Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Andrew525 »

http://www.dxinfocentre.com/tr_map/fcst/eur114.jpg

Ciekawe tropo będzie 27 stycznia.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

http://www.dxinfocentre.com/tr_map/fcst/eur138.jpg
29 będzie silniejsze. Prawdopodobnie szykuje się odbiór z Białorusi :D

marcinn

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: marcinn »

Czyżby tropo już się zaczęło? Co prawda stacje tv u mnie żadne nowe się nie objawiły, ale za to odbiera całkiem sporo stacji fm ze Słowacji, Tarnowa, Rzeszowa, słabiej ze św. Krzyża i bodajże z Nowego Sącza (?) coś dolatuje - wcześniej się to nie zdarzało.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

Nie wiem czy to zasługa tropo, ale mam ślady sygnału na kanałach 21 i 24.
Sygnał za słaby żeby wczytać jakiekolwiek programy.
Na kanale 21 nadaje MUX2 z Lublin/Piaski 100kW ale to trochę za daleko (do tego słaba antena z symetryzatorem i skierowana na Siedlce/Łosice)
I zostaje kanał 24 gdzie kompletnie nie wiem skąd tam się wziął sygnał.
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 2012, o 13:40 przez ks41, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: maniek357 »

Kanał 21 to także białoruski MUX z miejscowości Świsłocz. Tylko Świsłocz jest w linii prostej oddalona o 130 km od Łosic. Jeśli Twoja antena ma słabą kierunkowość, to chyba bardziej prawdopodobne, że łapałeś Lublin.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

Też tak przypuszczałem, lecz nie byłem pewny gdyż do Swisłoczy mam w linii prostej ok 180 km (w moim przypadku antena jest idealnie skierowana na Swisłocz),
a do Lublina mam 105 km (ale to już tył anteny)

Jeszcze tylko kanał 24 i sprawa rozwiązana.

andyw
Posty: 24
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 00:36
Miejscowość: Biała Podlaska
Odbiornik: Octagon SF8008,TV Panasonic,Hama
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit Mini k.36,43,52, VHF(Łosice), Yagi k.51(DVB-T Biał), Blok 4 p.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Łosice, Rakitnica Białoruś

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: andyw »

ks41 kanał 24 to MUX2 z nadajnika Dęblin/Ryki, moc nadajnika 40kW więc przy dobrej propagacji mogłes złapac ślad tego sygnału, nawet tyłem anteny. Natomiast kanał 21 to w 100% MUX2 z nadajnika Lublin/Piaski, ja w Białej Podlaskiej odbierma ten MUX z 95% jakością, oczywiście na antenie kierunkowej 11 elementowej ze wzmacniaczem LNA-169 ustawionej na ten kierunek, antena na balkonie 4 piętro.
Jeśli chodzi o programy białoruskie, to z jakością 80% na antenie kierunkowej 11 elementowej ze wzmacniaczem LNA-101 odbieram ich MUX na kanale 51 z nadajnika w Rakietnicy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Potwierdzam odnośnie kanału 24. Dokładnie tyłem anteny łapię Ryki i nawet mogę zaprogramować kanały i oglądać (wcześniej tylko strzępki sygnału). Antena normalnie ustawiona na Łosice. ;)
Także mam teraz strzępki sygnału na kanale 21 i być może jest to właśnie białoruski MUX ze Świsłoczy, ponieważ kierunek anteny mam idealnie taki sam jak na Łosice.

nkp123

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: nkp123 »

Jak na złość w momencie najlepszego tropo sypnęła mi się instalacja antenowa do DX'ingu, więc odbiór MUX'ów i kanałów analogowych z Białorusi uznaję za kompletnie nieudany.
Odebrałem jedynie śladowo kanał analogowe.

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Witam
Na kanale 24 tez mam poziom i jakość sygnalu ale chyba sygnał zbyt slaby bo nie można wyszukać kanałów.
Obrazek
przez chwile podobny poziom sygnału i jakość był na kanale 46 ale na razie znikło.
Na 24 kanale cały czas jest jakość i poziom sygnału, "trzyma stabilnie"
Jak coś "złapie" :) dam znać
Na kanale 21 pojawiła się duża siła sygnału 91% ale na razie jakości brak.
Kolega Belzebiusz odbierasz jakieś programy na kanale 24?
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 2012, o 17:10 przez telewizorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

andyw pisze:ks41 kanał 24 to MUX2 z nadajnika Dęblin/Ryki, moc nadajnika 40kW
Nawet prawdopodobne. Do tego nadajnika mam 67 km więc możliwe. Aktualnie na tym kanale brak sygnału.
Dalej są szczątki sygnału na k21.

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Na kanale 46 rośnie poziom i jakość sygnału
Obrazek
Może pózno wieczorem pojawi się obraz.

Na kanale 24, tez lekki wzrost poziomu sygnału.
Obrazek

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

Udało mi się uzyskać stabilny odbiór na kanale 24, oczywiście to MUX2 z nadajnika Dęblin/Ryki; analogowy TVP 2 z Raszyna (straszna śnieżyca) i ładnie TVP 1 k25 z nadajnika Dęblin/Ryki.
(wszystko na siatce z LNA-177) ;)
Ostatnio zmieniony 1 lutego 2012, o 11:15 przez ks41, łącznie zmieniany 1 raz.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Ja u siebie wykrywam szczątkowe sygnały (nie wczytuje się lista programów) na takich kanałach:
21 [474 MHz]
24 [498 MHz] - MUX 2 - Dęblin/Ryki (wykrywa kanały i jest rwący się obraz (antena łapie tyłem))
28 [530 MHz]
32 [562 MHz]
41 [634 MHz]
45 [666 MHz]
54 [738 MHz]

Normalnie odbieram:
43 [650 MHz] - MUX 2 - Siedlce/Łosice
56 [754 MHz] - MUX 3 - Siedlce/Łosice
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2012, o 23:42 przez belzebiusz, łącznie zmieniany 1 raz.

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Wygląda że mapki z tropo w jakimś stopniu sprawdzają się. 9 lutego może być dobre tropo i może nawet Bornholm "odbierzemy" :)
http://www.dxinfocentre.com/tr_map/fcst/eur138.jpg
Na 24 kanale caly czas mam poziom i jakość sygnału , prawdopodobnie z Iława / Kisielice. Jakość sygnału jednak zbyt niska bo nie można wyszukać kanałów. 8 lutego powinno wyjaśnić się co za sygnał.
Na 46 kanale nie ma już jakości sygnału.

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Na początku powiem ze jestem zielony w odbiorze tropo ;p jakis czas temu łapałem dziwne stacje radiowe w samochodzie ale nie wiedziałem że tak sie to nazywa ;p probowałem szukać dvb-t u siebie na telewizorze ale nie dało to zadnego efektu , antene mam ustawioną na Św. Krzyż i odbieram Mux-2 oraz TVP1 TVP2 i TVPINFO. Wg mapek dziś ma być tropo tylko u mnie brak efektów, może coś źle robie , czy potrzebny lepszy zestaw antenowy ? Prosze o pomoc w tym temacie :)

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

W przypadku programów radiowych i silnym tropo można odbierać z bardzo dalekich odległości ale to nie zdarza się zbyt często
przykład.1585 km
http://www.youtube.com/watch?v=2IjRhZIEg3Y
1006 km
http://www.youtube.com/watch?v=HXhHl83urL0


Mapki nie zawsze się sprawdzają . Możesz przeskanować analogowe pasmo i sprawdzić czy przypadkiem nie odbierasz analogowych programów telewizyjnych .Jeśli znajdziesz jakiś zaszumiony słaby kanał to można go zapamiętać w telewizorze i gdy warunki propagacyjne będę lepsze to sprawdzisz czy jakość obrazu poprawiła się i po przeskanowaniu pasma dvb-t może pojawia się tez kanały cyfrowe.Napisałeś że antene masz ustawiona na Św. Krzyż czyli kierunek Kielce .
Kliknij tez tutaj, jest mapka zasięgu nadajnika Bardejov, Stebnicka Magura
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 3&start=60
Przy bardzo dobrych warunkach propagacyjnych można spróbować odebrać programy ze Słowacji.
Jeśli chodzi o antene to dobrze sprawdza się antena kierunkowa.

matejko89

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: matejko89 »

Dzięki za informacje , bede walczył z tym tematem i moze kiedys sie uda. A wiadomo może kiedy bedzie najbliższe tropo tak żeby mozna cos złapać? Co do anteny to jeszcze w lutym zmierzam kupic jakiegoś dobrego ATXa lub Yagi lub coś w tym stylu. A co do stacji radiowych to też by sie przydała jakaś osobna antena ? A i jeszcze podczas przeszukiwania analoga tuner na chwile sie zatrzymuje w pasmie 88 - 108 czyli tu co są radiowe stacje , można ich w jakiś sposób uruchomic na tv ?

nkp123

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: nkp123 »

Mapki z informacjami o propagacji: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
(nawet w tej chwili (czyt. godz 14:00) jest niewielka.

Anteny do DX'owania muszą być jak najlepsze. Tu nie ma co oszczędzać.

Na tunerze nie odsłuchasz stacji radiowych UKF, ponieważ głowica nie jest przystosowana (częstotliwościowo jest, ale np. szerokość pasma jest inna dla audio FM i wizji).

telewizorek

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: telewizorek »

Jeśli chodzi o tropo to możesz zglądać od czasu na strone
http://www.dxinfocentre.com/tropo.html
wybierasz region tzn europe i klikasz na mapki.Dziś teoretycznie jest szansa odebrania z sygnału z Słowacji ale w praktyce może być inaczej i gdyby zamiast koloru niebieskiego był czerwony wtedy jest bardzo silne tropo
Ostatnio zmieniony 8 lutego 2012, o 20:03 przez telewizorek, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany