Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

TVP nie obowiazuje koncesja bo to jest nadawca publiczny co innego stacje komercyjne

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

Jakby TVP chciał udostępniać TVP Sport i TVP Seriale za darmo to od samego początki by były w MUX3. To są kanały komercyjne i TVP pobiera za nie opłaty. Te kanały pewnie znajdą się w NTC, ale nie będzie to MUX1 czy MUX3.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ks41 »

rotalplus pisze:
Podejrzewam ze harmonogram zostanie ujawniony 1 sierpnia i na początku MUX1
będzie dostępny w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i moze ewentualnie Szczecinie, Siedlcach i Zielonej Górze
Taki układ mi pasuje :D

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

[quote="rotalplus"]Na szczęście dopiero jak rozumiem TVP wystąpiła o zmianę rezerwacyjną i mam nadzieje ze UKE się nie zgodzi

Teraz TVP chce się bawić w blokowanie MUXów

i na co komu HD? dla szpanu? Czy żeby pogorszyć jakosc?

Pierwsze III multipleksy nie powinny zawierać żadnego kanału HD. Jak to się ma do ustawy?

TVP wariata struga?


Jasne -najlepiej cofnąć się jeszcze do Tv czarno-białej.
Albo wogóle to zamieszkać w jaskini :)

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: rotalplus »

cyber pisze:
rotalplus pisze:Na szczęście dopiero jak rozumiem TVP wystąpiła o zmianę rezerwacyjną i mam nadzieje ze UKE się nie zgodzi

Teraz TVP chce się bawić w blokowanie MUXów

i na co komu HD? dla szpanu? Czy żeby pogorszyć jakosc?

Pierwsze III multipleksy nie powinny zawierać żadnego kanału HD. Jak to się ma do ustawy?

TVP wariata struga?


Jasne -najlepiej cofnąć się jeszcze do Tv czarno-białej.
Albo wogóle to zamieszkać w jaskini :)

Możesz mieszkać nikt ci nie broni, ale pojemność multipleksów jest mała i ich liczba jest mała aby bawić się w HD. Niech platformy cyfrowe oferują same HD a nie wciskają ludziom SD i HD i każą za obie rzeczy płacić mimo, ze jest to ten sam kanał.

Lepiej żeby wrzucili tVP seriale i TVP sport

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Benedykt »

Kanał HD będzie (jeżeli będzie) tylko w czasie Euro 2012. TVP chyba spekuluje, że nie wszystkie kanały komercyjne wystartują. Jak dla mnie cała sytuacja jest bez sensu. Mux I miał być odtworzeniowy (to co teraz jest w analogu). Zanim zacznie działać, stacje komercyjne będą już mieć pokrycie w całym kraju. Na mux I powinna się przenieść TVP by zwolnić częstotliwości po analogu. Stacje komercyjne (z mux I) powinny przejść na mux III. Już w przyszłym roku mielibyśmy 3 mux'y. :shock:

Bartosz Czach

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Bartosz Czach »

rotalplus pisze:Podejrzewam ze harmonogram zostanie ujawniony 1 sierpnia i na początku MUX1
będzie dostępny w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i moze ewentualnie Szczecinie, Siedlcach i Zielonej Górze
Jeśli tak będzie, powiem: I gitara Panowie!
MUX1 powinien wystartować najpierw tam, gdzie będą mieć miejsce rozgrywki Euro 2012 i w lokalizacjach do 100km od miasta goszczącego mistrzostwa.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Miło byłoby też gdyby wystartowali na początek także w Krakowie gdzie techniczne warunki do startu na kanale 25 już są.

Bartosz Czach

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Bartosz Czach »

Z mocą 10W?

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: voitek »

andiks pisze:
micial pisze:Prośba:

Przenieście dyskusję na temat jakie kanał powinny być w mux-1 do istniejącego wątku:
Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?
Zgadzam sie zeby przeniesc te watki do tematu jakie programy w których mowa o zawartosci samego multipleksu.
Tak naprawdę trudno teraz rozdzielić, który to post do jakiego tematu powinien być przeniesiony - nie jestem moderatorem, ale uważam że zrobi to tylko bałagan i trudność w znalezieniu konkretnych wypowiedzi, bo ten temat w którym to piszę dzisiaj bardzo się rozrósł...

Moim zdaniem po 2014 roku (lub nawet wcześniej) w MUX3 zostaną usunięte kanały 1, 2 i Info, w zamian za to dostaniemy jakieś inne kanały, może coś w HD.
A to TVP1 w HD na Euro2012 to będzie tylko taki jednorazowy wybryk na krótki czas, bo TVP będzie chciało pokazać jakiś kanał w HD za darmo dla wszystkich w szerokim zasięgu (w takim też będzie MUX1 w czerwcu). A potem, kiedy już MUX3 zacznie się rozwijać, możemy spodziewać się jakiegoś kanału TVP w jakości HD na stałe.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

@Bartosz Czach dlaczego odmawiasz polskiemu widzowi darmowego dostępu do Euro 2012 w jakości HD ? Będzie to właśnie bdb promocja NTC w Polsce . Znam Twoje poprzednie posty w których usilnie twierdzisz ,że HD nie dorównuje SD ale to Twój problem .
Jeśli TVP1 HD zostanie uruchomiony na czas Euro 2012 to na pewno zniknie wersja SD tego kanału - przydało by się obejrzeć także np. IO 2012 w Londynie także w HD !
Więc TVP tutaj akurat idzie w dobrym kierunku - a jeśli na Muxie wyrzuci się pare zbędnych rzeczy jak np. transmisja dźwięku w kilku kompresjach ograniczając się do DD+ itd. to kanał HD w wersji 720p będzie w przyzwoitej jakości a gadające głowy na TVP Info i podobne kanały SD Mux1 też będą w normie.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: grzesiek811 »

eMTi pisze:Jakby TVP chciał udostępniać TVP Sport i TVP Seriale za darmo to od samego początki by były w MUX3. To są kanały komercyjne i TVP pobiera za nie opłaty. Te kanały pewnie znajdą się w NTC, ale nie będzie to MUX1 czy MUX3.
Ciekawi mnie komercyjność tych kanałów. Oba kanały korzystają z dobroci TVP, np seriale i TVP HD, które zostały nakręcone dawno temu z pieniędzy TVP, między innymi z abonamentu, teraz nadawane są jako tzw. programy komercyjne i zarabiają pieniądze z inwestycji poniesionych z abonamentu. Wg mnie to kradzież, albo jakiś dziwny układ.

Jakoś w Czechach telewizja państwowa nadaje kanał sportowy, czyli jakoś można.

Jeżeli TVP sport kiedyś znajdzie się w jakimś muxie, to pewnie w kodowanym, ale ja wątpię w jego obecność w NTC.

Boję się za to o nowe kanały w mux 1, że nie będą raczej wartościowe. Dobrze, że jest kanał muzyczny i jakoś przełknę, że to eska tv a nie rebel, ale Polo tv już mi się nie widzi.

ATM rozrywka będzie pewnie puszczał powtórki Big bradera i inne reality show oraz teleturnieje czego chyba już nikt nie ma zamiaru oglądać.

U-TV to niewiadoma, czy w ogóle wystartuje?

Mam wrażenie, że część programów jak np. TV-6, Puls 2, czy nowości w mux 1 to marne zapełniacie częstotliwości.

@Bartosz Czach - to ty jeszcze nie dostałeś bana?
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2011, o 23:12 przez grzesiek811, łącznie zmieniany 1 raz.

loker

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: loker »

Poland pisze:Miło byłoby też gdyby wystartowali na początek także w Krakowie gdzie techniczne warunki do startu na kanale 25 już są.
Jeszcze raz kolego: na MUX-1 kanał wolny jest praktycznie wszędzie. A w październiku TVP dostaniesz z MUX-3.
Do do Krynicy Zdrój - myślę, że SFN MUX-1 będzie najwcześniej w październiku 2012.

A co do dyskusji o TVP w SD i HD: MUX-3 to obecnie TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP KULTURA, TVP HISTORIA. I tak zostanie. W wolne miejsce na czas mistrzostw dadzą być może TVP HD, ew. TVP1 HD.
W Warszawie zamiast obecnego POLSAT HD i TVN +1 będzie pewnie testowy TVP HD z meczami.
bardziej dostępny kanał HD na Euro 2012 - w MUX-1 (bo większy zasięg) zamiast TVP1, wolnego 8 miejsca) oraz TVP INFO będzie TVP1 HD. Ale totalnie tymczasowo.
Pytanie - co z MUX-1 w wakacje 2013? Powoli należy szykować zwolnienie przez TVP (zresztą co ona może zaoferować).

Osobiście chciałbym w MUX-1 TV TRWAM oraz TVN24 - przynajmniej jakaś treść jest na tych kanałach.
Ostatnio zmieniony 27 lipca 2011, o 23:17 przez loker, łącznie zmieniany 1 raz.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

Bartosz Czach pisze:
cyber pisze:@Bartosz Czach dlaczego odmawiasz polskiemu widzowi darmowego dostępu do Euro 2012 w jakości HD ?
Nie odmawiam. Chcecie mieć katastrofalną jakość? Proszę bardzo. Będzie Eurokompromitacja 2012.
cyber pisze:jeśli na Muxie wyrzuci się pare zbędnych rzeczy jak np. transmisja dźwięku w kilku kompresjach ograniczając się do DD+ itd. to kanał HD w wersji 720p będzie w przyzwoitej jakości
Dobrze powiedziane - przyzwoitej. Ale dla niedowidzącego (przepraszam, jeśli kogoś uraziłem), który nie zobaczy masakrycznej pikselozy. Za to pozostanie z . dźwiękiem spod kopuły.

DD+ oszczędza pasmo dzięki użyciu lepszych kodeków aniżeli to ma miejsce w przypadku np DD.itd nie odbywa się to kosztem jakości dźwięku (wręcz przeciwnie) i proszę się nie sugerować testami dźwięku w kompresji DD+( aktualnie Mux3 tvp1) . Bardzo duże znaczenie ma tutaj źródło sygnału !
Jeśli chodzi o ową pixelozę to już urasta niemalże w mit w pańskich obserwacjach ...
Szkoda wogóle komentować owe posty .
Pozdrawiam .

wiewior

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: wiewior »

W kwestii rozdzielczości to 720p oznacza jakieś 12% zysku przepływności w stosunku do klasycznego 1080i. Już bardziej by się "opłacało" użyć 1440x1080i50. To daje 25% zysku.
No chyba że pójdzie się na całość i użyje 960x720p50.
Przepraszam za OT...

Matthías

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matthías »

grzesiek811 pisze:
eMTi pisze:Jakby TVP chciał udostępniać TVP Sport i TVP Seriale za darmo to od samego początki by były w MUX3. To są kanały komercyjne i TVP pobiera za nie opłaty. Te kanały pewnie znajdą się w NTC, ale nie będzie to MUX1 czy MUX3.
Ciekawi mnie komercyjność tych kanałów. Oba kanały korzystają z dobroci TVP, np seriale i TVP HD, które zostały nakręcone dawno temu z pieniędzy TVP, między innymi z abonamentu, teraz nadawane są jako tzw. programy komercyjne i zarabiają pieniądze z inwestycji poniesionych z abonamentu. Wg mnie to kradzież, albo jakiś dziwny układ.
Uważam tak samo jak Ty. Ja tylko przedstawiłem stanowisko TVP. Mnie też zastanawia, jak kanał może być komercyjny skoro emitowane na nim materiały są zrobione za pieniądze publiczne. Ostatnio było coś o tym na co TVP wydaje pieniądze z abonamentu. Jak się okazało najwięcej pieniędzy szło na prawa sportowe, a jak wiemy na jedynce czy na dwójce ostatnimi czasy sportu zbyt wiele nie ma.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

Benedykt pisze:Kanał HD będzie (jeżeli będzie) tylko w czasie Euro 2012. TVP chyba spekuluje, że nie wszystkie kanały komercyjne wystartują. Jak dla mnie cała sytuacja jest bez sensu. Mux I miał być odtworzeniowy (to co teraz jest w analogu). Zanim zacznie działać, stacje komercyjne będą już mieć pokrycie w całym kraju. Na mux I powinna się przenieść TVP by zwolnić częstotliwości po analogu. Stacje komercyjne (z mux I) powinny przejść na mux III. Już w przyszłym roku mielibyśmy 3 mux'y. :shock:
Po Euro gość z TVP wyciągnie wtyczkę z HD, Polska zajmie przedostatnie miejsce w turnieju i będzie żałoba narodowa. Właśnie obejrzałem mecz w pucharze Audi Barca-Bayern na ZDF HD.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: gorki »

andiks pisze:Dopiero w jesieni przyslego roku ruszy mux 1 zeby to była prawda ale poki co harmonogramu nie ma opublikowanego dla mux 1 tak samo brakuje czwartego etapu dla mux 3.
Rozbawiłes mnie do łez a tego roku nie łaska teraz to tylko zezwolenia podpisanie umów z komercyjnymi stacjami i jazda.Nadajniki tam gdzie były testy mux1 sa juz gotowe wiec żaden problem pesymista jestes cyfrówka przyspiesza obudz się.

grzesiek811
Posty: 195
Rejestracja: 21 stycznia 2010, o 20:15

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: grzesiek811 »

Do Niemiec nie mamy co się porównywać. Oni maja na satelicie kilka darmowych kanałów HD, w Polsce żadnego. Niemcy jakoś nadają ZDF HD na cały świat, a u nas TVP HD to kanał komercyjny. Śmiech i żenada.

Niedługo będą 3 muxy i okazuje się, że nie ma ich czym wypełnić, same zapchajdziury, ale nikt nikogo nie chce wpuścić na wolne miejsce.

W mux 2 tylko TVN wstawił uczciwie 2 kanały. TV6 ma taką ofertę programową, że lepiej jakby nie istniał.

TVP jeszcze niedawno biła się o konieczne dla nich 10 miejsc, a tym czasem w mux3 są 2 wolne miejsca, mimo tego, że TVP ma w swojej ofercie kilka kanałów, a w mux 1 będą dublowane TVP1, TVP2 i info.

W sumie, to mogliby dać TV Trwam, choć nie jestem fanem tego kanału, to pewnie miałby więcej widzów niż reszta kanałów.

andiks

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: andiks »

gorki pisze:
andiks pisze:Dopiero w jesieni przyslego roku ruszy mux 1 zeby to była prawda ale poki co harmonogramu nie ma opublikowanego dla mux 1 tak samo brakuje czwartego etapu dla mux 3.
Rozbawiłes mnie do łez a tego roku nie łaska teraz to tylko zezwolenia podpisanie umów z komercyjnymi stacjami i jazda.Nadajniki tam gdzie były testy mux1 sa juz gotowe wiec żaden problem pesymista jestes cyfrówka przyspiesza obudz się.
Powołalem sie na post lokerfragment wklejam tego co napisał jest chyba cztery wczesniejsze odpowiedzi do ciebie a to ,,Jeszcze raz kolego: na MUX-1 kanał wolny jest praktycznie wszędzie. A w październiku TVP dostaniesz z MUX-3.
Do do Krynicy Zdrój - myślę, że SFN MUX-1 będzie najwcześniej w październiku 2012.

Zablokowany