Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
kamoreks

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: kamoreks »

Kurcze wszystkie uruchamiają, tylko Łodzi nie uruchamiają. A TVP1 HD i TVP2 będą podczas testów? Czy dopiero od 1szego?

Johnny Tsunami

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Johnny Tsunami »

Właśnie,dołączam się do prośby wyżej ;)

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: loker »

Odpowiem Wam w imieniu EMITELa, ze nie odpalono również wielu innych nadajników jeszcze, w tym jeleniej Góry i Giżycka - pozbawionych jakiegokolwiek multipleksu. W Bydgoszczy macie MUX-2 i o małej mocy MUX-3. Czyżby do oglądania POLO TV się Wam spieszyło?

Włącza do 31 maja. A skoro już włączyli 19 nadajników, to istnieje nadzieja, ze kolejne 6-8 włącza w poniedziałek - w tym tempie do połowy maja wszędzie będą emisje testowe (o ile dostaną pozwolenia radiowe na kolejne nadajniki).

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: rocklee »

Normalnie bym się nie denerwował, ale Ci odpowiem:

W Rypinie nie ma TVP3 Bydgoszcz, chyba, że słabo po analogu, dlatego potrzebny jest mux1 z Trzeciewca (z resztą okolice Rypina też). Tak to by mi wisiało, czy jest, czy nie włączony. Zadowolony?

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: loker »

Tak to już jest z TVP INFO w analogu, ze ma jakoś 60% pokrycia.
Ale pamiętaj - MUX-1 będzie do 31 maja, a wiewiórki donoszą, że już w połowie maja :) W wątku testowe emisje umieściłem wykazy pozwoleń radiowych z kropeczkami oznaczającymi uruchomienie testów. Z pierwszego pozwolenia zostało niewiele, na 75% w poniedziałek ruszy i Trzeciewiec i Sławoborze :)

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: rocklee »

Mało tego z listy Polo to nie ruszył tylko Trzeciewiec i chyba ktoś jeszcze, więc wg Ciebie mam prawo się nie irytować, gdy inne nadajniki są już włączone, a Trzeciewiec nie? Tak wiem czepiam się, ale tak już mam jak ktoś może odbierać ze 150 nadajników z palcem nie powiem gdzie, bo ma dobrą lokalizację i ma włączane kolejne, a u mnie zaś jest problem (brak jak narazie cyfrowo TVP3 Bydgoszcz w Rypinie i innych kanałów w Bydgoszczy z mux1 (np.: TTV, który chciałbym zobaczyć i oglądać, bo podobno się dobrze zapowiada). Założe się, że nie tylko mnie irytuje ta sytuacja, bo i np.: Łodzian, czy też innych mieszkańców większych miast Polski. Pozdrawiam. Żeby nie było kupiłem antenę siatkową ze symentyzatorem, gdyż nie mam możliwości wsadzenie na zewnątrz jakiejkolwiek anteny, a kupowanie anteny kierunkowej, która będzie trzymana w środku pokoju i będzie długością zawadzać mija się wg mnie z celem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: DVB-T/S »

rocklee pisze:kupiłem antenę siatkową ze symentyzatorem, gdyż nie mam możliwości wsadzenie na zewnątrz jakiejkolwiek anteny, a kupowanie anteny kierunkowej, która będzie trzymana w środku pokoju i będzie długością zawadzać mija się wg mnie z celem.
Z "symentyzatorem" a nie z symetryzatorem?
Dlaczego antena ma zawadzać? Czyżbyś miał 15m2 z czego połowa odpada na kuchnię i kibelek?
Metrowa antena to nie jakieś monstrum i jak ją dasz na szafę czy inne podobne miejsce to bedzie dobrze i nie będzie zawadzać.

Siatka mimo wszystko dobra jest na grilla chyba że masz bliżej niż 10 -15km.

tomekogg

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: tomekogg »

Ludzie co wy macie do tych siatek? Ja odbieram z Chorągwicy, Kosztów, Wisły i Lysej Hory w Czechach na siatce ze wzmakiem więc z odległości znacznie większych niż 10-15 km. Więc weźcie przestańcie pitolić, albo powiedzcie, co w tych siatkach jest niby gorszego niż np. w Yagi?

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: loker »

rocklee pisze:Mało tego z listy Polo to nie ruszył tylko Trzeciewiec i chyba ktoś jeszcze, więc wg Ciebie mam prawo się nie irytować, gdy inne nadajniki są już włączone, a Trzeciewiec nie?
To i tak tylko próbne włączenia testowe. 31 maja to ostateczny termin. A jak wspomniałem EMITEL tempo ma dobre - w połowie miesiąca z większość nadajników MUX-1 będzie.

A co do listy POLO TV:
26 kwietnia - Szczecin / Kołowo, Bydgoszcz / Trzeciewiec oraz Zakopane / Gubałówka nie uruchomione do dziś
3 maja - Białogard / Sławoborze nie uruchomiony
7 maja - Elbląg / Jagodnik nie uruchomiony
8 maja - Rabka / Luboń, Dęblin / Ryki oraz Gniezno / Chojna nie uruchomione


A według dwóch wydanych do tej pory pozwoleń radiowych:
Zaktualizowane wykazy pozwoleń radiowych:
Obrazek
Obrazek

Pomyśl o korzystających z nadajników w Giżycku i Jeleniej Górze - nie mają jeszcze nawet MUX-2!

rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: rocklee »

@DVB-T/S Dobra zrobiłem fail z napisaniem prawidłowo symetryzator :E Ale umiem przyznać się do błędu :mrgreen: Mam znacznie więcej, ale pragnę zauważyć, że mieszkam na stancji to raz a dwa, że "bawić się z dvb-t" najwyżej mogę w swoim pokoju :< i naprawdę nie mam warunków gdzie za przeproszeniem jebnąć antenę kierunkową, bo jak zauważyłeś mam 15 a nawet niecałe 10 m^2 pokoju (żeby nie było mam normalną kuchnię, 2 łazienki i ogród :E. A dokładniej mieszkam w bliźniaku ze starszą Panią, którą się opiekuję).

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: nkp123 »

DVB-T/S pisze:
rocklee pisze:kupiłem antenę siatkową ze symentyzatorem, gdyż nie mam możliwości wsadzenie na zewnątrz jakiejkolwiek anteny, a kupowanie anteny kierunkowej, która będzie trzymana w środku pokoju i będzie długością zawadzać mija się wg mnie z celem.
Z "symentyzatorem" a nie z symetryzatorem?
Dlaczego antena ma zawadzać? Czyżbyś miał 15m2 z czego połowa odpada na kuchnię i kibelek?
Metrowa antena to nie jakieś monstrum i jak ją dasz na szafę czy inne podobne miejsce to bedzie dobrze i nie będzie zawadzać.

Siatka mimo wszystko dobra jest na grilla chyba że masz bliżej niż 10 -15km.

Ludzie... Co Wy macie do siatek? Są to najzwyklejsze dipole szerokopasmowe w układzie synfazowym, które (pod warunkiem poprawnego wykonania) mają całkiem spory zysk, a ich jedyną poważniejszą wadą jest szeroki kąt odbioru, co może powodować odbicia w przekazie analogowym (dla cyfrowego ma to marginalne znaczenie). Podstawowym błędem jest stosowanie wzmacniaczy "noł nejm & haj pałer", co powoduje przesterowania i zniekształcenia sygnału.

Jednak zgadzam się z kolegą wyżej, że mała antena Yagi-Uda (np. Dipol 11/21-69) będzie zajmowała mniej miejsca i będzie miała podobne parametry, co antena siatkowa.

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: loker »

Ja mam taką na półce w Warszawie na Mokotowie - najstabilniej odbiera z PKiN.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: TomW »

Też nie rozumiem "dyskryminacji" siatek. Ja oba MUX-y odbieram na ćwiartce normalnej siatki, a jak według harmonogramu włączą u mnie MUX-1 to też mała pokojowa siatka go obsłuży. W latach 70-tych ubiegłego wieku anteny siatkowe były robione byle jak, z byle czego i przez byle jakich "fachowców" i może ta niechęć jeszcze u nas pokutuje.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: DVB-T/S »

Wywaliłem siatkę ponieważ jej osiągi są słabe - fakt że jej kierunkowość to tragedia ale na 25 km z nadajnikiem 2,5kW radzi sobie... po prostu wcale. Ciągła pikseloza to normalka a wzmacniacz tylko pogarsza sprawę.

rocklee wcale nie musisz kupować dupnych anten - możesz spróbować zmontować biquada czy nawet prymitywną antenę na 20 cm gorącej żyły.
To prawda że DVB-T ma mniejsze wymagania (a raczej skutki słabszego sygnału sa mniej odczuwalne "na obrazie") więc może u Ciebie to zda egzamin.

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: agravator »

Ja mam pytanko do panów Jarków. Jak wiadomo w Łodzi MUX1 będzie nadawany z komina EC4. Obiekt ten należy do RS TV, a nie do EmiTel'a. Jeśli możecie zdradzić, czy Emitel wynajmuje miejsce od wspomnianej firmy i sam zajmuję się kwestiami technicznymi, czy też Emitel wynajmuje RS TV jako swojego podwykonawce?

Domyślam się, że taka sytuacja nie wpłynie na oficjalny termin uruchomienia MUX1, jednak ewentualna emisja testowa będzie jedną z ostatnich/nie będzie jej wcale...

Kolejna kwestia to brak pozwolenia radiowego z UKE dla MUX1 z Łodzi. Czy EmiTel jeszcze o takowe nie wystąpił, czy też poprostu UKE do rej pory nie wydało pozwolenia?

Rozumiem, że w tych sprawach obowiązuje tajemnica, ale proszę o jakąkolwiek odpowiedź na temat emisji MUX1 z Łodzi.

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: loker »

Oficjalny termin uruchomienia MUX-1 z Łodzi to 31 maja. Wcześniej możliwe są emisje testowe.

deixmen
Posty: 41
Rejestracja: 17 marca 2012, o 23:28
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: deixmen »

DVB-T/S pisze:Wywaliłem siatkę ponieważ jej osiągi są słabe - fakt że jej kierunkowość to tragedia ale na 25 km z nadajnikiem 2,5kW radzi sobie... po prostu wcale. Ciągła pikseloza to normalka a wzmacniacz tylko pogarsza sprawę.

rocklee wcale nie musisz kupować dupnych anten - możesz spróbować zmontować biquada czy nawet prymitywną antenę na 20 cm gorącej żyły.
To prawda że DVB-T ma mniejsze wymagania (a raczej skutki słabszego sygnału sa mniej odczuwalne "na obrazie") więc może u Ciebie to zda egzamin.


Tak są odczuwalne skutki słabego sygnału"na obrazie"->że, albo jest albo nie ma go wcale.
Co do "siatek" to nieraz radzą sobie lepiej od innych anten,szczególnie w trudnych warunkach.Zresztą koledzy wypowiedzieli swoje zdanie parę postów wcześniej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: DVB-T/S »

Wszystko zależy od tego jak się antenę "wykorzysta". Jedni dają pod blaszanym dachem i się dziwią że jest marnie, inni kombinują w inny sposób a wystarczy po prostu antenę wykorzystać we właściwy sposób i będzie robiła swoje.

Czytałem już różne opinie o różnych antenach i tylko montaż anteny we właściwym miejscu daje właściwe rezultaty.

Co do siatki - antena raczej ze środkowej półki - mocno się zakorzeniła i niektórzy uważają ją za jedynie słuszną. Jeśli komuś łapie właściwie to nie ma sensu jej zmieniać ale jeśli są problemy. choć w analogu nie było (bo były "zjawy" albo snieg) to pozostaje jeszcze grill ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

na dyskusję o antenach zapraszam do innego działu
tu rozmawiamy o harmonogramie

Awatar użytkownika
Lech
Posty: 21
Rejestracja: 5 maja 2012, o 21:15
Odbiornik: Signal HD-507 DVB-T MPEG4 HD,
USB sick-,,n'' Turbodekoder
Instalacja antenowa: ASR LTE PROTECTED SAW
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice,Wisła,Lysa Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Lech »

Następne uruchomienia NTC :
RTCN Elbląg / Jagodnik 43
RTCN Dęblin / Ryki 22
RTCN Białogard / Sławoborze 45
RTCN Gniezno / Chojna 42
RTCN Giżycko / Miłki 48
RTON Zakopane / Gubałówka 60
RTCN Poznań / Śrem 23
RTCN Piła / Rusinowo 42
RTCN Warszawa / PKiN 58
RTON Rabka / Luboń Wielki 32
RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły 48
RTCN Koszalin / Gołogóra 44
RTCN Konin / Żółwiecniec 55
RTCN Bydgoszcz / Trzewiniec 49

BRAK POZWOLŃ KRRiT
RTCN Przysucha / Kozłowiec 50
TON Łomża / Szosa Zambrowska 46
SLR Chruszczewka 36
RTCN Katowice / Kosztowy 55
RTCN Płock / Rachocin 25
Tarnobrzeg / Machów 62
Ciechanów 25
Łódź / komin EC4 46
Bieszczady / Jawor 60
Gorlice 45
Pełny wykaz pozwoleń MUX 1,2,3,4 Mobila
http://opaczynski.pl.tl/Forum/cat-1-DVB_T.htm
Ostatnio zmieniony 6 maja 2012, o 14:20 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany