Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

dyskusje o odbiorze, nie dające się zaklasyfikować do żadnego innego działu na forum
Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

Witam,
Chciałbym odebrać sygnał z nadajnika Wisła/Skrzyczne, moja lokalizacja Kamesznica ok 485m n.p.m
Myślałem o antenie TELMOR ASR IQ - czy to dobry wybór w górzysty teren? Jest sens dopłacania do wersji z filtrami LTE / 5G?

Jest jakaś możliwość wcześniejszego sprawdzenia czy uda się odebrać jakiś sygnał?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

W zasadzie bez problemu powinieneś odebrać sygnał mux-3 z lokalnego "doświetlenia" w Koniakowie. Skrzyczne być może z odbicia od okolicznych gór, ale gwarancji nie ma. Jak sprawa wygląda w twojej najbliższej okolicy? Skąd, co i na jakich antenach odbierają sąsiedzi?

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

Ogólnie każdy mi mówi że jest problem z odbiorem jeśli chodzi o fachowców i radzą tv satelitarną. Większość osób ma właśnie tv satelitarną a ci co mają naziemna to odbierają sygnał właśnie z Koniakowa lecz tam jest mało kanałów i to mnie nie satysfakcjonuje. Sąsiad kilka metrów wyżej też miał problem i odbiera z Koniakowa a ma antenę taką w kształcie obróconej litery T z takim długim "dziobem" coś jak Antena Yagi 16/21 - 69.

Ale co dziwne, sąsiad jeszcze dom wyżej ma stara siatkową antenę z jakimś wzmacniaczem, skierowaną właśnie w stronę Milówki i on podobno odbiera wszystkie 1,2 i 3 mux więc chyba się da. Mieszkam trochę niżej od niego co prawda ale on tą antenę ma na balkonie.

Obecnie mieszkam w tej miejscowości tylko 585m n.p.m i tam na siatkowej łapie też ładnie sygnał, ale to jest znacznie wyżej.

Coś takiego jak dipol vhf/uhf dipol 28/5-12/21-60 jeszcze mi polecają.




Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

Jak sie na tym odrobine znasz, to nic innego jak testować i sprawdzać :) Antena siatkowa, potrafi odbierać odbity sygnał (odbity od góry, czy innych obiektów). Nie wiem jak sygnały sie zachowują jak leży snieg. Czy sie lepiej odbija czy gorej.
Generalnie dobrze jest miec dojscie do anten i troszke zabawy :) Dobrze też, ustawić wysoko antene :)
Pamiętaj, aby czasami z anteną troszke w prawo troszke w lewo tzn nie kręcić ale miejsce zmieniac. Bo czasami tak jest, że jest takie wyjątkowe miejsce na balkonie czy dachu, e jest idealny odbior. Ale to Panowie monterzy mają doświadczenie :) Zobacz co fajnego ma sąsiad i też taka daj i powinno zadziałać. Gwarancji nikt nie da, bo po drodze moze byc jakas preszkkoda itp. Kabel antenowy dobry, no i chęci.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Yamaha750 pisze: 25 stycznia 2021, o 10:48 Kamesznica ok 485m n.p.m (...) Obecnie mieszkam w tej miejscowości tylko 585m n.p.m
Różnica 100 m wysokości, to baaardzo dużo. Użycie anteny typu yagi w tych warunkach to loteria. Lepiej powinna sprawdzić się siatka lub ASR. To że sąsiad wyżej odbiera, wcale nie oznacza że u ciebie będzie gorzej. W górach sygnał odbity zachowuje się nieobliczalnie. Bywa że antena zamontowana 1-2 m nad gruntem odbiera lepiej niż ta zamontowana na kominie. Nie pozostaje nic tylko jak sprawdzić. Pamiętaj że zmiana lokalizacji anteny o kilkanaście centymetrów może diametralnie zmienić parametry sygnału. Do poszukiwań sygnału użyj w odbiorniku opcji ręcznego strojenia. Włącz programowanie danego kanału (np. 21,40,41) i obserwując parametry, szukaj sygnału. A jak już znajdziesz, to jego najlepszych parametrów.
Nie można wykluczyć że nic nie znajdziesz lub sygnał będzie miał kiepskie parametry. Wówczas dla świętego spokoju najlepiej zamontować tv-sat lub IPTV (jeżeli jest taka możliwość).

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

Dziękuję, że mieliście ochotę zainteresować się moim problemem. Nie boję się spróbować znaleźć sygnał na TV, jak będzie ciężko wezwę fachowca, choć z tymi co się kontaktowałem odmawiali nawet sprawdzenia sygnału twierdząc, że jest problem ze znalezieniem sygnału w mojej okolicy.

Nie oglądam dużo TV dlatego nie chce inwestować w Satelitę, 3 multiplexy w zupełności mi wystarczą.

Podsumowując - kupić TELMOR ASR IQ czy Dipol VHF/UHF 28/5-12/21-60 czy może coś jeszcze jest wartego uwagi? Wiem, że nie ma złotego środka w moim przypadku ale od czegoś zacząć trzeba :).
Rozdzielacz/wzmacniacz może być ten?
Televes 5531 16dB 6 wyjść. Obecnie będą 2 TV ale instalacja jest przygotowana na 5 pokoi.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Najlepiej weź to, co masz teraz pod ręką (np. siatkę) i sprawdź czy cokolwiek odbierzesz ze Skrzycznego. Jeżeli nie będzie śladu sygnału, to mało prawdopodobne byś na innej antenie coś odebrał. Szkoda czasu i pieniędzy na "zabawę".

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

Fachowcy wolą robote na akrord. Nikt nie chce latać i marnować czasu na szukanie sygnału. Oni biorą kase od roboty (montażu anteny). Jak on ma kilka godzin latac i szukac sygnału to on to ma gdzieś.

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »


Dobrycel pisze:Fachowcy wolą robote na akrord. Nikt nie chce latać i marnować czasu na szukanie sygnału. Jak on ma kilka godzin latac i szukac sygnału to on to ma gdzieś.
No to przymocować antenę to ja też umiem więc nie widzę sensu płacić za to. Myślałem, że ktoś przyjedzie powie 100 czy 200 i powie mi czy będzie zasięg czy nie, jeśli tak to przy okazji zamontuje sprzęt za dodatkową dopłatą.

Kable umiem sam zarobić, antenę kupię albo pożyczę siatkową jak nie będzie sygnału odsprzedam, żonę przed TV i będzie wołać czy jest zasięg czy nie :)


Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

Widzisz, nie kazy potrafi antene przykręcić i ustawić. Ja np mam lęk wysokosci i inne zaburzenia. Na drabine i na dach nie wejde.
W Google maps wyznacz sobie linie pomiedzy domem a nadajnikiem, abys wiedział, w którą strone antene ustawiac. Potem mozna przekręcic w inną stronę i może odbity sygnał złapiesz? :D Powodzenia zycze. Ps jeszcze profil terenu mozna sprawdzic jaki masz do nadajnika. Co do fachowca to wiesz, nie sztuka antene przykrecic i za chwile brak sygnału. Fachowcy mają sprzety pomiarowe za grube tysiace. On jak złapie sygnał i ustawi to powinno grać :)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: dvbtowiec »

@Dobrycel
Z sygnałem cyfrowym jest tak że albo jest, albo go nie ma. Jeśli jesteś na granicy zasięgu, to żaden dobry sprzęt pomiarowy nie pomoże - w tym przypadku pozwoli jedynie dobrać najbardziej korzystny wariant, co wcale nie oznacza że nie będzie problemu z odbiorem.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

Wszystko zależy od lokalizacji i jak widmo sygnału sie układa. Jedynie własny upór i kombinowanie (połączenie trójnikiem 2 anten pasywnych z różnych kierunków) jak na nich odbiera lub 2 aktywnych na rózne kierunki (ale wtedy odpowiednia zrotnica, która nie tłumi za mocno). Trzeba troche uporu i chęci i szczęścia, że mieszka sie w takim miejscu, gdzie sygnał dociera.

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »


Dobrycel pisze: W Google maps wyznacz sobie linie pomiedzy domem a nadajnikiem, abys wiedział, w którą strone antene ustawiac. Potem mozna przekręcic w inną stronę i może odbity sygnał złapiesz? :D Powodzenia zycze. Ps jeszcze profil terenu mozna sprawdzic jaki masz do nadajnika.
Gdzie sprawdzę ten profil terenu?
Czy azymut w aplikacji EmiMaps pokazuję kierunek do nadajnika?

Kupiłem w dobrej cenie asr IQ będziemy próbować :) na początek wstawię do okna, a jak będzie trzeba na dach wychodzić to się dwa razy zastanowię bo też mam lek wysokości :)

Ostatnio widziałem filmik jak gość miał antenę na strychu i łapała mu zasięg.

Takie pytanie jeszcze - mam około 30-35m kabla nie chce go na razie ciąć czy na takim kablu będzie strata? Po znalezieniu sygnału oczywiście będzie docelowo krótszy. Kabel jakiś chyba triset 113 z tego co pamiętam.


dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: dvbtowiec »

Na tym kablu straty będą niewielkie. Ale jeśli masz takie problemy jak opisujesz, to każdy metr może mieć znaczenie. Na początku jednak długością tak dobrego kabla bym się nie przejmował.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: K63 »

Yamaha750 pisze: 28 stycznia 2021, o 13:33 Gdzie sprawdzę ten profil terenu?
W http://emimaps.emitel.pl masz profil. Ewentualnie w https://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html lub Google Earth.
Yamaha750 pisze: 28 stycznia 2021, o 13:33 Czy azymut w aplikacji EmiMaps pokazuję kierunek do nadajnika?
Tak.
Yamaha750 pisze: 28 stycznia 2021, o 13:33 na początek wstawię do okna, a jak będzie trzeba na dach wychodzić to się dwa razy zastanowię bo też mam lek wysokości
Dobre okno (a właściwie szyby zespolone) może tłumić sygnał. Wchodzenie teraz na ośnieżony dach, to zbyt duże ryzyko. Lepiej zamontować antenę na jakieś długiej rurze.
Yamaha750 pisze: 28 stycznia 2021, o 13:33 mam około 30-35m kabla nie chce go na razie ciąć czy na takim kablu będzie strata?
Na takim odcinku strata to ok. 6 dB. Niby niewiele, ale wszystko zależy od tego jaki sygnał odbierze antena. W trudnych warunkach każdy decybel może mieć znaczenie.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Dobrycel »

Jest jeszcze aplikacja DVB-T finder
Tez fajnie pokazuje. Trzeba poustawiac troszke, ale profil terenu oraz azymut pokaze.
Co myslicie, o przejsciach okiennych dla kapba antenowego? Taka płaska taśma z fkami aby przez okno przejśc z kablem.

modulator
Posty: 95
Rejestracja: 3 sierpnia 2020, o 10:41
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Octagon SF8008 combo
SDRplay RSP1/1A

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: modulator »

Dobrycel pisze: 28 stycznia 2021, o 16:15 Co myslicie, o przejsciach okiennych dla kapba antenowego? Taka płaska taśma z fkami aby przez okno przejśc z kablem.
Ja mam na takich tańszych z Dipola (https://www.dipol.com.pl/przejscie_gnia ... _E8232.htm). Dopóki rzadko otwiera się okno, są ok. Tłumienie nie jest jakieś zabójcze. Innych nie testowałem.

beskidus
Posty: 4
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 21:43
Odbiornik: lg
Instalacja antenowa: siatka

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: beskidus »

Nie wiem, czy pomogę ale mieszkam obok, w Milówce i też miałem problem z odbiorem. W końcu ustawilem antene w kierunku wschodnim( na górę Prusow) i lapię wszystkie kanały z odbicia. Antena to Emme Esse 560HVD

Yamaha750
Posty: 11
Rejestracja: 24 stycznia 2021, o 11:57
Miejscowość: Kamesznica

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: Yamaha750 »

beskidus pisze:Nie wiem, czy pomogę ale mieszkam obok, w Milówce i też miałem problem z odbiorem. W końcu ustawilem antene w kierunku wschodnim( na górę Prusow) i lapię wszystkie kanały z odbicia. Antena to Emme Esse 560HVD
Dzięki za informację. Próbowałeś jakieś inne anteny wcześniej? Sam szukałeś sygnału?
Ja mam zamiar za to zabrać się w tym lub przyszłym tyg, ale rozważam wziąć kogoś kto to zrobi z racji braku czasu ale jeszcze zobaczę.

beskidus
Posty: 4
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 21:43
Odbiornik: lg
Instalacja antenowa: siatka

Re: Jaka antenę wybrać do odbioru w górach?

Post autor: beskidus »

Sam ustawiałem antenę, metodą prób i błędów, używałem wczesniej siatki ale z racji mux 8 zastowałem emme esse w dwóch polaryzacjach.

Zablokowany