DVB-T NIEMCY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
merks

Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: merks »

Witam!
DVB-T odbieram z Wichowa w odległości ok 20 km od nadajnika (antena kierunkowa).
Wczoraj wieczorem przypadkowo źle wybrałem kanał w moim TV i się wielce zdumiałem :-)
Miałem zaprogramowane jedynie 9 kanałów MUXu 1 z Wichowa (innych nie odbierałem).
Po przypadkowym wybraniu programu 11 okazało się że mam tam jakiś niemiecki ARD.
Sprawdzając dalej okazało się iż TV zaprogramował samoczynnie 12 niemieckich programów
(odpowiednio: 36 kanał - 4 szt; 53-5szt,57-5szt.).
Czy ktoś może orientuję się czy to tylko chwilowy odbiór, czy może nadajniki niemieckie zwiększyły moc? Nadmieniam iż mam antenę kierunkową skierowaną na Wichów, a odbiór niemieckich programów jest idealny (nic się nie tnie).
Pozdrawiam.

romanodepalma

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: romanodepalma »

Witam !
Wszystko zależy od propagacji fal.Przy dobrej antenie może się okazać ,że odbiór będziesz miał cały czas, ale za zmiennym sygnałem .Ja w Olkuszu co dzień rano i wieczorem odbieram dwa mux-y z Czech (dziewięć programów tv i siedem radiowych).Czasami przed deszczem w ciągu dnia też, z pełnym sygnałem. Nie mam zwrotnicy antenowej 3xUHF , bo ustawiłbym trzecią antene na Niemcy.

varicap

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: varicap »

romanodepalma pisze:Witam !
Wszystko zależy od propagacji fal.Przy dobrej antenie może się okazać ,że odbiór będziesz miał cały czas, ale za zmiennym sygnałem .Ja w Olkuszu co dzień rano i wieczorem odbieram dwa mux-y z Czech (dziewięć programów tv i siedem radiowych).Czasami przed deszczem w ciągu dnia też, z pełnym sygnałem. Nie mam zwrotnicy antenowej 3xUHF , bo ustawiłbym trzecią antene na Niemcy.

Racja.
Jeśli programuje się odbiornik podczas podwyższonych warunków propagacyjnych (propagacja troposferyczna) to zaprogramują się programy z odleglych nadajników.
Mi się wówczas programują stacje DVB-T z Niemiec (w tym także na paśmie VHF-III) a czasem DVB-T z Czech (mieszkam nad morzem).
Najlepsze Tropo i najdłużej trwajace (czasem kilk godzin) to jestenny stacjonarny "zgniły" wyż a gdy chcę przez Bałtyk to wczesna wiosna gdy nagle ciepłe i suche powietrze z południa napłynie nad zimne wody Baltyku.
To właśnie w takich warunkach (te dla lądu) odbieram Wichów i Jemiołów z taką samą siłą sygnalu jak lokalne Kołowo.
Często odbieram też TVP2 na kanale 35 z Jeleniej Góry Śnieżnych Kotłów (jedynki nie odbieram bo na tym kanale u mnie jest loalna dwójka i co najwyżej mam prążki Moire'a).
Z Czeskich stacji to najczęsciej z Usti nad Łabą lub Liberec Jested.
Czasem pokazuje się Poznań Średm lub Wrocław Ślęża. Bardzo często "pobliska" Piła Rusinowo.
Kilka razy pojawiła się.....Warszawa (ale nie do oglądania - za to do posłuchania nośna fonii np Polsatu na ówczesnym kanale 35 bo wtedy z PKiN to szło).
Łódź Zygry na kanale 7 już ładnie było widać.
Na kanale 11 ślady Jeynki w Warszawy choć i kidyś jakieś CT2 z Czech.
Największym zaskoczeniem było odebranie na kanale 11 słabej stacji Polsatu z ulicy Ptasiej z Zielonej Góry (bo z Jemiołowa na kanale 26 już szło jak lokalnie).
Czasem nawet górskie przemienniki małej mocy da się odebrać.
Rekordzistą jest jeden z Niemieckich DXerów, ktoy odebrał 1W przemiennik w odległosci ponad 400 km przy bardzo odbrych warunkach.
Gdy mieszkałem w Warszawie, w latach 90, miałem na dachu domu antenę UKFFM na pasmo OIRT (czyli to "dolne" - już wyłączone pasmo 65,5-74 MHz).
Zazwyczaj odbierałem Kielce ale kiedyś przez parę dni z rzędu wieczorami na 68,75 MHz odbierałem w Warszawie....Radio Kraków z Chorągwicy.
vari

romanodepalma

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: romanodepalma »

Z tych map : http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html wynika ,że jak ktoś ma trochę czasu ,to może się pobawić w odbiór dalekich stacji.

merks

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: merks »

A czy ktoś może określić w jakim kierunku należy ustawić antenę kierunkową aby odbierać programy niemieckie?
Czy te nadajniki z których wczoraj udało się odebrać sygnał leżą w okolicach Berlina czy może innych miejscowości (kanał 36,53,57)?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: DanielK »

@merks - odebrałeś kanały z nadajnika w okolicy Cottbus. Nadają dookólnie z mocą 50 kW. Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale antenę musiałbyś skierować na zachód lub na południowy-zachód.
Na przykład w Zielonej Górze w niektórych miejscach udaje się uzyskać stały odbiór DVB-T z Niemiec.

varicap

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: varicap »

Daniel Kucharski pisze:@merks - odebrałeś kanały z nadajnika w okolicy Cottbus. Nadają dookólnie z mocą 50 kW. Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale antenę musiałbyś skierować na zachód lub na południowy-zachód.
Na przykład w Zielonej Górze w niektórych miejscach udaje się uzyskać stały odbiór DVB-T z Niemiec.
A gwoli uzupelnienia podam jakie kanały zajmuje Berlin:
- E5
- E7
- 25
- 27
- 33
- 44
- i chyba jeszcze jakiś w okolicach pięćdziesiątego

vari

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: DanielK »

Szczególnie k.44 bardzo ładnie leci ;)

andrewxxx

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: andrewxxx »

Witam

Mieszkam w ZG i odbieram sygnał z Poznania (Śrem).

Próbowałem ustawić antenę (siatkowa), aby znaleźć niemieckie stacje... ale nic nie znalazło..

Jaka będzie najlepsza antena do odbioru DVB-T ? (chodzi o Niemcy)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: DanielK »

@andrewxxx - jeśli odbierasz Śrem, to najprawdopodobniej kierunek na Niemcy masz po prostu zasłonięty.

Myślę, że bardziej atrakcyjny byłby tu odbiór np. z Czech, bo kanały Niemieckie są za darmo z satelity.

Jednak próbuj tak około 22-0 skanować. W tych godzinach zawsze miałem całkiem silny sygnał, szczególnie k.57 i k.53.

Kafar

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: Kafar »

A nie trzeba w TV/tunerze zmienić lokalizacji na Niemcy czasem? Czy ich szerokość kanału pokrywa się z naszą?

chopin

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: chopin »

andrewxxx pisze:Witam

Mieszkam w ZG i odbieram sygnał z Poznania (Śrem).

Próbowałem ustawić antenę (siatkowa), aby znaleźć niemieckie stacje... ale nic nie znalazło..

Jaka będzie najlepsza antena do odbioru DVB-T ? (chodzi o Niemcy)
Zastosuj antenę ATX55 jest to antena szerokopasmowa kierunkowa będziesz zadowolony.

bar3003

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: bar3003 »

Cześć.

Mieszkam w północno-zachodnich obrzeżach Poznania (104m n.p.m). Czy ktoś z tej okolicy próbował odbierać niemieckie DVB-T ?
Jeśli tak to poproszę niech podzieli się doświadczeniem np. jaką stosuje antenę, wzmacniacz, czy stosuje maszt (jak długi) itp.

Na stronie
http://www.dvb-t-portal.de/Regionen/Berlin-Brandenburg/
http://www.ueberallfernsehen.de/empfangsprognose.html

znalazłem trochę informacji i mapę zasięgu niemieckiej sieci DVB-T

pozdr.
Bar3003

raven-kt

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: raven-kt »

Pamiętam jeszcze kiedyś jak miałem siatkę ustawiona na Polsat z Wrocławia odbierałem dvb-t z Czech i pewnie jakieś odbicie z niemieć. Teraz do rzeczy mam antenę kierunkową made in germany szerokopasmowa. mieszkam kolo lubska , gdzie lepiej ustawić antenę na dvb-t Niemcy

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: debe »

raven-kt pisze:Pamiętam jeszcze kiedyś jak miałem siatkę ustawiona na Polsat z Wrocławia odbierałem dvb-t z Czech i pewnie jakieś odbicie z niemieć. Teraz do rzeczy mam antenę kierunkową made in germany szerokopasmowa. mieszkam kolo lubska , gdzie lepiej ustawić antenę na dvb-t Niemcy
Ustaw w kierunku miejscowości Grabków lub Górzyn.

raven-kt

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: raven-kt »

Czy to ma być żart. Mieszkam w Górzynie

Ustawić na Frankfurt czy na Cottbus?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: debe »

raven-kt pisze:Czy to ma być żart. Mieszkam w Górzynie

Ustawić na Frankfurt czy na Cottbus?
Pomyłka.
Zamiast Górzyn miało być Brody.
Cottbus masz bliżej, ok. 45 km w lini prostej
Frankfurt ok. 67 km.
więc lepiej na Cottbus.
Ostatnio zmieniony 22 września 2010, o 19:33 przez debe, łącznie zmieniany 1 raz.

raven-kt

Re: Odbiór DVB-T z Niemiec na terenie lubuskiego.

Post autor: raven-kt »

ok dzieki

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: mc-fit »

Nowy program : Berlin od 1 Stycznia, DVB-T

Od 1 Stycznia będzie można odbierać w rejonie Berlina, nowy program na DVB-T. Następnie telewizji muzycznej jest na kanale 56 iMusic1 (754 MHz) na powietrze.

http://www.im1.tv/

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: DVB-T NIEMCY

Post autor: mc-fit »

melduje od 15 nadaje berlin
imusik1

na kanale 56

Obrazek

Zablokowany