Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Peter Parker

Re: EPG

Post autor: Peter Parker »

Nic się nie stało. W MUX2 wszystkie nadające kanały mają EPG, natomiast w MUX1 tylko TVP1, TVP2 i TVP Info. EPG na Eska TV i Polo TV będzie wkrótce.

yougo

Re: EPG

Post autor: yougo »

Nie wszystkie ... w MUX'ie 2, np. TVN ma EPG tylko do soboty - innych nie czytałem tak daleko :x ...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Nurtuje mnie jedna kwestia, ma być od czerwca TVP1 HD oraz TVP2 HD w MUX III... czy to oznacza że TVP2 zniknie z MUX I?

Nie wiem po co są nadawane dwie wersje TVP Info skoro przez lata było tak i nagle komuś to przeszkadzało.
TVP ma w MUX I cztery miejsca na kanały SD czyli będzie TVP 1, 2 i 2x Info a po wrzuceniu TVP1 HD coś musi zniknąć gdyż nie będzie miejsca. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie TVP2 zostanie przeniesiony na MUX III.

Czyżby TVP2 był dublowany tyle że w SD (MUX I) i HD (MUX III)?

Ostateczny skład MUX I w czerwcu będzie taki: TVP1 HD, TVP2 i TVP Info?

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pawelll »

Nie wiem czemu "nie wyobrażasz sobie" przeniesienia TVP2 do MUX3 i co w tym byłoby złego. Szczególnie jeśli dzięki temu TVP1 i 2 byłyby w wersji HD.

nkp123

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: nkp123 »

Puma pisze:
[...]

Czyżby TVP2 był dublowany tyle że w SD (MUX I) i HD (MUX III)?

Ostateczny skład MUX I w czerwcu będzie taki: TVP1 HD, TVP2 i TVP Info?
- Z tego co słyszałem i co było mówione na tym forum, to w MUX I od TVP będą kanały:
TVP1 HD, TVP2 (SD), TVP Info podstawowe [+komercyjne TTV, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV].
- Zaś w MUX III będą:
TVP1 (SD), TVP2 HD, TVP Info podstawowe, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Info dodatkowe.


Tylko czy hmm. 6 kanałów SD + 1 kanał HD (w MUX 1 i MUX 3 będzie taka sytuacja) w multipleksie to już nie będzie troszkę za dużo?

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

W wypadku MUX-3 oczywiście że za dużo. Myślę, że na czas Euro zostaną wyłączone Polonia, drugie Info i Historia.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pawelll »

Dublowanie TVP1 i TVP2 w HD i SD uważam za absolutnie bezsensowne. Nie wiem czemu miałoby to służyć. Powiedzmy że ma to jakiś sens w okresie przejściowym- niejednorodności pokrycia emisją MUX1 i MUX3. Po zakończeniu uruchamiania docelowej konfiguracji obu MUX jest to absolutnie bez sensu.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

pawelll pisze:Dublowanie TVP1 i TVP2 w HD i SD uważam za absolutnie bezsensowne. Nie wiem czemu miałoby to służyć. Powiedzmy że ma to jakiś sens w okresie przejściowym- niejednorodności pokrycia emisją MUX1 i MUX3. Po zakończeniu uruchamiania docelowej konfiguracji obu MUX jest to absolutnie bez sensu.
Będzie:
multipleks 1: TVP1 HD, TVP2 SD, TVP Info + komercyjne
multipleks 3: TVP2 HD, TVP Info (nie wiem czy tylko jeden), TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Dublowanie TVP2 SD i HD ma taki sens że MUX III ma ograniczony zasięg.
Skoro zgodnie z zapowiedziami TVP, TVP1 HD ma być na stałe w MUX I i jeżeli TVP2 SD nie będzie w MUX I to w takim wypadku nie mogą wyłączyć nadawania analogowego TVP2 gdyż niektórzy zostaną bez tego kanału. Natomiast ASO ma obejmować WSZYSTKIE kanały nadawane analogowo przez 16 miesięcy (chyba).

Będzie:
multipleks 1: TVP1 HD, TVP2 SD, TVP Info + komercyjne
multipleks 3: TVP2 HD, TVP Info (nie wiem czy tylko jeden), TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia
ale skoro tak będzie to jest w porządku i zgodnie z prawem choć bez sensu dla tych co mają też MUX III.

DVB-T Odbiorca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T Odbiorca »

Puma pisze:Dublowanie TVP ... bez sensu dla tych co mają też MUX III.
Chciałbym tyko wspomnieć niedawny wątek na tym forum w sprawie posiadaczy tunerów DVB-T do komputera, otóż ci którzy nie posiadają kart graficznych ze sprzętową obsługą AVC HD h.264 nie będą mogli oglądać programów w HD ponieważ nawet 3 GHZ procesor nie wyrobi przy odtwarzaniu telewizji w FULL HD oraz posiadacze odbiorników STB niespółpracujących z rozdzielczością HD pozbawieni zostali by odbioru podstawowych kanałów TVP, dlatego sensownym jest dublowanie dwóch tych samych kanałów zarówno w SD jak i HD tak samo jak sensownym jest nadanie równolegle analogu i cyfry by mieć jeszcze czas na ewentualny zakup dla posiadaczy komputerów odpowiedniej karty graficznej lub ewentualnie wymiany STB na taki z obsługą HD. ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

1. Nie będzie full hd tylko max 1080i. Mój 5 letni komputer bez wspomagania gpu bez problemu odtwarza 720p z bitrate ok 7 Mbps. Karty do dekodowania nie kosztują tak wiele.
2. To, że kupili nie zgodny STB to sami są winni. Chcieli oszczędzić 10 zł to teraz będą mieli kolejny wydatek. Wiadomo nie od dziś, że sprzedawca wciśnie nawet największy szrot, aby tylko zarobić. Ja nie mogę się doczekać w wersji HD i mogliby teraz uruchomić TVP2 HD. :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

DVB-T Odbiorca pisze:
Puma pisze:Dublowanie TVP ... bez sensu dla tych co mają też MUX III.
Chciałbym tyko wspomnieć niedawny wątek na tym forum w sprawie posiadaczy tunerów DVB-T do komputera, otóż ci którzy nie posiadają kart graficznych ze sprzętową obsługą AVC HD h.264 nie będą mogli oglądać programów w HD ponieważ nawet 3 GHZ procesor nie wyrobi przy odtwarzaniu telewizji w FULL HD oraz posiadacze odbiorników STB niespółpracujących z rozdzielczością HD pozbawieni zostali by odbioru podstawowych kanałów TVP, dlatego sensownym jest dublowanie dwóch tych samych kanałów zarówno w SD jak i HD tak samo jak sensownym jest nadanie równolegle analogu i cyfry by mieć jeszcze czas na ewentualny zakup dla posiadaczy komputerów odpowiedniej karty graficznej lub ewentualnie wymiany STB na taki z obsługą HD. ;)

He ,he - to ja proponuje wogóle nawet nie wyłączać nadawania analogowego przez najbliższych np.10 lat a naszą NTC przełączyć na kodek MPEG2 ,natomiast HD wprowadzić za 20 lat ... bo zawsze znajdzie sie ktoś kto ma Tv nieprzystosowany , komputer ze starszą kartą graficzną itp,itd... :)
Pozdrawiam.

DVB-T Odbiorca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T Odbiorca »

qwerty pisze:1. Nie będzie full hd tylko max 1080i. Mój 5 letni komputer bez wspomagania gpu bez problemu odtwarza 720p z bitrate ok 7 Mbps.
Bez problemu to i ja odtworzę FullHD O ILE są to filmiki z youtube itp. A to że komputer z procesorem 3 GHZ i bez wspomagania karty graficznej nie uciągnie sygnału telewizji HD z kodekiem AVCHD przez kartę DVB-T USB to już przerabialiśmy w innym wątku którego znaleść już na tym forum nie mogę i nikt nie udowodnił tego że idzie bez problemu. Testowaliśmy bez powodzenia nagrane próbki na wszelakie sposoby [format .TS] z Warszawskich testowych nadajników HD. Więc nie ma co robić kolejnego OT ;)
qwerty pisze:Karty do dekodowania nie kosztują tak wiele.
Niem wiem czy cena równa cenie odbiornika STB to tak niewiele. ;)
cyber pisze:He ,he - to ja proponuje wogóle nawet nie wyłączać nadawania analogowego przez najbliższych np.10 lat a naszą NTC przełączyć na kodek MPEG2 ,natomiast HD wprowadzić za 20 lat ...
Tylko proszę bez złośliwości, trzeba się przyzwyczaić że nie zyjemy na zachodzie i pewne zmiany są zbyt kosztowne dla pewnej części społeczeństwa aby na hop siup się przestawiać. ;)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pawelll »

Skoro komputerowi użytkownicy TV twierdzą, że nie muszą płacić abonamentu to dlaczego ktoś ma emitować wersję SD tylko dlatego, że stare komputery nie będą w stanie przetworzyć sygnału HD :D

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: cyber »

DVB-T Odbiorca pisze:Tylko proszę bez złośliwości, trzeba się przyzwyczaić że nie zyjemy na zachodzie i pewne zmiany są zbyt kosztowne dla pewnej części społeczeństwa aby na hop siup się przestawiać. ;)

Ach tam - żadna złośliwość ,tylko dążenie do normalności ...poza tym do tego ,że "nie żyjemy na zachodzie" to sprawa jasna choćby przez to ,że np. Nasza Naziemna Cyfrówka jest spóźniona już ładnych parę lat i choćby z tego tytułu nie ma co już więcej kombinować . ;)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: eXte77 »

Wszystkie kanały powninny być HD rozłozone na 6 multipleksów. I nie marudźcie że niektórym sie nie przyda bo maja tv crt. Teraz mozna kupić telewizor LED HD za 999 zł na 24 raty po 50 zł :D

Marszal

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Marszal »

eXte77 pisze:edit
Dokładnie, sam mam obecnie zdublowane kanały przez to że z mux1 i mux3, powinni nadawać w przyszłości tylko wersję HD a zaoszczędzone miejsce z 3 kanałów SD przeznaczyć na nowy HD.

A co do tych rat to bez przesady bo dług publiczny rośnie :mrgreen:


Odpowiadając post pod postem proszę nie cytować treści. Zasady forum: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=313

Matteo87

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matteo87 »

dług publiczny to zadłużenie Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz ich jednostek organizacyjnych. Dług podmiotów prywatnych to inna sprawa :)

Poza tym się zgadzam z kolegami

liki

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: liki »

Nikt nie powinien zważać na to, że ktoś ma niekompatybilny STB, czy komputer nie uciągnie HD. Standard nadawania jaki przyjęto u nas jest znany od dawna i wystarczyło trochę pomyśleć jaki się sprzęt kupowało. W kwestii komputerów zaś, to wsparcie sprzętowe do 1080p ma praktycznie każda karta graficzna nie starsza niż 4 lata (nie licząc tandetnych kart intela). Wymiana karty graficznej na taką ze sprzętowym wsparciem dla h264 to obecnie mniej niż 100 zł, o ile na płycie jest złącze PCI-E. Jeśli zaś nie ma, to taki komputer można co najwyżej do aplikacji biurowych wykorzystać, bo nawet internet z współczesnym flashem go zamęczy.

Poza tym, wątpię by w MUX1 pojawił się kanał 1080i. TVP1 HD przy bitrate wynoszącym 2x kanał SD z tego MUXa powinien nadawać w 720p.

W MUX3 po wyłączeniu TVP1 i TVP Info (po co je dublować z MUX 1) powinno starczyć miejsca na TVP 2 HD w rozdzielczości 1080i.

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Bitrate dla 720p i 1080i jest porównywalny. No i, niestety, ten drugi jest bardziej "marketingowy".

Zablokowany