DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: dvbtowiec »

Panowie, czym sumujecie nasze muxy i słowackie?
Mnie ostatnio używając wzmacniacza masztowego typu "MX-062 - FM+VHF & 2xUHF 30/34dB TERRA" anteny w dwóch różnych polaryzacjach zakłócają się wzajemnie.
Po wypięciu anteny na Chorągwicę odbieram ładnie wszystkie muxy'y słowackie. Gdy je zepnę ponownie, słowackie się pogarszają, a te z Chorągwicy robią się mniej stabilne.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Jaki przedwzmacniacz jest w antenie na Słowację.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: dvbtowiec »

Wyłącznie symetryzator na pasmo UHF w antenie bliźniaczej do "Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF"
Kilkanaście miesięcy konfiguracja działała razem spięta na tym wzmacniaczu masztowym, ale ostatnio we wrześniu antena na Słowację tak siała na wszystkie MUXy z Chorągwicy że tymczasowo ją wyłączyłem.
Robiąc testy z miernikiem dla jednej anteny, każda osobno działa przyzwoicie.
Wzmocnienie dla Chorągwicy mam skręcone do minimum, jedynie trochę była podkręcona Słowacja. Po historii szatkowania na pozostałe MUXy z Chorągwicy , wzmocnienie na Słowację również zmniejszyłem, no ale w połączeniu z sianiem Chorągwicy na Słowację, było z kolei szatkowanie na Słowacji. Odbiór zatem niczego nie wnosi w takim kształcie.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Tego typu wzmacniacz masztowy z wbudowaną zwrotnicą antenową służy do rozprowadzenia sygnału na dużą ilość odbiorników.
Podstawowa sprawa to w miarę wyrównane poziomy sygnałów,zwłaszcza wejścia UHF.
Pasywna antena na Słowację ma na pewno dużo słabszy poziom sygnału niż z lokalnego nadajnika .
Jeżeli poziom sygnału na wejściu UHF jest skrajnie niski to wzmacniacz wzmocni go z dużymi szumami,pogarszając odbiór z innych anten.
Dlatego na jednym wejściu UHF wzmacniacza jest możliwość zasilania przedwzmacniacza
W tym przypadku przedwzmacniacz powinien być pasmowy UHF,a wzmocnienie do równego poziomu drugiej anteny UHF wyrażone w dBuV

Osobiście tego typu zestaw anten wykonywałem na pasywnej zwrotnicy z regulowanym przedwzmacniaczem UHF.
Przy zastosowaniu szerokopasmowego przedwzmacniacza VHF+UHF,skutkowało pogorszeniem odbioru MUX-8 wynikającego również ze zgodności polaryzacji SK UHF i VHF PL

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: dvbtowiec »

Ok. Rozumiem. Taki był pierwotny cel, aby większa liczba odbiorników mogła odbierać sygnał. Co byś zatem polecił jako przedwzmacniacz? Jest jakiś dopuszkowy regulowany (osobiście się nie spotkałem) , czy wpięcie czegoś dodatkowego na kabel za anteną?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Regulowane płytkowe można spotkać nawet na dwa zakresy np:
http://www.anprel.sklep.pl/p40,wzmacnia ... w1039.html
 Regulacje dokonuje się kondensatorami nastawnymi ( trymerami ) bez większych strat jakościowych sygnału w odróżnieniu do regulacji napięciowej.
W tym przypadku konieczny jest tylko na pasmo UHF
Z rurkowych ( liniowych ) UHF jest z serii PAR Telcom-Telmor bez regulacji.
Jeżeli nie ma regulacji można zastosować regulowany tłumik antenowy z przejściem stałoprądowym.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: dvbtowiec »

Próbowałem jak dotąd z WK 410 który ma płynną regulację wzmocnienia i tłumik, oraz z AB012 który ma dwa wzmocnienia na przełąxzniku 7dB i 22 dB.

W tym pierwszym po wstrojeniu się tłumikiem w poszczególne kanały z umiarkowanym wzmocnoeniem danego kanału odbiór się pogarszał.
W zasadzie odbierałem wyłącznie K26, K46.
W obydwu PWR był na poziomoe 60 CN 16 BER 4 do 6 E-5, MER 18.
A więc na granicy odbioru.
K29 i K44 wskakiwały okazjonalnie z MER 9 do 11.

Z tym drugim wzmacniaczem dla ustawienia 7dB odbiór nieco lepszy dla K29 i K44. MER ciągle zbyt mały żeby coś odebrać, ale stabilny.
Dla położenia 22dB, zero odbioru.

Bez wzmacniacza, na samym symetryzatorze
wszystkie kanały odbiera, K29 i K44 z MER w okolicy 17, ale K26 i K46 już ok. 23.
Spada też liczba błędów do 1E-3

Nie mam tłumika luzem dla tego drugiego wzmacnoacza, żeby zbić te 7dB, ale zastanawiam się czy tłumik cokolwiek pomoże, skoro WK 410 też nie dał rady, a regulacja wzmocnienia przy wytłumieniu sąsiednich częstotliwości nie pomaga.

Moja teoria (choć nie jestem jakimś ekspertem), że zagęszczenie MUXów z Polski które na tej antenie są bardzo silne, mimo odwrotnej polaryzacji, wzmacnia je tak bardzo że zakłócają słabr MUXy słowackie.
Mamy bowiem K23, K25, K27, K47 z Chorągwicy, oraz K40, K41, K43 ze sląska. Wszystkie ta antena w pol. pionowej odbiera z mocą ponad 60.dBuV, coć z dużą liczbą błędów BER, bo wiadomo nie ten kierunek i polaryzacja.

@poxipol, masz jakiś pomysł? :) Chyba ciężka sprawa.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Minusem tego wzmacniacza masztowego jest brak filtrów kanałowych.Regulacje polegają jedynie na wzmocnieniu lub osłabieniu sygnału.
Odbiór z Chorągwicy wszystkich MUX-ów powinien być w miarę na wyrównanych poziomach.
Odbiór ze Słowacji to już inna sprawa.gdzie poszczególne MUX-y są na zróżnicowanych poziomach.Brak jest w twoim opisie jednego MUX-a,co pewnie jest brakiem przedwzmacniacza.
Jeżeli zapewnimy poprawny odbiór z pojedynczej anteny,to już może być problem w połączeniu z tym wzmacniaczem.
Wiąże się to z koniecznością wyrównania sygnałów z drugim wejściem UHF.
Może być tak że regulując wzmacniaczem,jeden z kanałów słowackich może się pogorszyć lub zniknąć.
W takiej sytuacji przed wzmacniaczem konieczny jest korekcyjny filtr kanałowy dla wyrównania wszystkich użytecznych kanałów + ew.wycięcie zakłócających kanałów.
Odbiór innych nieużytecznych kanałów uważać należy jako zakłócenia,a w pierwszej kolejności powinna walczyć z tym dobra antena.

Rozwiązanie twoje można uznać jako jedno z najgorszych.
Półprofesjonalnym rozwiązaniem to
zestaw anten
zwrotnica antenowa
filtry korekcyjne o ile są konieczne
wzmacniacz szerokopasmowy umieszczony w nie zawilgoconym pomieszczeniu.
Profesjonalne rozwiązanie to
zestaw anten z oddzielnymi kablami do selektywnego wzmacniacza posiadającego filtry kanałowe + ew przedwzmacniacze,tłumiki antenowe.

 

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: dvbtowiec »

Spodziewałem się propozycji które napisałeś :)

Dla jasności mój ostatni wpis podawałem na przykładzie bez wpinania się w pozostałą część instalacji do wzmacniacza "Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHF". Testy wykonywałem wyłącznie na kablu od anteny słowackiej. Wpięcie jakiegokolwiek wzmacniacza w tych testach pogarsza odbiór kanałów słowackich. Najlepszy i stabilny odbiór 4 MUX'ów słowackich jest na samym symetryzatorze.
WK 410 posiada filtry kanałowe, a mimo to odbiór słowackich MUX'ów się pogarszał, pomimo wstrojenia się na konkretne częstotliwości z filtrem kanałowym.

Priorytetem było zbudowanie instalacji na potrzeby polskiego DVB-T.

Trzeba się będzie chyba obejść bez Słowacji w takim razie. Nie wiem czy ten półprofesjonalny pomysł, który również brałem pod uwagę by się powiódł, skoro testy ze wzmacniaczem na pasmo UHF wpinanym wyłącznie między kabel z tej jednej anteny, a miernik wykazują zakłócenia kanałów słowackich. Bez dodatkowych filtrów raczej się zatem nie obejdzie. Zaczyna być z tym za dużo zachodu.

Awatar użytkownika
magnezz81
Posty: 110
Rejestracja: 20 lipca 2017, o 23:36
Miejscowość: Zabrze
Odbiornik: Sony KD-55XE9005 4K
Ferguson Ariva 252 Combo
Instalacja antenowa: Zabrze-Rokitnica 282+18 m npm
Emme Esse 1 VHF, 3 UHF
Johansson Profiler 6600A
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice, Ornontowice, Ostrava, Zilina

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: magnezz81 »

Telewizja TA3 jednostronnie rozwiązała umowę o dystrybucję w słowackim DVB-T. W MUX 2 w jej miejscu jest plansza
Obrazek
W MUX 1 odkodowano obydwa kanały sportowe. W MUX 2 pojawiło się promo kanału Sport 2.

mariusz m.
Posty: 24
Rejestracja: 22 czerwca 2019, o 22:46
Miejscowość: Zielona Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mariusz m. »

Ciekawe czy TA3 będzie odkodowane również na satelicie?Może ktoś ma jakieś informacje?

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: lumca_2 »

Ne, nebude.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

Towercom mógłby przynajmniej puścić czeskie CT w natywnym HD, teraz robią downscale i wygląda to fatalnie.


Obrazek

Obrazek



Pako77
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2021, o 19:38
Miejscowość: Katowice

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Pako77 »

Witam, czy jest ktoś kto odbiera słowackie i muxy w Mysłowicach osiedle Bończyk ? Jeśli tak to jaką antenę macie ?

Tomwk121
Posty: 4
Rejestracja: 17 października 2019, o 19:17
Miejscowość: Rogi
Odbiornik: T-DVBT
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów-Sucha Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Tomwk121 »

Ma ktoś mapkę pokrycia zasięgu w okolicy Iwonicza-zdroju i wsi Lubatówka z nadajnika w Bardejov/ Zborov lub z (Prawdopodobnie TSR) STROPKOV/BANA??? Lub proszę powiedzieć czy jest możliwy odbiór w miejscowości Lubatówka, a i co potrzeba by było zrobić żeby był odbiór??? A jeśli są jakieś stacje nadawcze np w okolicy Svidnika lub Medzilaborce to na jakich parametrach nadają??

Gierek
Posty: 70
Rejestracja: 2 maja 2021, o 19:18
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Odbiornik: LG 32LF5610 oraz tuner Amiko Mini 4K UHD T2/C
Instalacja antenowa: antena W1E, na parapecie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła/Skrzyczne

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Gierek »

Hejka, mam takie pytanie - jak wygląda sytuacja z odbiorem słowackiej telewizji cyfrowej w Suchej Beskidzkiej, i okolicach? Z tego co się orientuję to Babia Góra zasłania Magurkę i powoduje mocne zakłócenia, i lepiej chyba jak już coś to z Zilina - Krizava lub z Cadcy próbować coś odbierać, a Waszym zdaniem? Próbowałem coś szukać anteną (wolę nie mówić jaką, bo to wstyd :oops: ale dobra, powiem - pokojową :o , ale polskie MUX dobrze odbiera, także :D - niestety szukałem gotowca, nie miałem innej opcji, muszę w przyszłości pomyśleć nad profesjonalną instalacją antenową), ale na kanałach słowackich ani siły, ani jakości... Czy jest w ogóle czego szukać? Jak myślicie?

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Antena pokojowa nie nadaje się do tego. Zainwestuj w porządną zewnętrzna kierunkową i pamiętaj , że na Słowacji polaryzacja nadawania jest pionowa. U nas pozioma. Trzeba przekręcić antenę o 90 stopni

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

igorlan pisze: 3 listopada 2020, o 20:31 Towercom mógłby przynajmniej puścić czeskie CT w natywnym HD, teraz robią downscale i wygląda to fatalnie.
Od wczoraj CT w słowackim DVB-T2 jest już w HD!

Beny1980
Posty: 1
Rejestracja: 28 kwietnia 2023, o 16:48
Miejscowość: Nowe Bojszowy
Odbiornik: Cryptobox
Instalacja antenowa: Tri digit lna 177
Tri digt davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Beny1980 »

Witam
Wkoncu sukces połączyłem czeskie + slowackie dvb t sumatorem czeskiej firmy t.na jednym kablu do tv
Odbior ct1,2,sport I rtvs 1,2,sport. ;) ;)

piotrowicki
Posty: 65
Rejestracja: 26 grudnia 2013, o 20:12
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie, 2 logarytmiczne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: piotrowicki »

A gdzie kupiłeś ten czeski sumator Możesz podesłać linka? pozdrawiam

Zablokowany