Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Puma »

TV Trwa dla ciebie to strata miejsca... są jednak ludzie starsi w Polsce którzy tylko dla TV Trwam kupują 'talerz'.
Uważam że stacja religijna powinna być w NTC.

damians1

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: damians1 »

KRRiTV powinna w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kanały już nadające (ESKA TV, 4fun.tv, OS info, TV TRWAM, TVS) bo w innym wypadku jak już nawet uda się w ciągu roku rozstrzygnąć konkurs, wyłonić operatora i uruchomić pierwsze nadajniki, będziemy zmuszeni oglądać "Łowickie pasy" jak na MUX-2 być może i rok po oficjalnym starcie MUX-1.
I nie rozumiem słów niektórych osób że TV TRWAM nie powinna znaleźć się w MUX-1. Niby dlaczego? Bo osoba wypowiadająca się jest osoba młodą gustującą w kanałach typu 4fun.tv ? Ja również nie mam zamiaru oglądać TV TRWAM ale wiem że ta telewizja ma sporą liczbę odbiorców i choćby dlatego ten kanał powinien być w NTC.
Oferta NTC powinna być zróżnicowana, tak aby każdy mógł znaleźć coś do oglądanie bez względu na wiek, pleć, przekonania polityczne czy religie. W NTC mamy juz kanały ogólno-tematyczne dla starszej jak i młodszej części widowni, jest informacyjna, będzie zapewne stacja muzyczna wiec i może być religijna.

stanley

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: stanley »

No to w takim razie myślę że więcej osób wolałoby zobaczyć w NTC kanały typu TVP HD, TVP Sport, TVN24 czy Polsat News, a nie kanał o profilu pseudoreligijnym skierowanym do starych dziadków i babć o i tak już ostro zjechanych umysłach od "radyjka", którzy stanowią nie więcej jak 10% społeczeństwa.
A wielu innych mam już coraz bardziej dość prymitywnej propagandy radyjka TOK FM i głupot ze "Szkła kontaktowego" czy Superstacji.

jano

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: jano »

stanley pisze:
No to w takim razie myślę że więcej osób wolałoby zobaczyć w NTC kanały typu TVP HD, TVP Sport, TVN24 czy Polsat News, a nie kanał o profilu pseudoreligijnym skierowanym do starych dziadków i babć o i tak już ostro zjechanych umysłach od "radyjka", którzy stanowią nie więcej jak 10% społeczeństwa.
A wielu innych mam już coraz bardziej dość prymitywnej propagandy radyjka TOK FM i głupot ze "Szkła kontaktowego" czy Superstacji.
Nie powiesz chyba, że wolisz prymitywną propagandę z TV Trwam? :roll:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Drekan »

UWAGA wszyscy zainteresowani! :!:

Pojawił się nowy chętny na umieszczenie swojego kanału w 1 multipleksie. Wprawdzie po oficjalnym terminie, ale jednak został dołączony do listy chętnych. :o

Tym nowym zainteresowanym jest CANAL+Cyfrowy Sp. z o.o. Który jest zainteresowany umieszczeniem w MUX-1 nowego programu młodzieżowo-familijnego. :D

Możliwe, że gdy KRRiT ogłosi oficjalny konkurs na te miejsca, to informacja ta dotrze do szerszego grona i pojawi się więcej chętnych niż w konsultacjach. :)

stanley

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: stanley »

jano pisze:Nie powiesz chyba, że wolisz prymitywną propagandę z TV Trwam? :roll:
Nie lubię żadnej propagandy nieważne czyjej. A TV Trwam nie znam - nigdy nie oglądałem. Oglądam BBC World, Deutsche Welle, CNN.
Naprawdę warto - polecam.
A BBC powinien wejść do polskiego NTC -jest podobno w Niemczech w lokalnych MUXach.

Gori
Posty: 37
Rejestracja: 28 września 2010, o 18:02
Miejscowość: Wrocław
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęża

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Gori »

Drekan pisze:UWAGA wszyscy zainteresowani! :!:

Pojawił się nowy chętny na umieszczenie swojego kanału w 1 multipleksie. Wprawdzie po oficjalnym terminie, ale jednak został dołączony do listy chętnych. :o

Tym nowym zainteresowanym jest CANAL+Cyfrowy Sp. z o.o. Który jest zainteresowany umieszczeniem w MUX-1 nowego programu młodzieżowo-familijnego. :D

Możliwe, że gdy KRRiT ogłosi oficjalny konkurs na te miejsca, to informacja ta dotrze do szerszego grona i pojawi się więcej chętnych niż w konsultacjach. :)

HBO tez jest chetne, tyle ze jak narazie maja wiele pytan.

DVB-T

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVB-T »

HBO jest chętne pod warunkiem, że bedą to treści płatne.

damians1

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: damians1 »

Dobrze że KIGEiT poruszyło tak ważną sprawę jak zapewnienie w pierwszym multipleksie strumienia na aktualizacje odbiorników TV.
nie każdy ma chęć, wiedzę a czasem i możliwość aktualizacji swojego odbiornika poprzez port USB, co często wiąże się z szeregiem skomplikowanych operacji do wykonania (nie wszystkie odbiorniki w łatwy sposób się aktualizują).

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

DVB-T pisze:prosze prosze TV PULS chce uruchomic kanal HD w mux1 ;D
moje typy
1. kanał muzyczny 4fun/eska - w sumie obojętnie, lepiej jednak eska bo nie nadają reklam nakładanych na videoklipy
2. Puls - nie jestem pewien czy dadzą rade 3 kanały na dobrym poziomie nadawac
3. Kino Polska - misja
4. ATM - dobry producent, może potrafiłby zaoferować ciekawe programy
5. TVS (choć docelowo lepiej zeby bylo regionalnie tylko na Śląsku)

- mam nadzieję, że będzie mux składał sie z 8 programów tak jak mux2.
- orange sport info - dziekujemy, juz jedna reklamowka bedzie (polsat sport news)
- tv trwam - oby nie, ale krrit jest z PO więc nie powinno byc problemu
A mnie tutaj zastanawia jedno pytanie - gdzie jest Tele 5 ? Czyżby pomarańczowa stacja zaspała sobie dobry moment do włączenia się w walkę o DVB-T ?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Co chcielibyście zobaczyć w MUX-1 ?

Post autor: Poland »

Mniej więcej już wiemy jak będą wyglądać MUX 2 i MUX 3 ale znakiem zapytaniem ciągle pozostaje MUX 1 i właśnie jego będzie dotyczył ten temat. A mianowicie chciałbym się zapytać czy macie jakieś pomysły na zagospodarowanie tego multipleksu ? Nasze typy zweryfikujemy później z tym co wybierze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ja z przyjemnością zobaczyłbym na tym multipleksie następujące stacje :
- TTK Tarnów (nadawca kablowy obejmujący zasięgiem tereny dawnego województwa tarnowskiego)
- Tele 5
- projekt Canal+ Cyfrowego
- Orange Sport Info
- nowy kanał SPI International (nie Kino Polska)
- jakiś nowy mocny kanał typu FOX Polska
A to wszystko pod techniczną opieką Emitela bo w przypadku innych znowu może być przeciąganie harmonogramu.
Zapraszam do rozmowy na ten temat :)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dobrze że KIGEiT poruszyło tak ważną sprawę jak zapewnienie w pierwszym multipleksie strumienia na aktualizacje odbiorników TV.
Możliwość automatycznej aktualizacji oprogramowania odbiorników to niezmiernie ważna kwestia. Wymaga nie wiele pasma, a poza niewątpliwą wygodą (procedura działa automatycznie, gdy odbiornik nie jest używany) pozwala na szybkie usuwanie ewentualnych problemów z odbiorem bez ingerencji użytkownika (poza jednorazową aktywacją tej funkcji w menu odbiornika). W każdym kraju, w którym wprowadzono DVB-T aktualizacja oprogramowania "przez powietrze" (OTA - over the air) jest dostępna w strumieniu, tak jak choćby EPG.

Pamiętajmy, że nie wszyscy chcą i mogą wyszukiwać odpowiednie oprogramowanie w internecie i próbować samodzielnie dokonać aktualizacji. Choćby dlatego, że dostępność odbiorników TV w gospodarstwach domowych jest znacząco większa niż dostęp do internetu. Niektóre odbiorniki nie mają możliwości aktualizacji przez USB, a zgodnie z rozporządzeniem ministra DVB-SSU jest obowiązkową funkcją we wszystkich odbiornikach wprowadzanych na polski rynek (przynajmniej teoretycznie, w praktyce bywa różnie).

Dlatego przynajmniej jeden ogólnopolski mux powinien oferować taką funkcjonalność.

Kafar

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Kafar »

A może 4Fun Media zaoferuje bardziej gustowną RebelTV. Ciekawe kiedy TVP się obudzie - tylko klipów i teledysków w archiwum. A o programach przyrodniczych i popularno-naukowych z dawnych lat to nie wspomnę.

piotr2802

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: piotr2802 »

Przede wszystkim ważne żeby znalazł się jakiś kanał nadawany w HD, tak aby wykorzystać możliwości technologii DVB-T. W końcu niech ludzie zobaczą dlaczego warto zmienić telewizor na nowoczesny z tunerem DVB-T.
Miałem nadzieję że TVP HD znajdzie się w darmowej ofercie DVB-T ale fakty z ostatnich dni świadczą że TVP HD nie będzie za friko.

damians1

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: damians1 »

Nie sadze aby spółka 4Fun Media zdecydowała się na RebelTV zamiast 4fun.tv. kanał ma mieć jak najszersza grupę odbiorców, a jaka muzykę się powszechnie słucha wszyscy wiemy.
jeżeli chodzi o kanały z muzyka pop/dance to znacznie lepsza propozycja jest ESKA TV, gdzie więcej jest muzyki w tym dużo polskich wykonawców a mniej konkursów SMSowych i gier na telefon.
Co do obecności kanału HD w pierwszym MUXie to możemy liczyć tylko na TVP po okresie simulcastu, ale pod warunkiem ze dostanie ona miejsce w MUX1 na stałe, co zresztą w konsultacjach było poruszane również przez konkurencje. Jak widać w tej chwili najbardziej zależy KRRiTV oraz UKE na usunięciu kanałów TVP z muxa-1 po okresie przejściowym.
Nieprzyznanie na stałe miejsca w MUX-1 dla TVP może dodatkowo wydłużyć proces wdrażania NTC, a tego chyba nikt nie chce.

Wracając jeszcze do aktualizacji "przez powietrze", ważne aby ta usługa była dostępna jak najszybciej, widzimy ile już teraz osób ma problemy z odbiorem które często znikają po aktualizacji, a po uruchomieniu MUX-3 osób z takimi problemami przybędzie. Może udało by się już teraz wygospodarować miejsce w MUX-3 na taka usługę, przynajmniej do czasu oficjalnego startu MUX-1

damians1

Re: Co chcielibyście zobaczyć w MUX-1 ?

Post autor: damians1 »

Ja chciałbym jakiś dobry kanał z filmami, z bajkami dla dzieci, muzyczny i dokumentalny ale realne typy to na tą chwile:

- Orange Sport Info
- TV Trwam
- Eska TV
- Canal+ (nowy projekt)

uggp

Re: Co chcielibyście zobaczyć w MUX-1 ?

Post autor: uggp »

TV Trwam to może być kluczem do sukcesu ;) W sumie to można by poświęcić jedno miejsce, żeby przyspieszyć DVB-T :)

damians1

Re: Co chcielibyście zobaczyć w MUX-1 ?

Post autor: damians1 »

Wystarczy spojrzeć jak ojciec dyrektor sprzedaje zestawy sat. Sam nie jestem zwolennikiem TV Trwam ale uważam że względu na potencjalną liczbę odbiorców sukces NTC będzie większy

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co chcielibyście zobaczyć w MUX-1 ?

Post autor: pivo »

- eska.tv
- Polsat News

Więcej bym nie potrzebował.

A Trwam. Jestem za, gdyż to może być zachęta do zamiany czarno-białych rubinów na nowoczesne telewizory z przystawkami. A co tam, można dla tego poświęcić trzy emerytury :D

uggp

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: uggp »

A jak jest z aktualizacją firmware z powietrza w krajach sąsiednich? Ktoś wie?
Czy za to płaci firma, która chce aktualizować, czy jakoś inaczej. I kiedy to leci? Np. jednej nocy samsungi, innej sony potem lg itd?
Kiedyś Panowie z Emitela pisali że takie coś testowali. To musi przecież iść jakoś przy współpracy z firmami produkującymi sprzęt. EPG jest pobierane chyba z zewnątrz. Czy softy do TV też tak by leciały?

Firmware do TV ma kilka megasów. W skali multipleksu to nic. Gorzej jak pójdzie upgrade tak jak pewnej plaformy cyfrowej :). Włączamy rano TV po nocy a tu "niebieski ekran".

Zablokowany