Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

trance pisze:Dziś w "Polityce przy kawie" na Jedynce był Pan prezes TVP z jakąś kobietą i mówili ciekawe rzeczy o MUX 1. Nie oglądałem od początku, ale z tego co zapamiętałem to pokrycie sygnałem do końca roku ma być w ok. 20% i na Euro 2012 planują umieszczenie w MUX 1 kanału TVP 1 HD. Ogólnie do czerwca 2012 MUX 1 ma być prawie wszędzie.
Ciekawe. Wynika z tego, że TVP na czas EURO2012 zamierza wyłączyć z MUX-1 kanały TVP2 i TVP Info.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Mi to jak najbardziej pasuje. Na żaden mecz się nie wybiorę, ale przynajmniej będzie HD.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Jakby co to wydanie jest już dostępne w internecie pod tym adresem: http://www.tvp.pl/publicystyka/polityka ... 10/4838525
więc można sobie to zobaczyć.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: qwerty »

Wydaje mi się, że TVP1 HD (czy jaki tam będzie transmitował) wrzucą do multipleksu 3.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

Tomasz Berezowski pisze: Ciekawe. Wynika z tego, że TVP na czas EURO2012 zamierza wyłączyć z MUX-1 kanały TVP2 i TVP Info.
Dlaczego? Może się jakoś dogadają? U-TV niby zapowiedziała start na jesień a czy tak będzie?
ATM rozrywka chyba nie podała info kiedy będzie startowała. Wystarczy aby jeden z tych kanałów nie wystartował i chyba już będzie możliwość (W MUX-1 jest przecież 7 kanałów). Ewentualnie gdyby potrzebne było więcej miejsca można by nie puszczać dwóch "jedynek" a pościć tylko w HD.

Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

telemaniak93 pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Ciekawe. Wynika z tego, że TVP na czas EURO2012 zamierza wyłączyć z MUX-1 kanały TVP2 i TVP Info.
Dlaczego? Może się jakoś dogadają? U-TV niby zapowiedziała start na jesień a czy tak będzie?
ATM rozrywka chyba nie podała info kiedy będzie startowała. Wystarczy aby jeden z tych kanałów nie wystartował i chyba już będzie możliwość (W MUX-1 jest przecież 7 kanałów). Ewentualnie gdyby potrzebne było więcej miejsca można by nie puszczać dwóch "jedynek" a pościć tylko w HD.
Dla nadawania w HD sportu, czyli mocno pasmożernego przekazu wymagane będzie użycie co najmniej 3 slotów SD, czyli około 10Mbps.

Peter_CA

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Peter_CA »

No to będzie to wytwór HD-podobny, jaki zaprezentowała STV podczas Mistrzostw świata w hokeju ;) W MUX były 3 programy w SD (MPEG-2) i jeden w HD (bitrate podobno około 7-8 Mbit/s).

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

Tomasz Berezowski pisze: Dla nadawania w HD sportu, czyli mocno pasmożernego przekazu wymagane będzie użycie co najmniej 3 slotów SD, czyli około 10Mbps.
Dziękuje za wyjaśnienie.
Właśnie obejrzałem program. Wydaje mi się, że harmonogramu jeszcze dziś nie poznamy. Prezes wypowiadając się ile procent będzie w zasięgu w tym roku nie podał dokładniej wartości procentowej wiec chyba jeszcze trwają prace nad harmonogramem. Obym się mylił :)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Z tego co wnioskuje to będzie nie więcej niż 20% procent Polski tzn. że pewnie Etap I będzie w małej ilości nadajników.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

Poland pisze:Z tego co wnioskuje to będzie nie więcej niż 20% procent Polski tzn. że pewnie Etap I będzie w małej ilości nadajników.
Przy założeniu, że będą dość dużej mocy to będą to 3-4 nadajniki ;/
Wystarczy spojrzeć na pierwszy etap wdrażania MUX-2. Wystartowało wtedy 5 nadajników ale jeden miał zabójczą moc :D A 2 z nich jeszcze mogły mieć większą. Wystarczyło tylko tyle i już było 17% ;/

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

telemaniak93 pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Dla nadawania w HD sportu, czyli mocno pasmożernego przekazu wymagane będzie użycie co najmniej 3 slotów SD, czyli około 10Mbps.
Dziękuje za wyjaśnienie.
Właśnie obejrzałem program. Wydaje mi się, że harmonogramu jeszcze dziś nie poznamy. Prezes wypowiadając się ile procent będzie w zasięgu w tym roku nie podał dokładniej wartości procentowej wiec chyba jeszcze trwają prace nad harmonogramem. Obym się mylił :)
Zna harmonogram i nastąpi to podobnie jak z mux-2. Dowiem się jednak od jakiegoś fachowca lub nawet pseudo-fachowca, czy ośrodek w Jemiołowie ma już na wyposażeniu nadajniki? Czy Emitel nie udziela takich informacji w obawie przed terrorystami?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

Zgrabnie powiedziała o płaceniu abonamentu RTV.

Wyślę że teraz już nie ma przeszkód nad wdrażaniem MUX I, II (który to jest kończony) i MUX III (który trwa).

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Dziś nastąpi przełom w polskiej cyfryzacji. Warto zapamiętać dzisiejeszy dzień 27 lipca 2011. Ciężko było, ale udało się. Ciekawe właśnie czy będzie w TVP Info transmisja skoro zaprosili media.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: mac_33 »

DVBManiak pisze:Dziś nastąpi przełom w polskiej cyfryzacji. Warto zapamiętać dzisiejeszy dzień 27 lipca 2011. Ciężko było, ale udało się. Ciekawe właśnie czy będzie w TVP Info transmisja skoro zaprosili media.
uwazam podobnie, zreszta dziś "odszczekałem' cierpkie słowa które wyslałem w 2010 roku do MI p. M. Gaj i KRRiT w sprawie całego procesu, wtedy obiecywali znaczną poprawę na przełomie roku i na wiosnę 2011, troche sie to opózniło ale jednak, dziś ja słowa dotrzymałem.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

To prawda, dzisiejszy dzień jest przełomowy.
Podpisanie umowy na MUX I definitywnie kończy nadawanie analogowe i wkraczanie w cyfrowy świat.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

Tomasz Berezowski pisze:
telemaniak93 pisze:
Tomasz Berezowski pisze: Ciekawe. Wynika z tego, że TVP na czas EURO2012 zamierza wyłączyć z MUX-1 kanały TVP2 i TVP Info.
Dlaczego? Może się jakoś dogadają? U-TV niby zapowiedziała start na jesień a czy tak będzie?
ATM rozrywka chyba nie podała info kiedy będzie startowała. Wystarczy aby jeden z tych kanałów nie wystartował i chyba już będzie możliwość (W MUX-1 jest przecież 7 kanałów). Ewentualnie gdyby potrzebne było więcej miejsca można by nie puszczać dwóch "jedynek" a pościć tylko w HD.
Dla nadawania w HD sportu, czyli mocno pasmożernego przekazu wymagane będzie użycie co najmniej 3 slotów SD, czyli około 10Mbps.
Eska może wejść po Euro. Te dwa następne mogą wcale nie ruszyć z nadawaniem, albo po 3 miesiącach się poddać. Polo natomiast można wyłączyć wizję, z samą fonią, to bez straty dla widzów. Wtedy dwa kanały HD od TVP, TVP2 i 3 i fonia Polo. Ale będzie zabawa.

telemaniak93

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: telemaniak93 »

HA Ha. Ciekawie to sobie zaplanowałeś ale ja nie chcę dwóch kanałów od TVP w HD :) Mi wystarczy jeden. Ja tam chcę ESKĘ (słucham dużo muzyki niekoniecznie takiego "chłamu" [przepraszam bardzo jeśli kogoś tym uraziłem] ale 1 na 10 piosenek w esce jest całkiem ok :))
Oj chciałbym dzisiaj ujrzeć ten harmonogram. Jak by gdzieś (na jakiejś stronie lub na jakimś kanale w TV) nadawali to podpisanie to bardzo proszę tutaj o info.

Rahm

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Rahm »

telemaniak93 pisze:HA Ha. Ciekawie to sobie zaplanowałeś ale ja nie chcę dwóch kanałów od TVP w HD :) Mi wystarczy jeden. Ja tam chcę ESKĘ (słucham dużo muzyki niekoniecznie takiego "chłamu" [przepraszam bardzo jeśli kogoś tym uraziłem] ale 1 na 10 piosenek w esce jest całkiem ok :))
Oj chciałbym dzisiaj ujrzeć ten harmonogram. Jak by gdzieś (na jakiejś stronie lub na jakimś kanale w TV) nadawali to podpisanie to bardzo proszę tutaj o info.
Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: marcin.poznan »

Jak ktoś ma ochotę i pracuje w mediach to jest na dziś zaproszenie tej treści:

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów na uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Telewizją Polską S.A. i spółką TP EmiTel w sprawie uruchomienia pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX1). W imieniu Telewizji Polskiej umowę podpisze prezes Zarządu Juliusz Braun, a w imieniu TP EmiTel - prezes Zarządu Przemysław Kurczewski. Podpisanie umowy odbędzie się w obecności podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Magdaleny Gaj.
Uroczystość odbędzie się 27 lipca br. (środa)
o godz. 13.00
w Ministerstwie Infrastruktury, ul. Chałubińskiego 4/6, bud. A, s. 104.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Rahm pisze: Nie chcę się chwalić, ale wiedziałem np. o starcie "n-ki" 3 miesiące przed panem Berezowskim. Harmonogram będzie taki sam jak w przypadku mux-2, tylko zmienią rok o jeden więcej, zamiast 2010, to 2011. Ostatni etap przyspieszą.
Bajki opowiadasz kolego, daj sobie spokój ;)

Zablokowany