Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
komi

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: komi »

Tomasz Berezowski pisze:
telemaniak93 pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Ciekawe. Wynika z tego, że TVP na czas EURO2012 zamierza wyłączyć z MUX-1 kanały TVP2 i TVP Info.
Dlaczego? Może się jakoś dogadają? U-TV niby zapowiedziała start na jesień a czy tak będzie?
ATM rozrywka chyba nie podała info kiedy będzie startowała. Wystarczy aby jeden z tych kanałów nie wystartował i chyba już będzie możliwość (W MUX-1 jest przecież 7 kanałów). Ewentualnie gdyby potrzebne było więcej miejsca można by nie puszczać dwóch "jedynek" a pościć tylko w HD.
Dla nadawania w HD sportu, czyli mocno pasmożernego przekazu wymagane będzie użycie co najmniej 3 slotów SD, czyli około 10Mbps.
Jeśli kanał TVP1 HD będzie wyglądał tak jak obecnie w telewizji 'n' to nie będzie na ten okres konieczne wyłączenie żadnego kanału z MUX1. Od początku mam dostęp do tego kanału i jeszcze ani razu nie widziałem na nim transmisji w 'czystym HD' takim jak na TVP HD. Można to łatwo porównać podczas równoległej transmisji tego samego programu na obu kanałach.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

Jarosław Bałuka pisze:
Rahm pisze: Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.
Bajki opowiadasz kolego, daj sobie spokój ;)
Stawiam honor, że pierwszy etap mux-1 do 30 września i będą to: Warszawa, Poznań i Lubuskie.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

Warszawka będzie jako pierwsza to jest pewne :) (no chyba, ze mnie ktoś chce zaskoczyć HA HA :D)
Lubuskie i Poznań.. Hm.. czyli jak MUX-2. No by się zgadzało... Pewnie coś tam włączę jak najszybciej bo tam chciano jak najszybciej wyłączyć analog. Obecny harmonogram wyłączania analogu może się trochę zmienić. Więc jeśli masz taki tok myślenia to może się On tylko sprawdzić przy nie dużych zmianach w terminach wyłączenia analogu. :)
Jeśli masz inne źródło informacji to przepraszam.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

marcin.poznan pisze:Jak ktoś ma ochotę i pracuje w mediach to jest na dziś zaproszenie tej treści:

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów na uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Telewizją Polską S.A. i spółką TP EmiTel w sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX1). W imieniu Telewizji Polskiej umowę podpisze prezes Zarządu Juliusz Braun, a w imieniu TP EmiTel - prezes Zarządu Przemysław Kurczewski. Podpisanie umowy odbędzie się w obecności podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Magdaleny Gaj.
Uroczystość odbędzie się 27 lipca br. (środa)
o godz. 13.00
w Ministerstwie Infrastruktury, ul. Chałubińskiego 4/6, bud. A, s. 104.
Zaproszenie dla TVP. Może coś pokażą ważnego, a nie babcie, którym piwnice zalało. Ale cóż 13 sie zaczęła, TVP info milczy, to i bezpośredniej transmisji z konferencją nie będzie. O, Polsko !

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Maciejek »

Rahm pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Rahm pisze: Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.
Bajki opowiadasz kolego, daj sobie spokój ;)
Stawiam honor, że pierwszy etap mux-1 do 30 września i będą to: Warszawa, Poznań i Lubuskie.
hmmm nie zapominajcie o Rzeszowie i Wiśle tam niewiele wystarczy, by wskoczył na swoje miejsce mux1.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Rahm pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Rahm pisze: Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.
Bajki opowiadasz kolego, daj sobie spokój ;)
Stawiam honor, że pierwszy etap mux-1 do 30 września i będą to: Warszawa, Poznań i Lubuskie.
A widzę, że już ograniczyłeś się tylko do I-go etapu :)

Nie stawiaj, za dużo ryzykujesz. Poczekajmy, już niedługo zapewne pojawi się oficjalny komunikat.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: micial »

telemaniak93 pisze:Warszawka będzie jako pierwsza to jest pewne :) (no chyba, ze mnie ktoś chce zaskoczyć HA HA :D)
Lubuskie i Poznań.. Hm.. czyli jak MUX-2. No by się zgadzało... Pewnie coś tam włączę jak najszybciej bo tam chciano jak najszybciej wyłączyć analog. Obecny harmonogram wyłączania analogu może się trochę zmienić. Więc jeśli masz taki tok myślenia to może się On tylko sprawdzić przy nie dużych zmianach w terminach wyłączenia analogu. :)
Jeśli masz inne źródło informacji to przepraszam.
Ja obstawiam w drugą stronę, ostatnim nadajnikiem w .pl będzie jak zwykle łódź. :?

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: biopar »

raczej trzeciewiec :P

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Może przyjmujemy zakłady jaki nadajnik pierwszy a jaki ostatki ;)

Mnie interesuje Trzeciewiec i mam nadzieję że nie będę musiał czekać roku na uruchomienie MUX I.

Ps. biopar, wypluj to słowo :D Trzeciewiec ma być pierwszy.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: tomek1106 »

Mnie interesuje najbardziej Płock, Konin, lub ewentualnie Bydgoszcz ;)

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Wystarczy spojrzeć na tę mapkę:
http://www.polskacyfrowa.org/files/Rys7.jpg
Jest to oczywiście nieaktualna mapka wyłączania analogu, ale kolejność wyłączania nadajników raczej dalej obowiązuje, więc jasne jest gdzie najpierw dojdzie do odpalenia nadajników MUXa pierwszego. W pierwszym etapie znajdzie lubuskie, zachodniopomorskie, część dolnośląskiego, część podkarpackiego, itd.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

micial pisze:
telemaniak93 pisze:Warszawka będzie jako pierwsza to jest pewne :) (no chyba, ze mnie ktoś chce zaskoczyć HA HA :D)
Lubuskie i Poznań.. Hm.. czyli jak MUX-2. No by się zgadzało... Pewnie coś tam włączę jak najszybciej bo tam chciano jak najszybciej wyłączyć analog. Obecny harmonogram wyłączania analogu może się trochę zmienić. Więc jeśli masz taki tok myślenia to może się On tylko sprawdzić przy nie dużych zmianach w terminach wyłączenia analogu. :)
Jeśli masz inne źródło informacji to przepraszam.
Ja obstawiam w drugą stronę, ostatnim nadajnikiem w .pl będzie jak zwykle łódź. :?
Ha HA no u Nas to jak zwykle na końcu.. Choć MUX-3 nam już uruchomili tylko z bardzo wielką mocą :D.
Czekajmy czekajmy może za kilka godzin się czegoś dowiemy :)

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Jakby to był Dolny Śląsk to chyba skakałbym z radości. :D

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »


Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

A widzę, że już ograniczyłeś się tylko do I-go etapu :)

Stawiam wszystko, cały harmonogram mux-2 przerobiony będzie na mux-1 tylko w dacie zmienią 0 na 1, 1 na 2, czyli 2010 na 2011, 2011 na 2012, tylko z przyspieszeniem ostaniego etapu, bo zechcą zmieścić się przed Euro, jak ten minister i ta trasa z Chińczykami. Panie Jarosławie, dlaczego stroni pan od odpowiedz na pytanie, czy Jemiołów ma już przygotowany nadajnik na mux-1. Zna pan odpowiedź, niech się pan podzieli. To nie tajemnica.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

O ktoś coś wykasował.. :)
Ktoś tu "popłynął" z terminami bo MUX-1 od 15 grudnia.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: yerry »

Rahm pisze:
Jarosław Bałuka pisze:
Rahm pisze: Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.
Bajki opowiadasz kolego, daj sobie spokój ;)
Stawiam honor, że pierwszy etap mux-1 do 30 września i będą to: Warszawa, Poznań i Lubuskie.
I co z tym honorem kolego :lol:

wg komunikatu: Uruchomienie MUX1 rozpocznie się 15 grudnia 2011 r. i potrwa do 27 kwietnia 2014 r.

źrodło: http://www.tvp.pl/o-tvp/centrum-prasowe ... el/4976589

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Z tym, że potrwa do 2014 roku to chyba coś nie tak, skoro analog ma być wyłączony już w lipcu 2013 roku. Z tego wynika, że w niektórych regionach nie będzie okresu przejściowego i część kraju będzie pozbawiona dostępu do kanałów TVP.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: voitek »

Pewnie nie śpieszą się, bo i chcą zaczekać na innych nadawców z multipleksu 1, żeby byli gotowi. Eska TV miała być na początku roku 2012, U-TV też ruszy raczej w grudniu, jeszcze nie wiadomo co z ATM.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

eMTi pisze:Z tym, że potrwa do 2014 roku to chyba coś nie tak, skoro analog ma być wyłączony już w lipcu 2013 roku. Z tego wynika, że w niektórych regionach nie będzie okresu przejściowego i część kraju będzie pozbawiona dostępu do kanałów TVP.
Nie tak. W tym komunikacie napisano:

"Do października 2012 r. podstawowe kanały telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP INFO (w zregionalizowanych wersjach) będą dostępne dla 95 proc. mieszkańców Polski. Dodatkowo uruchomienie MUX1 umożliwi wyłączenia emisji analogowej w 2013 r. oraz uruchomienie od 27 kwietnia 2014 r. MUX3 na docelowych częstotliwościach (dostępność dla 98 proc. ludności Polski)."

Kanały TVP do 10.2012 będą dostępne w DVB-T MUX1, a wyłączenie analogu w 2013r.

Zablokowany