Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Matthías

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Matthías »

Ja sobie nie wyobrażam włączenia jednego kanału kosztem drugiego. Jak można pozbawić niemal 40 milionowy kraj dostępu do publicznego kanału? Zastanowiliście się co Wy piszecie? Przecież to by było grube przestępstwo.
Jeśli dorzucą kanał HD do MUX1 to będzie on znajdował się w nim obok TVP 2 oraz TVP Info zajmując miejsce dwóch kanałów SD, a nie trzech. Przecież obecny TVP 1 HD nie ma nic wspólnego z kanałem HD i myślicie, że za niecały rok coś się zmieni w tej kwestii?

FunToMa

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: FunToMa »

eMTi pisze:Rozczaruję Cię i napiszę Ci, że to wszystko, co napisałeś wiadomo od momentu podpisania umowy TVP z EmiTelem.
TVP chce cztery miejsca ponieważ planuje wprowadzić do NTC kanał HD, tzn. TVP 1 HD, najprawdopodobniej na czas Euro 2012, i stąd chęć pozyskania kolejnego miejsca w MUX1.
Prawdopodobnie TVP z MUX1 usunęłoby TVP 1, a w jego miejsce oraz w miejsce tego wolnego kanału wprowadziłaby TVP 1 HD.
A ja Ciebie rozczaruje. Obietnice TVP umieszczenia kanalu HD w 1 muxie sa tak realne jak polska ekspedycja na marsa ;) To jest zwykle mydlenie oczu ludziom ktorzy maja slabe lub zerowe pojecie o technicznej stronie NTC (czyli dla wiekszosci spoleczenstwa). Utworzenie kanalu HD z 2 programow SD daje jakies 6mb przepustowosci. Przy takich parametrach to mozna sobie ogladac "ganiaje piksele" a nie pilke nozna. Do emisji programu HD potrzeba przepustowosci minimum 3 kanalow SD. A TVP MUSI do momentu pelnego pokrycia kraju 3 muxem udostepniac TVP 1, 2 i Info na 1 muxie (bo tylko na tym muxie bedzie dostep do tych publicznych kanalow na terenie calego kraju).

Matthías

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Matthías »

Spokojnie wystarczą dwa miejsca. A dlaczego to napisałem o tym tuż nad Tobą.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Puma »

Nikt nikogo nie pozbawi dostępu do kanału... jest przecież nadawanie analogowe i na czas Euro można spokojnie wyłączyć TVP2 i Info.

To że obietnice TVP to przeważnie pobożne życzenia to już inna sprawa ;)

Matthías

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Matthías »

Problem w tym, że analogu nie ma, zwłaszcza jeśli chodzi o TVP Info.
Pewnie ktoś zaraz napisze, że jeśli do tej pory wytrzymałem bez TVP Info to i wytrzymam przez czas Euro. Ale ja od razu odpisuję, że nie wytrzymam. ;)
Do tego nie wiadomo kiedy zostanie wyłączony analog po uruchomieniu MUX1. Może być np. tak, że tam gdzie MUX1 włączą w grudniu to analog wyłączą po pół roku, więc takiej sytuacji powstałby spory problem i jednak ludzie byliby pozbawieni dostępu do telewizji publicznej.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Puma »

Osobiście to bym nie zawracał sobie głowy tym co TVP obiecuje.
Jednak kanałem HD niewątpliwie będą chcieli zawalczyć o stałe miejsce w MUX I... chociaż nie pojmuje po co im to miejsce dodatkowe... chyba po to aby mącić ;)

FunToMa

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: FunToMa »

Puma pisze:Nikt nikogo nie pozbawi dostępu do kanału... jest przecież nadawanie analogowe i na czas Euro można spokojnie wyłączyć TVP2 i Info.
Czesc kraju nie bedzie juz miec emisji analogowej (czerwiec 2012) a nie wszedzie gdzie wylacza analog bedzie dostep do 3 muxa (wlasnie po to na okres przejsciowy 3 kanaly TVP na 1 muxie) i co wtedy ? Kanal w HD i brak TVP2 lub Info - nierealne. Zauwazcie ze w 2 komunikacie prasowym: http://media2.pl/media/81681-plany-tvp- ... larne_news nie ma slowa o kanale HD w 1 muxie a ogolnie jest DVB-T. Jedyna realna szansa to umieszczenie go w 3 muxie. I tak nikt z nas nie zobaczy tego kanalu w NTC. Zwykla propaganda sukcesu telewizji z nazwy publicznej.

romanodepalma

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: romanodepalma »

Gdzie znalazłeś datę wyłączenia analogu
Czesc kraju nie bedzie juz miec emisji analogowej (czerwiec 2012
?

Adam Brodziak

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Adam Brodziak »

romanodepalma pisze:Gdzie znalazłeś datę wyłączenia analogu
Czesc kraju nie bedzie juz miec emisji analogowej (czerwiec 2012
?
Pisałem już na tym forum, że nie ma takiego planu. Wszystkie oficjalne nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Istnieje jedynie robocze stanowisko nadawców komercyjnych :D że wyłączenie analogu, na danym obszarze, będzie możliwe rok po włączeniu nadawnia TVP w ramach MUX-1. Niecierpliwych forumowiczów proszę by pomyśleli o tych, którzy nadal nie wiedzą co się dzieje i co mają z tym zrobić(AZARTy). Zwolennikom teorii spiskowych przypomnę, że podwójnie płacimy za nadawanie tych samych programów. 8-)

Matthías

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Matthías »

A co to za różnica czy pół roku czy rok? Jeśli ktoś czegokolwiek nie dowie się w ciągu pół roku to kolejne pół roku na niewiele mu się zda, chyba że Polsat chce mieć czas, żeby do wszystkich po kolei chodzić, pukać, informować, co się dzieje i co mają z tym zrobić.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Drekan »

eMTi pisze:Ja sobie nie wyobrażam włączenia jednego kanału kosztem drugiego. Jak można pozbawić niemal 40 milionowy kraj dostępu do publicznego kanału? Zastanowiliście się co Wy piszecie? Przecież to by było grube przestępstwo.
Jeśli dorzucą kanał HD do MUX1 to będzie on znajdował się w nim obok TVP 2 oraz TVP Info zajmując miejsce dwóch kanałów SD, a nie trzech. Przecież obecny TVP 1 HD nie ma nic wspólnego z kanałem HD i myślicie, że za niecały rok coś się zmieni w tej kwestii?
Emisja kanału TVP1 HD, przewidziana jest TYLKO na czas EURO 2012. :(

Zapewne TVP wykorzysta swoje doświadczenia z testową emisją prowadzoną ze Śremu, gdzie w ramach 3 multipleksu zmieszczono 6 kanałów SD i jeden HD. To wszystko w przyzwoitej jakości. :o

Mając do dyspozycji połowę pojemności 1 multipleksu i stosując VBR, powinni pomieścić kanały TVP1 HD, TVP2 SD i TVP Info SD. Oczywiście to HD nie będzie zapewne najwyższych lotów, "ale państwo rozumieją, stare kino". :lol:

ciniu5

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: ciniu5 »

Drekan pisze:
eMTi pisze:Ja sobie nie wyobrażam włączenia jednego kanału kosztem drugiego. Jak można pozbawić niemal 40 milionowy kraj dostępu do publicznego kanału? Zastanowiliście się co Wy piszecie? Przecież to by było grube przestępstwo.
Jeśli dorzucą kanał HD do MUX1 to będzie on znajdował się w nim obok TVP 2 oraz TVP Info zajmując miejsce dwóch kanałów SD, a nie trzech. Przecież obecny TVP 1 HD nie ma nic wspólnego z kanałem HD i myślicie, że za niecały rok coś się zmieni w tej kwestii?
Emisja kanału TVP1 HD, przewidziana jest TYLKO na czas EURO 2012. :(

Zapewne TVP wykorzysta swoje doświadczenia z testową emisją prowadzoną ze Śremu, gdzie w ramach 3 multipleksu zmieszczono 6 kanałów SD i jeden HD. To wszystko w przyzwoitej jakości. :o

Mając do dyspozycji połowę pojemności 1 multipleksu i stosując VBR, powinni pomieścić kanały TVP1 HD, TVP2 SD i TVP Info SD. Oczywiście to HD nie będzie zapewne najwyższych lotów, "ale państwo rozumieją, stare kino". :lol:
HAHAH :D Nie mogłem się powstrzymać :D

DVBManiak

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: DVBManiak »

Hahah dobre Drekan :D

Peter_CA

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Peter_CA »

Adam Brodziak pisze:Istnieje jedynie robocze stanowisko nadawców komercyjnych :D że wyłączenie analogu, na danym obszarze, będzie możliwe rok po włączeniu nadawnia TVP w ramach MUX-1. Niecierpliwych forumowiczów proszę by pomyśleli o tych, którzy nadal nie wiedzą co się dzieje i co mają z tym zrobić(AZARTy).
I gdyby był ten okres 10 lat, to wciąż będą ludzie, którzy będą przechodzić na telewizję cyfrową na ostatnią chwilę.

Matthías

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Matthías »

Nie ma co się czarować. Przecież wszyscy wiedzą i nie są to żadne teorie spiskowe, że komercyjni nadawcy blokują rozwój NTC i wszystko robią, aby ta była jak najmniej atrakcyjna.
Przecież Cyfrowy Polsat (od niedawna właściciel Polsatu, a od zawsze ten sam właściciel Polsatu i CP) nie pozwoli sobie na spadek sprzedaży pakietu Mini HD. Może i ten pakiet jest troszkę bardziej atrakcyjny od docelowej darmowej NTC, ale NTC będzie darmowy i w ten sposób jest sporą konkurencją dla pakietu Mini HD. Dobrze wiemy, że abonentami pakietu Mini HD są głównie osoby starsze, a te mając pakiet Mini HD i tak korzystają z pierwszej dziesiątki kanałów na liście czyli głównie z tych kanałów, które są w NTC.

lpm11

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: lpm11 »

Oczywiście to HD nie będzie zapewne najwyższych lotów, "ale państwo rozumieją, stare kino". :lol:
Oczywiście kanał HD będzie w marnym SD, ale państwo rozumieją.. to jest Polska!

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: cyber »

Można oczywiście się pośmiać ,pożartować ,krytykować itd...
Ale ja jakiś czas temu odbierałem na swoim 40 calowym TV (matryca Full HD) test TVP HD oraz 5-6 kanałów SD( dokładnie nie pamiętam ilości) zdaje się na 3 Muxie z RTCN -Śrem.
Ponoć przekaz był ze zmienną przepływnością danych (VBR).
Ja akurat odniosłem pozytywne wrażenie jeśli chodzi o jakość kanału HD zwłaszcza w 720p !!!(był także test w 1080 i) Natomiast jakość "gadających głów" tvp info i pozostałych kanałów SD nie odbiegała wcale od jakości którą prezentuje teraz nie w pełni wykorzystywany MUX 3 !
Jeśli dodać do tego oszczędność pasma jaką dało by w MUX 1 zastosowanie wyłącznie dźwięku DDPlus oraz oczywiście zastosowanie VBR - to moim zdaniem warto wprowadzić do Mux 1 TVP1HD(zwłaszcza na Euro 2012 oraz IO w Londynie 2012).
Można było by obejrzeć choćby powyższe wydarzenia sportowe w jakości na pewno duuuuuużo wyższej niż zwykłe SD i to ZA FREE.
Nieważne jaki ma w tym interes TVP !
Widzowie na pewno na tym zyskają.

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: MJJ »

cyber pisze:zwłaszcza na Euro 2012 oraz IO w Londynie 2012).
Można było by obejrzeć choćby powyższe wydarzenia sportowe w jakości na pewno duuuuuużo wyższej niż zwykłe SD i to ZA FREE.
Nieważne jaki ma w tym interes TVP !
Widzowie na pewno na tym zyskają.
Za free pod warunkiem, że TVP nie wpadnie na genialny pomysł aby większość transmisji z Euro oraz IO nadawać w TVP Sport dostępnym tylko w sieciach kablowych i platformach satelitarnych.
W TVP teraz taka tendencja coraz bardziej jest widoczna (patrz ostatnie Copa America, gdzie większość meczy łącznie z finałowymi można było obejrzeć tylko na TVP Sport).

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: cyber »

MJJ pisze:
cyber pisze:zwłaszcza na Euro 2012 oraz IO w Londynie 2012).
Można było by obejrzeć choćby powyższe wydarzenia sportowe w jakości na pewno duuuuuużo wyższej niż zwykłe SD i to ZA FREE.
Nieważne jaki ma w tym interes TVP !
Widzowie na pewno na tym zyskają.
Za free pod warunkiem, że TVP nie wpadnie na genialny pomysł aby większość transmisji z Euro oraz IO nadawać w TVP Sport dostępnym tylko w sieciach kablowych i platformach satelitarnych.
W TVP teraz taka tendencja coraz bardziej jest widoczna (patrz ostatnie Copa America, gdzie większość meczy łącznie z finałowymi można było obejrzeć tylko na TVP Sport).
To fakt ale to jakby inna strona medalu tej sprawy :)
Ja chciałem tylko się odnieść do tego ,że od strony technicznej wprowadzenie kanału HD do Muxa 1 nie musi koniecznie oznaczać takiej tragedi jak tutaj co niektórzy forumowicze opisują.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jakie programy powinny się znaleźć w MUX-1?

Post autor: Drekan »

Adam Brodziak pisze:Pisałem już na tym forum, że nie ma takiego planu. Wszystkie oficjalne nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Istnieje jedynie robocze stanowisko nadawców komercyjnych :D że wyłączenie analogu, na danym obszarze, będzie możliwe rok po włączeniu nadawnia TVP w ramach MUX-1. Niecierpliwych forumowiczów proszę by pomyśleli o tych, którzy nadal nie wiedzą co się dzieje i co mają z tym zrobić(AZARTy). Zwolennikom teorii spiskowych przypomnę, że podwójnie płacimy za nadawanie tych samych programów. 8-)
Jestem ciekawy jak Polsat zapatruje się na testową emisję 3 multipleksu ze Skrzycznego i Suchej Góry. :?:

Emisja prowadzona jest na częstotliwościach 1 multipleksu, z przewidzianymi dla niego mocami i zawartość tworzą wszystkie aktualnie dostępne naziemnie kanały TVP. Brakuje tylko nowych kanałów komercyjnych, ale nie są one konieczne do odtworzenia oferty analogowej. Dodatkowo ruszyła już kampania informacyjna, więc widzowie są już uświadamiani o istnieniu NTC. 8-)


TVP nadając ze Skrzycznego w ramach 1 multipleksu, ma przewagę nad nadawcami komercyjnymi. Obecne parametry 2 multipleksu, sprawiają, że w tym górskim terenie, odbiór kanału 38 możliwy jest tylko przy bezpośredniej widoczności na nadajnik (ilu mieszkańców regionu ma bezpośrednią widoczność na nadajnik). Zwłaszcza, że szanse na poprawę parametrów tej emisji są niewielkie (a odbiór przypomina emisję MPEG2 prowadzoną z mocą 0,5kW). :evil:

Wcześniejsze wyłączenie analogu w tym rejonie pozwoli, zwiększyć moc emisji 2 multipleksu do planowanych 30kW. Dopiero wtedy będzie jasne, gdzie konieczne będzie uruchomienie stacji retransmisyjnych. Nawet TVP zyska, bo zwolniony po analogowej TVP2 kanał 41, pozwoli uruchomić emisję 3 multipleksu w całym województwie. :)

Tylko nowi nadawcy będą musieli poczekać do 2013, aż Słowacy zwolnią kanał 55, by móc nadawać z docelową mocą. :(

Zablokowany