DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

Na k.54 z Bardejov-a pojawił się - STV HD.
Obecnie leci na nim przekaz kanału STV 1.
Jego pojawienie się ma zapewne związek z rozpoczynającymi się jutro Mistrzostwami Świata w hokeju na lodzie
Screeny poniżej:

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2011, o 21:23 przez mathome, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Dzisiaj został załączony nowy system antenowy z nadajnika Namestovo - Magurka. Poskutkowało to znacznym wzrostem sygnału, który u mnie ma następujące parametry.

MUX1 k68 - sygnał wzrósł tak znacząco, że teraz odbieram bez problemu

Obrazek
Obrazek
Obrazek

MUX2 k59 - bardzo mocny sygnał - raptem o 4 dB słabszy od Skrzycznego...

Obrazek

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

Dzisiaj udało mi się upolować MUX VP na k.25
Jest top nadajnik Kosice (Dubnik)
Oficjalnie miał wystartować (06.05.2011) lecz załączyli go dziś po godz. 17
Moc nadajnika: 31,447 kW
Antena skierowana na Bardejov.
Dane instalacji antenowej opisałem kilka postów wstecz.
ok. Radomyśla Wielkiego
Odległość od nadajnika: 144 km

Profil terenu do nadajnika Kosice (Dubnik):
Obrazek

Screeny:
STV HD

Obrazek
STV 1

Obrazek
STV 2

Obrazek
STV 3

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2011, o 23:59 przez mathome, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

To jeszcze zrzuty z mojego Samsunga...

MUX1 k68
Obrazek

MUX2 k59
Obrazek

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

Witam,

Panowie, o ile waszym zdaniem zwiększył się poziom sygnału z Namestowa? Najlepiej żebyście
to ocenili w jednostkach [db], bo po paskach co je tu prezentujecie trudno jednoznacznie to
ocenić.

pozdrawiam,
Nardis

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Nardis pisze:Witam,

Panowie, o ile waszym zdaniem zwiększył się poziom sygnału z Namestowa? Najlepiej żebyście
to ocenili w jednostkach [db], bo po paskach co je tu prezentujecie trudno jednoznacznie to
ocenić.

pozdrawiam,
Nardis
Wg mojego tunera jest to 6 dB. przedtem MUX2 miałem z siłą ok 17 dB, teraz 23 dB.

romanodepalma

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: romanodepalma »

To jest szansa ,że i u mnie się coś pojawi.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Witam, udało mi się odebrać Bardejov k. 40 i 54. Odległość 119 km.

Pozdrawiam. Szczególnie kolegów Nardis i Igorlan.

Quido

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Quido »

Martinez1989 pisze:Witam, udało mi się odebrać Bardejov k. 40 i 54. Odległość 119 km.

Pozdrawiam. Szczególnie kolegów Nardis i Igorlan.
Pozdrawiam.
Gdzie dokładnie to odbierasz?

Quido

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Quido »

mathome pisze:Dzisiaj udało mi się upolować MUX VP na k.25
Jest top nadajnik Kosice (Dubnik)
Oficjalnie miał wystartować (06.05.2011) lecz załączyli go dziś po godz. 17
Moc nadajnika: 31,447 kW
Antena skierowana na Bardejov.
Dane instalacji antenowej opisałem kilka postów wstecz.
Odległość od nadajnika: 144 km

Profil terenu do nadajnika Kosice (Dubnik):
Obrazek

Screeny:
STV HD

Obrazek
STV 1

Obrazek
STV 2

Obrazek
STV 3

Obrazek
Pozdrawiam.
Gdzie dokładnie to odbierasz?

elimar555

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: elimar555 »

U mnie sygnał z Namestova mux2 z k.59 wzrósł z ok.60% do 85% mux1 z k.68 z 35% (praktycznie brak ciągłego obrazu) do 62% (obraz stabilny) natomiast od dzis mux.publ. k.26 ma sygnał ok. 68%. Wszystkie programy da się teraz oglądać stabilnie w miejscowości Raba Wyżna koło Rabki. Miejscowość otoczona górkami w tym na slowację. Aha antena to ATX107+LNA177+40m kabla+kilka rozdzielaczy po drodze. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Quido pisze:
Martinez1989 pisze:Witam, udało mi się odebrać Bardejov k. 40 i 54. Odległość 119 km.

Pozdrawiam. Szczególnie kolegów Nardis i Igorlan.
Pozdrawiam.
Gdzie dokładnie to odbierasz?
Kolego Chotel Czerwony.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Kupiłem sobie antenę TRi-Digit i MUX z Bardejova odbieram w pol.H, sygnał 55% - jakość 100%, zero przycięć i pikselozy. Lokalizacja - Busko-Zdrój.

Co ciekawe, najlepszy odbiór mam gdy antenę ustawię na azymut ok 190st, pomimo że kierunek na Bardejov to ok. 160st.
Mimo że Bardejov w analogu odbierał mi bardzo źle, to teraz bez problemu odbiera cyfra. Najlepiej kanał 54.

Odbieram też ślady sygnału z Ziliny-Krizavy! A to już ode mnie ok. 210km!

Niestety, antenę muszę przestawiać, bo przy ustwieniu na Suchą Górę sygnał jest niewystarczający. Testowałem też odbiór na 2x Tri-Digit, ale mam coś nie tak ze zwrotnicą, jakby w ogóle nie przesyłała napięcia. W antenach mam wzmacniacz LNA 15dB

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

twmichal pisze:Kupiłem sobie antenę TRi-Digit i MUX z Bardejova odbieram w pol.H, sygnał 55% - jakość 100%, zero przycięć i pikselozy. Lokalizacja - Busko-Zdrój.

Co ciekawe, najlepszy odbiór mam gdy antenę ustawię na azymut ok 190st, pomimo że kierunek na Bardejov to ok. 160st.
Mimo że Bardejov w analogu odbierał mi bardzo źle, to teraz bez problemu odbiera cyfra. Najlepiej kanał 54.

Odbieram też ślady sygnału z Ziliny-Krizavy! A to już ode mnie ok. 210km!

Niestety, antenę muszę przestawiać, bo przy ustwieniu na Suchą Górę sygnał jest niewystarczający. Testowałem też odbiór na 2x Tri-Digit, ale mam coś nie tak ze zwrotnicą, jakby w ogóle nie przesyłała napięcia. W antenach mam wzmacniacz LNA 15dB
Kolego a na jakiej ulicy mieszkasz w Busku?? Ja jestem z Chotla Czerwonego. I odbieram Bardejov słabo, ale jakoś daję radę wieczorami i rano. Mam ATX-91 i LNA-177. Mi najlepiej odbiera k40. Busko jest wysoko i dlatego masz dobry odbiór. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: marek70 »

twmichal pisze:Kupiłem sobie antenę TRi-Digit i MUX z Bardejova odbieram w pol.H, sygnał 55% - jakość 100%, zero przycięć i pikselozy. Lokalizacja - Busko-Zdrój.

Co ciekawe, najlepszy odbiór mam gdy antenę ustawię na azymut ok 190st, pomimo że kierunek na Bardejov to ok. 160st.
Mimo że Bardejov w analogu odbierał mi bardzo źle, to teraz bez problemu odbiera cyfra. Najlepiej kanał 54.

Odbieram też ślady sygnału z Ziliny-Krizavy! A to już ode mnie ok. 210km!

Niestety, antenę muszę przestawiać, bo przy ustwieniu na Suchą Górę sygnał jest niewystarczający. Testowałem też odbiór na 2x Tri-Digit, ale mam coś nie tak ze zwrotnicą, jakby w ogóle nie przesyłała napięcia. W antenach mam wzmacniacz LNA 15dB
Ja też myślałem o tri-digit ale poczekam chyba aż zacznie nadawać Tarnów i wtedy Bardejov będzie prawie na jednej linii. U Ciebie lepszy odbiór jest na 30st odchyleniu od kierunku bo antena ustawiona w polaryzacji H pewnie lepiej wtedy zbiera sygnał nadawany w V. Na razie odbieram w Siesławicach Suchą Górę- mux2 w zasadzie bezproblemowo a mux1 niestety nie zawsze. Jeśli możesz to powiedz gdzie kupowałeś tri-digit i za ile? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Jednak trochę pokombinowałem i ustawiłem antenę na azymut ok. 150st.
Tuner pokazuje mi sygnał 55% (coś nie tak, bo zawsze taką wartość pokazuje) i sygnał 100% dla MUX-2 i MUX-3 z Suchej Góry oraz słowackich MUX-ów na k. 54 i 62. Przy czym w tych ostatnich jakość czasem spada do 60-80% ale przycięcia czy pikseloza zdarza się bardzo rzadko.Na k. 40 sygnał za słaby, odbiera w jakości 95% jak ustawię antenę na azymut... 240st.
Zresztą zawartość słowackich MUX-ów się pokrywa, nie wiem dlaczego tak zrobili - zapewne to sytuacja przejściowa.

Naprawdę jestem zaskoczony, że z Bardejova mam tak dobry odbiór. Bardziej liczyłem na Kralovą Holę czy Starą Lubovnie, skąd analog odbieram bardzo dobrze, nawet na pokojowej antenie. A tu tylko ślady sygnału - najwyżej 10-12%. Z Koszyc w ogóle nie mam sygnału.

Szkoda, że Słowacy nie mają napisów do filmów, ale zawsze można obejrzeć sport na STV3 :)

rafic

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: rafic »

a czy w Dąbrowie Górniczej ktoś odbiera słowackie programy

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

A oto moje testy w okolicach Olkusza:

Po wzroście mocy sygnałów nadajników słowackich dziś przetestowałem sygnały z Namestowa odległego o 99km oraz innych nadajników słowackich i czeskich w lokalizacji 4km na południowy-wschód od centrum Olkusza na wzniesieniu ok 420m.n.p.m. Zastosowałem 20-elementową antenę Yagi zaprojektowaną na 55-65k o maksymalnym zysku energetycznym 15,5 [dbd] ze wzmacniaczem LNA-169. Dla porównania popularna siatka ma zysk 13-14 [dbd] nie więcej. Yaga była testowana w polaryzacji V i H. Antena była na wysokości 2m nad ziemią, ale wzniesienie jest wysokie, bo ok. 30m nad okolicą a min. 70-100m ponad rynkiem w Olkuszu. Przestrzeń na południe otwarta, lecz w odległości 4km widać wzniesienie i las przysłaniający dalszy widok. Z map terenu wynika, że wzniesienie na horyzoncie jest wyższe od położenia testowego o 50-60m. Tu wiadomość dla Romandepalma: Położenie mojej anteny testowej jest wyżej o co najmniej 25-30m od twojej anteny.

Testy sygnału cyfrowego przebiegły niepomyślnie - brak jakiegokolwiek sygnału na 68k oraz na 59k. Na 26k nadają silne polskie nadajniki analogowe więc cyfry też brak. Na 59k pojawiają się jednak chwilowe skoki sygnału od 0 do 98%, trwają ok. 0,5sek. i znikają. Przypuszczam, że to zakłócenia EM albo jakieś przeniki sygnału. Nie ma już nadawanego analogu na 29k z Namestowa, ale udało mi się złapać sygnał z Kralowej Hory na 30k z dostateczną jakością, jednakże zakłócany przez inny słaby polski nadajnik.

Wnioski są takie, że sygnał z Namestowa odległego o 99km na kierunek północny zasłania graniczna góra Łysica 1500m.n.p.m., która skutecznie blokuje sygnał cyfrowy. Jednakże miesiąc temu na siatce udało mi się tu złapać słaby sygnał analogowy z Namestowa na 29k. Następnym razem - w czerwcu - zastosuje tu antenę o zysku 7dbd większym i na maszcie 10m. Będzie to najprawdopodobniej antena ATX-107 TURBO o długości 5m i zysku energetycznym 22dbd nastrojona na 59k ze wzmacniaczem 45dbd. Tak silna antena powinna wysiągnąć z szumów sygnał cyfrowy. Może uda mi się złapać cyfrowy sygnał na 61k z Kralowej Hory, ponieważ wzrost o 7dbd umożliwi uzyskanie czystego obrazu analogowego. Cyfrowy nadajnik 5kW antena będzie wtedy widziała jak nadajnik 4,2x5kW=21kW, co w porównaniu do mocy analogowej wychodzi 21kw x 14 = 294kW. 14 to średni współczynnik sprawności nadajnika DVB-t w stosunku do analogu.
Powinno mi się więc udać złapać na takiej antenie Mux-y z Kralowej Hory, skoro dolatuje tu sygnał analogowy. Jak będzie za mało to jest jeszcze możliwość zastosowania synfazy 2 ATX TUBO.

Sprawdzałem również sygnały z Żyliny i innych słowackich nadajników ale także brak po nich śladu. Za to czeskie nadajniki idą tu tak silnie, że są odbierane przez antenę leżącą na ziemi. Kanały analogowe z Ostrawy (100km) 31k -CT1, 48k- TV Prima, 53k- TV Nowa idą prawie czysto. Cyfrowe idą również z pełną siłą.

pozdrawiam,
Nardis

zoro2910

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: zoro2910 »

Ostatnio zmieniony 4 maja 2011, o 05:44 przez zoro2910, łącznie zmieniany 1 raz.

Quido

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Quido »

Martinez1989 pisze:
Quido pisze:
Martinez1989 pisze:Witam, udało mi się odebrać Bardejov k. 40 i 54. Odległość 119 km.

Pozdrawiam. Szczególnie kolegów Nardis i Igorlan.
Pozdrawiam.
Gdzie dokładnie to odbierasz?
Kolego Chotel Czerwony.

Pozdrawiam
Dziękuję.

Zablokowany