DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

akurat kolega Domel28 łapie Bardejov pomimo iż ma gorszy profil terenowy od mojego
Ale najbliższą przeszkodę mam jakieś 5km od anteny (nie licząc dachu i ściany szczytowej).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Niby na mapach tropo nie widać podwyższonej propagacji mimo to coś w eterze się dzieje. Pewnie to przez zimową aurę. Praktycznie cały czas taki mam odbiór trzech słowackich MUX-ów. Nadajnik Bardejov, odl.ok.170km. (Za dnia czasem zdażają się spadki sygnału) MUX1 http://zapodaj.net/c6df3dbd0d063.jpg.html MUX3 http://zapodaj.net/3d94edc12ce53.jpg.html MUX4 (kodowany niestety) http://zapodaj.net/c7b1d6117de79.jpg.html

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@ Domel28
ten zrzuty to na jakim sprzęcie masz tak na Cabletechu czy na innym ?
Jeśli na Cabletechu URZ0324 to mam pytanie czy jest tak czuły że mogę go kupować bo nastawiam się na kupno go bo mam stary Telewizor i by się mi tuner sprzydał . Niby mam Philipsa z wbudowanym tunerem ale on jest chyba niezbyt czuły mam wrażenie .
Teraz mogę stwierdzić że muszę sobie kupić słabszy wzmacniacz ekranowany tj. LNA-169 ewentualnie LNA-177 bo pewnie Bardejov u mnie ma nie zbyt mocny sygnał a LNA188 go kompletnie eliminuje chyba . Jeszcze spróbuję antenę siatkową w pol. V na maszcie , który znalazłem w domu może to coś da zobaczymy , pozostaje to jeszcze sprawdzić a może coś tam złapie na tunerze USB , jeśli coś znajdzie to może na tym telewizorze spróbuję ale jeśli i to się nie uda to może jak zakupię ten Cabletecha z DVB-T2 to może na nim się uda .

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Zrzuty są z URZ0324. Czy jest czuły to nie mam zabardzo porównania. Najpierw skup się na wymianie kabla do anteny bo starego nie ma co używać, a nowy i porządny robi dużą różnice w odbiorze. Sam się o tym przekonałem kupując Triseta 113-PE.

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: maryś »

Przypominam:
DAJTO 09.01.2016 godz. 20.30
Real Madryt - Deportivo La Coruna.
Dobrego odbioru.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

ArcziKangus pisze: Jeszcze spróbuję antenę siatkową w pol. V na maszcie , który znalazłem w domu może to coś da zobaczymy..... .
I próbowałeś coś? Niby kierunek na Bardejov mamy ten sam i masz o 20km bliżej więc jakiś sygnał powinieneś mieć. Możliwe że masz takie położenie i antena siatkowa nie da rady.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@Domel28
Niestety nie udało mi się tylko na kodowanym MUX-ie na k.46 mignął pasek na na 2-3 sekundy . Teraz zdałem sprawę że trochę za dużo przeszkód mam typu drzewa bo u mnie akurat tych drzew jest trochę , ale jest jeszcze zostaje sygnał z odbicia bo zdaje mi się że twój dobry odbiór to po części sygnał z odbicia jak widzisz na teoretycznych mapach zasięgu w okolicach Bogorii mają odbiór bez problemu bo mają kierunek odsłonięty ja mam lekko zasłonięty ale gdy jestem na dachu jest zupełnie czysto w kierunku południowym . Jak po zakupie kabla nic się nie poprawi to zostaje się nad anteną kierunkową zastanowić typu Tri Digit to może ona by dała radę . Siatkę którą mam miałem cały czas pod dachem chyba że nową siatkę kupię typu ASP z Dipola
W tej chwili muszę kupić kabel i słabsze wzmacniacze ekranowane , bo LNA 188 zabija najprawdopodobniej sygnał w antenie siatkowej ale może nowy kabel będzie tym elementem gdzie odbiorę coś ze Słowacji

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

Dodatkowym problemem są moce poszczególnych MUX-ów, o których całkowicie zapomniałem. Niewiem czy wiesz ale moc to odpowiednio 15kW dla kanałów 40, 46 i 54 (plus tłumienie w stronę Polski) i 12kW ma k.49 (również tłumienie w naszą stronę). Tak więc moc która tu dolatuje jest naprawdę niewielka. Zwiększenie mocy może kiedyś nastąpi i wtedy będzie po 50kW na każdy MUX. Dziś ogólnie słabiej jest z odbiorem, poza tym takie krótkie testy nie dają pełnego obrazu sytuacji, bo w naszym regionie nie ma stałego odbioru i sygnał jest zależny od tropo więc lepiej pozostawiać antenę w dobrym miejscu na kilka dni i sprawdzać sygnał.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@ArcziKangus

"W tej chwili muszę kupić kabel i słabsze wzmacniacze ekranowane , bo LNA 188 zabija najprawdopodobniej sygnał w antenie siatkowej ale może nowy kabel będzie tym elementem gdzie odbiorę coś ze Słowacji"

U mnie było to samo. Liczyłem na lepszy odbiór z ekranowanego wzmacniacza jakim jest LNA-188 i co się okazuje moim zdaniem również "zabił" mi sygnał czy to z pobliskiego nadajnika czy też dalszego. Sygnał jest zrywany, niestabilny i dużo słabszy niż na teoretycznym "no name" jakim jest SWA-7, który raz że jest silniejszym wzmacniaczem to i daje stabilny i dużo dużo silniejszy sygnał. Wszystkie testy jakie robiłem i opisany wyżej przykład odnosi się do testów na antenie siatkowej. O Słowacji nie było mowy z LNA-188. Ale to jest mój przypadek, inny teren od osób innych które też być może będą z niego korzystać. Innym osobom w danej lokalizacji może dać oczekiwany odbiór.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

DVB-T(2) INQUIRING pisze: Liczyłem na lepszy odbiór z ekranowanego wzmacniacza jakim jest LNA-188 i co się okazuje moim zdaniem również "zabił" mi sygnał czy to z pobliskiego nadajnika czy też dalszego. Sygnał jest zrywany, niestabilny i dużo słabszy niż na teoretycznym "no name" jakim jest SWA-7, który raz że jest silniejszym wzmacniaczem to i daje stabilny i dużo dużo silniejszy sygnał.
No widzisz. A u mnie zastosowanie SWA-7 praktycznie uniemożliwiło odbiór czegokolwiek.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@ DVB-T(2) INQUIRING
Jeśli antena siatkowa nie da rady zawsze można anteną kierunkową poradzić . Mam jeszcze dużo czasu by o tym pomyśleć . Każdy przypadek jest zupełnie inny .
@ Domel28
Gdyby już było te 50kW ;) to byłoby około 5 kW przy obecnych tłumieniach bo teraz jest około 1,5 kW w naszym kierunku . Ale kiedy te docelowe moce będą to jest najtrudniejsze pytanie gdyż jest problem z Ukrainskim analogiem który według najnowszych informacji będzie ostatecznie wyłączony do końca 2017 roku ale w regionach graniczących ze Słowacją według pierwotnych planów mieli pierw wyłączyć analog ale teraz nie wiadomo kiedy to nastąpi może dopiero wtedy Słowacy ruszą z pełnymi mocami oby tak było .
Miejmy nadzieje że to nastąpi jak najszybciej ale też może być tak że te moce które są wystarczą Słowakom dla DVB-T choć mają dość duże dziury zasięgowe niektórych MUX-ów

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

ArcziKangus pisze: Jeśli antena siatkowa nie da rady zawsze można anteną kierunkową poradzić .
Jeszcze przypominiało mi się, że antena siatkowa lepiej radzi sobie w odbiorze pol. V niż typowa Yagi. Gdzieś chyba w tym wątku było o tym pisane.

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@ Domel28
Siatka ma ekran który zbiera sygnał ale obecne siatki które sprzedają mają te ekrany dość szerokie a nie takie jak np.Obrazek taki ekran to zbierał dość dobrze w analogu ale czy w DVB-T to przeszłoby ? Może i tak ale kierunkowe anteny o dużym zysku to mogą dać radę taki ATX czy Tri Digit chociaż każdy przypadek jest tu zupełnie inny .
Szkoda że mi się elementy w siatce od anteny pourywały , mi by się taka gęsta siatka bym potrzebował w starej siatce miałem to .
Może znajdę w internecie takie siatki z gęstymi reflektorami taką antenę obecnie mało kto ma jeszcze szczerze mówiąc

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Ta siatka jest ekranem,który tłumi sygnały a nie wzmacnia.To nie sat.
Ze względu na jej synfazowość zasilania w szyku piętrowym ma lepsze parametry odbioru w polaryzacji pionowej.
Każda antena ma odmienne charakterystyki promieniowania w H czy V

ArcziKangus
Posty: 24
Rejestracja: 22 maja 2013, o 17:39
Miejscowość: Planta/Iwaniska
Odbiornik: Philips PFS6855/32
Instalacja antenowa: siatka + LNA 188
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: ArcziKangus »

@ poxipol
Skoro odbierasz na siatce Kralovą Horę mimo iż masz góry w kierunku nadajnika to i tak bardzo dobrze .
Teoretycznie mam korzystniejszą sytuację ale na pewno muszę się zaopatrzyć na pewno w nową antenę bo obecna siatka Anprela ma trochę lat ale nigdy nie była na zewnątrz ale łącznik antenowy jest przy płytce dość wytarty więc ona nie jest tak dobra jak było na początku .

A przy okazji na Dajto kolejny mecz Premiera Division jutro o 15:55 mecz Real Madryt - Sporting De Gijón
a w następną sobotę też o 15:55 Barcelona - Malaga

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

U mnie jeszcze brakuje tych "choinek" wystających do przodu, bo gdzieś poodpadały ale nie sądzę aby to miało jakikolwiek wpływ na odbierany sygnał.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Tak się składa, że akurat kolega odbiera Kralową Holę z anteny siatkowej.

Najlepszy odbiór jaki uzyskałem z Kralowej Holi to na antenie Engel,która jest obecnie zdjęta do odwzorowania.Po zastąpieniu jej 19 el.Yagi od nastania zimy sygnał osłabł i odbiór jest sporadyczny.
Natomiast odbiór z Namestova jest zawsze ze 100 % jakością ATX-91 z symetryzatorem.
Przy antenie siatkowej czy !9 el Yagi konieczny był wzmacniacz 12 dB
Przy Tri Digit dawało się odczuć negatywny wpływ Chorągwicy K 25 a odbierany K 26.
Jak zrobi się nieco cieplej spróbuję coś złapać z Bardejova.

Do anteny siatkowej,do dipoli dokłada się krótkie elementy dopasowujące do poprawy impedancji falowej w tak szerokim paśmie odbioru jak również lepszy współczynnik fali stojącej i stosunek promieniowania głównego do wstecznego.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

"dipoli dokłada się krótkie elementy dopasowujące do poprawy impedancji falowej"

Czym są te krótkie elementy do dipoli poprawiające odbiór ?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: poxipol »

Elementy te są odpowiednikiem elementów spójnych w postaci kondensatorów i cewek,przede wszystkim w celu skompesowania reaktancji wejściowej.
W wieloelementowych antenach Yagi pierwszy direktor za dipolem jest elementem dopasowującym,podobnie jest w antenach ATX gdzie przy dwóch dipolach całofalowych połączonych równolegle dołożony jest direktor dopasowujący.
W dipolach o zasilaniu bocznikowym do zacisków wpięty jest równolegle kondensator o odpowiedniej pojemności w zależności od częstotliwości.
To tak w skrócie,przykładów jest dość sporo.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Domel28 »

W wielu antenach siatkowych co ludzie mają na dachu nie ma tego albo kilka odpadło. W sprzedaży są jeszcze jakieś przedłużone http://www.anprel.sklep.pl/p150,direkto ... 12010.html Tu znowu piszą, że lepiej jest je usunąć bo tylko zbierają zakłócenia
http://forum.satkurier.pl/topic/9323-na ... ntry619841

Zablokowany