Harmonogram wdrażania MUX1

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
rocklee
Posty: 71
Rejestracja: 27 marca 2011, o 23:44
Odbiornik: Avermedia Volar HX
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze symentyzatorem, ale bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec/SLR BDG

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: rocklee »

Emitel stosuje taktykę Rosjan w II wojnie światowej tj. okrążają przeciwnika i dopiero go dobijają zamiast ruszyć od razu :E Na razie wychodzi, że ta taktyka jest stosowana w 100%, tylko mam nadzieję, że dziś tudzież jutro uruchomią ten Trzeciewiec, bo można sra znaczy rozwolnienia dostać z tym czekaniem :lol:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: TomW »

Jakby co, to polecam Stoperan. A poważnie, to przecież nie tylko Wy czekacie. Są tacy i szat nie rozdzierają. :D

JacekP

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: JacekP »

No właśnie są tacy jak ja co czekają na Śnieżne Kotły ;).

Mysik

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Mysik »

Ma ktoś jakiś widok na Trzeciewiec? Mieszka ktoś/widać coś?

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: krokodyl »

Strasznie dużo ludzi czeka na snieżne kotły. Nareszcie mieszkańcy byłego jeleniogórskiego otrzymają dostęp do DVB-T

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Railroad »

Mysik pisze:Ma ktoś jakiś widok na Trzeciewiec? Mieszka ktoś/widać coś?
Widać wysoooki maszt.

minister_1

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: minister_1 »

Obserwując uruchamianie MUX1 w poszczególnych miastach można wyciągnąć pewne wnioski. Emitel uruchamia MUX1 co dwa dni więc następne emisje testowe prawdopodobnie będą jutro czyli 10 maja potem 12, choć to już weekend. Biorąc pod uwagę, że wokół kujawsko - pomorskiego nie działa Konin, Piła i Sierpc to Bydgoszcz w najgorszym wypadku może być uruchomiona za 8-10 dni. Jeśli oczywiście jest w planach po uruchomieniu emisji z tych masztów.

Pozostaje tylko pytanie czemu harmonogram został tak ułożony, że większość emisji już ruszyła, a Trzeciewiec nie. Szkoda, że nikt z Emitela nie wypowiada się na ten temat. MUX2 fakt był wyjątkiem i ruszył ostatni grubo po terminie, wszystko wskazuje na to, że i MUX1 ruszy u nas na końcu. Macie pstryczek w nos - ktoś nas nie lubi? :)

krokodyl
Posty: 124
Rejestracja: 7 grudnia 2009, o 21:13
Odbiornik: ADB 2850ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: krokodyl »

Co wy tak z tą Bydgoszczą. Musicie czekać. Każdy z nas zainteresowanych czeka. Nie pozostaje nic innego. Na pewno tez nic nie wymusimy na emitelu. Mają swój harmonogram którego się trzymają.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: momus »

Łódź też czeka, my nawet jeszcze nie mamy licencji na nadawanie :D Więc poczekamy dłużej niż ludzie w Bydgoszczy...

Do tego bodaj jeszcze docelowych anten ponoć nie mamy, a wstępny test był z systemu zapasowego :D, więc jak myślicie, kto powinien bardziej narzekać :D

Pomijam fakt, że niektórzy nawet nadajnika nie mają, więc czemu Trzeciewiec ma być
ważniejszy od innych

Emitel widać ma swój harmonogram, którego się trzyma, w tym tempie za 2 tygodnie (o ile prezes UKE pozwoli), wszyscy będą mieli MUX1, pozostanie więc tydzień na motanie z antenami/instalacjami i potem od czerwca testy TVP 1 w HD.

P.S. Mux-2 też mieliście sporo przed Łodzią (4 miesiące, a gdyby nie nieszczęśliwy wypadek, było by to pół roku). Zatem czemu to akurat WY, musicie być, a nie ktoś inny, np. właśnie Łódź.

minister_1

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: minister_1 »

Oczywiście rozumiem rozgoryczenie Łodzian. Jesteście w jeszcze gorszej sytuacji niż Bydgoszczanie. I nie wiedzieć czemu. Drodzy forumowicze nikogo w swoich postach nie obrażam, nie krytykuje łódzkiego czy jakiegokolwiek innego obszaru w PL.

Wracając do kujawsko - pomorskiego chodzi tu o zasadę - byliśmy na końcu z MUXem2 (4 etap) więc liczyliśmy, że z MUXem1 będzie szybciej. W Bydgoszczy wszystko jest już od dawna gotowe, nie słyszałem żeby były jakieś problemy z antenami czy sprzętem. Do tego już mnie bardzo nudzą nieprofesjonalne informacje z naszej TVP Bydgoszcz o cyfryzacji w regionie (nawet podali już kwietniową datę rozpoczęcia emisji testowej robiąc ludziom matrix w głowach co okazało się falstartem, poza tym przez pół roku informowali, że Trzeciewiec z MUXem1 obejmie zasięgiem cały region co oczywiście okazało się również nieprawdą). Chciałbym żeby się to całe zamieszanie skończyło.
Zależy mi jedynie aby MUX1 ruszył do Euro ale... :) zawsze mamy mocny analog ;)

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: ANDPOL »

No w Łodzi raczej nie jest źle. Jest przecież Mux-3. A jesteśmy zawsze na końcu bo nadajnik na EC4 nie należy do Emitela.

drzp

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: drzp »

Toruń dalej właściwie pozbawiony jest możliwości odbioru TVP w DVB-T. Od jakiegoś czasu ciężko jest cokolwiek z Rachocina odebrać, a sygnał z Iławy trudno jest ustawić (na zewnętrznej antenie) tak aby cały czas stabilnie odbierał. Jak tu człowiek może zrezygnować z analogu, skoro 3 podstawowych programów nadal nie ma na DVB-T?

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: momus »

ANDPOL pisze:No w Łodzi raczej nie jest źle. Jest przecież Mux-3. A jesteśmy zawsze na końcu bo nadajnik na EC4 nie należy do Emitela.
Tak, jest, z oszałamiającą mocą 7 żarówek 60 watowych, czyli 400W, niestety, ale to obejmuje samą Łódź i to nie wszystkie tereny, ja mieszkając na 2 piętrze nie odbieram go. A co dopiero w mojej rodzinnej miejscowości (40KM w linii prostej), gdzie profil terenu nie pozwala na odbiór z innych lokalizacji. Nasze województwo jest niestety skazane na 1 nadajnik. Albo kombinowanie z 2-3 antenami, jeśli się uda (każda w innym kierunku). Dlatego dopóki nie będzie MUX1, w naszym rejonie nie będzie powszechnego/jakiegokolwiek dostępu do cyfrowych kanałów TVP, a tylko na nich mi zależy i wnioskuje że większość czeka na nie.

P.S. Mamy praktycznie najsłabszy nadajnik MUX3, słabszy od nas ma tylko Gorzów Wielkopolski (160W - więcej mam w pokoju na suficie)

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Poland »

Ja tymczasem mam pewne pytanie a mianowicie jaki może być na stan obecny i czy jest już on wyższy od zasięgu MUX3 a jeśli tak to kiedy został ten zasięg przekroczony. Nie ukrywam że bardzo ciekawi mnie ta kwestia i chętnie chciałbym poznać odpowiedź na wspomniane pytania.

conrado1001

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: conrado1001 »

Bardziej idiotycznego pytania nie mogłeś wymyślić? Co ma jedno do drugiego??? Za tydzień nikt nie będzie pamiętał, kiedy włączone zostały poszczególne nadajniki i jaki był ich zasięg, bo wtedy wszyscy będą odbierać MUX-1 (no... prawie).

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Railroad »

ANDPOL pisze: Tak, jest, z oszałamiającą mocą 7 żarówek 60 watowych, czyli 400W)
U nas też jest 400W, przynajmniej takie jest pozwolenie wydane, ale na stronie Emitela widnieje 500W.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: ANDPOL »

Niestety do takiej "porażajacej" mocy potrzebna jest porządna antena. Działam na południowym rejonie Łodzi. Odbiór jest poprawny w Pabianicach, Tuszynie, Głuchowie, Dłutowie, nawet w Kolumnie się udało raz. Rejony bardziej na wschód zabija TVP1 na 47 kanale z Kozłowca. No ale to nie ten temat.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: Bartt »

momus pisze:
ANDPOL pisze:No w Łodzi raczej nie jest źle. Jest przecież Mux-3. A jesteśmy zawsze na końcu bo nadajnik na EC4 nie należy do Emitela.
Tak, jest, z oszałamiającą mocą 7 żarówek 60 watowych, czyli 400W, niestety, ale to obejmuje samą Łódź i to nie wszystkie tereny, ja mieszkając na 2 piętrze nie odbieram go. A co dopiero w mojej rodzinnej miejscowości (40KM w linii prostej), gdzie profil terenu nie pozwala na odbiór z innych lokalizacji. Nasze województwo jest niestety skazane na 1 nadajnik. Albo kombinowanie z 2-3 antenami, jeśli się uda (każda w innym kierunku). Dlatego dopóki nie będzie MUX1, w naszym rejonie nie będzie powszechnego/jakiegokolwiek dostępu do cyfrowych kanałów TVP, a tylko na nich mi zależy i wnioskuje że większość czeka na nie.

P.S. Mamy praktycznie najsłabszy nadajnik MUX3, słabszy od nas ma tylko Gorzów Wielkopolski (160W - więcej mam w pokoju na suficie)
Pamiętajcie że to moc wypromieniowywana uwzględniająca zysk anteny. Przykładowo sam nadajnik mux-3 na Sienkiewicza wysyła do anteny 65W, Gorzów 40W ;).

Taka ciekawostka, nasłabsze nadajniki pracujące najczęściej na przemiennikach maja 10W - taki to może działać przez jakiś czas nawet na baterii :).
Ostatnio zmieniony 9 maja 2012, o 22:15 przez Bartt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Uruchomiona została kolejna emisja testowa drugiego etapu wdrażania MUX1 naziemnej telewizji cyfrowej.
W dniu dzisiejszym uruchomiona została emisja z obiektu:

RTCN Bydgoszcz / Trzeciewiec

Przypominam, że do dnia 31.05.2012 emisje będą miały charakter testowy, co oznacza, że mogą występować przerwy lub zakłócenia sygnału.
Pełna treść komunikatu znajduje się >> TU <<

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Harmonogram wdrażania MUX1

Post autor: kemi73 »

No to Panie Jarku dziś zaszaleliście z uruchomieniami :) Mamy nadzieje że w przyszłym tygodniu będzie lepiej :).

Zablokowany