DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Krispl

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Krispl » 5 lutego 2019, o 21:32

W mnie od 1-go lutego metamorfoza i po lekkiej odwilży w pogodzie pojawił się z powrotem kanał 26 CT. Poziom mniej więcej równy na 26 i 28 kanale to jest ok. 30 % (dziś) ale na 26 kanale jest dużo gorsza jakość odbioru tak jakby nadal coś psuło mi odbiór.

kef
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Lysa Hora, Hostalkovice

Post autor: kef » 5 lutego 2019, o 23:24

U mnie aktualnie na k. 44 wyśmienity sygnał mux4 czeski prawdopodobnie z Trzyńca. Więc na 100% to nie tv mobilna. Okolice Mikołów, Wyry.

Awatar użytkownika
seba950
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Antena siatkowa konopex z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy

Post autor: seba950 » 6 lutego 2019, o 19:40

piotrowicki.
Mi coś zakłóca ostatnio czeskie kanały :/

piotrowicki
Odbiornik: TV Sony
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie,Yagi kanaly 40-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żilina,Trzyniec,Radhost,Ostrawa,Pradziad

Post autor: piotrowicki » 8 lutego 2019, o 00:25

kef pisze:U mnie aktualnie na k. 44 wyśmienity sygnał mux4 czeski prawdopodobnie z Trzyńca. Więc na 100% to nie tv mobilna. Okolice Mikołów, Wyry.
Dzięki za podpowiedź. Nastawię antenę w polaryzacji poziomej na Trzyniec. Jeśli stamtąd idzie dobry sygnał to byłoby to drugie wytłumaczenie zaniku sygnału MUXa słowackiego w mojej lokalizacji. Czy znalazłeś jakąś informację o nowym nadajniku w Trzyńcu? Dawniej nadawali na 57 kanale, lecz później to zmieniono.
Pozdrawiam

kef

Post autor: kef » 9 lutego 2019, o 09:58

piotrowicki pisze:Czy znalazłeś jakąś informację o nowym nadajniku w Trzyńcu? Dawniej nadawali na 57 kanale, lecz później to zmieniono.
Info na ten temat w wątku DVB-T Czechy.

Wodnik
Odbiornik: TV Samsung, Tuner Ariva 760i, TV Philips
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy, Ostrava Hošťálkovice (CZ)

Post autor: Wodnik » 17 marca 2019, o 20:34

Panowie, proszę o poradę. Od dwóch miesięcy walczę o odbiór MUX-3 (kanał 26) z Namestova. Moja lokalizacja to Mysłowice, 3 km od nadajnika Kosztowy (po stronie wschodniej od nadajnika). Testy zacząłem od starej Yagi 16-elementowej ze wzmacniaczem LNA-101, którą miałem już na dachu od kilku lat. Oczywiście polaryzacja zmieniona na V. Złapałem na niej MUX-2 (kanał 59) z Namestova, ale w bardzo słabej jakości, tylko "przebłyski" obrazu. Potem przeskoczyłem na siatkę i wzmacniacz LNA-177 i LNA-188. Złapałem już stabilny MUX-2 (kanał 59) oraz MUX-1 (kanał 44) stacja LUX Televizia, jedyny FTA. Kanał 26, czyli jedynka i dwójka słowacka cisza. Nadmienię, że zgodnie z danymi ze strony dvbtmap.eu jestem jestem w żółtej strefie, tak jak inne muxy z Namestova. W weekend założyłem jeszcze na próbę nową Yagę 21-elementową ze wzmacniaczem LNA-188 i tak samo - pociągnęła bez problemu MUX-1 i MUX-2, ale po MUX-3 ani śladu. Bardzo zależy mi na tych dwóch programach z MUXU3 i nie wiem jak teraz prowadzić dalsze testy. Zastanawiam się nad zmianą anteny na Tri-Digit z Dipola, może to coś da. A może filtry w kierunku LTE, które być może blokuje odbiór. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady i sugestie.

kef

Post autor: kef » 17 marca 2019, o 21:22

Wg mnie na kanale 26 odbiór blokuje czeski mux-11 w DVB-T2 (Lysa Hora, Ostrava, Praded), który ma bardzo dobre pokrycie sygnałem na Górnym Śląsku. Sam nie testowałem odbioru, ale z tego co czytałem na forach, to występuje kolizja na kanale 26 ze strony Czech i Słowacji, więc myślę że obecnie odbiór Słowacji na tym kanale jest bardzo utrudniony, żeby nie powiedzieć prawie że niemożliwy. Proponuję spróbować odbioru z kierunku Żyliny - tam mux-vp (trzeci) jest nadawany na kanale 32, oczywiście w pol. V.

Wodnik
Instalacja antenowa: Yagi 5-12 VHF, Yagi 21-69, 19 elementowa 2x, antena logarytmiczna

Post autor: Wodnik » 17 marca 2019, o 21:33

Rzeczywiście, racja - zapomniałem dodać, że oczywiście odbieram wszystkie czeskie MUXY z Ostravy Hostalkovice bezproblemowo na Yadze z zasilaczem. Pokrycie jest bardzo dobre w naszym regionie, w końcu Czesi nadają z mocą 100 KW, nie tak jak Słowacy - ok. 20 KW. Czyli ten 26 kanał Czesi blokują na tyle skutecznie, że Namestovo się nie przebije, kurcze szkoda, nie wpadłem na to, dzięki. W takim razie testy pójdą w kierunku Żyliny, oczywiście Krizava (kanał 32). Tylko, że moc mają słabszą i jeszcze do tego widzę że mam na osi BTSa - stację komórkową i nie wiem czy nie będzie też tłumiła mi odbioru. Już optycznie robiłem przymiarkę na tą Żylinę, zobaczymy. A co do sprzętu - jakieś sugestie? Serdecznie dziękuję za porady :)

piotrowicki
Instalacja antenowa: Mikołów Televes DAT75,Optima, czeskie sito z APL 109 w pionie,Yagi kanaly 40-69

Post autor: piotrowicki » 17 marca 2019, o 23:07

Wodnik pisze:
17 marca 2019, o 21:33
Rzeczywiście, racja - zapomniałem dodać, że oczywiście odbieram wszystkie czeskie MUXY z Ostravy Hostalkovice bezproblemowo na Yadze z zasilaczem. Pokrycie jest bardzo dobre w naszym regionie, w końcu Czesi nadają z mocą 100 KW, nie tak jak Słowacy - ok. 20 KW. Czyli ten 26 kanał Czesi blokują na tyle skutecznie, że Namestovo się nie przebije, kurcze szkoda, nie wpadłem na to, dzięki. W takim razie testy pójdą w kierunku Żyliny, oczywiście Krizava (kanał 32). Tylko, że moc mają słabszą i jeszcze do tego widzę że mam na osi BTSa - stację komórkową i nie wiem czy nie będzie też tłumiła mi odbioru. Już optycznie robiłem przymiarkę na tą Żylinę, zobaczymy. A co do sprzętu - jakieś sugestie? Serdecznie dziękuję za porady :)
Potwierdzam
Od dnia właczenia MUXu czeskiego na 26 kanale , Namestovo zanikło mi na tym kanale. Kanał 32 z Żiliny powinien działać też u Ciebie.
Czasem udawało mi się "ekranować " mocniejszą stacje np przez ustawienie anteny od "zacienionej " strony komina czy ściany zasłaniającej. Oczywiście anteny długie lub zestawy anten synfazowe są bardziej kierunkowe i w Twoich warunkach mogą być jakimś rozwiazaniem. ATX 107 może się sprawdzić na Namestovo ( a na pewno na Zlilinę )w Twojej lokalizacji, tylko trochę wysiłku wymaga połaczenie jej z wysięgnikiem dla polaryzacji pionowej. W poprzednim miejscu mojego mieszkania (Katowice -Piotrowice) kanały słowackie z Namestowva oraz z Żiliny odbierałem tylko za pomocą ATX ze wzmacniaczem LNA 177.
Pozdrawiam
Piotrowicki

Wodnik

Post autor: Wodnik » 18 marca 2019, o 09:16

Czyli raczej Namestovo na kanale 26 trzeba sobie odpuścić - Czesi tłumią mocno, ale przynajmniej ich muxy na Śląsku można odbierać bez problemu a ze Słowakami trzeba tyle kombinacji. Wszystkiemu winne są te ich śmiesznie małe moce nadajników. Czy wiecie coś Panowie o jakimś zwiększeniu mocy u Słowaków w najbliższym czasie?

Liczyłem na to, że może uda mi się podobnie jak koledze "Marys" (na 51 stronie forum) złapać jak najwięcej na Yadze + LNA 177/188. ATX-107 ma dość monstrualne rozmiary (2.73 m) długości - żeby ją zastosować będę musiał zastosować nowy maszt - zobaczymy. Na razie będę uderzał na Zylinę-Krizava z tym co mam (czyli Yaga z LNA 188). Szczerze wolałbym jeszcze przetestować jakąś bardziej kompaktową antenkę, może Tri Digit + LNA 177? A jeśli Żylina się nie odezwie, to co nam jeszcze zostaje (oprócz Namestova)? Chyba tylko Cadca , chociaż moc słabiutka.

Wodnik

Post autor: Wodnik » 18 marca 2019, o 19:13

Niestety na Yadze z LNA 188 z kierunku Zylina-Krizava nic nie udało mi się odebrać, na żadnym kanale - wszędzie absolutna cisza. Sprawdziłem profil terenu - jest dość nieciekawy - azymut przechodzi w pobliżu masywu Skrzycznego, poza tym moja okolica na mapie pokrycia nie ma żółtego koloru, bez szans, dodatkowo po drodze (2.5 km od domu) w linii prostej na osi azymutu mam BTSa. No cóż na razie na tym sprzęcie chyba nic już nie da się wyciągnąć - pozostaje w przyszłości test z ATX-107 + wzmacniacz - zgodnie z sugestią. Wróciłem do ustawienia anteny słowackiej na Namestovo Magurka i tutaj odbieram jak poprzednio stabilnie MUX1 oraz MUX 2 a MUX3 na kanale 26 na którym najbardziej mi zależy przykryty przez nadajniki z Czech - pisaliście o tym powyżej. Dziękuję za porady i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
a.d.
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Post autor: a.d. » 20 marca 2019, o 18:32

• Dzis zostal wlaczony nowy nadajnik DVB-T2 Námestovo – Magurka, MUX 4 na 46. kanale (674 MHz). z moca 1,2 kW ERP
  • Odbiera ktos sygnal z tego nadajnika na K46 ktory jest nadawany z tak niska moca?

Awatar użytkownika
igorlan
Odbiornik: Samsung 48 HD 3D
Instalacja antenowa: Siatka + LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3
ATV27 mod + LNA188 (CZ) Lysá hora MUX2
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Post autor: igorlan » 20 marca 2019, o 19:07

U mnie niestety 0 sygnału, reszta muxów z tego nadajnika bardzo silna.

piotrowicki

Post autor: piotrowicki » 22 marca 2019, o 19:25

igorlan pisze:
20 marca 2019, o 19:07
U mnie niestety 0 sygnału, reszta muxów z tego nadajnika bardzo silna.
U mnie też brak sygnału; nie wykluczam też interferencji Muxa z Opola.
Czy macie harmonogram następnych włączeń słowackich nadajników z DVB-T2 ?

Wodnik

Post autor: Wodnik » 22 marca 2019, o 20:23

U mnie też zero sygnału, cały czas mam antenę ustawioną na Namestovo.

Ostatnio przeszukując słowackie strony natknąłem się na notatkę Towercomu odnośnie zwiększenia mocy Muxów z Nemestova, artykuł był z 06.09.2017. Mamy tu informację o zwiększeniu mocy MUX3 do 31 kW. Zastanawiam się dlaczego strona www.dvbtmap.eu nie uwzględnia tych zmian i nadal figuruje tam moc tego muxu jako 20 kW. Może jeszcze nie zwiększono tej mocy.

„Pôjde o skvalitnenie príjmu v nasledovnom rozsahu: na MUX3 bude navýšený výkon ERP z 20 kW na 31 kW. MUX2 bude navýšený z 20 kW na 22 kW,“

Pod koniec artykułu jest informacja:
Navyšovanie výkonov na vysielači Námestovo-Magurka tak nebude určite posledným.

A więc zwiększenie mocy Namestova nie będzie na pewno ostatnim! Oby jak najszybciej.

Awatar użytkownika
a.d.
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Post autor: a.d. » 23 marca 2019, o 18:42

Wodnik pisze:
22 marca 2019, o 20:23
Zastanawiam się dlaczego strona www.dvbtmap.eu nie uwzględnia tych zmian i nadal figuruje tam moc tego muxu jako 20 kW. Może jeszcze nie zwiększono tej mocy.

„Pôjde o skvalitnenie príjmu v nasledovnom rozsahu: na MUX3 bude navýšený výkon ERP z 20 kW na 31 kW. MUX2 bude navýšený z 20 kW na 22 kW,“

Pod koniec artykułu jest informacja:
Navyšovanie výkonov na vysielači Námestovo-Magurka tak nebude určite posledným.

A więc zwiększenie mocy Namestova nie będzie na pewno ostatnim! Oby jak najszybciej.
  • Moc nadajnika Mux-2 i Mux-3 z Magurki juz zwiekszono dawno, info jest

Odpowiedz