Odbiór daleki TROPO - DVB-T

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
varicap

Re: (tropo) "odbiór" Jemiołowa na wyspie Wolin

Post autor: varicap »

Daniel Kucharski pisze:Powiem Ci, że w Zielonej Górze niemal codziennie rano całkiem przyzwoicie widać TVP Info z Kołowa na k.38 ;) na antenie Yagi 19-el z symetryzatorem.

DVB-T jakoś inaczej się zachowuje przy tropo. Analog odbierałem znacznie częściej. Np. u moich rodziców jest zainstalowany Dipol 19-elementowy i skierowany na południe z niewielkim odchyleniem na zachód, optymalnie żeby działały kanały z Czech i Niemiec. I np. CT2 k.43 w analogu był całą dobę, zaśnieżony ale kolor i dźwięk czysty. A cyfrówka to tylko późnym wieczorem i na dodatek przy sprzyjających warunkach. Niemieckie też z całodobowych zrobiły się tylko poranno-wieczorne.

edit:
@vari - czy Ty naprawdę w tym miesiącu znikasz z internetu?
Znikam 18 października. Ale będę korzystał od czasu do czasu od kogoś.
vari

varicap

DVB-T na wyspie Wolin podczas tropo (crosspost)

Post autor: varicap »

http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... ntry196520
10.10.2010 godzina 20:00 CET. (pomijam stacje lokalne)
E21 - TVP1 Wichów
E24 - TVP2 Rusinowo
E26 - Polsat Jemiołów
E28 - TVP2 Sławoborze
E29 - TVP2 Jemiołów
E32 - TVP1 Jemiołów (silniejszy niż TVN ze Sławoborza)
E35 - TVP2 Śnieżne Kotły
E36 - (lokalny TVN prawie niewidoczny - cyfrowy odbiornik zastanawia się ale "idzie dalej")
E37 - TVP2 Nowa Karczma
E40 - (lokalny TV Puls - zupełnie przykryty - NIC nie widać, nic nie słychać) - przykryty chyba analogiem POlsatu z Gołogóry i na dodatek jakąś cyfrówką
E42 - jakiś czeski analog ale za słabo aby rozpoznać stację
E49 - TV AL (niemiecki analog - ostatni w zasięgu mojego tropo)
E60 - TVP1 Sławoborze

teraz cyfrowe:

E05 - Berlin
E07 - Berlin
E25 - Berlin
E27 - Berlin
E33 - Berlin
E39 - Berlin
E44 - Berlin
E55 - czeski multipleks : z zapamietanych stacji to Proglas, Public1, Z1 i inne

No i teraz uwaga, uwaga: NIE ODBIERAM NIC CYFROWEGO Z WICHOWA ANI JEMIOŁOWA MIMO ŻE WICHÓW IDZIE CAŁKIEM DOBRZE.
Liczyłem na Poznański E39 ale wyswietliły się niemieckie proramy...

Zdaje się, że 64-QAM nie lubi tropo. Może wogóle nie lubi odbiorców, sądząc po tym co sie czyta o jakości odbioru w miastach gdzie już uruchomiono TAKŻE KOMERCYJNY multipleks DVB-T w Polsce.
vari
Zaznaczam iż posiadam odbiornik z MPEG-4 (raz udało mi się odebrać Jemiołów przez 3 sekundy gdy analog stamtąd był już krystaliczny).
To samo mam na odbiorniku wbudowanym w TV Sony KDL-52W4210 i to samo mam na STB RWT DTV-401.
Czyli nie jest to "wina aparatu abonenta".
vari

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T na wyspie Wolin podczas tropo (crosspost)

Post autor: Drekan »

varicap pisze: E55 - czeski multipleks : z zapamietanych stacji to Proglas, Public1, Z1 i inne

vari
Ale jaja. :shock:

Czeski 3 multipleks z Bukovej Hory dociera nawet nad morze. Może rzeczywiście należy powierzyć uruchamianie DVB-T w Polsce, firmie České Radiokomunikace. Widać, że potrafiliby pokryć sygnałem, ze swoich kilku głównych nadajników spory obszar naszego kraju. :lol:

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Dziś można odebrać TROPO http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: debe »

apk pisze:Dziś można odebrać TROPO http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html
Zgadza się, było silne tropo z północy.
Wczoraj między godziną 23-00 mój telewizor zapamiętał 80 stacji TV, głównie ze Szwecji, Norwegii i Danii. Najlepsze "rodzynki" niestety kodowane ale po raz pierwszy zobaczyłem na moim TV program w HD. Był to DR HD w 720p. Nie wiem jak nasze TVP HD bo nigdy nie widziałem ale ten był naprawdę w super jakości.
Tropo było jakieś dziwne, bo odbierałem połowę Skandynawii a programy niemieckie, które mam na codzień wcale nie miały silniejszego sygnału.
Ten program DR HD naprawdę rewelacja!!!

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: handrzej »

To nic dziwnego to do siebie mają dukty troposferyczne, że dalekie stację są silniejsze od tych bliższych... możesz odbierać np Anglię nie słysząc Holandii i Niemiec zachodnich ;)

czajla

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: czajla »

debe pisze:Zgadza się, było silne tropo z północy.
Wczoraj między godziną 23-00 mój telewizor zapamiętał 80 stacji TV
ja zadam może lamerskie pytanie - jak podejść do odbioru tropo?
Widzę, że masz antenę kierunkową - skąd wiesz w którą stronę ją skierować?
Czy może robisz wyszukiwanie stacji co kilka stopni? Ale to przecież potrwa chyba kilka godzin?

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: debe »

czajla pisze:
ja zadam może lamerskie pytanie - jak podejść do odbioru tropo?
Widzę, że masz antenę kierunkową - skąd wiesz w którą stronę ją skierować?
Czy może robisz wyszukiwanie stacji co kilka stopni? Ale to przecież potrwa chyba kilka godzin?
To nie jest lamerskie pytanie. Jej ustawienie (anteny) podczas odbioru tropo jest przypadkowe.
Moja antena skierowana jest na północny-zachód, bo w tym kierunku mam Jemiołów i dlatego podczas tropo odbieram to co "idzie" z tego kierunku (północno-zachodniego) czyli Niemcy i Skandynawie.
Pewnie gdyby była skierowana na zachód, odbierałbym Francję.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: apk »

Dziś od dłuższego czasu zawitało tropo które ma się utrzymać 2 dni a więc skanować telewizory może zimą będzie duże .

sylwek16

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: sylwek16 »

mieszkam w chełmie i za pomocą radia z telefonu mogłem słuchać stacji z południowej polski oraz 3 stacje ze słowacji jemne melodie 98,6 slovensky rozhlos 2 i po południu radio express 106,2 zjawisko ma sie utrzymać do nocy ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: qwerty »

Może to napisz jeszcze kilka razy?

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: derwalski »

Około godziny 21 - 15 km wschód od Konina - odbierałem poza multipleksami ze Śremu cztery niemieckie na kanałach 25, 27, 33 i 44. Razem 30 programów.

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: sat17 »

Według map ma być dzisiaj w Polsce dobre tropo ,czy ktoś już coś odbiera?

DVBManiak

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Coś się dzieje, ale narazie słabo. Odebrałem analog TVP2 z Wałbrzycha moc 1kW odległość 70 km zwykle nic nie odbieram stamtąd.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: BadBoy475 »

sat17 pisze:Według map ma być dzisiaj w Polsce dobre tropo ,czy ktoś już coś odbiera?
U mnie były niezłe warunki odbioru 7 Maja.

Lokalizacja (odległość):
kanał nr_nazwa_(Siła/Błędy)


Raszyn (92km):
MUX 2 i 3 (100%/0)

PKIN (~112km):
kanał 29 POLSAT HD (60%/0)
kanał 53 TVN Warszawa (90%/0)
W przypadku Polsat HD niższy poziom sygnału niż TVN Warszawa wynika z obłożenia kanału 29 silnymi sąsiednimi emisjami analogowymi lokalnego TVP2 z Przysuchy na kanale 30 oraz również bardzo silnego TVP2 ze Św. Krzyża na kanale 28.

Częstochowa Wręczyca (~109km):
kanał 39 MUX2 (30%/0-300)

!!! Skrzyczne (~204km) !!!:
kanał 62 MUX3 (60%/0)

!!!! Lysa Hora (237km)!!!!:
kanał 54 MUX1 CZ (30%/0-2000)

Nadajniki Wręczyca, Skrzyczne oraz Lysa Hora były odbierane tyłem ATX-91 oraz bokiem ATX-55 (kąt mniej więcej 90 stopni). Nadajniki te z mojego punktu odbioru zawierają się mniej więcej w kącie 30 stopni. Profil terenu na te obiekty jest idealny, żadnych przeszkód po drodze.

Szokiem był dla mnie odbiór w tak skrajnie niekorzystnym ustawieniu anten obiektów Skrzyczne i Lysa Hora. O ile MUX czeski odbierał z przerwami to MUX2 ze Skrzycznego był bardzo stabilny i odbiór utrzymywał się bardzo długo. Przy okazji zauważyłem że TVP Info z tego obiektu leci w 4:3 Pan&Scan. Oczywiście na odbiór MUX2 ze Skrzycznego na kanale 38 nie miałem szans ponieważ na tym kanale jest u mnie bardzo silny sygnał TVP1 ze Św. Krzyża.
No cóż przy najbliższej nadarzającej się okazji jeden z moich ATX-ów zostanie chyba przekierowany na południe :) Profil terenu w tym kierunku mam bardzo korzystny a obiekty takie jak Skrzyczne, Kosztowy, Wręczyca, Lysa Hora, Hostalkowice oraz Jesenik zawierają się w kącie 30 stopni więc jedna antena je spokojnie obejmie. Wiele lat temu gdy antenę jeszcze yagi bodajże 16-elementową miałem skierowaną na południowy wschód (w kierunku EC Kielce i Św. Krzyż) odbiór czeskich i szczególnie słowackich analogów był dość częsty.
Ostatnio zmieniony 9 maja 2011, o 21:39 przez BadBoy475, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: igorlan »

Kolego BadBoy475, co by dużo nie gadać - SZACUN :)

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: BadBoy475 »

igorlan pisze:Kolego BadBoy475, co by dużo nie gadać - SZACUN :)
Kolego igorlan to ja jestem pod wrażeniem Twoich osiągnięć odbiorczych. Zazdroszczę wam trochę bliskości granicy naszych południowych sąsiadów. Przy takiej ilości położonych wysoko w górach nadajników to macie tam naprawdę raj dla DX-erów. A tak prawdę mówiąc to przydałby mi się Twój 3,5 metrowy ATX ;) Być może byłaby na nim szansa na jakiś stały odbiór czeskich muxów :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: blockbuster »

BadBoy475 pisze:
igorlan pisze:Kolego BadBoy475, co by dużo nie gadać - SZACUN :)
Kolego igorlan to ja jestem pod wrażeniem Twoich osiągnięć odbiorczych. Zazdroszczę wam trochę bliskości granicy naszych południowych sąsiadów. Przy takiej ilości położonych wysoko w górach nadajników to macie tam naprawdę raj dla DX-erów. A tak prawdę mówiąc to przydałby mi się Twój 3,5 metrowy ATX ;) Być może byłaby na nim szansa na jakiś stały odbiór czeskich muxów :)
Kolego BadBoy475 zaryzykuję stwierdzenie, że przy antenie ustawionej dokładnie na LH i mocnym wzmacniaczu masz szansę odebrać ten nadajnik nawet bez tropo. Wprawdzie odległość jest duża ale Lysa Hora to spora górka i nadajnik sieje w Polskę aż miło. Ja odbieram ten nadajnik koło Radomska(czyli podobny kierunek). To wprawdzie tylko 175km ale przy antenie ustawionej nie centralnie na LH tylko na Skrzyczne i nie za mocnym wzmacniaczu mam całą dobę wskazania prawie maksymalne.

http://imageshack.us/photo/my-images/856/sdc10896.jpg/

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: sat17 »

Dzięki Panowie za wieści.Ciekaw byłem właśnie jak daleko można złapać czeskie i słowackie.Mam do nich od 200 do 300km.Ostatnio sprawdzałem profil i zauważyłem ,że miał bym szanse na Bardejow i Pradziad,bo tu nic minie przesłania.Moja instalacja nie jest na wysokim poziomie(ATX91, wzmacniacz SWA 1 lux ,zasilany na początku 12v ,a teraz 5v tunera GI T/S870CRCI+viaccess extra NP4),ale na początku maja rano g.7.00 udało mi się odebrać muxy z nadajników Kisielice i chyba spod Gdańska i Olsztyna,w co nie mogłem uwierzyć.Piszę o tym na forum sat kuriera. Będę próbował odbioru z Ukrainy i Białorusi ,gdzie znajdę informacje o mocach nadajników?.Chcę zmodernizować instalację, jaki wzmacniacz ekranowany polecicie?, a może inną antenę?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Odbiór daleki TROPO - DVB-T

Post autor: BadBoy475 »

blockbuster pisze:
Kolego BadBoy475 zaryzykuję stwierdzenie, że przy antenie ustawionej dokładnie na LH i mocnym wzmacniaczu masz szansę odebrać ten nadajnik nawet bez tropo. Wprawdzie odległość jest duża ale Lysa Hora to spora górka i nadajnik sieje w Polskę aż miło. Ja odbieram ten nadajnik koło Radomska(czyli podobny kierunek). To wprawdzie tylko 175km ale przy antenie ustawionej nie centralnie na LH tylko na Skrzyczne i nie za mocnym wzmacniaczu mam całą dobę wskazania prawie maksymalne.

http://imageshack.us/photo/my-images/856/sdc10896.jpg/
Po prostu rewelacja choć patrząc na mapy zasięgu tego nadajnika na dvbtmap.eu nie wygląda to aż tak optymistycznie.
Odbierasz wszystkie muxy z LH z taką siłą i jakością ? A jak wygląda u Ciebie odbiór z Jesenika ?

Zablokowany