Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: am00 »

lpf1972 pisze: Niezmienny pozostaje termin 31.12.2014, gdy zgodnie z ustaleniami z UE w Europie nie będzie TV analogowej.
Małe sprostowanie dotyczące dat:
1: Nie 31.12.2014, a 17.06.2015 (porozumienie GE06).
2. Data postulowana prze UE (31.12.2011) na pewno w Polsce nie będzie respektowana.
3. Data 31.07.2013, to ustawowa data wyłączenia telewizji analogowej w Polsce, aczkolwiek z harmonogramów Emitela wynika, że etap IV wdrazania MUX3 kończy sie 27 kwietnia 2014, a dla MUX2 etap VI (Jelenia Góra i Gizycko) będzie wdrażany do 31.12.2013.
4: Data 17.06.2015 (GE06) wcale nie oznacza zakazu nadawania analogowego i obowiązku nadawania w technologii NTC. Po tej dacie zdejmuje się tylko ochronę zasięgów telewizji analogowej przed zakłóceniami i wprowadza się ochronę zasięgów naziemnej telewizji cyfrowej. W naszym przypadku oznacza to, że musimy wyłączyć (lub zredukować moce) tylko tych nadajników analogowych, które zakłócają odbiór cyfrowy poza granicami Polski, a takich przypadków jest niewiele.

Mam nadzieję, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi, ale poślizgi na pewno będą, bo nie ma mechanizmu rynkowego, który by to przyspieszał.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: lpf1972 »

am00 dzięki za skrupulatne zebranie wszystkich informacji w jedną całość.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: twmichal »

Właśnie włączono MUX-3 na częstotliwości MUX-1 z Suchej Góry. Skład jest taki (w/g kolejności)

1.TVP Info Rzeszów
2.TVP Kultura
3.TVP Historia
4.TVP1
5.TVP2

Alan89

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Alan89 »

Niestety coś nie tak jest z MUXem TVP ponieważ tuner wyszukuje mi, zatrzymuje się na 42 kanale i.. idzie dalej, sygnał na pewno musi być ok, skoro MUX 2 odbiera ładnie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: blockbuster »

Dla zainteresowanych podejście TVP do MUX 1
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka ... 10/3775528
Od minuty 30 do końca.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ploomba »

Dziś w TVP Info w programie Minęła Dwudziesta było krótkie spotkanie panów z TVP, KRRiT i Emitel'a
http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka ... 10/3775528 (30 minuta)
Goście programu debatowali nad koncepcją przydziału miejsc w multipleksach. Debatę poprzedził krótki reportaż, w którym mówiono, że TVP do 2013 roku ma być na mux-1 (o 100% pokryciu kraju) a od 2013 na mux-3, który będzie miał pokrycie szczątkowe. Wg reportera, TVP poprzez to przejście z mux-1 na mux-3, nie będzie dostępna dla każdego Polaka (niby dlatego, że mux-3 ma mieć szczątkowe pokrycie kraju) - co w rzeczywistości mija się z prawdą bo przecież mu-3 ma po wyłaczeniu analogu mieć też 100% pokrycie , co oczywiście zapomnieli dodać. No chyba, że TVP nie planuje wyłączać analogu.
Debata trwała ok 10-15 minut i oprócz koncepcji rozplanowania kanałów Pan z TVP powiedział, że jeśli dostaną miejsca w mux-1 na stałe, to do 2012 uruchomią w nim kanały TVP1 i TVP2 w HD - co też jest przecież nie realne, bo w takim wypadku musieliby wyrzucić TVP Info do szczątkowego w 2012 roku mux-3.
Przedstawiciel TVP złożył oficjalną propozycję na ręce przedstawiciela KRRiT i na tym się debata skończyła. 8-)


p.s.
widzę, że kolega zarzucił linkiem wcześniej 8-)
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2011, o 23:17 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tom345 »

Cóż, dobrze że tak 'rzetelne' infomacje pojawiają się w telewizji...

Aż smutne, że dużo więcej wiedzą zwykli pasjonaci niż dziennikarze, którzy dostali zlecenie na zrobienie materiału, tym bardziej goście (chyba, że wiedzą a nie powiedzą).

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

Tom345 pisze:Aż smutne, że dużo więcej wiedzą zwykli pasjonaci niż dziennikarze, którzy dostali zlecenie na zrobienie materiału, tym bardziej goście (chyba, że wiedzą a nie powiedzą).
Cóż, pasjonaci zawsze będą wiedzieli więcej niż dziennikarze. I to w każdej dziedzinie. Dziennikarze charakteryzują się tym, że wiedzą "wszystkiego po trochu" i wbrew pozorom robią mnóstwo błędów. I zawsze pasjonat słuchający co ma do powiedzenia dziennikarz na dany temat będzie irytował się z powodu nieścisłości i pomyłek.

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

Jestem w szoku po tym co zobaczyłem. Brak mi słów. To sie nazywa obiektywizm w wydaniu TVP.

Przedstawiciel TVP oczywiście bezczelnie kłamał. W wielu kwestiach, m.in., że mux3 pozostanie w szczątkowym zasięgu po wyłączeniu analogu oraz, że w 3/7 muxa1 mogliby nadać TVP1HD i TVP2HD
Graboś z KRRiT wypowiadał się jak przydupas tego z TVP.
Najdziwniejsze, że koleś z Emitela nie zdementował tych kłamstw tylko spokojnie się przysłuchiwał. Nic odkrywczego właściwie nie powiedział.

Dziennikarz - porażka, absolutny brak znajomości tematu. Dyletant.

I na koniec najlepsze: pytanie o równość podmiotów! Było zrobić przetarg w 2009 r. to zasięg byłby równy.

Ręce opadają


P.S.
Może by tak małe pisemko do TVP w sprawie sprostowania. Dokładnie wynotować wszystkie kłamstwa, zacytować i zażądać sprostowania. Wg ustawy prawo prasowe mieliby obowiązek odczytać takie oświadczenie w programie.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: blockbuster »

Mnie osobiście powalił tekst pana z TVP cytuje: "No i dobranocki nie będzie" :lol:
Ogólnie bardzo "obiektywny" program, oby takich więcej a społeczeństwo będzie właściwie wyedukowane w sprawie NTC.
Pozdrawiam

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Przemo »

Cos chyba tam pokręcili z tym TVP 1 i 2 w HD. Przecież w MUX 1 jeśli zamiast trzech kanałów w SD daliby dwa HD to każdy z nich mógłby mieć ok. 4 Mbit/s, a przecież to byłaby kicha. Zapewne bardziej prawdopodobny jest scenariusz przeniesienia TVP 1, 2 i Info lokalnego do Mux 1, a w ich miejscu plus wolne miejsce na dwa dodatkowe kanały TVP których brak w MUX 3 można by spokojnie dać dwa kanały w jakości HD z przepływowością ok. 8-9 Mbit/s. Nasuwa się jednak pytanie, czy takie kanały będą transmitowane naziemnie i to FTA? Przecież N ma wyłączność na TVP 1 „pseudo” HD na 12 miesięcy, dodatkowo była tam mowa o TVP Historia, a przecież los tego kanału już jest przesądzony i zostanie on zastąpiony TVP Dokument, który nie wiadomo czy pozostanie w formie FTA, a jeśli tak, to czy będzie transmitowany w żałosnej jakości z zapchanego transpondera Astry, czy trafi również pod „opiekę” platform satelitarnych. Z tego wywiadu wynika tylko jedno, iż TVP dzieje się krzywda, a niestety jest odwrotnie. Gdyby chcieli już mogliby informować widzów w regionach gdzie emisja analogowa zajmuje miejsce multipleksu trzeciego, iż w przeciągu maksymalnie pół roku przechodzą na danym kanale na DTV i po sprawie. Mamy przykład Czech, gdzie bez problemowo CT2 ustąpiła miejsca przekazom cyfrowym państwowej telewizji CT1, CT2, CT 24 i CT Sport plus radio, a wyjątkowo uparci widzowie nadal mają dostęp do analogowej CT 1 plus stacje prywatne.

arik92

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: arik92 »

"31 lipca to także data zakończenia nadawania sygnału analogowego w Polsce. Dla Telewizji Publicznej oznacza to, że w systemie cyfrowym nie będzie mogła docierać do wszystkich dotychczasowych odbiorców".
A IV etap MUX 3 to co? Przecież po wyłączeniu analogu odpali się resztę nadajników MUX 3 i będzie on miał pokrycie takie jak MUX 1 i MUX 2. Zresztą co to za problem przedłużyć przebywanie trzech stacji TVP w MUX 1 do 27.04.2014 czyli ostatecznego terminu IV etapu MUX 3. Z drugiej strony, czy ten IV etap MUX 3 musi trwać aż do 27.04.2014? Czesi potrafią w jedną noc wyłączyć analog i włączyć DVB-T.

TVP żali się, że będzie miała tylko MUX 3, a co dotychczas w nim zaproponowała widzom?
MUX 3 ma 8 miejsc, a zapełnione jest tylko 5. Gdzie jest TVP HD, TVP Sport? Gdzie jest? W platformach cyfrowych jest.
Dlatego jak TVP chce te trzy miejsca w MUX 1, to niech najpierw pokaże swoją ofertę w MUX 3 i przekona, że warto im te trzy miejsca dać.

Przedstawiciel TVP chyba sam nie wie co mówi. Gdzie on chce w mieścić TVP 1 HD i TVP 2 HD do MUX 1? Dwa kanały HD to sześć kanałów SD. MUX może pomieścić 7/8 kanałów SD z czego 4/5 mają dostać nowi gracze.
EURO 2012 możecie pokazać w HD w MUX 3, nie w pełnym zasięgu ale w częściowym możecie.
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2011, o 10:57 przez arik92, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ploomba »

Ja mam wrażenie (pisałem już o tym wcześniej na forum), że TVP nie ma zamiaru wyłączyć nigdzie sygnału analogowego przed 2014-2015 i dlatego raban podnoszą, że w szczątkowym mux-3 ich kanały nie będą dostępne dla wszystkich Polaków.
Zobaczycie, za jakiś rok lub dwa po uruchomieniu ogólnokrajowego mux-1 lub mux-3 TVP powie, że nasycenie rynku jest małe itd itp i dla dobra widzów nie wyłączą analogu przez następne dwa lata.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

To prawdopodobny scenariusz @ploomba, tylko mało ekonomiczny i krótkowzroczny.

1. Będą płacić za emisje analogową i cyfrową.
2. MUX II zyska już niedługo zasięg krajowy co TVP odczuje w spadku dochodu z reklam. Obecnie i tak mało oglądam kanały TVP a potem pewnie będzie to margines mojej oglądalności.

TVP powinno dążyć do szybkiego uruchomienia MUX I, moim zdaniem to ich jedyna szansa na w miarę dobry start cyfrowy.

vigoo
Posty: 504
Rejestracja: 9 lipca 2010, o 11:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin/Kołowo

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: vigoo »

Oglądałem ten program i mój komentarz do tego co zobaczyłem:
-Program zrobiony tylko po to, by udowodnić swoją tezę "Nie dacie nam miejsca na stałe w MUX1, to połowa Polski nie będzie oglądać kanałów TVP po 2013r i żadnych innych argumentów nie przyjmujemy"
-Jeśli dacie nam miejsce na dłużej (czyt. na stałe), to udostępnimy kanały TVP1HD i TVP2HD na MUX1 a kanały tematyczne na MUX3 (jednak słowem nie wspomniano o TVP Sport, czy TVP Seriale). Jeśli miejsca nie dacie to wypchajcie się i kanałów HD nie będzie. Czy to nie jest zwykły szantaż...
I teraz najlepsze:
-Słowa wiceprzewodniczącego KRRITV: "Należy pamiętać, że TVP oferuje wszystkie swoje kanały bezpłatnie. TVP nie posiada pakietu płatnych kanałów..." To ja się pytam gdzie są w DVB-T takie "bezpłatne" kanały jak: TVP Sport, TVP Seriale, TVP HD ? Odpowiedź: Oczywiście w płatnych platformach cyfrowych i kablówkach...!

Jak oglądam te wszystkie rozmowy na temat NTC, to mam wrażenie, że występujący w nich goście nie mają zielonego pojęcia o tym co mówią, albo specjalnie robią oglądających w balona...

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Gori »

To spotkanie w TVP powinno raczej wylądować w temacie
Nadużycia, brak informacji (poprzednio"uwaga na naciągaczy") 8-)

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Ikey »

DVB-T pisze:Jestem w szoku po tym co zobaczyłem. Brak mi słów. To sie nazywa obiektywizm w wydaniu TVP.

Przedstawiciel TVP oczywiście bezczelnie kłamał. (......)
Opisałeś to idealnie. Jak to oglądam to nasuwa mi się jedna myśl - TVP kierowana przez takich ludzi nie zasługuje na to by przetrwać. Im pewnie płaci polsat i tvn, bo jawnie działają na ich korzyść. To wszystko musi rypnąć na samo dno i dopiero wtedy być może uda się coś odbudować.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

TVP podała temat obiektywnie jak się patrzy :lol:
W podobny sposób- nie jeden ważny dla Polski temat dziennikarze TVP już przekręcili ...zdaje się z braku wiedzy lub celowo !!!
Niezłe lanie wody ...słów brakuje !
Jaka ta TVP pokrzywdzona !? :lol:
Najlepsze tutaj było to,że cyt.: TVP udostępnia wszystko bezpłatnie (a gdzie tu abonament ?)
Jakby sugerowano w tym programie ,że za Mux 2-komercyjny trzeba płacić !
Założe się ,że sporo widzów tak to odebrało . 8-)

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: BadBoy475 »

Program obejrzałem i stwierdzam że była to czysta manipulacja. TVP sama sobie nawarzyła piwa swoim niezdecydowaniem i pokrętną polityką której chyba nikt normalny nie zrozumie. Płaczą na antenie że zostaną na lodzie bo komercyjni na koniec roku będą mieli zasięg ogólnopolski a oni w 2013 co najwyżej połowę.

Tylko gdzie byli przedstawiciele TVP jak UKE i KRRiT chcieli dać TVP cały MUX1 i MUX3 z zastrzeżeniem że jedno miejsce w MUX3 będzie dla innego lokalnego nadawcy, dodatkowo zobowiązując TVP do nadawania przynajmniej jednego kanału w jakości HD ?
Taka oferta to było im mało ?
Przecież to prawie 2 pełne multipleksy na własność dla TVP !!!

No ale jak olali sprawę to teraz nie powinni dostać nic ponad MUX3, którego i tak zresztą nie potrafią zapełnić bo lepiej swoje kanały sprzedawać platformom cyfrowym. W tym momencie najlepiej by było gdyby cały MUX1 dostali nowi nadawcy a TVP jak chce to niech walczy co najwyzej o MUX4 albo 5 które może kiedyś będą uruchomione...

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: lpf1972 »

Piękna socjotechnika! Wdrożenie NTC przedstawione niczym zamach terrorystyczny!

Mapka dla MUX2 - ale komercyjni mają duże pokrycie sygnałem, mapka MUX3 - (na ekranie kilka małych plamek),
prowadzący: gdzie równość traktowania podmiotów?
Witold Graboś (KRRiT) : lepiej wygląda pierwszy MUX, poproszę o obrazek
Andrzej Kaźmierski (TVP): pierwszego akurat nie mamy, co prawda pokrywa cały kraj, ale momentu jego startu nie znamy, ale znamy doskonale moment zakończenia.

Ja się tylko pytam - skoro we wrześniu 2009 TVP wiedziało jak będzie wyglądało wdrożenie NTC, to czemu do tej pory nic konkretnego w kierunku uruchomienia MUX1 nie zrobiło :?:
Nadawcy z obecnego MUX2 mieli wystartować razem z TVP w MUX1. I co? Ciągłe przepychanki. TVP zrobiło przetarg na operatora MUX3, a MUX1 dalej leżał. Dopiero po przeniesieniu prywatnych do MUX2 nagle TVP stwierdziło że nie ma pokrycia poprzez MUX3 :shock: a MUX1 leży i kwiczy.

Zablokowany