DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Emisja z takimi parametrami jak teraz na pewno powoduje problemy w odbiorze. Jak byłem na Słowacji widziałem naprawdę niewiele anten ustawionych w pionie. A na Słowacji czy w Czechach zawsze było pełno anten tv na dachach.
Nadawanie z mocami rzędu 1kW z rezerwowych systemów antenowych na pewno nie da takiego zasięgu jak analog, który nadawał z mocami kilkuset kW i był odbierany w odległości 200km w Polsce.
Nie dziwie się, że uruchomiono nadajnik analogowy i nie zdziwiłbym się, gdyby słowackie telewizje wystąpiły o kolejne pozwolenia na emisję w celu poprawienia zasięgu.
Warto też przypomnieć, że Towercom jest operatorem platformy Skylink i kiespki zasięg naziemny na pewno wymusi zakup anten satelitarnych. Jak DVB-T będzie miało na Słowacji taki kiepski zasięg to okaże się że będziemy oglądać tam krajobrazy niczym z okolic Krynicy czy innych części Beskidu Sądeckiego, gdzie na domach są ogromne ilości talerzy.
Dla mnie odbiór tv słowackiej był oczywistą oczywistością, zawsze odbierało się u mnie kilka kanałów. Nie przekładało się to może na oglądalność, ale trudno będzie się z tym pożegnać.
Teraz może się okazać, że lepiej będą odbierać Czesi. A oni mają i lepszą ofertę i znacznie większe moce.
Nie ma co na siłę ograniczać zasięgu do własnego kraju - natura nie uznaje granic wyznaczonych przez człowieka. A przy okazji może się okazać że na takich kombinacjach dużo się straci. To, że sygnał ucieka poza granicę kraju nie wiąże się z żadnymi stratami materialnymi dla nadawcy.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Dzisiaj na stronie Towercomu w tabeli z parametrami nadajnikow dokonano zmiany mocy na obiekcie Stara Lubovna-Kotnik Mux-2 K55 z 1KW na 25.1KW http://dvbt.towercom.sk/odbornici.php?article=32 ale moc na nadajniku nie zostala zwiekszona bo u mnie sygnal sie zupelnie nie zmienil jest taki jak po wlaczeniu 30 Czerwca i wynosi ok.5%.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

U mnie także nic się nie zmieniło. Chyba że moc zwiększyli, a w kierunku Polski jest max tłumienie przez co odbiór nie jest możliwy.

EDIT: Podziękowania dla słowackiej telewizji że ligę mistrzów mają też we wtorki :)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Martinez1989 »

Ja też niczego nowego nie zauważyłem...

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Wedlug informacji z otrzymanych z Towercomu pod koniec Wrzesnia zostal zamontowany nowy system antenowy na nadajniku Poprad-Kraľova Hoľa na wys.1938+110m(przedtem byl umiejscowiony na wys.1938+30,5m) na emisje VP-muxa K54 ale moc nadajnika 5,073 kW i tlumienie 10dB na Polske sie nie zmienilo(moc na Polske po uwzglednieniu tlumienia wynosi 500W). Tawercom twierdzi tez ze nowy system antenowy na nadajniku Stara Ľubovna-Kotník zostal umieszczony juz kilka miesiecy temu na wys.875+72,2m i jest prowadzona emisja z niego Mux-2 K55z moca 25.114kW a VP-muxa na K24 z anteny umieszczonej nizej na wys.875+59,2m. Mysle jednak ze po tak duzym zamieszaniu z nadajnikiem Stara Lubovna moge postawic smiala teze odnosnie mocy Mux-2 i tym ze u mnie i u Kolegow piszacych na tym forum poziom sygnalu na K55 nie ulegl zupelnie zmianie od momentu wlaczenia z koncem Czerwca i utrzymuje sie u mnie na takim samym poziomie ok.5% to w takim przypadku emisja Mux-2 musiala juz wystartowac z nowego systemu antenowego z moca 25.114kW 30 Czerwca tylko ktos dokonujacy wpisu w Towercomie sugerujac sie owczesna moca VP-muxa 1KW wpisal bledne dane w tabeli dotyczacej Mux-2 wynoszaca tez 1KW

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

a.d. pisze:... Mysle jednak ze po tak duzym zamieszaniu z nadajnikiem Stara Lubovna moge postawic smiala teze odnosnie mocy Mux-2 i tym ze u mnie i u Kolegow piszacych na tym forum poziom sygnalu na K55 nie ulegl zupelnie zmianie od momentu wlaczenia z koncem Czerwca i utrzymuje sie u mnie na takim samym poziomie ok.5% to w takim przypadku emisja Mux-2 musiala juz wystartowac z nowego systemu antenowego z moca 25.114kW 30 Czerwca tylko ktos dokonujacy wpisu w Towercomie sugerujac sie owczesna moca VP-muxa 1KW wpisal bledne dane w tabeli dotyczacej Mux-2 wynoszaca tez 1KW

Chyba jest jednak mniejsza moc bo z obliczeń natężenia pola wychodzi mi że przy 25kW powinno być znacznie lepiej w tych lokalizacjach. Ktoś tu jest chyba niedoinformowany o faktycznym stanie...

pozdrawiam,

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Jednak moje przypuszczenia potwierdzily sie, wlaczenie na obiekcie Stara Lubovna-Kotnik Mux-2 K55 z moca 25.114KW ERP nastapilo z nowego systemu antenowego 30 czerwca b.r.(byl bledny wpis(1KW) w tabeli z mocami nadajnikow na stronie Towercomu). Wszystkie informacje dotyczace Slowackiej DVB-T(nadajnikow,mocy,systemow antenowych,itd) sa pod tymi nr. telefonow(wykaz podaje w takiej kolejnosci w jakiej mozna otrzymac najwiecej kompetetnych informacji)
  • Michal Suran tel.+421 2 4922 0544
  • nmc towercom Tel.+421 2 4922 0225
  • info towercom Tel.+421 2 4922 0111
Musite hovorit trocha po Slovenky?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Zmieniłem miejsce zamieszkania ale po słowackich kanałach ani śladu. Byłem pewien, że będzie odbierało Namestovo i może Zilina, ale tuner w ogóle nie widzi sygnału. Mimo, ze antena jest znacznie wyżej i nic nie zasłania tego kierunku.
Poprzednio była 15m niżej, kierunek był zasłonięty a mimo to tuner odbierał strzępki sygnału na k.26 i k.59, przy tropo nawet listę kanałów raz wyświetliło.

Czyżby coś "przytkało" wzmacniacz? Mam LNA-101 15dB. Namestovo i Chorągwica to zbliżone kierunki (kilka stopni różnicy). Ale z Chorągwicą mam widoczność optyczną i tam jest 500kW nadajnik TVP3

szolthe

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: szolthe »

Kolego twmichał ,
Kanał 26 z pewnością "przysłania" Ci teraz analogowa Częstochowa (2TVP z moca 800kW), jak byłeś niżej sygnał z Częstochowy-Wręczycy mógł być słabszy
Kanał 59 może przyslaniać Ci Polsat z Ryk koło Puław ( moc 200kW); U mnie w Katowicach odbiór kanału 59 z Namestova zapewniła mi dopiero antena ATX 107 , na kanale 26 mam mocny odbiór analogowej TVP2 z Częstochowy, jaką masz antenę ?

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Na pewno zakłócenia nie pochodzą od analogowych nadajników. Poza tym te kierunki mam zasłonięte, a sygnał z Ryk do Buska nie dochodzi (chyba że gdzieś na północ od miasta da się odbierać)

Antena Tri-Digit + wzmacniacz 15dB

ss80

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ss80 »

Mam pytanie :?: Czy komuś z Podbeskidzia lub Żywieczcyzny udało się odebrać sygnał na częstotliwości 778,00 MHz, kanał 59 czyli słowacki MUX2, Námestovo *Magurka* o mocy 20,000 ERP kW [nie chodzi mi o tropo, tylko o regularny odbiór]

pytam się ponieważ wiem że ludzie z o wiele dalszych rejonów odbierają ale mają lepiej wyprofilowany teren a u nas górach jest gorzej, jednak mnie się udało odebrać nośną tego sygnału i nic po za tym [kiedyś pięknie szedł z tego samego obiektu analogowy STV2] Mam się starać dalej czy dać sobie spokój na razie aż wzmocnią kiedyś nadajniki słowackie ? :?

szolthe

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: szolthe »

ss80 pisze:Mam pytanie :?: Czy komuś z Podbeskidzia lub Żywieczcyzny udało się odebrać sygnał na częstotliwości 778,00 MHz, kanał 59 czyli słowacki MUX2, Námestovo *Magurka* o mocy 20,000 ERP kW [nie chodzi mi o tropo, tylko o regularny odbiór]

pytam się ponieważ wiem że ludzie z o wiele dalszych rejonów odbierają ale mają lepiej wyprofilowany teren a u nas górach jest gorzej, jednak mnie się udało odebrać nośną tego sygnału i nic po za tym [kiedyś pięknie szedł z tego samego obiektu analogowy STV2] Mam się starać dalej czy dać sobie spokój na razie aż wzmocnią kiedyś nadajniki słowackie ? :?
Kolego , z Podbeskidzia największe doświadczenie z odbiorem słowackich MUXów ma kolega Katz z forum telewizja cyfrowa ,pozdrawiam

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Ja bym sobie dał spokój. Na razie moce są za małe, w wielu przypadkach sygnał nie idzie nawet z docelowych systemów antenowych.
Jeszcze się okaże, że włączą więcej emisji analogowych do czasu uregulowania sprawy z DVB-T.

Peter_CA

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Peter_CA »

twmichal pisze:w wielu przypadkach sygnał nie idzie nawet z docelowych systemów antenowych.
Nie zawracaj głowy. Z zastępczego systemu antenowego Towercom korzysta tylko w 1 przypadku (Kráľová Hoľa).

I co do emisji analogowych - STV na to nie ma pieniędzy (zresztą nie ma pieniędzy na nic) i nadawcy komercyjni mają już teraz lepsze pokrycie, niż było w analogu - i miejsc, gzdie był analog i nie jest cyfra, nie jest w tym przypadku zbyt wiele.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

W przypadku TV JoJ - na pewno. Markiza w analogu miała pokrycie niemalże równe STV. W analogu odbierałem z 3 nadajników. JoJ odbierałem na k.52 z Ziliny. Teraz tam jest DVB-T i nie mam ani śladu sygnału.
Szkoda, że imponujący zasięg słowackich TV to już historia. Chyba, że jak kiedyś wprowadzą DVB-T2 to coś się zmieni.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

Peter_CA pisze:Nie zawracaj głowy. Z zastępczego systemu antenowego Towercom korzysta tylko w 1 przypadku (Kráľová Hoľa).
Korzysta juz z glownego systemu antenowego Poprad-Kráľova hoľa
  • Poprad Kráľova hoľa wys.119,8 K54 V czest.738,00 KW5,073 dB37,05

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Ale to wciąż tylko 5kW i zapewne na północ jest maksymalne tłumienie. Analog miał chyba 300kW mocy. To już radio nadaje z mocami rzędu 30kW i odbiera od Sosnowca aż po Bieszczady, a na północ sięga m.in okolic Kielc i Sandomierza.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: a.d. »

twmichal pisze:Ale to wciąż tylko 5kW i zapewne na północ jest maksymalne tłumienie.
Na północ tłumienie jest 10dB

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

a.d. pisze:
twmichal pisze:Ale to wciąż tylko 5kW i zapewne na północ jest maksymalne tłumienie.
Na północ tłumienie jest 10dB
Czyli 10x. Praktycznie jest możliwość odbioru KH przy zamontowaniu 2 ATX-ów synfazowo z dobrym wzmacniaczem, oczywiście jak ktoś wcześniej możliwie dostatecznie odbierał analog.
To da z 3-5db więcej w zależności od ATX.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: twmichal »

Taka moc przy odległości 182km (ode mnie) raczej nie da stabilnego odbioru. Analog to na pokojowej antenie mogłem odbierać. Z DVB-T miałem tylko wieczorami Bardejov albo Namestovo.
Teraz mieszkam w innym miejscu i na k.54 mam czeski MUX-1 z Lysej Hory.
Prawdopodobnie dobra antena w pionie dałaby mi stały odbiór z Bardejova i może Namestova. Ale na razie dam sobie spokój - Czesi mają o wiele lepszą ofertę. Szkoda tylko, że ani Czesi, ani Słowacy nie emitują wielu ścieżek dźwiękowych, co robili w analogu.

Zablokowany