Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

BadBoy475 pisze:
blockbuster pisze:
Kolego BadBoy475 zaryzykuję stwierdzenie, że przy antenie ustawionej dokładnie na LH i mocnym wzmacniaczu masz szansę odebrać ten nadajnik nawet bez tropo. Wprawdzie odległość jest duża ale Lysa Hora to spora górka i nadajnik sieje w Polskę aż miło. Ja odbieram ten nadajnik koło Radomska(czyli podobny kierunek). To wprawdzie tylko 175km ale przy antenie ustawionej nie centralnie na LH tylko na Skrzyczne i nie za mocnym wzmacniaczu mam całą dobę wskazania prawie maksymalne.

http://imageshack.us/photo/my-images/856/sdc10896.jpg/
Po prostu rewelacja choć patrząc na mapy zasięgu tego nadajnika na dvbtmap.eu nie wygląda to aż tak optymistycznie.
Odbierasz wszystkie muxy z LH z taką siłą i jakością ? A jak wygląda u Ciebie odbiór z Jesenika ?
MUX2 na k37 mam takie wskazania przez całą dobę, natomiast MUX1 k54 siła w ciągu dzień waha się w granicach 70-80%(wieczorem 90) a jakość sygnału cały czas 100%.

http://imageshack.us/photo/my-images/7/sdc10912x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/717/sdc10920e.jpg/

Co do Jesenika to tutaj zanotowałem kompletną porażkę :( . Mimo, że jestem wg. dvbtmap.eu jeszcze w zasięgu to u mnie kompletny brak sygnału z tego nadajnika (nawet przy podwyższonym tropo). Profil terenu prawie identyczny jak dla LH a z odbioru nici. Przetestowałem wszystkie wzmacniacze jakie miałem, symetryzator, do tego jeszcze wszystkie próby powtórzyłem na antenie siatkowej i bez rezultatu. Widocznie akurat w moim kierunku sygnał jest najbardziej tłumiony i po prostu nie dolatuje.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Drekan »

blockbuster pisze:Co do Jesenika to tutaj zanotowałem kompletną porażkę :( . Mimo, że jestem wg. dvbtmap.eu jeszcze w zasięgu to u mnie kompletny brak sygnału z tego nadajnika (nawet przy podwyższonym tropo). Profil terenu prawie identyczny jak dla LH a z odbioru nici. Przetestowałem wszystkie wzmacniacze jakie miałem, symetryzator, do tego jeszcze wszystkie próby powtórzyłem na antenie siatkowej i bez rezultatu. Widocznie akurat w moim kierunku sygnał jest najbardziej tłumiony i po prostu nie dolatuje.
Obstawiałbym większe tłumienie, inaczej w Gdańsku, możliwe byłoby oglądanie Czeskich kanałów. :lol: Jednak, nawet przy niewielkiej mocy, można uzyskać duże pokrycie (przykład Skrzyczne), zwłaszcza w przypadku nadajników, dysponujących tak korzystnymi własnościami propagacyjnymi. ;)

Doskonałe warunki do odbiorów z dalekich obiektów, pojawią się wraz z całkowitym wyłączeniem analogu. W Czechach wyłączenie analogu, pozwoliło w Pradze, na odbiór emisji z kilku nadajników austriackich, niemieckich czy np. ze Śnieżnych Kotłów. :)

I także GRATULUJĘ tak doskonałego odbioru. 8-)

Przy okazji jak odczułeś spadek siły sygnału ze Skrzycznego? :?:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

Zgadzam się kolego Drekan, Pradziad jest sporo tłumiony tylko właśnie nie wiem ile bo szukam już od jakiegoś czasu na czeskich stronach czegoś na kształt naszego wykazu pozwoleń radiowych UKE (gdzie są ładnie wyszczególnione tłumienia) ale nadal bez powodzenia.
A co do Skrzycznego to od 27.04 (kiedy to oczywiście nic się nie wydarzyło ;) ) ze wskazań które miałem dla MUX2 przez kilka miesięcy bez zmian czyli siła około 70%/ jakość około 80% zmieniła się tylko jakość (teraz mam 30%). I co ciekawe po starcie MUX2 z LH wskazania te wcale się nie pogorszyły.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Drekan »

blockbuster pisze:Zgadzam się kolego Drekan, Pradziad jest sporo tłumiony tylko właśnie nie wiem ile bo szukam już od jakiegoś czasu na czeskich stronach czegoś na kształt naszego wykazu pozwoleń radiowych UKE (gdzie są ładnie wyszczególnione tłumienia) ale nadal bez powodzenia.
Chwilę poświęciłem by te informacje znaleść, jednak jedyne do czego dotarłem to TPP - Techniczny Plan Przejścia (na DVB-T).

http://www.radiokomunikace.cz/cz/download/dvb-t/tpp.pdf

Tam jest uwzględnione tłumienie przekazu z Pradziada, ale tylko dla kanału 51 w azymucie 0-30' o wartość 10dB i dla kanału 53 w azymucie 180-210' o wartość 6dB. Jednak wspomina się, że wartości te będą jeszcze podlegały zmianom, w wyniku międzynarodowych koordynacji z sąsiednimi państwami. Także przewidziana moc maksymalna 50kW, jest już nieaktualna. ;)

Najprościej byłoby zwrócić się do UKE z prośbą o udzielenie informacji o charakterystyce nadawania z tego obiektu.

Pamiętam, że gdy rozpoczynałem swoją przygodę z NTC, nadawanie cyfrowe w Polsce, ograniczało się tylko do 3 nadajników (Skrzyczne, Sucha Góra i PKiN). Wtedy to zainteresowanie kwestią DVB-T było minimalne, więc gdy wysłałem zapytanie do UKE o kwestię ryzyka zakłuceń sąsiedniokanałowych na Śląsku, dostałem bardzo fachową odpowiedź. Znalazły się tam i dokładne charakterystyki nadawania wszystkich Czeskich nadajników, mogących generować zakłócenia na Śląsku (w tym Pradziada). :D

Pechowo jakieś 2 miesiące później padł mi komputer i utraciłem wszystkie dane z dysku. :cry:

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

Dzięki za linka i za sugestię z UKE, jutro rano wysyłam do nich maila.

Hamer

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: Hamer »

Było wczoraj jakieś tropo?
Because.. nudząc się czekając na wyniki eurowizji tak koło 23.00 na k. 36 złapałem czeski MUX (CT1,2,4,24) co u mnie nigdy się nie zdarzało.
Siła 76-82%, jakość 0-20%, gdy pokazywało kilka procent jakości to nawet spoko dało się oglądać (nieliczne cegiełki na ekranie). Sprawdzałem dziś po 7.00 rano jeszcze zasięg był potem już nie :(

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: igorlan »

Hamer pisze:Było wczoraj jakieś tropo?
Because.. nudząc się czekając na wyniki eurowizji tak koło 23.00 na k. 36 złapałem czeski MUX (CT1,2,4,24) co u mnie nigdy się nie zdarzało.
Siła 76-82%, jakość 0-20%, gdy pokazywało kilka procent jakości to nawet spoko dało się oglądać (nieliczne cegiełki na ekranie). Sprawdzałem dziś po 7.00 rano jeszcze zasięg był potem już nie :(
Złapałeś sygnał z nadajnika Jasenik - Praded. Od Ciebie to jakieś 170 km...

DVBManiak

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Ja mam 133 km - stały odbiór. Mam pytanie co można złapać podczas tropo we Wrocławiu i okolicach? Może ktoś ma doświadczenia? Bo z tego co widzę to większość ze Śląska na forum.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Odbieram w Legnicy tropo z Niemiec na kanałach 27 , 33 , 44 , 56 oraz z Zielonej Góry ( 46) i Szczecina ( 34 ) :)

romanodepalma

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: romanodepalma »

Potwierdzam odbiór na kanałach 27 i 33

Już po odbiorze.

sylwek16

REKORD

Post autor: sylwek16 »

wczoraj 80km od lublina świetnie odbierało mi około 10 stacji z turcji zakłócały nawet lokalne które szły z lublina Było to radio samochodowe

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: sat17 »

Według map nad Polską znakomite warunki tropo,czy coś odbieracie z zagranicznych?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: qwerty »

Nie, ale skutecznie zakłócało lokalny odbiór.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

Wczoraj podczas tropo złapałem MUX z Białorusi (8 programów i radio) DVB-T oraz kanały analogowe ~`85 km od nadajnika.
Tutaj opisałem to: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=40&t=1195

Dzisiaj będę próbował złapać Polsat HD, ale nie wiem czy mi się uda.

A tak przy okazji to w jakich godzinach jest najlepsze tropo :?:
Ostatnio zmieniony 9 lipca 2011, o 12:16 przez ks41, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: qwerty »


Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: ks41 »

No właśnie na tej stronie nie za bardzo orientuję się. Wiem że jest tropo, ale kiedy jest najsilniejsze (godziny).

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Dziś ok.6 rano odebrałem TVP1-2 ( nadajnik Opole)bardzo dobrze w Legnicy a antenę mam skierowaną na kłodzko a 2 multipleks na 58 k. ledwo odbierał .
Z mojego doświadczenia odbiór polepsza się nieznacznie po zachodzie słońca i gdzieś 23 - 1 jest bardzo silny a później od świtu do 8-9 maks. 10. ale i po deszczu jak wyjdzie słońce .
Warto zaglądać na mapki prognozy dxinfocentre.com i wtedy sprawdzać poprawę odbioru kanałów a przy dużym tropo można odbierać z bardzo dalekich odległości .
Im niższe pasmo tym dalszy odbiór czyli można spróbować na antenie zewnętrznej radiowej ( I – II pasmo) albo kupić antenę na I , II lub III pasmo .

DVBManiak

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Ja dzisiaj w nocy, specjalnie pobawiłem się trochę w bandscan z antenką od słuchawek do komórki i śmigały wszystkie czeskie stacje z nadajników Praded i Trutnov, a także radio Złote Przeboje z Chełmca nadające z mocą 0,10 kW w pol. V. Świetnie chodziły też radyjka z Kłodzka i JG, a nawet z Mikstatu co nieco i Śremu. Również wyjątkowo ładnie i w stereo była TVP 2 z Chrzelic zwykle totalnie zaszumione i niewidoczne. Co do DVB-T jakość MUX-2 z Kłodzka i MUX-1 z Jesenik, Praded pozostała bez zmian 68%, bywało dzień wcześniej 77.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: twmichal »

Zauważyłem, że odbieram jakiś słaby sygnał na kanale 31. Nie ma takiego kanału ani w Polsce, ani na Słowacji.
Lokalizacja: Busko-Zdrój, antena Tri-Digit ze wzmacniaczem 15dB ustawiona na azymut ~160st.

Sygnał na razie za słaby, żeby wyświetliło liste kanałów.
Co to moze być?

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

W tej chwili odbieram TROPO z Berlina na 27 33 44 47 50 56 i dodam że Polsat ze Śnieżnych Kotłów znikł
Obrazek

Zablokowany