Czy mam szansę na odbiór?

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Kpc21 »

Zastanawiam się, czy mam szansę na odbiór DVB-T (MUX1 i MUX2) z Raszyna na obecnej instalacji. Jest to antena szerokopasmowa ustawiona w niewłaściwym kierunku, umieszczona dość nisko, a w stronę Raszyna mam las. Poza tym znajduję się na granicy zasięgu wg mapek.

Oto odbiór programów analogowych z Raszyna. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj jest on nieco lepszy, np. na TVP Info wyraźnie widać kontury postaci. Można też odebrać TVN, w jakości nieco gorszej niż TVP Info. Poziome ciemniejsze pasy pochodzą od "aparatu" fotograficznego, nie widać ich w rzeczywistości.

TVP1 (kanał 11, 250 kW):
Obrazek Obrazek

TVP2 (kanał 27, 800 kW):
Obrazek Obrazek

TVP Warszawa/TVP Info (kanał 51, 100 kW):
Obrazek Obrazek

Profil terenu:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4876361697

DVBManiak

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: DVBManiak »

Jeżeli Tvp2 800kW tak śnieży jak na screenach to na DVB-T nie ma szans. Nie masz możliwości ustawienia anteny na Raszyn? Bo tyłem i to do tego siatki nie da rady. I ile masz do Rachocina?

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Kpc21 »

W najbliższym czasie postaram się wrzucić zdjęcia z tej samej anteny obróconej na Raszyn i z innej (wyżej umieszczonej i "lepszej", tzn. dużo lepiej odbierającej analog z Łodzi) siatki, ustawionej na Łódź.

Z Rachocina MUX3 nadaje z mocą 20 kW, więc stamtąd bym nań zupełnie nie liczył. Oto profil do Rachocina:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4877878487

Jak widać, odległość też jest większa. Chociaż pod względem ukształtowania terenu, profil wygląda lepiej. Myślę, że na odbiór na siatce tutaj już zupełnie nie ma co liczyć.

Teoretycznie MUX3 mógłby być odbierany z Łodzi - Sienkiewicza, oto profil:
http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 4878113927
ale tam moc nadawania nie wynosi chyba nawet 0,5 kW. A TVN, nadający stamtąd bodaj z 20 kW, nie odbiera zbyt dobrze.

DVBManiak

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: DVBManiak »

No nie wiem. 20kW to jest dość dużo jak na DVB-T tu się takich dużych mocy nie stosuje jak w analogu. We Wrocławiu w odległości ok. 100 km odbiera się Mux-3 ze Śremu nadawany z mocą 20kW. A tam są wysokie wzgórza trzebnickie. Z Rachocina do tego analogi są bardzo mocne tvp1 i 2 po 1000kW co jest maksem. Mux-2 100kW więc tak jak Raszyn. Próbuj, próbuj co ci szkodzi :D.

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: sat17 »

Ustaw antenę na Raszyn i próbuj. Ja łapię sygnał w odległości 100km o podobnym profilu.Sprawdż stan przewodu , płytki , jak trzeba to zmień. Zamontuj antenę wyżej .Profil terenu masz dobry by próbować.Polecam antenę kierunkową z ekranowanym wzmacniaczem.

DVBManiak

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: DVBManiak »

Z anteną pewnie wszystko jest ok. Tylko jak się odbiera tyłem do nadajnika to wiadomo jakie są efekty i to w takiej odległości. Więc kierunek Raszyn i powinieneś mieć na luza DVB-T. Pozdrawiam

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

Nie będę zakładał nowego wątku i podłączę się pod ten.
Czy przy tych wartość i takim profilu mam szansę na odbiór MUX3 z Chwaszczyna?
http://www.dvbtmap.eu/mappdfexport.html ... mapterrain
Powiem tylko, że już próbowałem i nic nie złapałem z Chwaszczyna nawet MUX2.
Antena jaką dysponuje to ATX-91 symetryzatorem. , ale mogę zastosować zasilacz LNA-177 30dB.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: qwerty »

Czy tylko ja widzę swoje wybrane nadajniki?

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

To znaczy?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: qwerty »

To znaczy, że link jest niepoprawny. Mam:
A - Polska (Poland)->Mazowieckie->Siedlce - Łosice
B - Polska (Poland)->Podlaskie->Białystok - Cieszyńska
C - Polska (Poland)->Podlaskie->Białystok - Krynice
D - Polska (Poland)->Warmińsko-mazurskie->Giżycko - Miłki
bo z tych nadajników korzystam z dvbtmap.eu

Peter_CA

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Peter_CA »

Mnie to w ogóle ten plik nie otwiera :)

Kolega podał link do generatora PDF a nie do wygenerowanego pliku ze swoimi nadajnikami.

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

To wrzucam sam profil bo przy tamtym linku chyba korzysta z ciasteczek czy jakoś tak podobnie.
Oto link do profilu:
http://img98.imageshack.us/img98/448/profildz.png
Teraz powinno być już ok.
Mogę jeszcze dodać, że antena wisi na około 3 m maszcie, który umiejscowiony jest na dachu dwupiętrowego bloku.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: qwerty »

Może być ciężko. Przy dobrej kierunkowej jest cień szansy. Im wyżej ustawisz antenę tym masz większe szanse.

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

Nawet przy mocy 100 kW dla MUX2? Antenę chcę uzbroić w wzmacniacz i zastanawiam się czy jednak warto włazić i grzebać przy antenie.

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

A czy przy próbie złapanie MUX'a mogę posiłkować się kanałami analogowymi? Np. w Chwaszczynie MUX2 nadaje na kanale 35, a TVP 2 na kanale 37. I np. jeśli uda mi się złapać dwójkę to MUX2 też powinien dać się złapać. Bo jeśli chodzi o analog to zdecydowanie lepiej odbiera mi TVP Info, które nadaje na kanale 52.

DVBManiak

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: DVBManiak »

Jeżeli dobrze odbierasz analog to i powinieneś łapać dvb-t. Zwłaszcza, że MUX-2 to aż 100 kW i jest na niższym kanale niż TVP Info. Spróbuj.

Matthías

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Matthías »

Kanały analogowe i cyfrowe z Chwaszczyna prezentują się tak:
Kan. Nazwa stacji ERP kW
10 TVP 1 100,00
35 MUX-2 100,000
37 TVP 2 600,000
48 MUX-3 15,000
52 TVP INFO 400,000

Cyfrowych tak jak wiadomo nie odbieram. Z analogu najlepiej odbiera TVP Info. Co ciekawe TVP 1 i TVP 2 odbierają tak samo słabo. Z tym, że obraz na TVP 1 jest tak jakby sfalowany, a na TVP 2 przebija jakiś inny kanał. Ale jeden i drugi kanał bardziej można słuchać niż oglądać.
Jak tylko będę miał możliwość to spróbuje coś łapać ze wzmacniaczem.

Adam Brodziak

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Adam Brodziak »

Informacja dla przymierzających się do odbioru DVB-T. Wstępną ocenę przydatności istniejącej instalacji antenowej można przeprowadzić włączając str 836 w Telegazecie Polsatu i sprawdzając prawidłowość nadawanej tam czarno-białej szachownicy. Ograniczenia metody: nadajnik analogowy Polsatu i nadajnik DVB-T muszą być w tej samej lokalizacji, kanały nadawania obu nadajników nie mogą być zbyt odległe. Kanały powyżej 60 moga stanowić oddzielny problem. Anteny zbiorcze też. ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: Puma »

Ciekawa sprawa... tylko na ile jest to miarodajny test.

U mnie to wygląda tak:
http://www.image-share.com/ijpg-828-66.html

pabloki

Re: Czy mam szansę na odbiór?

Post autor: pabloki »

DVBManiak pisze:No nie wiem. 20kW to jest dość dużo jak na DVB-T tu się takich dużych mocy nie stosuje jak w analogu. We Wrocławiu w odległości ok. 100 km odbiera się Mux-3 ze Śremu nadawany z mocą 20kW. A tam są wysokie wzgórza trzebnickie. Z Rachocina do tego analogi są bardzo mocne tvp1 i 2 po 1000kW co jest maksem. Mux-2 100kW więc tak jak Raszyn. Próbuj, próbuj co ci szkodzi :D.
Jak to robisz ze ze sremu we wroclawiu lapiesz mux3? mieszkasz juz w sky tower? ja u siebie zadnego muxa nie lapie w sposob ktory mozna nazwac odbiorem dvb t ja muxa 2 ze slezy z moca 50 lub 100kW nie moge zlapac. pewnie dla fal dvb t wzgorek slezy jest dalej niz srem

Zablokowany