioru wzrośnie, tylko żeby nie było tłumienia sygnału w naszym kierunku. Co o myślicie o tym tłumieniu i tym wszytkim :D

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Ja jeszcze wiosną sprawdze jak będzie odbierać jak antenę zamontuję na dachu jakieś 8-10m nad ziemią. Apropos tych tłumień to ciekaw jestem ile teraz idzie mocy w naszą stronę, ale podejrzewam że niewiele. Jeżeli na docelowych mocach nie zmienią pozostałych parametrów, a może i tłumienie będzie mniejsze bo nie ma chyba kolizji z naszymi kanałami to z odbiorem na południu Polski (i nie tylko) będzie dużo lepiej. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Nie wiem czy czegoś nie poprawili, ale od paru miesięcy mam stały i stabilny odbiór wszystkich trzech mux-ów, a wcześniej bywało różnie. Wg pasków siły i jakości jest lepiej.
Wg dvbt.map jestem poza zasięgiem.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Przelicz sobie ERP na dBW np. tym narzędziem.
Od wartości dBW odejmij podane tłumienie i potem przelicz otrzymaną wartość na ERP

Na stronie dvbtmap.eu są niekiedy podane tłumienia przy niektórych obiektach.

Rozumiem dlaczego u siebie MUX-3 (VP) odbieram najlepiej ze wszystkich - po odjęciu tłumienia wychodzi że w moim kierunku ERP wynosi ok 1,26kW. MUX-1 ma większą moc (31,62kW) ale za to tłumienie rzędu 16dB przez co w moim kierunku idzie mniej jak 0,8kW
Najmniejsze tłumienie ma teoretycznie MUX-2 i po odliczeniu tłumienia wychodzi niecałe 2kW ale odbiór mam znacznie gorszy niż MUX VP. MUX-4 nie udało mi się nigdy złapać. Ale nic dziwnego, bo to tylko 10kW, tłumienie 20dB co w efekcie daje tylko 0,1kW.
Nie dziwie się że ludzie z okolic Krosna czy Gorlic dobrze odbierają - jeżeli wierzyć charakterystykom to w niektórych przypadkach w tym kierunku nie ma tłumienia.


Oczywiście te wykresy to czysta teoria i w rzeczywistości może być inaczej - dane mogą być w stosunku do rzeczywistości zaniżone lub zawyżone. Inna sprawa to wysokość zawieszenia anten i lokalne warunki w miejscu odbioru.
Warto też zwrócić uwagę że dla każdego MUX-a jest (nieraz skrajnie) różna charakterystyka tłumień. Jest to technicznie możliwe z jednego systemu antenowego?

Próbowałem złapać u siebie sygnał na k.24 ze Starej Lubovni ale nie mam nawet jego śladu. Więc albo moc nie została jeszcze podwyższona, albo tłumienie za duże.
Przy 3,16kW w moim kierunku leci tylko 793W, natomiast przy 20kW będzie to ok 5,02kW

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Może trochę żle się wyraziłem. W zasięgu to ja jestem, tylko mieszkam w miejscu gdzie sygnał nie powinien (teoretycznie) docierać, bo nadajnik przysłaniają mi góry. Ale mimo wszystko jakoś dociera, a odległość na dodatek nie jest duża - 41 km.
Starą Lubovnię także dzisiaj sprawdzałem i zero sygnału. A podobno mieli podnieść od 21 lutego. No ale z tego kierunku to mam juz całkowicie zły profil. Chociaż pamiętam, że niegdyś z tego kierunku najlepiej łapałem słowacki analog.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

twmichal pisze:MUX-1 ma większą moc (31,62kW)
MUX-1 ma 12,589 kW.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kb997 »

Nie wiem jak Bardejov, u mnie Krizava na k.32 działa prawie bezbłędnie tj. poziom sygnału około 35% ale jakość 15-25%- co w LG wystarczy by się nie męczyć przy oglądaniu. Na k.52 poziom nizszy ale jakość około 50%. K.35 - cisza ale 2kW i 125km to nie ma szans. Jeśli wszystkie muxy z Krizavy będą powyżej 6kW to powinienem je odebrać.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: K63 »

Dzisiaj w mux-1 (Bardejov, k.49) pojawił się INFOKANAL. Program zapisał się jako kodowany, chociaż emitowana jest FTA plansza informacyjna operatora płatnej tv.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Infokanal został przesunięty z mux-4 do mux-1, a dzięki temu do mux-4 może dołączyć kanał Slovak Sport TV 1.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Wiadomo o jakiej tematyce będzie ten kanał? Chyba nie informacyjny? I czy będzie FTA skoro został przesunięty z kodowanego MUX-a?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Tak, będzie FTA. Zresztą w mux-4 też był FTA.
Kanał ten to tylko plansze reklamowe Plustelki, czyli oferty płatnego mux-4.

Zablokowany