Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: maniek357 »

Dziś rano w Białymstoku łapałem TV3 analogowe z Wilna na k.31 (w kolorze), odległość ~ 220 km. Poza tym dwa białoruskie analogi z miejscowości Gieraniony (czarno-biały), odległość ~ 200 km. Cyfry niestety zero z tamtych rejonów.

bartekwalase4

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: bartekwalase4 »

DVB-T nie sprawdzałem ale w analogu mnóstwo nowości:
11 TVN (pasy od TVP1)
23 Puls? (bez koloru)
30 TVP2 (słaby albo nawet kiepski sygnał)
33 TV4 (sygnał z zanikającym kolorem)
35 TVN (zakłócenia z kolorem)
36 TVP2 (dosyć słaby sygnał)
44 Polsat (możliwość sygnału ale intensywnie śnieżyło)
56 TVN (słaby bez koloru)
57 TVP Warszawa (kolor, śnieży mocno)

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: alabama1 »

W najbliższych dniach będzie tropo na wschodzie Polski, nawet dosyć niezłe. Odnoszę wrażenie, że bardzo często na wschodzie jest tropo, a na zachodzie prawie w ogóle, bardzo rzadko. No cóż, siły wyższe....

Bartt

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Bartt »

Muszą być jakieś zalety mieszkania w "Polsce B" ;).

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: alabama1 »

Ale cały czas praktycznie jest w okolicach Włoch. Oni to muszą mieć dobrze....

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: kb997 »

Nie do końca jest tak dobrze z tym tropo. Mnie ono wcale nie cieszy. Na południu polski jest straszny tłok w eterze a w niewielkich odległościach za granicą znajdują się nadajniki na tych samych kanałach i przy tropo zaczyna się sieczka w odbiorze. Tylko jakieś specyficzne ukształtowanie tropo pozwala na ciekawe skanowania.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: TomW »

Potwierdzam. Ludzie w naszym rejonie (ja też) nie wiedzą co się dzieje z odbiorem i jak długo to potrwa. Takie zjawiska są nieprzewidywalne i nie ma na kim psy wieszać.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: biopar »

może nie dalekie, ale sądząc po sprzęcie, jakim to testowałem, to dalekie :)
Dziś, dzięki temu cudu: MediaTech MT4163, w pracy w centrum na ostatnim 4 piętrze udało mi się, przy pomocy tej dostarczanej z zestawem antence, odebrać MUX 3 z Bydgoszcz/Chodkiewicza. Chyba tylko z tego nadajnika nadawane jest cyfrowa wersja TVPBydgoszcz. Mówię "chyba", bo dołączana do zestawu aplikacja nie pokazuje z jakiej częstotliwości złapany został multipleks. Odległość około 60 km, a pogoda dzisiaj lipna była. Antena wystawiona była od wschodniej strony, co uniemożliwiało nawet teoretyczne zobaczenie nadajnika w Bydgoszczy przez antenę.
Urządzenie mam od dzisiaj, więc będę się nim teraz częściej bawił i starał się łapać jakieś tropo :P

A swoją drogą, to od 2 lat próbuję złapać jakieś dalekie tropo, czy to przy pomocy radia, czy tv i nigdy mi się to nie udało... może ukształtowanie terenu w moim regionie uniemożliwia takie zabawy :)

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: agravator »

Wczoraj podczas tropo o 23 zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Mam antenę siatkową z wzmacniaczem ustawiona na Raszyn. Odległość 75km od nadajnika. Antena prawie idealnie tyłem patrzy na Konin/Zółwieniec 106km.

Jak wiadomo:
MUX3 z Raszyna leci na kanale 55 moc 50kW
MUX1 Konin/Zółwieniec również kanał 55 moc 100kW

Efekt - Mux3 z Raszyna zniknął (zero jakiegokolwiek sygnału), a podczas gdy MUX1 i 2 z Raszyna odbieram na 77% jakości a MUX2 z Konina na 60%

Wojewoda82

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Wojewoda82 »

To jest ta "ciemna strona" dobrych warunków tropo. Ja jakiś tydzień temu złapałem niemiaszków z odległości prawie 200 km (Chyba Cottbus), za to wycięło mi mux 3 z Legnicy (kanał 49). Było 100 siły (nigdy tyle nie mam) i 0 jakości.

Bartt

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Bartt »

Jaki z tego wniosek :?:. Jeśli ktoś nie zrobi porządku z tymi kanałami to będzie tak zawsze :evil: Wprawdzie po wyłączeniu analogu część kanałów się zmieni (głównie mux-3), ale niektóre zmiany są planowane dość niefortunnie, np. dla mux-2:
Zamość k32, Sucha Góra k32
Wisła k58, Wrocław k58.
Moim zdaniem kanały powinny być tak dobrane aby uwzględniać też tego typu sytuacje, również z krajami ościennymi powinny być takie uzgodnienia.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: kb997 »

@Bartt
To prawie niemożliwe, nie rozplanujesz tak częstotliwości. Ja choć nie przepadam za efektem tropo to czekam na taki układ żeby środek ułożył się nad Opolem. Myślę, że Śnieżne Kotły będą w moim zasięgu.
@igorlan
Czy na swoim pogromcy eteru próbowałeś odebrać Śnieżne Kotły?

Bartt

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Bartt »

Wiem że to trudne, zwłaszcza jak się uruchamia jednoczesnie 3 mux-y przy ciągle działającym analogu ;).

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: kb997 »

Nie chodzi o analog. Popatrz na Śnieżne Kotły. Ich zasięg nawet przy 50kW wychodzi poza obszar obliczony przez Jizego - twórcę dvbtmap. Wynika z tego, że przy pewnych warunkach (bardzo wysoko umieszczony nadajnik, na niskim kanale przy 100kW ) możnaby z jednego punktu w kraju nadawać dla prawie całej populacji.
Edit. A co za tym idzie taki kanał mamy zablokowany w promieniu 300km. Jeżeli weźmiemy kilka muxów i bedziemy chcieli nadawać z kilku punktów aby doświetlić pozostały obszar to potrzeba już kilkunastu a rzekłbym kilkudziesięciu kanałów. To mamy sytuację dla jednego kraju. Aby zachować "odstęp" dla sąsiadujących krajów zaczynają się schody. Więc gdy przychodzi tropo nie ma szans aby się nie zakłócać.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: alabama1 »

Dwudziestego trzeciego o szóstej szykuje się tropo niemalże w całej Polsce według prognozy długoterminowej.

DVBManiak

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: DVBManiak »

To całe tropo ma też swoje wady. Szaleje sygnał nawet na tych wszystkich stabilnych mux-ach.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: alabama1 »

U mnie to raczej nie grozi. Jak dobre są warunki, to łapię sygnał niemieckich multipleksów z kanału chyba 59 i 60 któregoś.

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Wczoraj wieczorem według mapek tropo nie było a u mnie sie działy ciekawe rzeczy. Przy antenie skierowanej na Ryki/ Dęblin łapałem Raszyn ( 131km) Mux 2 na kanale 48 , Mux 1 i 2 z Lublin Piaski kanały 33 i 21 (108 km) oraz ciekawą rzecz jaką jest analog TvPuls z Raszyna na kanale 41.

nkp123

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: nkp123 »

Trobo z Białorusi zaczyna dopisywać - Białoruskie ONT śnieżący, czarno-biały obraz, ale ulega on stopniowej poprawie - zobaczymy, co będzie rano ;)

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: alabama1 »

No... Jutro o szóstej ma być najlepiej i prawie w całej Polsce.

Zablokowany