Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Bartosz Czach

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Bartosz Czach »

A ja chciałbym Edusat.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: tomek1106 »

Dla mnie to bez sensu skoro te kanały są niekodowane na HotBirdzie.
Nie lepiej już wrzucić coś innego, lepszego, kodowanego :!: :?: :roll:

DVBManiak

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: DVBManiak »

Tylko który z nadawców będzie taki dobry i za darmo da swój płatny kanał do NTC. Kodowane będą pewnie w płatnych muxach, więc za darmo się ich pewnie nie doczekamy. Przykład Kino Polska Nostalgia. Ze względów finansowych zrezygnowało z NTC.

rsms

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: rsms »

Dla mnie to bez sensu skoro te kanały są niekodowane na HotBirdzie. Nie lepiej już wrzucić coś innego, lepszego, kodowanego.
Bez sensu to by dopiero było dobierać programy w DVB-T pod kątem tego kto co odbiera lub może odbierać z satelity :D
To ma być podstawa dla wszystkich, a kto co ma więcej to już tylko jego sprawa.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: MJJ »

tomek1106 pisze:Dla mnie to bez sensu skoro te kanały są niekodowane na HotBirdzie.
A w którym województwie znajduje się nadajnik HotBird :mrgreen: ?

A mówiąc poważnie to NTC jest w pierwszej kolejności dla tych co nie korzystają z odbioru satelitarnego.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: tomek1106 »

Telewizja satelitarna jest tańsza w zamontowaniu nawet, podstawowo można odbierac Free kanaly ale nic ciekawego, ale NTC ma już lepsze :)

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: derwalski »

Dongiel na USB 9,25 USD z przesyłką z Hongkongu plus pól metra koncentryka vs. czasza, konwerter i dekoder. Naprawdę dużo taniej.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: biopar »

od 1,5 godziny przełączam w Internetowym przekazie pomiędzy POLO TV, a CZWóRKĄ NA WIZJI... no brak mi słów odnośnie wyboru przez KRRITv...
Na prawdę uważam, że lepszego wyboru niż POLO TV nie mogło być. Kanał jest bogaty (muzycznie i finansowo), a jego puszczenie w NTC da mu jeszcze większą kasę... taką, że utrzyma cały MUX1...... dobra teraz poważnie....... nie no poważnie się nie da... kto to wybierał??... ktoś tu musiał niezłą kasę posmarować...
Nie dość, że zamiast kanału filmowego wylądował muzyczny, to jeszcze muzyczny szajs... ech... dobrze, że mi się bateria w lapku kończy...

Patryk92

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Patryk92 »

@biopar
dla Ciebie może i szajs ale dla innych napewno polo tv będzie lepsze od czwórki (oglądałem ostatnio trochę czwórkę i nic ciekawego tam nie było i 1000x wole polo tv)

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: luckd »

Poziom Polo TV jest poniżej dna, mam ten kanał na liście odkąd pojawił się na satelicie ale oglądam go równie często jak mango24 czy itv czyli wcale. Wolałbym np. TVR który też prezentuje muzykę disco polo, jeśli tak wam zależy na tym gatunku.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ploomba »

Ja wysłałem taki list z protestem jednocześnie do kilku instytucji rządowych:
Chciałem złożyć na Państwa ręce skargę na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w sprawie wyboru stacji Polo TV do multipleksu 1-go Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

W dniu 6.07.2011 KRRiT podjęła decyzję o przyznaniu ogólnopolskiej koncesji naziemnej stacji PoloTV na nadawanie w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC)
http://cyfryzacja.gov.pl/Polo,TV,w,MUX-1,491.html
Stacja PoloTV została wybrana przez KRRiT po tym, jak ze swojej koncesji naziemnej zrezygnowała stacja Kino Polska Nostalgia.
W 2011 roku KRRiT wystosowała konkurs na 4 wolne miejsca w 1-ym multipleksie NTC. W Polsce mają być 3 ogólnodostępne multipleksy NTC. Cały drugi i trzeci multipleks są już zagospodarowane przez obecnych nadawców. W multipleksie nr 1 mają nadawać TVP1, TVP2 i TVP Info + wyłonione w konkursie przez KRRiT 4 nowe stacje telewizyjne. W pierwszej odsłonie konkursu zostały wybrane stacje: Kino Polska Nostalgia, ATM Rozrywka, U-TV, Eska TV. W uzasadnieniu KRRiT wybierając 4 stacje telewizyjne podała, że wyboru dokonuje kierując się względami finansowymi nadawców (stabilność finansowa) oraz różnorodnością tematyczną stacji (ponieważ można wybrać tylko 4 stacje spośród kilkunastu, które zgłosiły się do konkursu). Już pierwsza odsłona konkursu budziła kontrowersje ponieważ wybrano stację muzyczną Eska TV , która nie posiada różnorodnej oferty muzycznej i skierowana jest tylko do młodszej młodzieży (stacja ta posiada ubogi repertuar muzyczny). W mediach sugerowano wtedy, że w związku z tym iż wolne są tylko 4 miejsca należy wyboru dokonać spośród stacji z jak najszerszym repertuarem.
Kilka dni temu okazało się, że stacja Kino Polska Nostalgia zrezygnowała ze swojej koncesji w multipleskie 1-ym i w błyskawicznym tempie KRRiT koncesję tą przyznała kolejnej, jeszcze bardziej sprofilowanej stacji muzycznej, jaką jest Polo TV. Polo TV to stacja, która nadaje tylko i wyłącznie muzykę Disco Polo przez 24h na dobę. Przyjmując założenia KRRiT (oraz UKE) , że wolne są tylko 4 miejsca i można przyznać tylko 4 koncesje taki wybór jest zupełnym nonsensem. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście innych stacji posiadających lepsze zaplecze programowe niż wybrana stacja Polo TV. Dokonując wyboru na 4 wolne miejsca w multipleksie 1-ym powinno się brać pod uwagę możliwość ewentualnego wyboru tylko jednej stacji muzycznej, która posiadała by szeroki repertuar muzyczny. Uważam, że taką stacją, która zgłosiła się do konkursu, jest "Polskie Radio Czwórka - Radio Na Wizji".
"Polskie Radio Czwórka - Radio Na Wizji" - to nowy projekt publicznego nadawcy - Polskiego Radia - jest to stacja PR4 wraz z obrazem ze studia i teledyskami. Stacja "Polskie Radio Czwórka - Radio Na Wizji" ma najbardziej rozbudowany repertuar muzyczny ze wszystkich startujących w konkursie. Stacja ta promuje polskich artystów każdego gatunku muzycznego. Na antenie pojawiają się młode polskie talenty i obiecujące ambitne gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Ramówkę stacji w ogromnej mierze stanowi polska muzyka. Do tego "Polskie Radio Czwórka - Radio Na Wizji" nadaje programy publicystyczne oraz kulturalne.

W takim wypadku wybór KRRiT wydaje się niezmiernie kontrowersyjny. Jeszcze większych kontrowersji sprawie nadaje fakt, że Polo TV tak samo jak i Eska TV należy do holdingu ZPR skupiającego m.in. Radio Eska oraz "Super Express" (o czym piszą media).
Czyli reasumując - KRRiT podjęła decyzję o wyborze drugiej stacji muzycznej - sprzeniewierzając się swoim pierwotnym zamierzeniom o urozmaiceniu oferty Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do tego KRRiT wybrała dwie stacje jednego holdingu medialnego ZPR. A przypominam - wolne miejsca w Naziemnej Telewizji Cyfrowej są tylko 4.
Dlatego roszę Państwa o interwencję w kontrowersyjnej sprawie przyznania koncesji dla Polo TV.

W załączeniu przesyłam kilka linków do stron i foum dyskusyjnego, gdzie wyrażano opinię na temat wyboru KRRiT.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=620
forum dyskusyjne spółki Emitel - firma wdrażająca w Polsce NTC.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... Super.html
http://satkurier.pl/news/67239/polo-tv- ... algia.html
http://media2.pl/media/80832-polo-tv-w- ... otest.html
http://media2.pl/media/80778-polo-tv-w- ... rowej.html
http://www.dvbnews.pl/news/7801/polo_tv ... ie_protest


Jak widać kontrowersje i negatywne emocje związane z tym wyborem przetoczyły się przez całą Polskę.


Kopię tego listu wysyłam do:
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
- Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Urzędu Komunikacji Elektronicznej
- Biura Rzecznika Praw Obywatelskich
- Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
List może wydawać się prozaiczny ale stwierdziłem, że zainterweniować jakoś trzeba.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: odziom91 »

Mogłeś dodać, tak jak pisałem wcześniej, że "Czwórka" jako radio nie ma zasięgu ogólnopolskiego, a wprowadzenie jej do NTC dałoby możliwość dotarcia do większej grupy społeczeństwa oraz fakt, iż jest to radio PUBLICZNE, pierwsze wykorzystujące technologię telewizyjną. ;)

Do listu zastrzeżeń nie mam.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

A ja napisałem coś takiego:


Szanowni Państwo,



na Państwa ręce składam sprzeciw , w której domagam się zmiany decyzji o przyznaniu telewizjom muzycznym koncesji na nadawanie w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma na celu ułatwianie dostępu widzowi treści kulturalnych – dorobków polskiej i zagranicznej kinematografii i zapewnienie atrakcyjnego składu kanałów udostępnianych w pierwszym multipleksie. Dlatego proponuje zrezygnować z kanałów Polo TV i Eska TV na korzyść stacji które oferują zróżnicowaną ofertę programową czyli kanałom ogólnym takim jak Tele 5 który jest kontynuatorem stacji która była pionierem jeżeli chodzi o ten rodzaj kanałów czyli Polonia 1. Na dodatek na stan obecny Tele 5 jest jedyną z ogólnych stacji (poza stacją TVS którą ciągle zaliczałbym do stacji lokalnych) która jest poza składem DVB-T a według mnie posiada warunki by tam się znaleźć bo nadaje już od 2002 roku. Drugą stacją którą proponuje udostępnić w tym multipleksie jest Next TV który oferuje treści w technologii HD lub religijna stacja TV Trwam ewentualnie Superstacja lub RMF TV czy nawet mająca problemy z zasięgiem radiowym Czwórka na Wizji które oprócz muzyki zawierają też informacje i publicystykę. Puste ósme miejsce planowane pod stacje lokalną proponuje przekazać stacji CTV która na obszarach które posiadają stacje lokalne byłaby zastępowana właśnie nie. Ewentualnie po negocjacjach z nią ona mogłaby wypełniać pozostały czas dla lokalnych stacji. Dzięki czemu Telewizja Polska nie będzie musiała się domagać pieniędzy za zajmowanie kanału na trzecim multipleksie. Przy okazji można pozostałe kanały z konkursu jak na przykład wspomniane muzyczne czy Orange Sport Info zaplanować na multipleks czwarty. Jestem zdania że na pierwsze multipleksy powinny iść stacje o zróżnicowanej treści a dopiero w kolejnych stacje tematyczne. Dzięki czemu owy pierwszy multipleks nie będzie nudny.

Priorytetem KRRiT powinno być propagowanie najświeższych informacji (których w radiofonii jest coraz mniej) oraz kinematografii i zróżnicowanej rozrywki .

Proszę bardzo o zmianę decyzji i przyznanie koncesji stacjom, które będą prezentować bogatsze treści niż telewizje Polo.tv i Eska TV. Na przykład zaproponowanym w tym liście. Proszę o rozpatrzenie mojego sprzeciwu.



Z poważaniem

przyszły użytkownik DVB-T i obecny użytkownik telewizji analogowej



Krzysztof Miśkowicz

32-733 Trzciana

poland7@onet.eu


PS: Jak wszyscy wiemy mamy dwie stacje muzyczne w MUX co nie wszystkim się podoba - otóż wpadłem na pomysł jak to rozwiązać. Trzeba tylko ustalić listę kanałów które mogłyby być dostępne w DVB-T a mianowicie pogrupować je tematycznie tzn. najpierw ogólne i informacyjne i 2 lokalne a potem tematyczne a wyglądało to by tak:

mux1: TVP1,TVP2,TVP3 (dodatkowy kanał ogólny),Tele 5, Next HD, ATM Rozrywka i U-TV,Nadawca lokalny (lub CTV gdy takiego nie ma) - ten multipleks pełniłby role częściowo regionalnego tzn. 1 stacje stąd byłby lokalna a pozostałe ogólnopolskie.

mux2: Polsat,TVN,TV4,TV Puls,TV6,TVN7,Polsat Sport News,TV Puls 2

mux3: TVP Regionalna,TVP Info,TVP Kultura,TVP Historia,i TV Trwam,Superstacja,TVN Meteo,RMF TV

mux4: Oferta DVB-H

mux5 (lub mux4 w przypadku klęski projektu DVB-H) : Eska TV ,Polo TV,4fun.tv,Polskie Radio Czwórka + 4 nowych nadawców (w konkursie na to startowaliby nie ujęte w planie stacje Machina TV oraz iTV)

mux6 (lub mux4 w przypadku klęski projektu DVB-H): Orange Sport Info + 7 nowych nadawców (lub 6 na przykład po przeniesieniu tutaj Polsat Sport News - wtedy to Polsat miałby szanse na przykład przebudować Polsat 2 na kanał takiego samego rodzaju jak Polsat i go umieścić w Mux2)

mux6 (w przypadku klęski projektu DVB-H) - 8 nowych stacji

Po takiej zamianie każdy (zarówno nadawcy jak i widzowie) byłby zadowolony - dodam że całość mogłaby być wykorzystana według tego rozkładu: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791825/Pl ... nikBIP.pdf

Proszę o komentarz do planu i ewentualne wprowadzenie go w życie.
List poszedł do Urządu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Drekan »

Ja bym jeszcze dodał, że 1 multipleks jest kluczowy w kwestii przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe i bez niego nie można stworzyć oficjalnego harmonogramu wyłączania nadawania analogowego. :!: Dlatego wybranie dwóch stacji za którymi stoi jeden właściciel jest ryzykownym krokiem, który w sytuacji wystąpienia problemów finansowych właściciela, skutkuje pozbawieniem operatora technicznego, wpływów z tytułu nadawania dwóch stacji z siedmiu obecnych w multipleksie (sytuacji finansowa TVP też nie jest najlepsza). :evil:

Z grona chętnych można znaleźć kilka stacji, które dysponują atrakcyjniejszą dla widza ofertą telewizyjną i za którymi stoi stabilny finansowo właściciel.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: ploomba »

odziom91 pisze:Mogłeś dodać, tak jak pisałem wcześniej, że "Czwórka" jako radio nie ma zasięgu ogólnopolskiego, a wprowadzenie jej do NTC dałoby możliwość dotarcia do większej grupy społeczeństwa oraz fakt, iż jest to radio PUBLICZNE, pierwsze wykorzystujące technologię telewizyjną. ;)

Do listu zastrzeżeń nie mam.
Racja.

Ogólnie zamysł był taki, żeby zainteresować inne instytucje tematyką wyboru stacji telewizyjnych do mux-1 przez KRRiT. Czwórkę podałem dlatego, że jest ona wg mnie "najszerszą" repertuarowo stacja muzyczną i jeśli już ma być stacja muzyczna w mux-1 to wg mnie tylko Czwórka. No i Czwórka całkiem ostro promuje też polską muzykę. Równocześnie twierdzę też, ze pierwsze 3 multipleksy to nie miejsce na stacje muzyczne.

pivo
Posty: 180
Rejestracja: 16 października 2010, o 18:01
Odbiornik: TV: Globo HD-XS2+NotOnlyTV Hybrid USB LV5HD
DAB: Dual DAB4
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: TV:R-cin+PKiN/R-yn, DAB+: Trz-ec+PKiN

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pivo »

Jeśli już ma być stacja muzyczna niech to będzie PR4. Odkryłem ich równo 2 lata temu przypadkiem, siedziałem w aucie i kręcąc radiem natrafiłem na reportaż o młodzieży pracującej latem np. przy zbiorach wiśni, truskawek itd. (temat aktualny, wiem to z autopsji ;) I ta audycja Radia Euro (Magazyn z kraju, świata i z kosmosu Dżbika, obecnie Pod lupą) mnie wciągnęła. Byłem zszokowany, że jest radio młodzieżowe z różnorodną muzyką i dobrym słowem, nie to co w RMF z ich Wielką Kumulacją. Po powstaniu TV playlista się mocno skurczyła ale i tak ich cenię wysoko. Niestety ale sygnał PR4 jest kadłubkowy, sygnały z Torunia i Kisielic (ich najsilniejszy nadajnik po Mikstacie) są u mnie słabe i aby mieć lekko zaszumione mono, czasem z RDS trzeba się nagimnastykować. A jak dla mnie zasługują na miejsce.

Nie jestem zaciekłym wrogiem DP, jak mam fazę to słucham Radia Hit (np. teraz :) ), ale (będę monotematyczny) brak zainteresowania DVB-T przez TVR to wielki błąd. Nie dosyć że mają fajne programy to grają disco polo więc problem braku tej muzyki się rozwiązuje.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

No w sumie masz racje z tym TVR - dzięki temu lepiej trafiliby tam gdzie kierują program czyli na wieś.
Nie wiem ale według mnie we wszystkich MUX'ach kanałów powinno być po równo czyli 8 stąd KRRiT i UKE powinny poszerzyć miejsce o jeden brakujący kanał i umiejscowić tam Tele 5.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

Widzę, że wielu jest za Tele 5. No ja się dołączam jeszcze raz, ale to pewnie nic nie da.

Tomasz Berezowski

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Tomasz Berezowski »

DVBManiak pisze:Widzę, że wielu jest za Tele 5. No ja się dołączam jeszcze raz, ale to pewnie nic nie da.
TELE 5 nie ma polskiej koncesji, więc nie ma szans na obecność w DVB-T.

DVBManiak

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: DVBManiak »

No to szkoda. :|

Zablokowany